چگونه در هنگام استرس به آرامش برسیم؟

چگونه ذهنمان را در هنگام استرس آرام کنیم؟

روش های آرام کردن ذهن

آیا تا به حال احساس استرس و اضطراب را در موقعیت ها و اتفاقات مختلف زندگی تان تجربه کرده اید؟ حتما پاسخ شما مثبت است. بیشتر افراد این احساس را در بسیاری از موقعیت های زندگی شان تجربه کرده اند. در حقیقت استرس یک بخش طبیعی از زندگی است. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، استرس یک مکانیزم بقا برای حفاظت از ما در برابر موقعیت های خطرناک است. تا زمانی که بتوانیم این استرس را مدیریت کنیم مشکلی نیست اما گاهی واقعا قادر به کنترل آن نیستیم و راه آرام کردن ذهنمان در آن شرایط را نمی دانیم، در این مواقع شرایط سخت می شود و استرس نیز مشکل ساز می شود.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ در این مطلب می ‌خواهیم نگاهی به این بیندازیم که چرا ما اغلب استرس مزمن را تجربه می کنیم و بعد به شما نشان خواهیم داد که چطور ذهن خود را با برخی روش‌ های ساده آرام کنید. خواهید دید که مهم نیست چقدر استرس داشته باشید، مهم این است که یک ذهن صلح‌ آمیز در دسترس شما است. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: چگونه به آرامش درونی برسیم

مزایای آرامش ذهن شما

مزیت اصلی آرام بودن ذهن این است که استرس را تسکین می دهد. با آرام کردن ذهن خود، احساس خواهید کرد که کمتر تحت ‌تاثیر احساساتی قرار می ‌گیرید، که می ‌تواند باعث شود کنترل تان را از دست بدهید.

با آرام کردن ذهن خود، از بروز بسیاری از عواقب سلامتی استرس مانند فشار خون بالا، افسردگی و خستگی جلوگیری می ‌کنید. یک ذهن صلح‌ آمیز با کاهش عصبانیت و ناامیدی حالت شما را بهبود خواهد بخشید و همچنین اعتماد به نفس شما در رسیدگی به مشکلات زندگی را ارتقا خواهد داد. به طور کلی، از نظر جسمی، روحی و عاطفی احساس بهتری خواهید داشت.


چرا در آرام کردن ذهن مان مشکل داریم؟

من اغلب می شنوم که مردم می گویند: “نمی توانم ذهنم را از مسابقه و رقابت مداوم متوقف کنم.”

آن‌ها معمولا افرادی هستند که زندگی آن ‌ها پر از تعهدات و فعالیت‌ های مختلف است. آن‌ ها خواستار شغل و خانواده‌ هستند تا از آن ‌ها مراقبت کنند. بعضی اوقات، آنها جوانان با اهداف و جاه طلبی هستند. هیچ مشکلی در این سناریوها وجود ندارد. آن ‌ها دوره ‌های عادی زندگی ما هستند. چالش پیدا کردن تعادل بین تعهدات خود نسبت به دیگران و نیازهای شخصی ما است و یکی از آن نیازها آرامش و استراحت ذهن است.

یک زندگی پر مشغله، ذهن ما را تحت ‌تاثیر قرار می ‌دهد. اساسا هر چیزی که هر یک از پنج حس ما (بینایی، شنوایی، چشایی، لامسه و بویایی) را لمس می ‌کند، زنجیره‌ ای از افکار را تحریک می ‌کند. بنابراین تمام فعالیت ‌های ما به طور مداوم ذهن ما را تحریک می‌ کنند. و اگر ما همیشه پرمشغله باشیم، پس می‌ توانیم اغلب حسی را تجربه کنیم که منجر به استرس می‌ شود.

یکی دیگر از دلایلی که در آرام کردن ذهنمان مشکل داریم، دیدگاه های ناخودآگاه ما درباره آرامش است. از هر کسی در مورد آرامش ذهن بپرسید، احتمالاً به شما خواهد گفت که این یک چیز خوب است و افراد باید زمان کافی برای استراحت منظم ذهن اختصاص دهند. اما زمانی که از همین فرد بپرسید شما برای آرام کردن ذهن چه کاری انجام می دهید، با جواب هایی مانند موارد زیر مواجه می شوید:

 • من وقت این کار را ندارم
 • من کارهای مهمتری دارم که باید انجام دهم
 • من باید سازنده باشم
 • من نمی‌دانم چطور باید ذهنم را آرام کنم

این باورهای ناخودآگاه خیلی قوی هستند، و اعمال ما را به ما دیکته می ‌کنند. پس اگر می‌ خواهیم این اعتقادات را تغییر دهیم، باید ذهن نیمه هوشیار خود را تغییر دهیم. شاید فکر کنید که این کار دشوار است، اما اینطور نیست. شما می‌ توانید به راحتی با یک تکنیک به نام مدیتیشن نوشتن آن را انجام دهید.

