سلنیوم چیست

سلنیوم چیست

سلنیوم یکی از عناصر کمیاب در طبیعت است. این عنصر در بدن نقشی حیاتی به عهده دارد. سلنیوم در بدن خاصیت آنتی اکسیدان دارد به همین دلیل باعث تنظیم سوخت و ساز هورمون تیروئید در بدن می شود و از این طریق می تواند متابولیسم بدن را کنترل و تنظیم کند. خواص سلنیوم برای پوست و مو نیز بسیار است. این ماده بیشتر در بافت های ماهیچه ای و استخوان ها ذخیره می شود. این ماده را می توان از طریق مصرف قرص های سلنیوم یا مواد غذایی حاوی سلنیوم به بدن وارد کرد. آجیل برزیلی یکی از مواد غذایی سرشار از سلنیوم است.
از آنجای که سلنیوم یک عنصر حیاتی برای بدن می باشد، کمبود سلنیوم در بدن باعث ایجاد علائمی می شود. این علائم شامل موارد زیر می باشد.

• ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن
• ضعیف شدن عضلات
• نازایی در زنان
• خستگی و کمبود انرژی در بدن
• ریزش مو

خواص سلنیوم برای بدن

همان طور که اشاره کردیم وجود سلنیوم برای بدن ضروری است. این ماده در بدن فرایند های مهمی را برعهده دارد. حفظ متابولیسم تروئید، سنتز DNA و محافظت از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو و جلوگیری و درمان انواع عفونت ها را در بدن را به عهده دارد. زمانی که میزان سلنیوم بدن به اندازه کافی باشد فرد در طول روز احساس خستگی و بی انرژی بودن نخواهد داشت. همچنین این ماده باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و بدن را در مقابله با بیماری ها بسیار مقاوم می کند. سلنیوم ریشه مو ها را تقویت می کند به همین دلیل از ریزش مو جلوگیری می کند و رشد موها را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید: مصرف ب کمپلکس در بارداری و اثرات آن + عوارض آن در بارداری

Here Are Selenium-Rich Foods | Vaya News

از دیگر خواص سلنیوم در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• بهبود حافظه و جلوگیری از آلزایمر
• بهبود بیماری آسم
• جلوگیری و درمان بیماری اچ ای وی
• کاهش خطرسقط جنین در زمان بارداری
• کمک به حفظ سلامت غده تیروئید
• کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان ها

خواص سلنیوم برای پوست

یکی دیگر از خواص سلنیوم در بدن مربوط به پوست می باشد. داشتن پوست صاف و روشن نشانه سلامت فرد است. افرادی که پوستی کدر و دارای زخم و التهابات دارند اغلب دچار بیماری های خاصی هستند. بیشتر بیماری های پوستی به طور مستقیم روی رنگ و بافت پوست که حالت ارتجاعی دارند تاثیر می گذارند و باعث آسیب رساندن به بافت پوست می شوند. موادی که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند برای حفظ سلامت بافت و رنگ پوست بسیار موثر هستند.

از آنجایی که سلنیوم نیز خاصیت آنتی اکسیدانی دارد می تواند در سلامت بافت پوست بسیار موثر باشد و باعث شود که حالت ارتجاعی و رنگ طبیعی پوست حفظ شود.
ازطرفی چون سلنیوم در سلامت قلب بسیار موثر می باشد، باعث می شود تا جریان خون در بدن بیشتر شود، با گردش خون در بدن بافت های پوست سالم تر و شاداب تر خواهند شد به همین دلیل می تواند باعث روشن تر شدن پوست شود.
همچنین سلنیوم برای درمان شوره بسیار موثر است و مصرف مواد غذایی حاوی سلنیوم می تواند به راحتی شوره پوست را درمان کند.

سلنیوم می تواند باعث درمان بیماری های پوستی که در اثر التهابات به وجود می آیند مانند آکنه و اگزما شود. سلنیوم از بروز سرطان های خطرناک پوستی جلو گیری می کند و از این طریق در حفظ سلامت پوست نقشی اساسی دارد.
سلنیوم جذب ویتامین E را در بدن افزایش می دهد، از آنجایی که ویتامین E خاصیت آنتی اکسیدان دارد می تواند در حفظ حالت ارتجاعی و رنگ طبیعی پوست موثر باشد. همچنین مواد حاوی آنتی اکسیدان می توانند به درمان بیماری تبخال نیز کمک کنند.
مقدار کافی سلنیوم در بدن باعث کاهش عفونت های پوستی می شود و ترمیم زخم های پوستی را سریع تر می کند.

