رنگ کردن مو در زمان پریود

مسئله رنگ کردن مو در زمان پریود موضوع مورد بحث بسیاری از خانم‌هاست. برخی متخصصانی که در زمینه مراقبت از مو فعالیت می‌کنند، قاعدگی را یک مانع جدی نمی‌دانند. با این وجود این مسئله در همه یکسان نیست و برخی ممکن است نتایج مطلوبی از رنگ کردن مو در پریودی دریافت نکنند. در این مقاله به موضوع رنگ کردن مو در پریودی و حکم شرعی آن از نظر مراجع مختلف می‌پردازیم.

رنگ کردن مو در زمان پریود

بدن هر فرد با فردی دیگر متفاوت است، زنان با توجه به وضعیت سلامت شخصی خود، عادت ماهانه متفاوتی دارند. برخی احساس خوبی دارند، و زندگی روزمره را به شکل عادی ادامه می‌دهد. برخی دیگر، برعکس، ظرفیت کار قبلی خود را از دست می دهند، دچار افسردگی، کاهش هموگلوبین و فشار خون نامنظم شوند.

در مورد رنگ کردن مو در دوره قاعدگی نیز نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی از متخصصان زیبایی مو را بافت مرده در نظر می‌گیرند که هیچ جریانی از هورمون‌ها و مواد غذایی در آن وجود ندارد. در نتیجه رنگ کردن مو در این دوران را متفاوت از سایر دوران نمی‌دانند. برخی دیگر نیز تغییرات هورمونی، تغییرات خون رسانی و … را در وضعیت موها در دوره قاعدگی موثر دانسته و توصیه به تاخیر در رنگ کردن مو می‌کنند. با این وجود توافق در بعضی موارد در هر دو دسته وجود دارد که در ادامه به آن می‌رسیم.

هنگامی که تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد بر وضعیت کلی بدن تاثیر می‌گذارد، به روی ویژه مو. اول از همه، افزایش تولید چربی باعث می‌شود مو از ریشه چرب شود، اما در نوک مو خشک باشد. اگر در این مدت رنگ کردن موی سر انجام شود، رنگدانه به طور یکدست به هسته مو نفوذ نمی‌کند. چربی در قسمت پایه‌ی مو رنگ را دفع می‌کند و برعکس نوک موها آن را با قدرت مضاعف جذب می‌کنند. به این ترتیب موها به طرز زیبایی رنگ نخواهد شد. نتیجه تأثیر ممکن است غیرقابل پیش بینی باشد و رنگ موی شما کاملاً متفاوت از آنچه برای آن چیزی باشد که می‌خواستید.

همچنین بخوانید: فواید سیاه دانه برای موی سر و موهای سفید و نحوه استفاده از روغن سیاه دانه

رنگ کردن مو در زمان پریود

پس اگر موهای خود را در ابتدای دوره پریودی رنگ کنید، این امر می تواند منجر به عواقب زیر شود:

 • رنگ مو ممکن است به طور ناهموار و لکه لکه باشد.
 • احتمال شستشوی سریع رنگ مو پس از چند بار دوش گرفتن زیاد است.
 • غیرقابل پیش بینی بودن یک واکنش شیمیایی می‌تواند به یک رنگ موی ناخواسته منجر شود.
 • ممکن است رنگ کردن مو در این روزها آسیب قابل توجهی به موها وارد کند.
 • علاوه بر این، پوست سر شما در طول قاعدگی حساس‌تر است. رنگ‌ موهای شیمیایی می‌توانند باعث آسیب‌های پوستی مانند حساسیت، التهاب و کبودی شوند.

این روش هیچ عواقبی برای سلامتی ندارد، اما می‌تواند بر ظاهر تأثیر منفی بگذارد. بدون شک، همیشه اینطور نیست، همه چیز به ویژگی های فردی بستگی دارد، با این وجود ارزش ریسک را ندارد.

حکم رنگ کردن مو در زمان پریود

در مورد حکم شرعی رنگ کردن مو در زمان پریودی اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد. بعضی از مراجع استفاده رنگ موهای گیاهی مانند حنا را فاقد اشکال شرعی می‌دانند و بعضی دیگر آن را مکروه شمرده‌اند. برخی آن را مانعی برای رسیدن آب وضو و غسل می‌دانند و بعضی دیگر خیر. شما می‌توانید با مراجعه به رساله مرجع تقلید مورد نظر از اطلاعات درستی در اینباره پیدا کنید. در اینجا حکم شرعی برخی از مراجع را برای شما آورده‌ایم:

 • حکم رنگ کردن مو در دوران پریود (مرجع تقلید امام خمینی): رنگ کردن مو در ایام قاعدگی دارای اشکال شرعی نیست و رنگ کردن مو با حنا یا سایر رنگها مانع رسیدن آب به بدن نخواهد شد.
 • حکم رنگ کردن مو در دوران پریود (مرجع تقلید آیت الله خامنه ای): رنگ کردن مو در ایام قاعدگی از نظر شرعي اشکل ندارد. اما مکروه است.
 • حکم رنگ کردن مو در دوران پریود (مرجع تقلید حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی): رنگ کردن مو به حنا و مانند آن براي زن حیض مکروه است؛ البته مکروه بودن اين کار مربوط به موي سر است و بقيه جاهاي بدن را شامل نمی‌شود؛ و رنگ باقيمانده پس از شستن، مانعي براي انجام غسل محسوب نمی‌شود.
 • حکم رنگ کردن مو در دوران پریود (مرجع تقلید حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی): بلي گذاشتن حنا به سر و غير آن در حال حيض و جنابت كراهت دارد.
همچنین بخوانید: رابطه کم کاری تیروئید و ریزش مو، علائم و راه های درمان آن

حکم رنگ کردن مو در زمان پریود

علت رنگ نگرفتن مو در زمان پریود

علت رنگ نگرفتن مو در زمان پریود و مشکلات رنگ کردن مو در این روزها می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

 • دوره پریودی تأثیر قابل توجهی بر سطوح هورمونی دارد. تغییرات در تمام سلول‌های بدن منعکس می شود. هورمون‌ها همچنین بر ملانین تأثیر می‌گذارند که مسئول رنگ طبیعی مو است.
 • در روزهای قاعدگی، غدد چربی فعالتر می شود، موها چرب‌تر می‌شوند، که این موضوع در نحوه رنگ گرفتن مو اختلال ایجاد می‌کند.
 • قاعدگی همچنین بر گردش خون، متابولیسم و تنظیم حرارت تأثیر می گذارد. نتیجه خون رسانی ناکافی به پوست سر است. دمای پوست سر پایین می‌آید و رنگ ممکن است به اندازه کافی گرم نشود. در نتیجه رنگ مو تغییر نمی‌کند و سایه غیر منتظره ای به خود نمی‌گیرد.
 • همچنین قاعدگی بر رنگ کردن مو تأثیر منفی می‌گذارد زیرا در طول این دوران کمبود عناصر کمیاب و ویتامین های مهم در بدن مشاهده می‌شود. این می‌تواند در بدتر شدن موقت وضعیت مو و آسیب پذیری بیشتر در برابر اثرات شیمیایی فعال رنگ مشاهده شود.
همچنین بخوانید: نکاتی برای روغن تراپی مو به روش صحیح قبل از حمام کردن

علت رنگ نگرفتن مو در زمان پریود

از روز چندم پریود میشه مو رنگ کرد

آسیب پذیرترین حالت موها در دو روز اول قاعدگی خواهد بود. در صورت امکان، بهتر است رنگ کردن موها را حداقل به روز 3 منتقل کنید.

بهترین زمان برای رنگ کردن مو، بعد از پایان دوره پریودی و قبل از تخمک گذاری است. در این زمان، هیچ چیز وضعیت سلامت موهای شما را تهدید نمی‌کند، عملکرد غدد چربی به حالت عادی باز می‌گردد. قبل از قاعدگی نیز می‌توان رنگ کردن مو را انجام داد، اما به دلیل شروع تولید فعال پروژسترون، احتمال نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

سخن آخر

اگر شما هم یکی از زنانی هستید که عاشق رنگ کردن موهای خود هستند، احتمالاً به این سوال فکر کرده اید که آیا رنگ کردن موها در دوره پریودی درست است یا نه. خب همانطور که در این مقاله خواندید این دوران با تغییرات مختص خود بر بدن همراه است. با این وجود این نکته را فراموش نکنید که شرایط بدن از فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است. پس شما می‌توانید طی تجربه به این نتیجه برسید که آیا برای شما رنگ کردن مو در روزهای قاعدگی با روزهای دیگر متفاوت خواهد بود یا نه. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


نظر خود را بیان کنید