ب کمپلکس برای چی خوبه

مکمل‌ غذایی که حاوی هر هشت ویتامین B باشد، ب کمپلکس نامیده می‌شود. این مکمل عملکردهای مهم بسیاری دارد و برای حفظ سلامتی انسان حیاتی است. ب کمپلکس در اغلب غذاها یافت می شود. به همین دلیل افراد می توانند مقادیر مورد نیاز بدن خود را با وعده های غذایی تامین کنند.

اما ب کمپلکس ها محلول در آب هستند، به این معنی که بدن آنها را ذخیره نمی کند. به همین دلیل، رژیم غذایی باید به گونه ای باشد که آن را هر روز تامین کند. اگر در اثر یک رژیم غذایی نامطلوب این ترکیب به اندازه مورد نیاز به بدن نرسد باید اقدام به مصرف داروهای ب کمپلکس کرد. امروز خواهیم دید که ویتامین ب کمپلکس برای چی خوبه، از مزایای سلامتی آن و همچنین توصیه های دوز و عوارض جانبی آن بحث خواهیم کرد.

ب کمپلکس برای چی خوبه؟

گاهی شرایط خاصی موجب می شود تا تحت تجویز پزشک برخی افراد مکمل B کمپلکس را مصرف کنند، البته تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌های B کمپلکس حتی برای افرادی که نیازی به این مواد مغذی ندارند نیز مفید است. مکمل های B کمپلکس ممکن است استرس را کاهش داده، موجب افزایش روحیه شده و علائم تنش و اضطراب را کمتر کند.

این مکمل همچنین می تواند خلق و خو را تقویت کرده و خستگی را نیز کاهش دهد. بررسی ها نشان داد که درمان با دوز نسبتا بالای مکمل B کمپلکس به بهبود سلامت روان عمومی و استرس کمک می کند. علاوه بر آن موجب افزایش  هوش و عملکرد در تست‌های شناختی می‌شود.

یک مطالعه 33 روزه بر روی 215 نفر از بزرگسالان جوان نشان داد که مکمل مولتی ویتامین حاوی سطوح بالای ویتامین B کمپلکس به مدت 90 روز استرس و خستگی ذهنی را کاهش می دهد.

مکمل های ویتامین B کمپلکس یک گزینه درمانی برای تجویز پزشکان اعصاب و یا مشکلات سلامت روان نیستند، اما این مکمل ها به بهبود علائم افسردگی یا اضطراب در افراد با بیماری افسردگی کمک می کنند. مطالعه ای روی 60 نفر از افراد مبتلا به افسردگی نشان داد که درمان با ویتامین B کمپلکس به مدت 60 روز به کاهش علائم افسردگی و اضطراب این افراد کمک می کند.

طبق بررسی ها تجویز ویتامین ب کمپلکس به عنوان یک مکمل در کنار داروهای اعصاب در درمان افسردگی موجب بروز پاسخ درمانی مناسب تری در این افراد خواهد شد. مصرف مکمل ب کمپلکس برای زنان باردار، افراد مسن، وگان ها ((افرادی که رژیم غذایی گیاه خواری دارند)) و کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند بسیار مفید است.

همچنین بخوانید: انواع ویتامین B و خاصیت آنها

نحوه مصرف قرص ب کمپلکس

نحوه مصرف قرص ب کمپلکس

قرص را به طور کامل و بدون خرد کردن یا جویدن ببلعید. اگر از یک محصول مایع استفاده می کنید، از یک دستگاه اندازه گیری دارو برای اندازه گیری دقیق دوز استفاده کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید. اگر داروی تجویز شده شما مایع است قبل از هر نوبت باید تکان داده شود.

ویتامین B کمپلکس را یک بار در روز مصرف کنید. این دارو را با یک لیوان پر آب مصرف کنید. اگر قرص های جویدنی مصرف می کنید، قبل از قورت دادن، قرص را با دقت بجوید. اگر از کپسول ب کمپلکس استفاده می کنید آنها را به طور کامل ببلعید.

