بازتاب درمانی (رفلکسولوژی) چیست و چگونه عمل میکند؟

خواص بازتاب درمانی برای سلامتی شگفت انگیز هستند
بازتاب درمانی

بازتاب درمانی

بازتاب درمانی یا رفلکسولوژی یک نوع ماساژ بدن است که شامل اعمال فشار به دست و پا برای تغییر میزان درد بوده و مزایای دیگری نیز برای بدن دارد.

نحوه ی اعمال رفلکسولوژی به چه صورت است؟

نظریه اصلی به وجود آورنده ی رفلکسولوژی بیان می دارد که نقاط خاص یا “مناطق رفلکسی” بر روی پاها و دست ها وجود دارند که از طریق کانال های انرژی بدن، به ارگان های خاص و بخش های مختلف متصل می شوند.

بر اساس این اظهارات، گفته می شود که استفاده از اعمال فشار بر مناطق رفلکس، انسداد های انرژی را از بین می برد و باعث بهبود یافتن آن منطقه از بدن فرد می شود. در اینجا چند نمونه از مناطق رفلکس و بخش های مختلف بدن که با این مناطق در ارتباط هستند ذکر خواهند شد:

 • نوک انگشتان پا به سر باز می گردد
 • قلب و سینه در اطراف سینه ی پا قرار دارند
 • کبد، لوزالمعده و کلیه در قوس پا جای گرفته اند
 • قسمت پایین کمر و روده در پاشنه پا قرار دارند

گرچه ریشه های رفلکسولوژی به مصر و چین باستان باز می گردد، ویلیام فیتز جرالد، پزشک گوش، بینی و گلو، در سال 1915 مفهوم “منطقه درمان” را معرفی کرد.

یونس اینگرام، فیزیوتراپ آمریکایی، تئوری مناطق درمانی بدن را در دهه 1930 توسعه داد و به چیزی دست یافت که امروزه به عنوان رفلکسولوژی مدرن شناخته می شود.

بنا بر نظر رفلکسولوژیست ها، فشار روی نقاط رفلکس می تواند به تعادل سیستم عصبی بدن کمک کند و باعث آزاد شدن اندورفین هایی شود که به کاهش درد و از بین بردن استرس کمک می کنند.


چرا مردم از رفلکسولوژی استفاده می کنند؟

 • استرس و شرایط مرتبط با استرس
 • سردرد و میگرن تنشی
 • اختلالات گوارشی
 • آرتروز
 • بیخوابی
 • عدم تعادل هورمونی
 • جراحت های ورزشی
 • اختلالات قاعدگی مانند سندرم پیش قاعدگی (PMS)
 • مشکلات گوارشی مانند یبوست
 • مولتیپل اسکلروزیس
 • درد پشت

علاوه بر این رفلکسولوژی برای مراقبت پس از عمل یا به عنوان یک عامل مسکن نیز استفاده می شود.

یک بررسی انجام شده در سال 2015 که در مجله ی درمان سرطان منتشر شد نشان داد که ماساژ برای کاهش درد سرطان، به ویژه برای کاهش درد پس از جراحی مؤثر است.

از میان طیف متنوعی از ماساژهای مختلف، رفلکسولوژی پا به نظر می رسد مؤثرتر از ماساژ بدن و ماساژ آروماتراپی باشد.


رفلکسولوژی

رفلکسولوژی

یک جلسه معمولی رفلکسولوژی چگونه است؟

یک جلسه ی درمانی معمولا 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و با بررسی تاریخچه ی سلامتی و مشاوره در مورد سلامت و شیوه ی زندگی شما آغاز می شود.

رفلکسولوژیست از این اطلاعات برای ارائه ی درمان سفارشی استفاده خواهد کرد. از شما خواسته می شود کفش و جوراب خود را در آورده و به راحتی بر روی یک صندلی خوابیده و یا بر روی میز ماساژ دراز بکشید.

رفلکسولوژیست، پاهایتان را ارزیابی می کند و نقاط مختلفی را علامت گذاری می نماید تا زمینه های حساسیت یا تنش را شناسایی کند. حرکات و ماساژهای تند و سریع ممکن است برای گرم کردن دست و پا به کار گرفته شوند. سپس فشردن انگشت یا شست با استفاده از تکنیک های رفلکسولوژی اعمال می شود.

در این روش ممکن است از لوسیون یا روغن استفاده شود، و همچنین رفلکسولوژیست ممکن است از ابزارهایی مانند توپ، برس و میله های مخصوص استفاده کند.

