کتاب 33 استراتژی جنگی برای موفقیت

استراتژی های جنگی برای موفقیت در زندگی

alexander-the-great

شاید تا به حال متوجه این موضوع نشده باشید، اما هر روز که وارد محیط کاری خود می‌شوید در واقع وارد یک میدان مبارزۀ دیپلماتیک شده‌اید و در سطوح مختلف با رقبایی روبرو هستید.

در کتاب “33 استراتژی جنگ به قلم رابرت گیرین، این نویسندۀ مطرح آمریکایی به بررسی تاکتیک‌های رهبران بزرگ نظامی می‌پردازد و این استراتژی‌ها را به نحوی ارائه می‌دهد که بتوان از آنها در دنیای مدرن نیز استفاده کرد.

تمام این تکنیک‌ها امتحان خود را پس داده‌اند و مطمئناً می‌توانند در پیشبرد اهداف شما کمک بزرگی به حساب آیند.

به گزارش آلامتو به نقل از Businessinsider ؛ مهم نیست که شما کارمندی باشید که به دنبال پیمودن پله‌های ترقی است، مدیری باشید که بخواهد بیشترین بهره را از تیم کاری خود ببرد یا حتی به دنبال ارتقای کسب و کار خود باشید، در هر صورت این استراتژی‌ها می‌توانند نقشی کلیدی را برای شما بازی کنند.

ما در اینجا خلاصه‌ای از این 33 استراتژی جنگی را برای شما آورده‌ایم:

خود را برای جنگ آماده کنید!

قبل از اینکه بتوانید دشمن خود را مغلوب کنید، لازم است که کنترل خودتان را کاملاً در دست داشته باشید.

 1. با رقبای خود اعلام جنگ کنید.

اکثر افراد برای رسیدن به موفقیت نیت‌های اصلی خود را پنهان کرده و به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار با شما متحد هستند. اما شما باید مشخص کنید که رقیب یا دشمن‌تان چه کسی و چه چیزی است. این آگاهی می‌تواند انگیزه‌ای برای ادامه دادن مسیر به شما بدهد.

 1. مبارزه هیچوقت تمام نمی‌شود.

از شکست‌های خود درس بگیرید، اما نگذارید که این شکست‌ها از تلاش شما بکاهد. از پیروزی‌های خود خوشحال باشید، اما نگذارید که این پیروزی‌ها شما را مغرور کند.

 1. آرامش ذهن خود را در هیایوی وقایع از دست ندهید.

چالش‌ها و موانع غیر منتظره ممکن است باعث این شود که شما کنترل خود را از دست بدهید و با عصبانیت یا اضطراب واکنش نشان دهید. اما اینچنین واکنشی فقط مشکلات بیشتری برای خود شما ایجاد خواهد کرد. یاد بگیرید که از تحمیل احساسات خود بر واقعیت پرهیز کنید و مسائل را از بیرون بنگرید. به این ترتیب می‌توانید با یک ذهن آرام به این وقایع پاسخ دهید.

 1. حس ضرورت و اضطراب برای خود ایجاد کنید.

حتی اگر فردی مثبتاندیش، بلند نظر و با اعتماد به نفس هم باشید، اگر چیزی شما را به فعالیت وادار نکند موفق نخواهید شد. برای اهداف خود یک مهلت مشخص بگذارید تا این اهرمی برای پیشروی داشته باشید.

la_bataille_du_pont_d'arcole

نیروهای خود را سامان دهید!

اگر نتوانید یک تیم را به خوبی هدایت کنید، حتی بهترین ایده‌های شما هم هیچوقت به جایی نخواهند رسید و به حقیقت نمی‌پیوندند.

 1. از دامی به نام فکر گروهی بر هذر باشید.

اگر که محوریت همه‌چیز خود شما باشید، تیمتان از شما پیروی نخواهد کرد. اما اینکه در تصمیم‌گیری‌های خود تسلیم فکر گروهی شوید هم می‌تواند به زعم خود خطرناک باشد. بنابراین لازم است دستورات خود را قاطعانه صادر کنید تا بتوانید نزد زیردستان احترام داشته باشید، اما در عین حال به تیم خود نیز بابت موفقیت‌هایشان پاداش دهید.

 1. نیروهای خود را درست تقسیم‌بندی کنید.

از تلاش برای کنترل همۀ جزئیات پرهیز کنید. این موضوع می‌تواند تیم شما را گیج کند و عملکرد آنها را کندتر کند. به جای آن، گروه‌های مستقلی ایجاد کنید که انجام وظایف را خودشان به عهده بگیرند.

 1. نیروهای خود را متحد نگاه دارید.

برای اینکه بتوانید انگیزۀ افراد را حفظ کنید باید بتوانید خواسته‌های شخصی آنها را با خواسته‌های گروهی هم‌راستا کنید. یک هدف ارزشمند مشخص کنید که تمام تیم شما برای رسیدن به آن تلاش کنند.

genghis-khan

در مقابل حملات دشمن از خود دفاع کنید!

این مهم است که بدانید کدام جنگ‌ها ارزش مبارزه را دارند و از کدام جنگ‌ها باید دوری کنید یا حتی از آنها عقب‌نشینی نمایید. به این ترتیب بعد از اینکه دشمن شما خودش را خسته کرد، برای هر ضد حملۀ لازمی آمادگی دارید.

 1. جنگ‌های خود را با دقت انتخاب کنید.

شما همیشه زمان، انرژی و منابع لازم را برای رویارویی مستقیم با دشمنان نخواهید داشت. بنابراین لازم است که هنگام برنامه‌ریزی زمانی طولانی‌مدت را مد نظر قرار دهید.

 1. ورق را برگردانید.

گاهی اوقات بهتر است به رقیب خود اجازه دهید اولین حرکت را انجام دهد. صبر داشته باشید تا آنها از سر بی‌صبری خود یک تصمیم اشتباه بگیرند و سپس حرکت خود را انجام دهید و پیروزی را از آن خود کنید.

 1. یک حضور درخشان و تهدید کننده داشته باشید.

اجازه ندهید رقبا مستقیماً با شما درگیر شوند و تا جای ممکن از مبارزه رو در رو دوری کنید. با اینحال وقتی که یک مبارزه را شروع می‌کنید، درخشان ظاهر شوید.

 1. به دشمن فضا بدهید و در عوض برای خود زمان بخرید.

اگر که یک مهاجم در یک حرکت عجولانه به شما حمله کرد، بهترین حرکت شما خودداری از مبارزه است. درست است که آنها می‌توانند به شما ضرر بزنند، اما خودداری شما می‌تواند عصبانیت رقیب را افزایش دهد و باعث شود او مرتکب اشتباه شود.

george-washington-troops

برنامۀ یک حمله را ترتیب دهید!

گاهی بهترین انتخاب شما این است که با یک برنامه‌ریزی دقیق و یک حملۀ حساب‌شده، دشمن خود را غافلگیر کنید و بر آنها تسلط پیدا کنید.

 1. در یک مبارزه شکست بخورید، ولی در جنگ پیروز شوید.

ناگزیر گاهی رقبا بر شما پیروز می‌شوند. در این مواقع خونسردی خود را حفظ کنید و تمرکز خود را بروی اهداف بزرگ و طولانی‌مدت بگذارید. اجازه دهید دشمنان از پیروزی کوتاه‌مدت خود لذت ببرند.

 1. دشمن خود را بشناسید.

وقت کمتری را صرف بررسی تمام نیروی حریف بکنید و در عوض بیشتر رهبر آنها را مورد مطالعه قرار دهید. مهم است که با توجه به باورهای شخصی خود در مورد این فرد تصمیم نگیرید. به جای دخیل کردن نظرات شخصی، با دقت نحوۀ تفکر و رفتار آنها را زیر نظر داشته باشید.

 1. با حملات سریع و ناگهانی، فرصت مقاومت را از دشمن بگیرید.

برای برنامه‌ریزی یک حمله کامل و بی‌نقص زمان بگذارید و به این طریق دشمن خود را غافلگیر کنید. حتی قبل از اینکه دشمن فرصت واکنش داشته باشد، حمله بعدی خود را نیز آغاز کنید.

 1. مهره‌های مقابل را تحت کنترل خود درآورید.

بهترین روش برای بازی کردن با احساس رقبا این است که شما کسی باشید که نوع رابطه طرفین را تعریف می‌کنید. اگر که فرد مقابل شما به طور واضح خودپسند است، به او این حس را بدهید که کنترل بازی و شما در دست اوست.

 1. جایی را هدف بگیرید که برای حریف مهم است.

هر شخص یا سازمان موفقی یک منبع قدرت دارد. این منبع قدرت می‌تواند پول، محبوبیت یا حتی یک استراتژی موفق باشد که آنها به کار گرفته‌اند. راهی پیدا کنید که بتوانید به این ویژگی حریف خود صدمه بزنید و البته، این کار را با تمام قوای خود انجام دهید.

 1. حریف خود را در جزئیات مغلوب کنید.

وقتی که حریف را به عنوان یک موجود واحد در نظر بگیرید، ترس و تردید بر شما غلبه خواهد کرد. در عوض بهتر است که چالش‌های خود را به بخش‌های کوچکتری تقسیم کنید که راحت‌تر می‌توانید بر آنها فائق آیید.

 1. به نقطه ضعف حریف خود شبیخون بزنید.

با یک رویارویی مستقیم شما می‌توانید حواس حریف خود را پرت کنید و سپس یک حمله ناگهانی به نقطه ضعف آنها داشته باشید. به آنها فرصت فکر کردن را ندهید.

 1. دشمن خود را محاصره کنید.

وقتی که آماده هستید تا حریف خود را مغلوب کنید، فشار را از همه طرف بروی آنها نگه دارید تا مجبور باشند تمام توجه خود را بروی شما بگذارند. این باعث می‌شود که نگرانی آنها هر لحظه بیشتر شود و در نتیجه ضعف بیشتری از خود نشان دهند.

 1. حریف را به سمت ضعف هدایت کنید.

یک دو راهی برای دشمن خود ایجاد کنید: اگر قرار باشد که آنها به حرکت شما واکنشی نشان بدهند، این واکنش می‌تواند برای خود آنها نیز ضرر داشته باشد. به این ترتیب حریف خود را نیز بهتر خواهید شناخت.

 1. در حین پیشروی به پای میز مذاکره بروید.

هیچوقت فراموش نکنید که در یک مذاکره، طرف مقابل شما تمام تلاش خود را می‌کند تا بیشترین منفعت را به دست آورد. او چیزی را می‌خواهد که نمی‌توانسته از طریق رویایی مستقیم به دست آورد. پس قبل و حتی در حین مذاکره، به پیشبرد برنامه‌ها و مبارزۀ خود ادامه دهید تا حریف مجبور شود شرایط شما را بپذیرد.

 1. بدانید که چگونه باید به مسائل خاتمه دهید.

وقتی که درگیر یک جنگ می‌شوید، شهرت شما نیز در خطر است. پس هیچوقت خود را در موقعیتی قرار ندهید که راه فراری از آن نداشته باشید. همچنین وقتی هم که پیروز می‌شوید، رقیب خود را تا آنجایی کوچک نکنید که دشمنی انتقام‌جو برای خود بتراشید. زیرا چنین دشمن با انگیزه‌ای می‌تواند در آینده با قدرتی بسیار بیشتر به سراغ شما بیاید.

از استراتژی‌های غیر متعارف (و کثیف) استفاده کنید!

sun-tzu

گاهی برای غلبه بر یک دشمن قدرتمند لازم است که از روش‌های خلاف عرف هم استفاده نمایید. شاید حتی لازم ببینید که برای به دست آوردن برتری بر دشمن از تاکتیک‌های پر ریسک و بی‌ثبات هم استفاده نمایید.

اما توجه داشته باشید که این استراتژی‌ها می‌توانند به خود شما نیز صدمه بزنند و از اعتبار و شهرت شما بکاهند.

 1. واقعیت و تخیل را به صورت یک پارچه به هم ببافید.

طبق انتظار حریفان خود بازی کنید و به این ترتیب دامی برای آنها پهن نمایید. این کار شما باعث می‌شود که رقبا از بابت شما خاطر جمع باشند و هوشیاری کمتری در مقابل شما داشته باشند. این یعنی خودشان گول خودشان را خورده‌اند و شما فرصتی برای پیروزی خواهید داشت.

