سونوگرافی یک دستگاه تصویربرداری از اندام‌ها و بافت‌های داخلی بدن است ک تصاویری را از اندام‌هایی چون رحم، کبد، رگ‌های خونی، قلب، سینه و… با کمک امواج فراصوت تهیه می‌کند. بهترین زمان انجام سونوگرافی چه زمانی است؟ تعیین بهترین زمان برای انجام سونوگرافی به نوع آن و دلیل انجام این سونوگرافی بستگی دارد. برای مثال بهترین زمان برای سونوگرافی سینه با بهترین زمان برای انجام سونوگرافی رحم و تخمدان قطعا متفاوت است.

سونوگرافی یک روش ایمن و بدون درد است که می‌توان با کمک آن به ناهنجاری‌های موجود در بافت‌ها و اندام‌های بدن پی برد اما مهم است بدانید که بهترین زمان برای انجام هر نوع سونوگرافی چه زمانی است تا این سونوگرافی بهترین نتیجه ممکن را داشته باشد. بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه یک هفته پس از پایان چرخه قاعدگی است چراکه در این زمان ترشح هورمون‌ها کمتر شده و سینه‌ها حساسیت کمتری دارند. 4 الی 8 روز پس از پایان پریود بهترین زمان برای انجام سونوگرافی پستان‌ها است.

علاوه بر تشخیص سرطان سینه با کمک سونوگرافی سینه به عنوان یک آزمایش تکمیلی، سونوگرافی در تشخیص سرطان‌های رحم و تخمدان هم بسیار موثر است. بهترین زمان انجام سونوگرافی رحم و تخمدان زمانی است که تخمک گذاری شروع می‌شود؛ در این زمان می‌توان وضعیت تخمدان‌ها را از نظر قدرت باروری آن‌ها بررسی کرد. تخمک گذاری در اغلب خانم‌ها عموما 14 روز قبل از شروع دوره چرخه قاعدگی بعدی صورت می‌گیرد. پس از سونوگرافی سینه و سونوگرافی رحم و تخمدان، سونوی آنومالی جزو رایج‌‌ترین انواع سونوگرافی‌ها است که با هدف غربالگری، بررسی آناتومی جنین و تعیین جنسیت صورت می‌گیرد. بهترین زمان سونوگرافی آنومالی نیز هفته 18 تا 22 بارداری است.

بهترین زمان انجام سونوگرافی

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه

یکی از تهاجمی‌ترین سرطان‌هایی که میان بانوان بسیار شایع شده است سرطان سینه است. با وجود اینکه مرگ و میر زنان به دلیل سرطان سینه نرخ بالایی دارد، اما تشخیص زود هنگام این سرطان شانس بهبودی و درمان آن را بسیار افزایش خواهد داد. از همین‌رو تمامی پزشکان به خانم‌های بالای 35 سال توصیه می‌کنند که آزمایش‌های غربالگری مربوط به سرطان سینه را انجام دهند. ماموگرافی سینه یک روش تخصصی عکسبرداری از سینه‌های فرد برای اطمینان از عدم وجود توده‌های سرطانی در بافت سینه است.

اما ماموگرافی به تنهایی نمی‌تواند با قطعیت وجود یا عدم وجود توده‌های سرطانی در بافت سینه را تشخیص دهد به همین خاطر سونوگرافی سینه نیز به عنوان یک روش مکمل انجام می‌شود. یکی از سوالاتی که اغلب مراجعین می‌پرسند این است که ماموگرافی کی خوبه؟ یا چه زمانی می‌توان سونوگرافی را جایگزین ماموگرافی کرد؟ زنان بالای 35 سال باید سالی یکبار ماموگرافی غربالگری را انجام دهند. بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه سنین زیر 35 سال است که بافت سینه‌های فرد متراکم‌تر است و نمی‌توان ماموگرافی انجام داد.

ماموگرافی کی خوبه؟

همان‌طور که خواندید از سونوگرافی سینه و ماموگرافی در کنار یکدیگر برای تشخیص سرطان سینه کمک گرفته می‌شود. یکی از سوالاتی که اغلب خانم‌ها می‌پرسند این است که آیا ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی؟ بهترین زمان انجام ماموگرافی چه زمانی است؟ این سوال اساسا سوال غلطی است به همین خاطر پاسخ صحیحی نیز برای آن وجود ندارد. متراکم بودن بافت سینه‌های فرد در سنین جوانی مانع از تشخیص درست توده‌های سرطانی می‌شود. به همین خاطر بهتر است در سنین کمتر از 35 سال سونوگرافی سینه انجام شود.