در حال حاضر هیچ مقرراتی برای اعمال رفلکسولوژی در ایالات متحده وجود ندارد. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است بتواند یک درمانگر خوب را توصیه کند.

توصیه من به شما این است که درمانگری را انتخاب کنید که توسط هیئت صدور گواهینامه رفلکسولوژی آمریکا گواهی شده و حداقل 200 ساعت کلاس آموزشی را در یک موسسه معتبر سپری کرده باشد.


رفلکسولوژی در برابر ماساژ پا

در حالی که ماساژ پا ممکن است همانند درمان رفلکسولوژی به نظر آید، تفاوت آن با رفلوکسولوژی این است که یک رفلکسولوژیست بر روی بخش هایی از پا که مربوط به اندام های خاصی هستند کار می کند.

در عین حال ماساژ درمان گر با ماساژ پا، عضلات و سایر بافت های نرم تلاش می کند تا گردش خون را به نحو بهتری در سراسر بدن به جریان اندازد، درد را کاهش دهد، جراحات و زخم ها را بهبود بخشیده یا موجب آرامش کامل بدن شود.


رفلکسولوژی چه احساسی را در فرد به وجود می آورد؟

اکثر مردم بیان می کنند که درمان رفلکسولوژی برایشان بسیار آرامش بخش است. رفلکسولوژی نباید دردناک باشد. اگر احساس ناراحتی می کنید، حتما به رفلکسولوژیست خود بگویید تا نحوه ی درمان را تغییر دهد.

این درمان باید سبب آرامش شما شود نه درد کشیدنتان. بعضی از نواحی پای مد نظر رفلکسولوژیست ممکن است حساس باشند و یا زخم شده باشند و لذا رفلکسولوژیست موظف است وقت بیشتری را بر روی این نواحی صرف کند. این درد باید با اعمال فشار کاهش یابد.

اگر شما حساس هستید، نگران نباشید چرا که رفلکسولوژیست فشار زیادی را به پاهای شما اعمال می کند. پس از انجام رفلکسولوژی چه احساسی خواهید داشت؟

اکثر افراد بعد از یک جلسه رفلکسولوژی احساس آرامش می کنند. گاهی اوقات به برخی افراد احساس تهوع، خواب آلودگی و نوسانات خلقی دست می دهد.


عوارض جانبی احتمالی و ایمنی

اطمینان حاصل کنید که تاریخچه کامل و دقیق پزشکی خود را با رفلکسولوژیست خود در میان گذاشته اید. پیش از انجام هر کاری، از جمله رفلکسولوژی، همیشه مشورت با ارائه دهندگان مراقبت های اولیه ضروری می باشد..

اگر دچار زخم پا، صدمه، جراحات مچ پا، نقرس یا وضعیت بحرانی قلب و عروقی شده اید، رفلکسولوژی ممکن است برای شما مناسب و بی خطر باشد.

رفلکسولوژی ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت، ورم مفاصل (که در مفاصل مچ پا ایجاد می شود)، مشکلات گردش خون، عفونت های فعال، سنگ های صفراوی، سنگ کلیه یا انواع خاصی از سرطان مناسب باشد. زنان باردار نباید تحت رفلکسولوژی قرار بگیرند.

حقایق کلیدی

اگر چه رفلکسولوژی نباید به عنوان یک درمان کلیدی برای تمام بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد، می تواند درمان آرامش بخشی برای پای شما باشد و مزایای زیادی برای کل بدنتان داشته باشد.

فقط مطمئن شوید که یک رفلکسولوژیست آموزش دیده این کار را برایتان انجام می دهد و از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود سوال کنید تا ببینید که آیا این فرد فرد مناسبی است یا خیر.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این سایت فقط برای مقاصد آموزشی ارائه شده اند و جایگزین مشاوره، تشخیص و درمان توسط یک پزشک معتبر نیستند.

مقاله ی ارائه شده در اینجا تمام موارد احتمالی، تعاملات دارویی، شرایط یا عوارض جانبی را مورد بررسی قرار نداده است. قبل از استفاده از داروهای جایگزین و یا تغییر رژیم غذایی، باید با کارشناسان مراقبت های پزشکی مشورت نمایید و قبل از استفاده از داروهای جایگزین، نیز به پزشک معالج خود مراجعه کنید.


نظر خود را بیان کنید