چگونه به صدای درون خود گوش کنیم؟

9 راه شنیدن صدای درونی
گوش دادن به صدای درون

گوش دادن به صدای درون

پنج سال پیش، شوهر من جیک برای یک مسابقه تمرین کرد. او یک دوچرخه جاده روی جدید خریده بود و صبح روز آفتابی شنبه بیدار شد تا اولین تمرین خود را آغاز کند.

همانطور که در تخت خواب بودیم، به من نگاه کرد و گفت: “من احساس خوبی در این مورد ندارم؛ امیدوارم اتفاق خاصی نیفتد.” من به او پیشنهاد کردم اگر احساس بدی دارد، این کار را انجام ندهد.

او برای یک لحظه فکر کرد، منطق ذهنی اش مانع از این شد که حرفم را گوش دهد و لذا پاسخ داد: “من حتما باید بروم چرا که به این آموزش نیاز دارم.” دو ساعت بعد از این مکالمه من تماسی را از یک شماره ناشناخته دریافت کردم و با ترس به آن جواب دادم.

حتم داشتم که اتفاق بدی افتاده است. مردی که در آن طرف خط تلفن بود گفت که شوهرم را در وسط جاده پیدا کرده است. او تصادف کرده بود و لذا آمبولانس در حال رساندن وی به بیمارستان بود.

اصلا معلوم نبود حال شوهرم چطور است و چقدر باید آنجا بماند. به نظر می رسد که شوهرم خوش شانس بود چرا که فقط استخوان ران و زانویش شکست. جیک می دانست که صبح آن روز اتفاق بدی برایش می افتد اما به جای اعتماد و گوش دادن به ندای درونی اش، به دنبال کاری که باید انجام می داد رفت.

این اتفاق برای همه ما رخ می دهد. گاهی اوقات شما می شنوید که مردم می گویند: “کلاه خودت را قاضی کن”، “یا به غرایزت اعتماد کن”، “از انچه عقلت می گوید پیروی کن” و ” به صدای درونی ات گوش بده”.

این تصور که ندای درونیمان به ما همه چیز را می گوید عالی به نظر می رسد، درست نیست؟ اما فکر نمی کنم استفاده از آن به این سادگی ها باشد. با وجود مشغله های خارجی و چالش های داخلی، چگونه ما می توانیم به صدای درونی خود گوش دهیم؟

هنگامی که شما بتوانید با ندای درونی خود ارتباط برقرار کنید، می توانید تصمیمات بهتر و سریع تری بگیرید، مشکلات را با سهولت بیشتری حل کنید و زندگی شادتر و بهتری را تجربه نمایید. اما چطور؟ من در طول دوره ی کاری ام با هزاران نفر کار کرده ام و آموخته ام که در حالی که این صدای درونی برای هر کدام از ما متفاوت است، اما همه ی ما از چنین موهبتی برخوردار هستیم.

در این مقاله، من راهنمایی ها و استراتژی هایی را که برای گوش دادن به ندای درونی مان مفید هستند عنوان خواهم کرد. اگر شما بتوانید این ندای درونی را پیدا کنید و واقعا بدان گوش کنید، می توانید در زمان، انرژی و هزینه های فراوانتان صرفه جویی کنید و شاید حتی بتوانید بسیاری از مشکلاتتان را حل نمایید. البته این امر ممکن است برای برخی آسان تر از سایرین باشد. اما صرف نظر از این که شما چه کسی هستید و ندای درونیتان چگونه است، باید یاد بگیرید که با ان ارتباط برقرار کنید. ندای درونی ما چیست؟.

این صدایی است که ما به دنبال آن هستیم فرهنگ لغت ، شهود را به عنوان «توانایی فهم چیزی به صورت بلافاصله و بدون نیاز به استدلال آگاهانه» تعریف می کند. در واقع می توان آن را یک نوع حس کردن و یک نوع احساس فاجعه قبل از وقوع آن دانست.

مالکومد گلدول، به بررسی فرایندهای درونی شهود و غریزه، بررسی نحوه تصمیم گیری و قضاوت ناگهانی می پردازد.

