چگونه به بهشت برویم؟

سریع ترین راه رسیدن به بهشت!

بهشت Heaven

از جمله آرزوهای مهمی كه همیشه در زندگی و ذهن بشر وجود داشته است آرزوی جاودانگی و بقاء است و به همین جهت سالیانه ده ها فیلم با این موضوع در كشور های مختلف ساخته می شود و موضوع اصلی این فیلم ها چیزی نیست مگر اینكه انسان ممكن است به معجونی دست پیدا كند كه بتواند حیات او را برای همیشه جاودانه و پابرجا كند .

بهشت

در این میان مسلمانان با توجه به آیات قرآن مجید و همچنین روایات اسلامی، اعتقاد راسخ دارند كه این حیات جاودانه تنها اختصاص به خداوند متعال دارد و هیچ فردی به غیر از خداوند نمی تواند حیات ازلی و ابدی داشته باشد و فنا و نیستی در انتظار تمام موجودات است.

در عین اعتقاد به فنا و نیستی در این جهان، حس بقاء و جاودانگی نیز در میان آنها وجود دارد و تنها راه واقعی رسیدن به آن را ورود به بهشت می دانند چرا كه هر فردی به آن سرا وارد شود برای همیشه باقی و جاودان خواهد ماند.

اما برای ورود به بهشت جاویدان شرائطی در آیات الهی و روایات بیان شده است و چنانچه معروف است بهشت را “به بها دهند نه به بهانه” و این بها در آیات متعددی از قرآن مجید بیان شده است كه به برخی از آنها اشاره می كنیم:

(جَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لاَ أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِّنكُم مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى بَعْضُكُم مِّن بَعْضٍ فَالَّذِینَ هَاجَرُواْ وَأُخْرِجُواْ مِن دِیَارِهِمْ وَأُوذُواْ فِی سَبِیلِی وَقَاتَلُواْ وَقُتِلُواْ لأُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَلأُدْخِلَنَّهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ ثَوَابًا مِّن عِندِ اللّهِ وَاللّهُ عِندَهُ حُسْنُ الثَّوَابِ: پس پروردگارشان دعاى آنان را اجابت كرد [و فرمود كه:] من عملِ هیچ صاحب عملى از شما را، از مرد یا زن، كه همه از یكدیگرید، تباه نمى‏كنم پس كسانى كه هجرت كرده و از خانه‏هاى خود رانده شده و در راه من آزار دیده و جنگیده و كشته شده‏اند، بدیهایشان را از آنان مى‏زدایم، و آنان را در باغ هایى كه از زیر [درختان‏] آن نهرها روان است درمى‏آورم [این‏] پاداشى است از جانب خدا و پاداش نیكو نزد خداست.)(آل‏عمران: 195)

در این آیه شریفه خداوند متعال پنج شرط مهم برای افرادی كه در آرزوی ورود به بهشت هستند بیان می كند شرائطی همچون :

  1. كسانی كه هجرت كرده اند.
  2. كسانی كه از خانه های خود بیرون شده اند.
  3. كسانی كه در راه حق اذیت و آزار دیده اند .
  4. كسانی كه در راه حق جهاد كرده اند .
  5. كسانی كه در راه خداوند به شهادت رسیده اند.

كسانی كه در مواجه با گناه صبر می كنند و خود را آلوده نمی كنند و همچنین كسانی كه در مصیبت ها و بلایا از صبر كمك می گیرند،اینها افرادی هستند كه در قیامت برای آنها پرونده ای گشوده نمی شود و بدون سوال و جواب وارد بهشت می شوند

این پنج گروه جزء افرادی هستند كه در انتهای آیه خداوند متعال به آنها وعده ورود در بهشت را می دهد و همچنین می‌فرماید: پاداشی بهتر از این ورود نیز در نزد خداوند متعال برای آنها وجود دارد.

یكی دیگر از آیاتی كه در آن شرط بهره مندی از نعمت های خداوند كه مصداق بارز آن بهشت جاویدان است را برای ما به تصویر می كشد، آیه 112 از سوره بقره است كه خداوند متعال 2 شرط مهم را در آن بیان بیان می كند:

(بَلَى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ فَلَهُ أَجْرُهُ عِندَ رَبِّهِ وَلاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ: آرى، هر كس كه خود را با تمام وجود، به خدا تسلیم كند و نیكوكار باشد، پس مزد وى پیش پروردگار اوست، و بیمى بر آنان نیست، و غمگین نخواهند شد.)(البقرة: 112)