همچنین بخوانید: ب کمپلکس برای چی خوبه؟ نحوه و مقدار مصرف همراه با عوارض آن

خواص سلنیوم برای مو

خواص سلنیوم برای مو

سلنیوم برای مو ها نیز خواص بی نظیری به همراه دارد. مصرف مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی سلنیوم هستند مانند سینه مرغ، ماهی، آجیل برزیلی، صدف و.. می توانند باعث تقویت فولیکول های مو شده و از ریزش مو جلو گیری کنند و باعث افزایش رشد مو ها شوند. از آنجایی که سلنیوم خاصیت آنتی اکسیدان دارد می تواند در مقابل رادیکال های آزاد از مو ها محافظت کند. رادیکال های آزاد ریشه مو ها را ضعیف می کنند و باعث ریزش موها می شوند. این رادیکال ها همچنین باعث خشک و شکننده شدن مو ها می شوند.

خواص سلنیوم برای مردان

خوردن مواد غذایی حاوی سلنیوم برای مردان بسیار مفید است. زیرا این غذا ها مقدار سلنیوم بدن مردان را بیشتر می کنند. و افزایش سلنیوم در بدن مردان باعث تقویت سیستم ایمنی آنها می شود، و در مقابل بیماری ها از آنها محافظت می کند. همچنین این ماده باعث افزایش نیرو و انرژی مردان می شود و انرژی لازم برای کار و فعالیت روزمره آنها را تامین می کند.

سلنیوم باعث تنظیم متابولیسم هورمون ها ی تیروئید در بدن می شود، به همین دلیل می تواند از اختلالات تیروئیدی که موجب بروز بیماری های مانند چاقی یا لاغری مفرط، ریزش مو، احساس خستگی، بیماری های گوارشی و .. جلوگیری کند.
همچنین سلنیوم در بدن مردان قدرت باروری آنها را افزایش می دهد و از ناتوانی های جنسی در آقایان جلوگیری می کند.

خواص سلنیوم برای اسپرم

ناباروری در مردان و زنان معمولا به دلیل کمبود تخمک یا اسپرم است. در برخی موارد نیز تخمک یا اسپرم ها به دلیل اینکه ضعیف هستند نمی توانند باعث لقاح شوند. به همین دلیل زنان یا مردان دچار ناباروری می شوند. از این رو یکی از روش های درمان ناباروری افزایش تخمک و اسپرم در مردان و زنان است. برای افزایش اسپرم یا تخمک راهکار های زیادی وجود دارد. در این میان مصرف مواد غذایی که حاوی آنتی اکسیدانی به نام سلنیوم هستند، می تواند به افزایش تخمک و اسپرم در زنان و مردان کمک زیادی بکند.

مصرف غذا های مانند تن ماهی ، صدف، آجیل برزیلی، سینه مرغ برای افزایش میزان سلنیوم بدن بسیار موثر می باشد.
تحقیقات نشان داده است که مصرف مواد غذایی که حاوی سلنیوم هستند می توانند سرعت حرکت اسپرم ها را افزایش دهند و در بهبود ناتوانی های جنیسی و ناباروری در مردان موثر باشد.

همچنین بخوانید: عوارض قرص کورتون چیست و چه تاثیری بر کلیه، کبد و پوست می گذارد؟

خواص سلنیوم برای تیروئید

خواص سلنیوم برای تیروئید

سلنیوم در بدن باعث تنظیم و حفظ متابولیسم هورمون تیروئید می شود. از این رو از بیماری های که در اثر پرکاری یا کم کاری تیروئید به وجود می آیند مانند چاقی یا لاغری مفرط، ریزش مو، بیماری های گوارشی و … جلوگیری می کند.

آیا قرص سلنیوم چاق کننده است؟

خیر، قرص های سلنیوم باعث چاق شدن فرد نمی شوند. مصرف قرص های سلنیوم در کنار یک رژیم غذایی کم کالری می تواند به کاهش وزن فرد کم کند.
تحقیقات اخیر نشان داده است که افرادی که در کنار رژیم لاغری خود روزانه از قرص سلنیوم نیز استفاده کرده اند، در مقایسه با افرادی که فقط رژیم غذایی داشته اند بیشتر کاهش وزن داشته اند. از این رو قرص های سلنیوم می توانند به عنوان مکمل های لاغری استفاده شوند. اما توجه داشته باشید مصرف قرص سلنیوم باید با دستور پزشک باشد.


نظر خود را بیان کنید