او نمونه های متعددی از افراد دارای چنین احساس یا شهودی را مورد آزمایش قرار داد و البته هیچ مدرکی دال بر واقعی بودن این احساس نیافت. آیا می دانید 95٪ از فعالیت مغزی ما در سطح ناخودآگاه اتفاق می افتد؟

بسیاری از مطالعات انجام شده توسط دانشمندان عصب شناس نشان می دهد که تنها 5 درصد از فعالیت های شناختی ما (تصمیم گیری ها، احساسات، اعمال، رفتار) توسط ذهن آگاهمان انجام می شوند. ما از طریق حس هایمان اطلاعات لازم را به دست می اوریم و آن را با سرعت باور نکردنی پردازش می کنیم.

در حالی که این الهامات، احساسات، صداها و تصورات از حجم بالایی از اطلاعات انباشته شده در مغزمان به وجود می ایند و ما نمی دانیم که چطور باید آن ها را پردازش نماییم. این صداها زمانی بیشتر می شوند که شما سعی می کنید برخی غرایزتان را نادیده بگیرید.


شاید بگویید اما من هیچ صدایی را نمی شنوم.

راهنما و حکمت درونی شما همیشه با صدایی در درون سرتان خود را نشان نمی دهد. اغلب این صدا خود را با برخی احساسات، حس ها، تصورات، انرژی یا هیجانات نشان می دهد. شما ممکن است از حالات بدنیتان متوجه وجود این ندای درونی شوید.

هیچ راه حل جامعی برای حس کردن این ندای درونی وجود ندارد. مهم ترین چیز شناسایی زمان و مکانی است که شما بیشتر، این ندا را احساس می کنید. آیا این احساس در اعما احشای شما وجود دارد؟ این موضوع از نظر من و بسیاری از مشتریانم درست است. ممکن است شنیده باشید که اعما احشا “مغز دوم” ماست، این امر بدان دلیل است که سیستم عصبی روده ای (ENS) در همین قسمت وجود دارد.

این سیستم می تواند به صورت مستقل از مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی عمل کند. در واقع ما می توانیم با روده خود فکر کنیم! معروف ترین درمانگر و مربی پیشگام هیپنوتراپی، مارسیا پیر، در این رابطه می گوید: “معده محل عاطفه و احساسات شما و واقعی ترین احساساتی که دارید است؛ بنابراین یک راه حل ساده این است که به احساسات خود گوش دهید. اگر چیزی اشتباه است، این صدای درونی قطعا به شما می گوید که آن چیز برایتان مناسب نیست.

مطمئنا صدای درونیتان به شما می گوید که چه چیزی اشتباه است و چه چیزی نیست. شاید هم این ندای درونی در قلب شما باشد. این امر که بگوییم ندای درونی از قلبمان بیرون می آید چیز شگفت آوری نیست چرا که قلب ما اندام هوشمندی است.

شاید این ندا در سر شما باشد؟ وقتی با پدرم در مورد صدای درونی اش صحبت کردم، او فکر نمی کرد که این احساس در روده یا قلبش باشد. در عوض، او تاکید داشت که صدایی از پشت سرش با او صحبت می کند.


نگاه کنید، گوش کنید، احساس کنید.

ما می توانیم طرز تفکر درونی خود را از راه های مختلفی مشاهده نماییم. شاید شما نیز مانند یکی از مراجعه کنندگان من باشید.

شاید شما نیز تصویر، چشم انداز و یا تصوری را در ذهنتان مشاهده می کنید. شاید شما احساسات خود را در بدنتان به صورت انرژی، احساسات و عواطف درک می کنید.

همانطور که به ندای درونیتان گوش فرا می دهید، باید ببینید که این ندا دقیقا از کجای بدنتان بیرون می آید. اگر این صدای داخلی، اینقدر قدرتمند و موثر است، چرا ما به ان گوش نمی دهیم؟


چگونه به صدای درونی مان گوش دهیم؟

چگونه به صدای درونی مان گوش دهیم؟

دلایل و منطق ما برای توجه به این صدا

ما اغلب احساسات یا حواسی داریم که ما را از اتفاق بدی که قرار است برایمان رخ دهد آگاه می کنند، درست مثل چیزی که برای شوهرم اتفاق افتاد، اما خیلی سریع، ذهن منطقی ما تلاش می کند تا احساساتمان را حلاجی کرده و با منطق مانع گوش دادن ما بدان شود. این امر به خصوص هنگامی اتفاق می افتد که ما توجیحی برای دفاع از ندای درونی خود نداریم.

سایر محققان معتقدند که اگر ما نمی توانیم خود را توجیه کنیم یا چیزی را برای خود توضیح دهیم پس آن چیز معتبر نیست. بنابراین ما غرایزمان را کنار می گذاریم. اخیرا یکی از مشتریانم به من گفت که چگونه مدت ها پیش صدای درونی اش را نادیده گرفته است.

او دختر 16 ساله خود را در بازار پیاده کرد. وقتی دخترش از ماشین بیرون می رفت، او با خود فکر کرد: “باید به او بگویم که درست تصمیم بگیرد چرا که احساس بدی دارم.” اما چون دوستانش در ماشین بودند و نمی خواست او را خجالت زده کند، چیزی نگفت و منطق، احساسات درونی او را کنترل کرد. چند ساعت بعد پلیس شهر با او تماس گرفت. دخترش یک حلقه را به سرقت برده بود.

مشتری ام می دانست که باید به دخترش بگوید درست تصمیم بگیرد. ما غالبا احساسات، میل و عواطف خود را به دلیل فشار اجتماعی یا آرزوهای خود کنار می گذاریم اما واقعا مجبور نیستیم این کار را انجام دهیم.


ما سخنی را که ندای درونمان می گوید دوست نداریم

گاهی اوقات ما می دانیم که چه باید بکنیم، اما پاسخ ندای درونمان را دوست نداریم. هر زمان که من از مراجعه کنندگانم سوال می کنم چه احساسی دارید، آن ها کاملا در مورد احساسشان توضیح می دهند اما بعد از آن می گویند اما من نمی خواهم به این احساس توجهی کنم.

یک بار یکی از مراجعه کنندگانم در رابطه با داستان عروسی اش و چیزهایی که می دانست اما به سادگی نادیده گرفته بود با من صحبت کرد. او همان طور که به سوی انتهای راهرو می رفت، می دانست که نباید با مردی که در مقابل او ایستاده ازدواج کند.

این احساسی بود که او مدت طولانی قبل از آن روز به آن مبتلا شده بود. اما نمی خواست احساساتش به او صدمه بزنند و عروسی اش را خراب کنند و یا باعث ناراحتی دوستان و خانواده اش شوند. بنابراین، با ان مرد ازدواج کرد. و در نهایت، این ازدواج به طلاق ختم شد.

بنابراین بین شنیدن ندای درونی و گوش دادن به آن تفاوت زیادی وجود دارد. در اینجا 9 روش مختلف توضیح داده شده که به شما در شنیدن و گوش دادن به ندای درونیتان کمک خواهد کرد.


  1. آرام باشید

راه های زیادی برای یافتن آرامش حتی در شلوغی و ازدحام زندگی وجود دارد. تلفن را کنار بگذارید، تلویزیون را خاموش کنید. و کمی وقت و فضا به خودتان اختصاص دهید.

شما می خواهید بدانید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ خب من قصد دارم برای پی بردن به این موضوع به شما کمک کنم. به نظر می رسد که مدیتیشن روش خوبی برای کسب آرامش و گوش دادن به ندای درونیتان است. این روش یکی از سریع ترین، ساده ترین و موثر ترین روش ها برای تماس با ندای درونی است. مدیتیشن ارتباط ما را با خود واقعی مان برقرار خواهد کرد.

جایا ساتی باگاواتی در این خصوص می گوید: اگر ذهن آرامی داشته باشید، روح با شما صحبت خواهد کرد. من هم کاملا با این موضوع موافق هستم. یکی دیگر از راه های عالی برای پیدا کردن آرامش پناه بردن به دل طبیعت باشد.

از آنجا که ارتباط ناگسستنی بین شما و طبیعت وجود دارد طبیعت می تواند به شما کمک کند تا با ندای درونیتان ارتباط برقرار کنید. این روش می تواند همه چیز را به شدت تغییر دهد. اگر می خواهید همه چیز را در مورد اینده تان بدانید به طبیعت بروید.

شما ممکن است آرامش خود را در طبیعت، مدیتیشن، یوگا، ورزش و یا دعا پیدا کنید. البته انسان ها با یکدیگر فرق می کنند و ممکن است شما بتوانید از روش های دیگری نیز برای رسیدن به آرامش استفاده کنید.

همچنین بخوانید: چگونه به آرامش درونی برسیم؟

  1. مکث کنید

برای اکثر ما پیش امده که ساعت ها رانندگی کرده باشیم. در لحظه رانندگی شنیدن همه چیز برای ما دشوار می شود. آیا تا به حال در اتوبان در حالی که شیشه ی خودرو را پایین آورده اید رانندگی کرده اید ؟ و در عین حال به موسیقی و یا سخنان فردی که در کنار شما نشسته گوش فرا داده اید؟. آیا می توانید این چیزها را بشنوید؟ البته که نه. چرا که سر و صداهای اطرافتان خیلی زیاد است.

شما باید ابتدا شیشه را بالا بکشید و سپس در گوشه ای توقف کنید تا بتوانید صدای طرف مقابل را بشنوید. صدای درونی ما همیشه با ما صحبت می کند، اما گاهی اوقات این صدا خیلی بلند نیست و لذا ما در ازدحام و هرج ومرج اطرافمان، آن را گم می کنیم. پس بهتر است کمی مکث کنید و دست از کار بکشید تا صدای درونیتان را با وضوح بیشتری بشنوید.

هنگامی که من در برنامه نویسی زبان شناسی عصبی (NLP) مشغول تحصیل بودم، مایک باندنت در مرکز iNLP راه حل فوق العاده ای را در اختیارم قرار داد که تقریبا برای تمام مشتریانم از آن استفاده می کنم.. این راه حل AHA نامیده می شود و اغلب برای شناسایی الگوهای خرابکاری استفاده می شود، اما در این مورد، ما می توانیم از آن برای گوش دادن به صدای درونی خود نیز استفاده کنیم.

دفعه ی بعد که احساس کردید چیزی در درونتان می خواهد با شما صحبت کند، این پروتکل را دنبال کنید.

A. آگاه باشید:

از آنچه احساس می کنید آگاهی داشته باشید و به آن توجه نمایید

H: این دکمه دکمه ی مکث است.

در مورد راه هایی که می توانید از طریق آن ها به آنچه که می شنوید و یا متوجهش شده اید پاسخ دهید فکر کنید. شما می توانید به صدای درونی خود گوش دهید، سوالات بیشتری بپرسید و آن را دنبال کنید. یا، می توانید آن را به طور کامل نادیده بگیرید و اجازه دهید ذهن شناختی تان برتری پیدا کند و شما را قانع کند.

A. قانون:

حالا که تمام گزینه ها در اختیارتان قرار دارند، تصمیم بگیرید که کدام اقدام را اتخاذ نمایید.


  1. از خرد درونی خود بخواهید تا خود را نشان دهد

اگر می خواهید کسی به خانه تان بیاید، باید ابتدا او را دعوت کنید، درست است؟ سعی کنید از این رویکرد برای صدای درونی تان نیز استفاده کنید.

در حالی که این صدا همیشه در پس زمینه به گوش می رسد، اما یافتن آن در میان سر و صداهای دیگر دشوار است. هنگامی که پذیرای این صدا باشید و بدان گوش فرا دهید بیشتر خود را نشان می دهد.

اکنون سعی کنید از خرد درونیتان بخواهید تا خود را نشان دهد.. اجازه دهید که این ندا بداند مایل به گوش دادن به آن هستید. صبر کنید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.


گوش دادن به صدای درونی

گوش دادن به صدای درونی

  1. از بدن خود سوال کنید.

بدن ما یک بدن فوق العاده هوشمند است. اگر ما از بدنمان بخواهیم و به آن گوش دهیم ، آن نیز با ما صحبت خواهد کرد. اما بیشتر ما از احساسات موجود در بدنمان جدا شده ایم تا عملکرد بهتری در جهان مدرن داشته باشیم.

چند ماه پیش، من با یکی از مشتریانم ملاقات کردم که با وجود سردرد بسیار بدش به ملاقات من آمده بود. او در طول جلسه ، مکالمه ی مان را قطع کرد و پرسید که اشکالی ندارد که جلسه را ترک کند و کمی استراحت نماید؟ من به او گفتم هیچ مشکلی نیست، اما از او خواستم که اول علت سردردش را بفهمد. او سرش را به نشانه ی تایید تکان داد.

در جلسه ی بعدی وقتی که در مورد سردردش از او سوال کردم، او به من گفت که چشمانم را بستم و از بدنم علت سر دردم را سوال کردم و بدنم به من گفت که به استراحت نیاز دارم. بنابراین او چند روز به مسافرت رفت، تولد پسرش را ذر خانه برگزار کرد و به ورزش شنا روی آورد.

در واقع این ندای درونی او بود که به او گفت به چه چیزی نیاز دارد. این کار را در خانه انجام دهید. دفعه ی بعدی که قسمتی از بدنتان دچار مشکل شد. اندکی صبر کنید و از بدنتان سوال کنید که این مشکل به چه علت به وجود آمده و از دستتان چه کاری بر می آید. سپس خوب گوش کنید تا بدنتان جواب سوالاتتان را یکی یکی بدهد.


  1. شب ها به ندای درونیتان گوش فرا دهید

شنیدن صدای درونی قلبمان

وقتی که پدرم یک مشکل بزرگ دارد، یا می خواهد در مورد موضوع مهمی تصمیم بگیرد، قبل از خواب به آن فکر می کند. من می دانم که این توصیه ممکن است با تمام توصیه هایی که در رابطه با فکر نکردن به چیزهای استرس زا قبل از خواب شنیده باشید مغایرت داشته باشد، اما این یکی از توصیه هایی است که می توانم به شما بکنم. او همواره شب ها به مشکلاتش فکر می کند و سعی می کند راه حلی برایشان پیدا کند.

صبح روز بعد، راه حل ها یکی یکی به ذهنش خطور خواهند کرد و اگر کسی در مورد آن مشکلات از او سوال کند او تمام راه حل هایی را که یافته در اختیارش قرار می دهد و یا خیلی ساده می گوید که هنوز تصمیمی نگرفته است.

او اغلب خیلی ساده می گوید که بهتر است به مشکلات فکر نکنیم اما در واقع به آن ها فکر می کند. او یک بخش از 95 درصد ناخودآگاه ذهنش را به موضوعی که برایش پیش آمده اختصاص می دهد و این بخش ناخودآگاه نیز اغلب پاسخ مناسبی را برایش پیدا خواهند کرد.


  1. یک سکه شانس داشته باشید

آیا تا به حال از سکه ی شانس برای حل مشکلاتتان استفاده کرده اید و بعد تصمیم گرفته اید که بر خلاف آن چه سکه می گوید عمل کنید؟

پرتاب یک سکه، پاسخ غریزی ما را تحریک می کند، زیرا سبب می شود که نسبت به چیزی واکنش نشان دهیم. هنگام نوشتن این مقاله، یک شب دختر 7 ساله ی من در ناهارخوری نشسته بود وداشت با خود تصمیم می گرفت که چه کسی او را به رخت خواب ببرد. او شروع به انجام این بازی کرد، “جن، مانی، مینی، مون.” هر بار بازی اش روی اسم شوهرم تمام می شد. او تا شش بار این کار را انجام داد و در نهایت گفت که من بابا را انتخاب کردم.

در واقع او تصمیمش را گرفته بود و غریزه اش نیز به این تصمیم کمک می کرد. بنابراین شما هم باید همین کار را انجام دهید. چندین بار سکه را بالا بیندازید و ببینید پاسخش چیست؟ بعد از آن ببینید که پاسخی که خودتان می خواهید چیست و بین آن ها یکی را انتخاب کنید.


شنیدن صدای درونی

شنیدن صدای درونی

  1. تصمیم بگیرید

من باید این آیتم را نیز به شما یادآور شوم. می دانم که ممکن است کمی عجیب و غریب باشد، اما با من همراه شوید. چند سال پیش، من مقاله ای را در مورد مدیرعاملی خواندم که تمام تصمیمات بزرگ خود را به همین صورت اتخاذ می کرد.

بگذارید با یک مثال این موضوع را برایتان شرح دهم. به عنوان مثال اگر او می خواست شرکت دیگری را خریداری کند. می نشست و به ندای درونی خود در رابطه با این موضوع گوش می داد. او ساکت می شد و فقط می دید که احساسات درون بدنش به او چه می گویند. جالب است بدانید که تا کنون این مدیر فرد موفقی بوده و دچار شکست نشده است.

من این ایده را دوست دارم و خودم آن را امتحان کرده ام. این کار به شما اجازه می دهد تا از آن چه در درون مغزتان می گذرد برای تصمیم گیری استفاده کنید. البته این کار ممکن است برای همه جواب ندهد اما برای این مدیر جواب داده است.


  1. یک گام به جلو بردارید

بهتر است هنگامی که با دو گزینه مواجه می شوید، بهترین انتخاب را با توجه به اطلاعاتی که دارید و با توجه به گزینه ای که بهترین احساس را در شما ایجاد می کند اتخاذ نموده، و سپس شروع به حرکت کنید.

اگر این انتخاب واقعا برای شما مناسب باشد، همانطور که به جلو حرکت می کنید، احساس بهتری خواهید داشت. اما اگر احساس دشواری یا مقاومت کنید باید بدانبد که این راه راهی اشتباه است. هرچه بیشتر حرکت می کنید، سیگنال ها و علایم خود را بیشتر نشان می دهند.


  1. کمی کمک بگیرید

فرقی نمی کند که از بهترین دوستتان کمک بگیرید یا یک درمانگر یا مربی. اما هرگز کمک گرفتن را کنار نگذارید. همواره سعی کنید از کسانی که دانش بیشتری در این زمینه دارند سوال کنید تا بتوانید اطلاعات و مهارت بیشتری را در رابطه با این شرایط کسب نمایید. گاهی اوقات شما تنها به کمی کمک نیاز دارید تا بتوانید با ندای درونیتان ارتباط برقرار کنید.


سخن پایانی

مثل هر چیز دیگری در زندگی، تمرین هم باید دائمی باشد. وقت آن رسیده که رشد و تقویت صدای درونی تان را آغاز کنید، هرگز آن را نادیده نگیرید و سعی کنید به خود فشار بیاورید تا بتوانید به آن گوش فرا دهید. هرچه بیشتر گوش کنید و مهارت های خود را بالاتر ببرید، می توانید به نحو بهتر و سریع تری با روح و خرد ذاتی تان ارتباط برقرار کنید. از استراتژی های بالا استفاده کنید و ببینید کدام یک از آن ها برایتان موثرتر هستند.

بهتر است ایده های بالا را بخوانید و ببینید با کدام یک احساس بهتری به شما دست خواهد داد. ابتدا با چیزهای کوچک تمرین خود را آغاز کنید مانند چیزی که می خواهید بخورید، چه چیزی بخورید یا اینکه می خواهید شنبه شب کجا بروید. شما مجبور نیستید این کار را با تصمیمات مهم زندگیتان مثل خرید یک خانه یا خودرو شروع کنید.
سپس:

به زمانی و مکانی که در آن ندای درونیتان را احساس می کنید توجه داشته باشید.

زمانی که به چیزی مانند غریزه تان کشش پیدا کردید، آن را نادیده نگیرید.

در ذهنتان با غریزه یا با ندای درونیتان کلنجار نروید.

با خودتان در مورد مسایل روزمره صحبت کنید.


نظر خود را بیان کنید