با مدیتیشن نوشتن، شما به سادگی مجموعه ای از تأییدها را با دست در داشتن یک دفترچه به مدت پنج دقیقه در روز کپی می کنید. شما می توانید آن را در هر زمان و هر مکان انجام دهید. شما برای این کار حتی به مکانی آرام هم احتیاج ندارید. بعد از گذشت چند روز، متوجه تغییر در رفتار خود خواهید شد و اختصاص دادن زمان برای آرام کردن ذهن تان آسان تر خواهد شد. در قسمت زیر نمونه ای از مراقبه نوشتاری را می آوریم:

می ‌دانم که شایستگی داشتن ذهنی آرام را دارم. می ‌دانم که با ذهنی سرشار از آرامش، خوشحال ‌تر و مفیدتر خواهم بود و انتخاب‌ های بهتری در زندگی ام به وجود خواهم آورد. من هر روز زمانی را صرف استراحت و آرامش ذهنم می کنم. ممکن است من این قدرت را داشته باشم که تمرین‌ های آرامش دیگری را دنبال کنم تا ذهنم را آرام کنم. من متعهد به استراحت ذهن خود هستم تا بتوانم سعادت حقیقی و رضایت شخصی خود را درک کنم.

برای اینکه بتوانید بیش ‌ترین سود را از این تمرین به دست آورید، پیشنهاد می‌ کنم روزی یک بار به مدت ۳ تا ۴ هفته آن را انجام دهید.

همچنین بخوانید: راه های کاهش سریع استرس

breathing

تنفس عمیق برای کاهش استرس و افزایش آرامش

چگونه ذهنمان را آرام کنیم؟

نحوه آرام کردن ذهن شما بسیار ساده است. در قسمت زیر به برخی از روش‌های ساده برای آرام کردن ذهن پرداخته ایم:

 1. به موسیقی آرامش بخش گوش دهید

یک موسیقی ملایم می تواند مسیری طولانی را برای آرامش ذهن شما طی کند. سرعت آهسته موسیقی ذهن شما را وادار به کند شدن می کند. انواع مختلف موسیقی آرامش بخش مختلف در یوتیوب وجود دارد. موسیقی لذت بخشی مانند صداهای طبیعت گزینه خوبی است.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی

 1. پیاده ‌روی کنید

رفتن به پیاده ‌روی می ‌تواند به ما کمک کند ذهن خود را از تمام چیزهای درهم و برهم و دغدغه های مختلف رها کنیم. پیاده روی ما را از چیزهایی که ذهن مان را آشفته می ‌کند دور می‌کند و آرامش را به ذهنمان هدیه می کند.


 1. یک فهرست قدردانی درست کنید

ما اغلب تمایل داریم بر چیزهایی که در زندگی مان نداریم، تمرکز کنیم. این می ‌تواند نا امید کننده باشد و ما را دلسردتر کند. پنج دقیقه وقت بگذارید و مواردی که قدردانشان هستید را یادداشت کنید. این به برنامه نویسی ذهن ناخودآگاه شما کمک می کند و ذهن تان را آرام تر می کند.


 1. زمانی را به تنهایی تان اختصاص دهید

مهم است که کمی از وقتتان را به خودتان اختصاص دهید. زمانی را در نظر بگیرید و از همه دور شوید و کاری را بکنید که از آن لذت می ‌برید، مانند خواندن یک کتاب خوب، یا تماشای برنامه مورد علاقه تان.


 1. گذراندن وقت با حیوانات اهلی

مطالعات نشان داده اند که برخی از حیوانات اهلی می توانند اثر آرامش بخش خوبی داشته باشند. آنها به ما کمک می کنند تا ذهن مان را به مکانی سادگی و عشق بی قید و شرط تبدیل کنیم.

همچنین بخوانید: کاهش فوری استرس شدید

 1. تلفن همراه خود را خاموش کنید

تلفن‌ های همراه ما منبع بسیاری از هیجانات روحی هستند. آیا واقعا لازم است که در تمام مدت با افراد دیگر ارتباط داشته باشید؟ تلفن همراه خود را برای حداقل چند ساعت خاموش کنید. نگران نباشید بیشتر افراد زندگی ما می ‌توانند بدون تماس تلفنی ما هم زنده بمانند! تلفن همراهتان را خاموش کنید و از مزایای آرامش ذهن ناشی از آن لذت ببرید.


 1. چشمان خود را ببندید

فقط برای چند ثانیه چشمانتان را ببندید. حتی اگر بخواهید می ‌توانید در حین اینکه چشمانتان را بسته اید، روی نفس کشیدنتان هم تمرکز کنید. این به کاهش برخی از تحریکات حسی هم کمک می‌ کند.


 1. بخندید

من شخصا از پست ‌های رسانه ‌های اجتماعی خنده ‌دار و یا برنامه‌های طنز خنده ‌دار لذت می‌ برم. خندیدن حتی برای چند لحظه ما را از دده های روزمره و مسائل جدی دور می کند و این برای آرامش ذهن واقعا مفید است.


