رمان هایی که باید خواند

10 رمان که دنیا را تغییر دادند

رمان معروف

10 رمان باور نکردنی که بهتر است در زندگیتان حداقل یک بار آن ها را مطالعه نمایید

یک کتاب عالی به شما تجربیات زیادی را خواهد آموخت و در نهایت خستگی شما را از تنتان بیرون خواهد کرد. شما با خواندن هر بخش از داستان با آن زندگی خواهید کرد. ویلیام استیرون

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ مطالعه ی کتاب ذهن ما را به سوی جهان باز می کند و به ما اجازه می دهد تا بدون خارج شدن از صندلی مان به تمام جهان سفر کنیم، به جای افراد دیگر زندگی نماییم و با تجربیات جدیدی آشنا شویم.

وقتی کتابی را مطالعه می کنیم ، خود را به جای دیگران می گذاریم و جهان را از چشمان آن ها می بینیم و به مکان هایی سفر می کنیم که شاید در زندگی واقعی حتی روحمان هم از وجودشان خبر نداشته باشد. این مکان های استثنایی ممکن است یک روستای کوچک در هند و یا زمین های سبز نارنیا باشد. کتاب ها درمورد عشق، دلهره، دوستی، جنگ، بی عدالتی اجتماعی و انعطاف پذیری روح انسان، مطالب زیادی را به ما می آموزند.

در اینجا 10 رمان باور نکردنی که بهتر است در زندگیتان حداقل یک بار آن ها را مطالعه نمایید ارائه شده اند.

 1. کتاب بادبادک باز (2009)

نوشته شده توسط خالد حسینی

در پشت پرده ی چشم انداز در حال تغییر فضای افغانستان از دهه 1970 تا دوره پس از 11 سپتامبر، کتاب بادبادک باز داستان یک دوستی پیچیده و نا ملموس بین امیر، پسر ثروتمند و حسن، پسر خدمتکار پدرش را تا زمانی که اختلافات فرهنگی و طبقاتی و آشفتگی جنگ آن دو را از هم جدا می کند روایت می نماید.

حسینی برای ما خلاصه ای از زندگی میهنش را پس از حادثه ی 11 سپتامبر 2011 به تصویر می کشد چرا که پوشش های رسانه ای هرگز نمی توانند به ما دنیای مردم عادی، زندگی ، مرگ، غذا خوردن، دعا، رویا و روابط عشقی آن ها را پس از این واقعه نشان دهند.

این داستان یک داستان پر رمز و راز در مورد اسرار خانواده ها در گذر از دهه ها عشق حقیقی و پایدار، دوستی و قدرت بی حد و حصر و بخشش است.

 1. تعداد ستاره ها

نوشته شده توسط لوئیس لوری

تعداد ستاره ها

این رمان که برنده جایزه ی بهترین داستان نیوبری شده داستان زندگی آن ماری یوهانسون، یک دختر دانمارکی را در جنگ جهانی دوم در کپنهاگ نقل می کند که بهترین دوستش، الن، یهودی از آب در می آید.

هنگامی که آن ماری به دشمنی نازی ها با مردم یهودی و بلاهایی که بر سرشان می آورند پی می برد، به همراه خانواده اش از هیچ تلاشی برای محافظت از الن و والدینش و نیز شمار زیادی از یهودیان دیگر دریغ نمی کند.

رمان لوری یادآور این موضوع است که تفاوت های فرهنگی و مذهبی برای دوستان واقعی و صادق مسئله ی مهمی نیست و عشقشان درخشان تر از تاریکی نفرت است.

 1. غرور و تعصب

نوشته شده توسط جین آستن

غرور و تعصب

نقطه شروع این رمان کلاسیک، حقیقتی است که توسط همگان تصدیق شده و آن این است که ثروت واقعی تحت تملک یک مرد، همسری است که از دل و جان او را بخواهد و همین موضوع ، این داستان را به یکی از مشهورترین داستان های دنیا تبدیل کرده است.

در واقع، این اثر معروف جین آستن چیزی بیش از یک کمدی متداول در رابطه با بازار ازدواج و مرور جامعه مودب انگلستان قرن نوزدهم است. غرور و تعصب یکی از طولانی ترین رمان های ادبیات انگلیسی است که به زیبایی هر چه تمام تر لذت جادویی جرقه ی عشق بین الیزابت بنت و آقای دارسی را به تصویر می کشد و همین امر سبب می شود که از ابتدا تا انتهای کتاب برای خواننده لذت بخش باشد.

خوانندگان با مطالعه ی این رمان در درون آن گم می شوند، زیرا آستین به وضوح شخصیت های انسانی را با تمام زیبایی ها و نواقص آن ها به تصویر می کشد. غرور و تعصب، رمانی در مورد غلبه بر تفاوت ها و طبقات اجتماعی و آموزش شاد زیستن در زندگی، حتی زمانی که به شدت ناعادلانه باشد، است و این موضوع را به مخاطب می آموزد که فرد باید شخص مورد علاقه خود را اغلب بدون تغییر دادن او و با وجود اشتباهاتش بپذیرد.

