یافتن معنا در زندگی

چگونه می توانیم معانی بیشتری در زندگی خود پیدا کنیم؟

یافتن معنا در زندگی

متوجه شده باشید یا نه، در حال حاضر مغز شما از نقشه استفاده می کند. نقشه های ذهنی قدرتمند و در عین حال پنهان، نقشه هایی هستند که مراقب اعمال شما در زمان تصمیم ‌گیری، مقابله با یک چالش یا ایجاد یک هدف هستند.

نقشه ذهنی شما همان چیزی است که به شما کمک می کند تا مفیدترین فرصت ها را بیابید، از ارزشمندترین منابع استفاده کنید و بهترین مسیر را به سمت اهداف خود ترسیم کنید.

اما همه نقشه های ذهنی به طور برابر ایجاد نمی شوند. اگر نقشه ذهنی که استفاده می کنید فاقد “نشانگر معنی” باشد، ناقص و نادرست است و می تواند شما را گمراه کند. نشانگر معنی چیزهایی در زندگی شما هستند که برای شما مهم اند: پیشرفت شغلی، یک کسب‌وکار جدید، قبولی فرزندتان در مدرسه مورد نظر، سلامت بهتر و ..

اگر در حال حاضر کار خود را کمتر معنی دار می یابید، موانع شما کم‌ تر قابل رفع بوده یا اهداف شما کم‌ تر قابل‌دستیابی هستند، به احتمال زیاد باید نقشه ذهنی خود را دوباره رسم کنید.

طبق تحقیقات انجام شده، من متوجه‌ شده ‌ام که چندین اشتباه رایج در زمان ترسیم نقشه‌ های ذهنی که تصمیمات و اقدامات روزمره ما را هدایت می ‌کنند وجود دارد. گاهی اوقات ما به اندازه کافی به نشانگرهای معنایی اشاره نکردیم. گاهی اوقات ما به جای اینکه چیزهایی که واقعا برایمان مهم هستند را مدنظر قرار دهیم، موارد اشتباه را برجسته کرده ‌ایم و مسیری پر از نکات منفی را انتخاب کرده ‌ایم و اغلب اوقات، ما مسیرهای فرار را قبل از اینکه حتی شروع به جستجوی راه‌ هایی برای موفقیت کنیم، ترسیم می‌ کنیم.

در اینجا سه روش برای بهبود نقشه های ذهنی شما آورده شده است:


  1. نشانگر معنای درست و واقعی خود را برجسته کنید

بهترین نقشه ذهنی، نقشه ای است که ما را به سمت دستیابی به اهداف معنادار سوق می دهد. اما موضوعی که در این حائز اهمیت است این است که ما تا زمانی که مواردی را که در زندگی برای ما مهمتر است شناسایی نکرده باشیم، نمی توانیم آن مسیرها را ترسیم کنیم.

به آنچه که در طول شما را مشغول می کند، سخت فکر کنید، چه چیزی باعث شادی شما می شود و چه آرزوهایی را برای انجام و رسیدن به آن دارید؟  اگر یک عصای جادویی می داشتید، تنها چیزی که در مورد زندگی خود تغییر می دادید، چیست؟ این سؤالات به شما کمک می کنند تا نشانگر معنای واقعی خود را پیدا کنید.


  1. نقشه ذهنی خود را مجدداً جهت دهی کنید

هر نقشه ذهنی دارای یک مرکز کانونی است که نشان می دهد بیشتر منابع مغز شما به چه مواردی اختصاص خواهد یافت. این نقشه را در اطراف نشانگرهایی که در مرحله اول مشخص کردید، مجدداً جهت دهی کنید.

طرز فکر خود را تغییر دهید تا روی آن زمینه ای از زندگی خود که می خواهید آن تغییر دهید متمرکز شوید. این اهداف هر چیزی می تواند باشد. چه بخواهید درآمد خودتان را افزایش دهید، چه مهارت نوشتن خود را بهبود بخشد و یا ارتباطات بین فردی قوی تری ایجاد کند، باید روی آن متمرکز شوید.


  1. نقشه موفقیت را قبل از نقشه فرار ترسیم کنید

 چیزی که روی آن تمرکز می‌کنید، به واقعیت شما تبدیل می‌شود. اگر روی اجتناب از مسیرهای منتهی به شکست تمرکز کنید، جاده‌های منتهی به موفقیت را به طور کامل از دست خواهید داد.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید