شخصیت شناسی افراد از روی لبخند

نحوه لبخند زدن و حتی جویدن لب ها چه چیزی در مورد شخصیت انسان میگوید؟

شخصیت شناسی از روی مدل لبخند

اگر می خواهید با آدم های دور و برتان ارتباط برقرار کنید، چند چیز را باید رعایت کنید و البته نسبت به برخی رفتارها آگاهی داشته باشید چون جسم و روح فرد از هم جدا نیست. درست است که یکی از مهم ترین خصوصیات انسان قدرت تکلم و سخن گفتن اوست اما از سوی دیگر در فضایی که حرف زیادی بین افراد رد و بدل نمی شود، این زبان بدن است که می تواند احساسات زیادی را انتقال دهد.

دانشمندان علوم رفتاری، عموما بر این موضوع توافق دارند که چهره، مهم ترین منبع اطلاعات در زمینه هیجان هاست و برای درک احساس گوینده باید حالت های متغیر چهره او را به شکلی که تهدیدکننده نباشد، مشاهده کرد.

واقعیت این است که زبان بدن کمتر دروغ می گوید. ممکن است فردی از آشنایی با فرد دیگری ابراز رضایت کند اما نحوه لبخند زدن، نوع دست دادن و حتی نگاهش این پیام را منتقل نکند. خشم، ناراحتی، غم و نگرانی جز در کلام، در چهره افراد هم نمود پیدا می کند.

شاید بتوان گفت زبان بدن بازتاب احساسات افراد است و در این میان دهان، نحوه لبخند زدن و حتی جویدن لب ها می تواند پیام های متفاوتی را انتقال دهد. بنابراین بهتر است با زبان جسمانی دهان آشنا شوید تا احساسات فرد مقابل را بهتر درک کنید.


دهان در زبان بدن چه نقشی

دهان با بسیاری از پیام هایی که زبان بدن منتقل می کند در ارتباط است و نه تنها عملکردش هنگام صحبت کردن تعجب آور است بلکه از دید بسیاری از روانشناسان با تغذیه دوره نوزادی نیز در ارتباط است و در زندگی آینده با احساساتی مانند امنیت و عشق می تواند بروز و ظهور کند.

دهان، بخش فوق العاده انعطاف پذیر صورت است و می تواند توسط انگشتان شخص لمس شود. می توان گفت بخش رسانای بدن دهان است، زیرا علاوه بر حرکاتی که می تواند نشانه پیامی خاص در فرد مقابل باشد، بیان احساسات توسط این عضو به انتقال پیام واقعی کمک بسیاری می کند. در حقیقت دهان نقش اصلی را در حالات چهره بازی می کند.

همچنین بخوانید: فواید لبخند زدن

انواع حرکات دهان

دهان بخشی از چهره است که هنگام حرکت بیشتر دیده می شود بنابراین پتانسیل بسیار زیادی برای انتقال پیام دارد. برخلاف بینی و گوش ها که تنها به کمک دست می توانند به چرخه زبان بدن متصل شوند، دهان می تواند کاملا مستقل عمل کند.

بخش بزرگی از زبان صورت، لبخند است. به عنوان قاعده کلی لبخند به صورت متقارن و با ایجاد چین در اطراف چشم و دهان همراه است اما در لبخند ساختگی تنها دهان حرکت دارد. حال بر انواع حرکات دهان مروری می کنیم.

گذاشتن دست روی دهان

نشانه سرکوب و شوک است. بیشتر این حرکت به صورت ناخودآگاه برای کنترل خود در اثر شوک و خجالت هنگام صحبت کردن ایجاد می شود. این واکنش می تواند در افراد جوان تر زمانی که شاهد چیزی تکان دهنده هستند، اتفاق بیفتد. در حالت افراطی، افراد هنگام مواجهه با شرایط تکان دهنده هر دو دستشان را روی دهان می گذارند.

جویدن ناخن

این حالت نشانه ناامیدی و سرکوب است. ناخن جویدن نشانه خشونت درونی ناشی از ترس یا سرکوب رفتارهای دیگر است. بعدها ممکن است جویدن ناخن به یک عادت آرامش دهنده تبدیل شود اما به طور معمول در حالت سرخوردگی و ترس این حالت بروز می کند. استرس نیز موجب جویدن ناخن است و به نوعی تظاهرات بیرونی استرس است.

جویدن لب ها

وقتی فردی لب پایین خود را جویده و سرش را تکان می دهد نشان از عصبانیت او دارد.

لبخند خشک

این نوع لبخند را می توان ساختگی در نظر گرفت. این نوع لبخند، لبخندی است که خیلی سریع ظاهر شده، بیشتر از یک لبخند طبیعی روی لب نگه داشته می شود و به نظر می رسد تا چشم ها گسترده نمی شود. این نوع لبخند به نوعی، رضایت اجباری و توافق ناشی از نارضایتی را نشان می دهد.

خنده با دهان گشوده

در این حالت دندان های بالا نمایان شده و به شخصی که با شما گفت و گو می کند، می فهماند که مایل هستید بیشتر با او آشنا شوید.

لبخند با لبان بسته

این لبخند می خواهد در واقع احساسات را به نوعی پنهان کند. به این ترتیب در سراسر صورت یک خط مستقیم را می توان مشاهده کرد که در آن دندان ها پنهان هستند. فردی که اینگونه لبخند می زند، رازی دارد که نمی خواهد دیگران آن را بفهمند شاید دوست ندارد آن را بیان کند و شاید اعتماد نمی کند.

لبخند پیچیده و سخت

لبخند اینچنینی مخلوطی از احساسات و سرزنش است. در این نوع لبخند هر قسمت از صورت احساسات متناقضی را نشان می دهد. بنابراین فرد مقابل به راحتی نمی تواند از احساس واقعی فرد لبخند زننده آگاهی پیدا کند.

لبخندی با فک افتاده

این لبخند هم جعلی است. این مدل لبخند بیشتر حاصل تمرین برای داشتن چنین لبخندی است تا یک لبخند غریزی. در این حالت فک کمتر از حالت طبیعی می افتد؛ عملی که لبخند ایجاد می کند.

لبخندی با دهان کج

نشان دهنده بازیگوشی و به قصد اذیت کردن است و بیشتر در مورد خانم ها اتفاق می افتد. گوشه لب کج شده و به سمت پایین است. در این حالت لبخند همراه با چشمانی است که به فرد مورد نظر نگاه می کند.

لبخندی با لب پایین جلو آمده

مانند مالیدن چشم که نشانه گریه کردن است، جلو آوردن لب پایین هم یکی از نشانه های گریه است. به یاد داشته باشید مردم به دلایل واقعی گریه می کنند و ناراحت می شوند یا به دنبال همدردی و درمان این کار را می کنند.

خنده زورکی

نشان ناآرامی و در عین حال همکاری است. خنده زورکی معمولا پیام عصبی بودن و استرس را انتقال می دهد و به عنوان تلاشی برای بر طرف کردن تنش و تغییر جو است. خنده مصنوعی همچنین پیام همکاری و آرزوی همدردی را مخابره می کند.

گاز گرفتن لب

گاز گرفتن لب نشانه تنش است. یکی از بارزترین پیام های گاز گرفتن لب، استرس و تنش است که می تواند نشانه تمرکز بالا نیز باشد اما به احتمال زیاد نشان می دهد، فرد اضطراب دارد.


خنده چه چیز در خود دارد؟

خنده نوعی حالت آرامش است و نوعی پاداش و رضایت همراه خود دارد. در تعریف زبان بدن، خنده علامت آرامش و راحتی است. خنده طبیعی می تواند به تمام قسمت های بالای صورت گسترش پیدا کند.

فیزیولوژی خنده بسیار مهم است، زیرا در حالت خنده اندورفین آزاد می شود و درد و استرس کاهش پیدا می کند. خنده قابل رویت است، زیرا وقتی فردی می خندد، نشان می دهد در مقابل فرد دیگر گارد ندارد.

مکیدن انگشت

این حالت نشان می دهد، فرد به دنبال آرامش است. همان طوری که تغذیه با شیر مادر این احساس را به نوزاد می دهد در بزرگسالی هم مکیدن انگشت ممکن است نوعی آرامش را برای فرد در بر داشته باشد.

جمع کردن زبان

این کار در رد و مخالفت با چیزی انجام می شود. در این حالت زبان در قسمت وسط دهان گسترده می شود مانند وقتی که فرد یک چیز ترش می خورد. این حرکت ممکن است بسیار ظریف به نظر برسد و در حالت شدیدتر به چین و چروک بینی و جمع شدن چشم ها هم بینجامد.

جویدن خودکار و مداد

به جز مکیدن انگشت، جویدن خودکار و مداد هم آرامش درونی را برای فرد به همراه دارد.

دندان قروچه

این حالت نوعی تنش و سرکوب را نشان می دهد. در این حالت فرد در حال تغییر احساسات درونی خود است و واکنش طبیعی اش به دلیل ترس را سرکوب کرده و مهار می کند.

جویدن لب داخلی

جویدن لب داخلی هم پیام تنش و سرکوب را منتقل می کند و مانند دندان قروچه به نوعی سرکوب واکنش طبیعی فرد است. به جای این کار فرد می تواند چند نفس عمیق بکشد.

همچنین بخوانید: شخصیت شناسی از روی حالت صورت


نظر خود را بیان کنید