 1. بیگانگان

نوشته شده توسط اس. ای. هیلتون

بیگانگان

هینتون زمانی این رمان را نوشت که تنها 16 سال سن داشت، او این کار را به این دلیل انجام داد که از خواندن رمان های سطحی خسته شده بود. او می خواست داستانی را در مورد واقعیت بغرنج دوران نوجوانی در اواسط قرن بیستم آمریکا به رشته ی تحریر در آورد و از آنجا که هیچ کس کتابی را در این خصوص ننوشته بود، خودش دست به کار شد.

این رمان که توانست جایزه برترین رمان نوجوانان را از آن خود کند از چشم انداز یتیمی به نام ، پویبوی کورتیس نوشته شده و داستان زندگی گروهی از پسران نوجوان خشن خیابان های شهر اوکلاهما را روایت می کند که در تلاشند تا در این عرصه ی پر از خشونت، فشار و شکست به زندگی خود ادامه دهند.

این رمان به ما یادآوری می کند که پیشرفت کردن هرگز آسان نیست و درد، از دست دادن، دوستی و عشق تجربیات مهمی هستند که باعث ایجاد و یا در هم نوردیدن مرزهای اجتماعی و اقتصادی می شوند.

 1. زنان کوچک

نوشته شده توسط لوئیزا می آلکات

زنان کوچک

این رمان که از کاراکترهای مختلفی تشکیل شده، ما را به خانه ی گرم و پر از عشق و محبت یک خانواده آمریکایی قرن نوزدهم دعوت می کند. هر کسی که این رمان را مطالعه کند می تواند شخصیتی را که قادر است با آن همزاد پنداری کند در این داستان بیابد، این داستان غرور و خودبینی مگی، خلق و خوی جویی، کارهای فتنه انگیز آمی یا خجالتی بودن بت را به تصویر می کشد.

این رمان داستان زندگی چهار خواهر را از زمان تجرد تا تبدیل شدن به یک زن بالغ در دوران جنگ جهانی آمریکا روایت می کند و واقعیت های تلخ فقر، بیماری و مرگ، آرزوها، عشق و درس گرفتن از اتفاقات روی داده را به زبانی شیرین بیان می نماید.

این رمان یک داستان کلاسیک خیره کننده در مورد اهمیت خانواده و داشتن آسایش و راحتی در خانه و اهمیت تنها نبودن در این دنیای بزرگ است.

 1. یک مرد تنها

نوشته شده توسط کریستوفر ایشرود

یک مرد تنها

در حالی که این رمان به هیچ وجه یک رمان سبک و ساده نیست، اما اگر کسی از من بخواهد که کتاب خوبی را جهت مطالعه به وی پیشنهاد کنم، این کتاب اولین کتابی است که به او توصیه خواهم کرد چرا که واقعا خواننده را جذب خود خواهد کرد.

این رمان جذاب یک روز از زندگی جورج فالکونر، که استاد زبان انگلیسی است را در میان تمام سال های متمادی طی شده پس از از دست دادن شریک زندگی اش، جیم روایت می کند. جرج در تلاش است تا با افسردگی خود مبارزه کند لکن هیچ نقطه امیدوار کننده ای در زندگی اش نمی بیند.

در این راستا او با صرف یک وعده ی شام با بهترین دوستش و صمیمی شدن با یکی از دانش آموزانش به تدریج یاد می گیرد که زندگی با همه ی سختی ها و پیروزی هایش یک هدیه از جانب خداوند است. ایشروود از طریق روایت کردن یک روز از زندگی یک مرد تنها به ما یادآوری می کند که هر لحظه از زندگی را باید غنیمت شمرد. بنابراین نباید روحیه ی خود را از دست بدهیم و باید سعی کنیم از لحظه لحظه زندگی و زنده بودنمان هر چقدر هم که کوتاه باشد لذت ببریم.

 1. تار شارلوت

نوشته شده توسط E.B. وایت

تار شارلوت

خوب، بهتر است به رمان های ساده تر بپردازیم. رمانی که درباره صحبت کردن حیوانات با هم باشد را دوست دارید؟ این رمان که توانسته برنده ی جایزه ی لورا یانگولز وایلدر، یک جایزه ی کلاسیک در رده رمان های کودکان شود در مورد ویلبر، یک خوک کوچک و دوستان او در مزرعه ای که به تازگی وارد آنجا شده می باشد.

دوستان او عبارتند از شارلوت، یک عنکبوت مهربان و تمپلون، یک موش کوچک بند انگشتی که درهای تخیل ذهن ما را باز می کنند و باعث می شوند ما به این موضوع فکر کنیم که در جهان حیوانات چه می گذرد و چه می شد اگر ما می توانستیم زبان آن ها را درک کنیم.