اگر نیازی به مصرف ب کمپلس ندارید و قصد شما از مصرف آن بهره بردن از خواص ویژه ب کمپلکس جهت سلامت بدن است، اما مطمئن نیستید که مصرف مکمل B کمپلکس برای سلامتی شما مفید است یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید تا آگاه شوید که آیا این مکمل برای شما مناسب است یا خیر.

مقدار مصرف قرص ب کمپلکس در روز

مقدار دوز توصیه شده روزانه ب کمپلکس بسته به جنسیت، سن و سایر متغیرها مانند بارداری متفاوت خواهد بود. دوز مصرفی در زنان باردار و شیرده بیشتر از آقایان و سایر خانم ها خواهد بود. زیرا این افراد به مقادیر بیشتری ویتامین B نیاز دارند.مقادیر تجویز شده برای کودکان نیز کم خواهد بود. نوزادان و کودکان به مکمل کمتری نیاز دارند.

به عبارت دقیق تر مؤسسه ملی بهداشت توصیه می کند که بزرگسالان روزانه 400 میکروگرم دریافت کنند، در حالی که مادران شیرده به 500 میکروگرم در روز نیاز دارند و نوجوانان و زنان باردار باید 600 میکروگرم در روز دریافت کنند. اگر کمبود شدید ویتامین B دارید، ممکن است نیاز به مکمل با دوزهای بالاتر برای رفع کمبود داشته باشید.

همچنین بخوانید: علائم کمبود ویتامین b12

مقدار مصرف قرص ب کمپلکس در روز

بهترین مارک قرص ب کمپلکس

اگر نیاز به مصرف مکمل B کمپلکس دارید، همیشه مارک های معتبری را انتخاب کنید. اهمیتی ندارد یک برند ایرانی باشد یا خارجی. فقط  از برند هایی استفاده کنید که داروهای خود را توسط سازمانهای مرتبط مانند غذا و دارو یا کنوانسیون دارویی ایالات متحده (USP) آزمایش کنند.

عوارض قرص ب کمپلکس

اگرچه مصرف مکمل های B کمپلکس طبق دستورالعمل احتمالاً بی خطر است. مصرف مقادیر زیاد و غیر ضروری ویتامین B کمپلکس می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود.استفراغ، سطح قند خون بالا، برافروختگی پوست و حتی آسیب کبدی تعدادی از این عوارض هستند.

مصرف زیاد ب کمپلکس به دلیل وجود ویتامین B6  در آن می تواند باعث آسیب عصبی، حساسیت به نور و ضایعات پوستی دردناک شود. یکی دیگر از عوارض جانبی مکمل های B کمپلکس این است که می تواند ادرار را زرد روشن کند. اگرچه تغییر رنگ ادرار می تواند شوکه کننده باشد، امادر این مورد نگران زیرا خطرناک نیست و بدن شما صرفا ویتامین های اضافی که نتوانسته جذب کند را دفع کرده است.

همچنین بخوانید: ویتامین B9 چیست و در چه غذاهایی وجود دارد؟

عوارض قرص ب کمپلکس

زمان مصرف قرص ب کمپلکس

همچنین این دارو بهتر است ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذاو پس از هضم غذا با معده خالی مصرف شود. ب کمپلکس را با یک لیوان پر از آب میل کنید. در صورت داشتن مشکلات گوارشی نظیر ناراحتی معده، می توانید این دارو را همراه با غذا مصرف کنید.

B کمپلکس را در اوایل روز، ترجیحا با اولین وعده غذایی خود مصرف کنید. زیرا عملکرد آنها به بدن کمک می کنند تا از غذا انرژی تولید کند. به همین دلیل مصرف آنها در اواخر روز می تواند خواب شما را مختل کند.


نظر خود را بیان کنید