 1. کمترین میزان توقع را در نظر رقبای خود ایجاد کنید.

شما می‌توانید هر از چند گاه با کاری دور از انتظار دشمنان خود را غافلگیر کنید. اما توجه داشته باشید که انجام یک کار خارق‌العاده تنها زمانی موثر واقع خواهد شد که آنها توقع کمی از شما داشته باشند. پس سعی کنید خود را در نظر آنها ساده و بی‌آلایش نشان دهید.

 1. از نظر اخلاقی دست بالا را بگیرید.

شما می‌توانید کاری کنید که اهداف حریف در نظر دیگران نادرست و منفی نمایان شود، حتی اگر که اینطور نباشد. به این ترتیب آنها حامیان خود را از دست می‌دهند. البته شما در عین حال باید اهداف خود را با ارزش‌های والا بیامیزید تا عموم به شما اعتماد کرده و در پیشبرد اهدافتان کمک کنند.

 1. دشمنان خود را عقب نگه دارید.

اجازه ندهید دشمن بتواند با تمام قوا درگیرتان کند. برای اینکار لازم است خلاق و غیر قابل پیش‌بینی باشد. این ویژگی شما باعث می‌شود که دشمنان همیشه هراسان و گیج باقی بمانند و ندانند که حرکت بعدی شما چیست.

 1. تظاهر کنید که در جهت نفع دیگران پیش می‌روید، اما برنامه خودتان را پیش ببرید.

یک شبکه از متحدین خود ایجاد کنید و با آنها به خوبی رفتار کنید. اما با زیرکی آنها را در مقام زیر دست نگه دارید و در جهت پیشبرد اهداف خود از آنها استفاده نمایید.

 1. به حریفان خود طناب کافی بدهید تا خود را دار بزنند.

وقتی که با شخصی روبرو هستید که می‌دانید در خفا مشغول برنامه‌ریزی برای نابودی شما است، از حمله به آنها خودداری کنید. به جای این، فقط آنقدری اطلاعات در اختیارشان قرار دهید که باعث ایجاد تخم شک و عدم اطمینان در آنها شوید. بعد از آن به تماشای نابودی آنها به دست خودشان بنشینید.

 1. لقمه‌های کوچک بردارید.

اگر که شما تمام برنامه‌های بزرگ و جاه‌طلبانۀ خود را آشکار کنید، مردم از شما متنفر خواهند شد. از سلسله مراتب شرکت خود یا دنیای تجارت به صورت مداوم بالا بروید، اما جنجال و هیایو به راه نندازید.

 1. به ذهن حریفان خود نفوذ کنید.

اگر می‌خواهید که بر دیگران تاثیر بگذارید، بهترین راه این است که از موعظه یا رفتار بیش از حد شخصی خودداری کنید. در عوض حرف خود را طروی بزنید که مردم خودشان به نتیجه‌گیری شما برسند.

 1. از درون نابود کنید.

اگر که شما در برابر حریفی قرار گرفتید که هیچوقت نمی‌توانید با یک رویارویی مستقیم نابودش کنید، شاید خوب باشد که در قدم اول با آنها از در دوستی وارد شوید. پس از آن می‌توانید مهره‌های کلیدی آنها را به استخدام خود در آورید یا اینکه راه‌هایی برای ایجاد اختلاف در بین اعضای تیم حریف پیدا کنید.

 1. تسلط داشته باشید وقتی در ظاهر تسلیم شده‌اید.

شما نمی‌توانید با خشونت و تندی آدم‌ها را وادار کنید که بیشترین تلاش خود را برایتان بکنند. به جای اینکار لبخند بزنید و با آنها گرم باشید. در همین حین می‌توانید آنها را در مسیری که می‌خواهید هدایت نمایید.

 1. با حرکات خود در میان رقبا ترس و تردید ایجاد کنید.

وقتی که به سمت میدان مبارزه با یک حریف قدر حرکت می‌:نید، بهترین راه این است که یک حرکت را به گونه‌ای بزرگ کنید که دشمنان شما را بترساند و شما را قدرتمندتر از آنچه واقعا هستید نشان دهید.


1 دیدگاه

 1. رضا

  لطفا بقیشو سریع تر بذارید زیبا بود…

نظر خود را بیان کنید