درمان یائسگی زودرس

یائسگی زودرس یا Premature ovarian failure زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها قبل از 40 سالگی عملکرد خود را متوقف می‌کنند. در صورت بروز این حالت، تخمدان‌های شما سطح نرمال هورمون استروژن را تولید نمی‌کنند و یا تخمک‌ها به طور منظم آزاد نمی‌شوند. این وضعیت نارسایی زودرس تخمدان نیز نامیده می شود و در اغلب موارد باعث ناباروری می شود. در این مقاله به راه‌های درمان یائسگی زودرس به وسیله روش‌های درمانی پزشکی و طب سنتی پرداختیم.

درمان یائسگی زودرس با قرص ال دی

هورمون درمانی یا HT یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان برای زنان مبتلا به یائسگی زودرس است. در این روش درمانی داروهای ضد بارداری خوراکی مانند قرص ال‌دی (LD) که حاوی هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون هستند، برای از بین بردن علائم یائسگی برای فرد تجویز می‌شود. زنان مبتلا به POF (یائسگی زودرس) همچنین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه، خشکی واژن، تحریک پذیری و مشکل در تمرکز و کاهش میل جنسی را خواهند داشت.

در این موارد هورمون درمانی برای کاهش خطر پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی- عروقی و آتروفی دستگاه تناسلی و بهبود کیفیت زندگی زنان مبتلا به نارسایی تخمدان توصیه می‌شود.

همچنین بخوانید: بهترین زمان انجام سونوگرافی

درمان یائسگی زودرس با پیاز درمانی

پیاز درمانی یکی از روش‌های طب گیاهی برای درمان یائسگی زودرس است. این روش برای انواع بیماری‌ها و مشکلات زنان از جمله بی‌نظمی‌های قاعدگی، تنبلی‌های تخمدان، تخمدان‌های پلی کیستیک و برخی از انواع نازایی موثر است. پیاز درمانی توسط فردی به نام “ابراهیم عدنان سراج اوغلو” ابداع شده است. طبق ادعای وی، افراد زیادی طی این روش درمانی بهبود یافته و یا حتی مشکل ناباروری آنها حل شده است. روش درمان به این صورت است که باید نوشیدنی مورد نظر به صورت تازه از پیاز تهیه شده و روزی دو مرتبه، ده دقیقه پیش و پس از ناهار و شام میل شود.

روش تهیه

دستور تهیه به این تریب است که باید دو عدد پیاز متوسط زرد را پوست گرفته و آن را به چند قسمت تقسیم کنید. سپس پیازها را در دو لیوان آب بدون کلر در حال جوش بیندازید. زمانی که آب می‌جوشد درب ظرف را به مدت 5 دقیقه ببندید و سپس اجاق را خاموش کنید. محلول بدست آمده را صاف کنید و اجازه دهید تا کمی خنک شود و همانطور که گفته شد 10 دقیقه پیش از ناهار و شام میل کنید.

طول دوره پیاز درمانی

دوره درمان به صورت 15 روزه است که از روز پنجم قاعدگی آغاز می‌شود و تا پانزده روز باید ادامه یابد. سپس درمان را متوقف و دوره بعدی را از روز پنجم قاعدگی بعد برای 15 روز شروع کنید. این روند باید در سه دوره پانزده روزه به شکل متوالی ادامه یابد.

همچنین بخوانید: دانستنی های عادت ماهیانه زنان

درمان یائسگی زودرس با قرص ال دی

درمان گیاهی یائسگی زودرس

شواهد رو به رشد و تأیید شده‌ای وجود دارد که روش درمان جایگزینی هورمونی رایج را با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان مرتبط می‌داند، در حالی که طب گیاهی مکمل و جایگزین در حال افزایش محبوبیت و کاربرد در بیماران مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان (POF) است.