با افزایش سن تراکم بافت سینه‌های فرد نیز کاهش می‌باید. به همین خاطر به خانم‌های بالای 35 الی 40 سال توصیه می‌شود سالی یکبار ماموگرافی انجام دهند. ماموگرافی در دوره بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود از همین‌رو در این مواقع نیز باید سونوگرافی سینه انجام شود.

بهترین زمان انجام سونوگرافی

بهترین زمان سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی که به آن سونوگرافی سطح 2 یا اسکن آنومالی نیز گفته می‌شود یکی از سونوگرافی‌های ضروری در دوران بارداری است. در این سونوگرافی مشخص می‌شود که آیا جنین به صورت طبیعی در حال رشد است یا خیر. هدف اصلی سونوگرافی آنومالی بررسی سلامت جنین است نه تعیین جنسیت؛ اما در این سونوگرافی تعیین جنسیت نیز صورت می‌گیرد. بهترین زمان انجام سونوگرافی آنومالی هفته‌ 20 بارداری است. اما این سونوگرافی را می‌توانید از هفته 18 تا هفته 23 بارداری انجام دهید.

آیا سونوگرافی در دوران عادت ماهیانه انجام می‌شود؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در رابطه با بهترین زمان انجام سونوگرافی می‌شود این است که آیا می‌توان در دوران چرخه قاعدگی سونوگرافی انجام داد؟ در هر روزی از دوره عادت ماهیانه سونوگرافی قابل انجام خواهد بود. حتی برخی از بیماری‌ها در چرخه قاعدگی تشخیص داده می‌شوند و لازم است که سونوگرافی در این دوره صورت بگیرد. طبق نظر متخصصین بلافاصله پس از پایان دوره عادت ماهیانه بهترین زمان برای انجام سونوگرافی است چراکه در این دوره دیواره رحم نازک شده و تشخیص بیماری‌های رحمی ساده‌تر خواهد بود.

اما در رابطه با سونوگرافی سینه بهترین زمان برای انجام آن چندین روز پس از پایان دوره است. یک هفته پیش از شروع عادت ماهیانه و در طی دوره حساسیت سینه‌ها به حداکثر مقدار خود می‌رسد و انجام سونوگرافی در این زمان می‌تواند کمی آزاردهنده باشد. به همین خاطر توصیه می‌شود چه برای انجام ماموگرافی و چه سونوگرافی سینه حتما یک هفته پس از پایان دوره پریود اقدام کنید.

بهترین زمان انجام سونوگرافی پس از یائسگی

در سنین یائسگی به دلایل مختلفی ممکن است سونوگرافی شکمی و واژینال انجام شود. یکی از زمان‌های مناسب برای انجام سونوگرافی در دوران یائسگی زمان مشاهده خونریزی است. چنانچه در دوران یائسگی دچار خونریزی شدید برای اندازه گیری ضخامت اندومتر باید سونوگرافی انجام شود. بهترین زمان انجام سونوگرافی غربالگری تخمدان نیز سن 30 تا 35 سالگی به بالا است. اگر در خانواده فردی مبتلا به سرطان تخمدان دارید لازم است که به صورت منظم آزمایش‌های مربوط به غربالگری سرطان تخمدان را انجام دهید.

بهترین زمان انجام سونوگرافی

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

مرکز تصویربرداری جردن یکی از بهترین مراکز انواع سونوگرافی مانند سونوگرافی سینه در تهران است. اگر به دنبال یک مرکز معتبر با برخورداری از کادر پزشکی متخصص هستید می‌توانید به این مرکز سونوگرافی در تهران مراجعه کنید. مرکز تصویربرداری جردن علاوه بر ارائه انواع سونوگرافی، خدمت ماموگرافی سینه را نیز انجام می‌دهد. دقت و مهارت سونوگرافر یا ماموگرافر در تفسیر درست نتیجه سونوگرافی و ماموگرافی سینه تاثیر بسزایی دارد. به همین خاطر برای انجام سونوگرافی آنومالی یا ماموگرافی مراجعه به یک مرکز تخصصی سونوگرافی را توصیه می‌کنیم.