 1. گل ها را ببویید

گل ها اثر هنری طبیعت هستند. آنها به هر شکل و اندازه و رایحه ای وجود دارند. کمی وقت بگذارید و مجذوب زیبایی و عطر آن ها شوید. از چیزهای کوچک غافل نشوید. آنها نیز زیبایی فوق العاده ای دارند.


 1. نور خورشید را دریافت کنید

آفتاب می ‌تواند اثر آرامش بخشی داشته باشد. برای چند دقیقه در زمان استراحت خود بیرون بروید. روی یک نیمکت بنشینید، چشمان خود را ببندید و از گرمای خورشید لذت ببرید.


 1. از پنجره به بیرون نگاه کنید

اگر قادر به بیرون رفتن نیستید، به بیرون از پنجره نگاه کنید. نگاه کردن به درختان، پرندگان و چیزهای دیگر که می ‌توانید تشخیص دهید می تواند برای روحیه و آرامش ذهنتان مفید باشد.

اگر در مورد این که چطور ذهن خود را آرام کنید جدی هستید، روش‌ های زیر به شما کمک خواهند کرد تا به وضعیت عمیق ‌تر آرامش برسید.


 1. نویزهای اطراف و فعالیت تان را کاهش دهید

اگر زندگی پر مشغله ای دارید و فردی هستید که الب اوقات سرتان شلوغ است، احتمالا سرو صدا و فعالیت زیادی در اطراف شما وجود دارد. سعی کنید برخی از نویزهای پس ‌زمینه مانند صدای تلویزیون و رادیو را وقتی که در حال تماشا کردن یا گوش دادن به آن نیستید، کاهش دهید.


 1. از نظر جسمی آرام باشید

آرامش بدنی به آرامش ذهن شما کمک خواهد کرد. روش های مختلفی برای استراحت جسمی وجود دارد، از جمله این موارد می توانیم به ورزش های مختلف، تمرین تای چی یا یوگا و یا یک حمام گرم اشاره کرد.


 1. با یک دوست صحبت کنید

ما اغلب چیزهایی را در ذهن مان می گذرانیم که قادر به درک کامل آنها نیستیم. بعضی اوقات، فقط صحبت کردن با شخص دیگری به ما کمک می کند تا آنها را طبقه بندی و مرتب کنیم.


 1. مدیتیشن ذهن آگاهی را تمرین کنید

این یک تمرین قدرتمند و متنوع است که می تواند ذهن شما را به میزان قابل توجهی آرام کند. علاوه بر انجام مدیتیشن نشسته، می توانید تنفس آگاهانه، پیاده روی آگاهانه و تصاویر هدایت شده را نیز انجام دهید.


 1. ورزش کنید

مزایای ورزش برای تقویت سیستم ایمنی بدن

مزایای ورزش برای تقویت سیستم ایمنی بدن

ورزش بدنی می ‌تواند به شما کمک کند ذهن خود را از مشکلات خود دور کنید و افکار و عواطف خود را آرام کنید. همچنین با افزایش تولید اندورفین، انتقال‌دهنده ‌های عصبی که باعث می‌شود شما احساس خوبی داشته باشید، احساس آرامش بیشتری به ذهن شما می‌ دهد.


و اما سخن پایانی …

همانطور که دیدید، آرام کردن ذهن نسبتا ساده است. این مساله عمدتا موضوع کاهش چیزهایی است که ذهن شما را آشفته می ‌کند و کمی زمان می ‌برد تا به طور طبیعی حل شود.

زندگی با یک ذهن صلح ‌آمیز را تصور کنید. همه چیز روشن ‌تر خواهد شد، شما انتخاب‌ های بهتری خواهید داشت و در کنترل احساسات خود و زندگی‌ تان عملکرد بهتری خواهید داشت. تمام این چیزها در دسترس شما قرار دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برخی از روش‌ های ساده مشخص‌ شده در قسمت بالا را دنبال کنید.


4 دیدگاه

 1. خ فرهین

  سلام
  من شب گذشته بادکولرسرماخوردم وگلوم دردمیکنه
  همش میگم کروناگرفتم
  رفتم دکترتعطیل بود خودمو قرنطینه کردم
  باکسی دست نمیدم
  آرامشم ازدیشب رفته من همش تو خونه ام جایی نمیرم
  ووقتی میرم باماسک میرم
  منوراهنمایی کنین

 2. حسین پورناصرانی

  جالب بود

 3. مینا رسولی

  من خیلی وضعیت روحیم داغونه متاسفانه .دوست دارم ورزش بکنم .تحمل سروصدا رو ندارم.خستم.توفشار روحیم .ناامیدم

 4. یاسمین

  عالی ترین مطلبی بود که خوندم واقعا حالم بهتر شد خیلی زیاد ذهنم به ارامش رسید اما کمی هنوز خوب نیستم ولی به نظر هرچی بگم عالی بود کم گفتم

نظر خود را بیان کنید