این رمان، ما را به چالش می کشد تا از خودمان سوال کنیم که باید چگونه با حیوانات رفتار کنیم. اگر آن ها می توانستند در مورد شادی ها و ترس هایشان با ما سخن بگویند، آیا انسان ها با آن ها رفتار مهربان تری داشتند؟ این رمان درس هایی از زندگی را به کودکان خواهد آموخت و به بزرگسالان نیز مواردی را در مورد زیبایی طبیعت، چرخه ی حیات و اهمیت این موضوع که هر موجودی دارای جایگاه خود بر روی این زمین است خاطر نشان می کند.

همچنین بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی با خواندن رمان خارجی
 1. خواننده

نوشته شده توسط برنارد شلینک

خواننده

این رمان که سال های پایانی قرن بیستم آلمان را روایت می کند، به شدت به گناهان دولت ملی آلمان و جنایات جنگی نازی ها در واقعه ی هولوکاست می پردازد و رابطه عجیب شکل گرفته بین مایکل برگ 15 ساله و هانا شیمیت 36 ساله، یک اپراتور تراموای بی سواد و نگهبان زندان سابق آشویتس را نقل می نماید.

کم کم، مایکل به هانا می آموزد تا کتاب بخواند و هانا نیز به مایکل یاد می دهد که چطور کاراکتر شخصیتی افراد مختلف را درک کند و تفاوت های ظریف بین خیر و شر و چگونگی زندگی کردن با عواقب هر کدام و عذاب وجدان پس از انجام کار نادرست را یاد بگیرد.

خواننده رمانی درباره گناهان شخصی و یا حتی ملی است و عواقب حفظ اسرار و قدرت رستگاری با زبانی فصیح و گویا نقل می کند.

 1. جن ایر

نوشته شده توسط شارلوت برونته

جن ایر

رمان کلاسیک برونته داستان دختر جوانی را نقل می کند که در جهان همه چیز را به سختی به دست آورده، اما فقر و فوت والدینش سبب شده که در زیر جور و ستم عمه اش زندگی کند و شرایط ناخوشایند و عصف بار تحصیلی اش در مدرسه لووود سبب می شود که کار به عنوان مدیره ی خانه تورنفیلد هال، خانه ی بزرگ و اعیانی آقای روچستر را بپذیرد.

جین به شدت تمایل دارد که استقلال داشته باشد و به یک فرد خود ساخته تبدیل شود اما انگلستان عصر ویکتوریایی نقش زنان در جامعه را انکار می کند و این داستان در واقع روایت زنانی را به تصویر می کشد که با عزم راسخ خود با سختی ها و دشواری های زندگی مواجه شدند.

 1. پایان یک رابطه

نوشته شده توسط گراهام گرین

پایان یک رابطه

این کتاب یکی دیگر از آن کتاب هایی است که با روایاتی مبتنی بر حقیقت در هم آمیخته شده و ممکن است شنیدن داستان های آن بسیار تلخ و دردناک باشد اما همه ی ما باید عادت کنیم که این چیزها را بپذیریم. کتاب پایان یک رابطه، داستان رابطه ی کوتاه اما پر فراز و نشیب بین موریس بندریکس و سارا مایلز را نقل می کند. در هیاهوی آشفتگی های جنگ جهانی دوم، تقابل عشق، نفرت، گناه، و جست و جو برای یافتن حقیقت و رستگاری، به داستانی جذاب برای خواننده تبدیل شده است.

داستان موریس و سارا به ما یادآوری می کند کارهایی که ما برای عشق انجام می دهیم می تواند باعث شود که زندگی با بی رحمی هر چه تمام تر، سرنوشت ما را هدف قرار داده و آن را در یک مسیر پر فراز و نشیب و گاه خطرناک قرار دهد و در عین حال عشق برای همیشه باقی نمی ماند و گاهی همچون مهی است که با اولین پرتو حقیقت رنگ می بازد.


3 دیدگاه

 1. joe

  عالیییی

 2. رها

  ممنونم بابت پیشنهادات خیلی خوبتون

 3. آذر

  كتابهايي كه معرفى كرديد شايد پر فروش بودند اما در زمان چاپشان.
  كتابهايي با تم جنگ و برده دارى و سياست و مذهب مورد علاقه افراد خاصى مانند سياستمدارها واساتيد خاص و … افرادى از اين قبيل ميباشد
  بنظرم كتابهايي مانند صد سال تنهايى، دزيره، جنايت و مكافات، غرور و تعصب، بر باد رفته ربكا و… و… رو هم معرفى كنيد كه رمانهايي واقعا خواندنى و معروف و تاثيرگذار هستند

نظر خود را بیان کنید