پژوهشگران طب سنتی روش‌های درمانی غیر دارویی را برای کاهش عوارض یائسگی زودرس پیشنهاد می‌کنند. از جمله مصرف داروهای گیاهی، داشتن یک الگوی تغذیه‌ای متناسب، ورزش و حفظ آرامش که می‌تواند تاثیرات قابل توجهی داشته باشد.

آنها همچنین مصرف غذاهایی که میزان هورمون استروژن را در بدن افزایش می‌دهد را در مقابله با یائسگی زودرس بسیار مفید شناسایی کرده‌اند، از جمله دانه سویا، گندم، وینجه، لوبیا، عدس، نخود فرنگی، سیب، گیلاس، زرشک و …

پزشکان طب سنتی با تاکید بر خواص معجزه آسای انواع گیاهان دارویی مانند شیرین بیان، دمنوش رازیانه، تخم شوید، تخم کرفس، اینسون و پونه آنها را نیز برای پیشگیری از یائسگی زودرس پیشنهاد می‌کنند.

مطالعات دیگر در طب چینی نشان داده اند که برخی از فرمول‌های گیاهی مانند Zuo gui wan یا اصلاح این فرمول می‌تواند باعث تحریک تخمک گذاری، کاهش سطح FSH و تنظیم چرخه قاعدگی در برخی از بیماران POF شود.

درمان یائسگی زودرس با لیزر

لیزر آکوپانکچر یک روش درمانی نوین و جایگزین طب سوزنی است که مزایای بیشتری نیز به همراه دارد. در این روش به نقاطی که برای طب سوزنی انتخاب می‌شود، فوتون‌های لیزر می‌تاباند و تحریک این نقاط تاثیرات درمانی برای بیمار در پی دارد. لیزر آکوپانکچر و لیزر موضعی رحم و تخمدان درمان موثری برای افرادی است که دچار یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان هستند.

به علاوه لیزر واژینال نیز می‌تواند علائم ظاهر شده در اثر یائسگی زودرس از جمله خشکی واژن را برطرف کند. این روش مناسب افرادی است که به علت بیماری‌هایی مانند سرطان مجاز به روش‌های هورمون درمانی نیستند تا بتوانند علائم و مشکلات یائسگی زودرس را درمان کنند.

همچنین بخوانید: فاکتورهای نشان دهنده بروز کیست تخمدان

درمان یائسگی زودرس با طب سوزنی

درمان یائسگی زودرس با طب سوزنی

مطالعات نشان داده‌اند که طب سوزنی و داروهای گیاهی می توانند نارسایی زودرس تخمدان را درمان کنند. طب سوزنی از طریق مکانیسم ایجاد آرامش، منجر به تحریک ترشح هورمون‌های زنانه شده که می‌تواند تخمک گذاری را القا و چرخه قاعدگی را تنظیم کند. در این روش میزان گردش خون در رحم و تخمدان افزایش یافته و به درمان یائسگی زودرس کمک می‌کند.

تحقیقات اثربخشی طب سوزنی را در تنظیم سطوح هورمونی، کاهش اضطراب و سایر اشکال استرس روانی نشان می‌دهد. توانایی طب سوزنی برای کاهش علائم مربوط به یائسگی زودرس، با تایید بازگرداندن تولید استروژن درون زا ثابت شده است.

سخن آخر

نارسایی اولیه تخمدان به عنوان نارسایی زودرس تخمدان نیز شناخته می شود. این وضعیت می تواند علائمی مشابه علائم یائسگی ایجاد کند و منجر به ناباروری شود. درصد کمی از افراد مبتلا به نارسایی اولیه تخمدان به طور طبیعی باردار می شوند. در این مقاله به برخی از روش‌های درمان و مقابله با یائسگی زودرس اشاره کردیم. با این وجود تشخیص یائسگی زودرس یا نارسایی اولیه تخمدان می تواند عوارض عاطفی داشته باشد. اگر از نگرانی‌های همراه با این نارسایی احساس خستگی می کنید، بهتر است به دنبال یک درمانگر یا گروه حمایتی باشید که بتواند به شما در مقابله کمک کند.


نظر خود را بیان کنید