همچنین بخوانید: چگونه به خدا نزدیک شویم

در این آیه شریفه 2 شرط مهم برای رسیدن به اجر و پاداشی كه در نزد خداوند است بیان شده است:

  1. تسلیم شدن در برابر دستورات خداوند با تمام وجود
  2. احسان و نیكوكاری

صبر

این شرایط تنها بخشی از شرایطی بود كه برای ورود به بهشت در آیات الهی بیان شده است و برای اثبات و احراز آنها ، انسان باید در مواقف متعددی از قیامت حساب و كتاب پس بدهد و به سۆالت متعددی پاسخ دهد،اما با وجود تمام این جزئیات، در آیات الهی و روایات اسلامی به برخی از ویژگی های مهم اشاره شده است كه با فراهم كردن آن صفات می توانید بدون هیچ حساب و كتابی وارد بهشت شوید و چه چیزی لذت بخش تر از این است كه وقتی همه انسان ها در حول و هراس اتفاقات قیامت و هر یك درصدد پاسخگویی به اعمال گذشته خود هستند، عده ای بدون هیچ ترسی و در حالی كه آرامش تمام وجود آنها را فرا گرفته است بدون هیچ حساب و كتابی قدم بر بال های گسترده ملائكه در بهشت جاویدان بنهند و برای همیشه شراب جاودانگی را بنوشند.

حال اگر می خواهید این لذت غیر قابل وصف را روزی تجربه كنید سعی كنید در زندگی روز مره ، جزو یكی از گروه هایی كه بدون حساب و كتاب وارد جنت می شوند قرار بگیرید، گروه هایی كه به برخی از آنها در این نوشته اشاره می شود:

1) صبر كلید حل مشكلات در دنیا و آخرت

قُلْ یَا عِبَادِ الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا رَبَّكُمْ لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا فِی هَذِهِ الدُّنْیَا حَسَنَةٌ وَأَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةٌ إِنَّمَا یُوَفَّى الصَّابِرُونَ أَجْرَهُم بِغَیْرِ حِسَابٍ : بگو: «اى بندگان من كه ایمان آورده‏اید، از پروردگارتان پروا بدارید. براى كسانى كه در این دنیا خوبى كرده‏اند، نیكى خواهد بود، و زمین خدا فراخ است. بى‏تردید، شكیبایان پاداش خود را بى‏حساب [و] به تمام خواهند یافت.»(الزمر: 10)

كسانی كه در مواجه با گناه صبر می كنند و خود را آلوده نمی كنند و همچنین كسانی كه در مصیبت ها و بلایا از صبر كمك می گیرند، اینها افرادی هستند كه در قیامت برای آنها پرونده ای گشوده نمی شود و بدون سؤال و جواب وارد بهشت می‌شوند .

2) دوستی ها و دشمنی هایتان برای خداوند باشد

در روایات اسلامی شرائط متعددی برای انتخاب دوست بیان شده است ؛ چرا كه یك دوست می تواند مسیر زندگی انسان را كاملاً تغییر داده، او را به جاده موفقیت و خوشبختی هدایت كند و یا زندگی او را با سوق دادن به مسیر انحرافی نابود كند.

حال یكی از شرائطی كه در دوستی ها و رفاقت ها بیان شده است و می تواند كلیدی برای ورود به بهشت آن هم بدون حساب و كتاب باشد، روایتی است از امام سجاد علیه السلام كه دوستی برای خداوند را یكی از شرائط ورود بدون حساب و كتاب به بهشت معرفی می كند:

(هنگامى كه خداوند متعال اقوام اولین و آخرین را (در قیامت) جمع كند، ندا دهنده‏اى به گونه‏اى كه به گوش همه مردم برسد، ندا می دهد و مى‏گوید: كجا هستند آنهایى كه به خاطر خدا همدیگر را دوست داشتند؟

در این هنگام گروهى از مردم بر مى‏خیزند و به آنها گفته مى‏شود، بدون حساب به سوى بهشت ‏بروید!

در این موقع فرشتگان الهى از آنها استقبال می کنند و مى‏گویند به كجا مى‏روید؟ آن گروه پاسخ می دهند: به بهشت‏ بدون حساب! باز فرشتگان بیان می کنند: شما از كدام گروه مردم هستید؟

پاسخ می دهند: ما از كسانى هستیم كه به خاطر خدا یكدیگر را دوست مى‏داشتیم و به خاطر خدا گروهى را دشمن مى‏داشتیم، فرشتگان مى‏گویند: چه خوب است پاداش عمل كنندگان!)( بحارالانوار، ج66، ص‏240)

همچنین بخوانید: چرا خدا کمکم نمیکند

نظر خود را بیان کنید