چگونه تمرکز بیشتری داشته باشیم؟

نتیجه استراتژیک افزایش تمرکز
چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

یکی از مهمترین چیزها در زندگی تمرکز بر روی هدف است. این کار زمانی سخت تر می شود که اطرافیانتان به شما می گویند از لحظاتت لذت ببر یا این کار را بعدا انجام بده.

با پیروی از این 7 راهنمای استراتژیک، شما در طی چند دقیقه متوجه خواهید شد که چگونه باید بر موانع تمرکز خود غلبه کنید.


  1. موسیقی

هنگامی که ورزشکاران در حال انجام ورزش های شدید هستند، هدفون خود را بر روی گوش هایشان می گذارند و به موسیقی گوش فرا می دهند. این کار سبب می شود تا تمرکزشان افزایش یابد. آن ها غالبا به آهنگ هایی گوش می دهند که انگیزه شان را برای انجام بهتر تمرینات افزایش می دهد و حس برنده شدن را در آن ها تقویت می نماید.

موسیقی، احساسات مختلف را در موقعیت های خاص به وجود می آورد و سبب ایجاد انگیزه و شهامت در فرد می شود. استفاده از آن برای افزایش تمرکز و آماده شدن برای انجام بهتر کارها می تواند بسیار موثر باشد.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی

  1. مراسم

در نظر گرفتن مراسم خاص در ذهنتان سبب می شود که هر چه بیشتر بر روی کار خود تمرکز کنید.

اکثر نویسندگان مراسمی دارند که آن ها را قبل از شروع به نوشتن انجام می دهند. برای من این مراسم اغلب شامل ریختن یک فنجان چای داغ است، در حالی که بر روی صندلی مورد علاقه ام می نشینم و به چیزی که می خواهم بنویسم فکر می کنم.

این کارها باعث می شود ذهن و بدن من با هم هماهنگ شوند، بنابراین می توانم خود را در کاراکتر نویسنده جا بیندازم. داشتن اینگونه مراسم به طور طبیعی تمرکز شما را افزایش خواهد داد. یکی از ویژگی های اینگونه مراسم این است که شما می توانید آن ها را با توجه به علایق خود سفارشی کنید!

مقاله مرتبط: چگونه تمرکز خود را حفظ کنیم؟

  1. فراهم آوردن یک فضای خوب

آیا همیشه بهترین نتایج کاری خود را بر روی میز آشپزخانه به دست می آورید یا در اتاق نشیمن؟ و یا زمانی که بر روی تخت دراز کشیده اید؟ آیا زیر نور خورشید راحت تر هستید یا نور کم؟ فضای کار شما تا حد زیادی به تمرکز شما کمک خواهد کرد.

اگر فضای کاریتان راحت نباشد قطعا به نتایج مورد نظر دست نخواهید یافت. پس بهترین کار این است که ابتدا یک فضای کاری راحت را برای خود انتخاب کنید و سپس کارتان را شروع نمایید.


چگونه تمرکز داشته باشیم

حواس پرتی ها را از بین ببرید.

  1. حذف تمام مسائلی که باعث حواس پرتی شما می شوند

اعلان های تلفن همراه، و یا هر چیزی که باعث می شود حواستان پرت شود را بر روی حالت بی صدا بگذارید. صداهای مختلف رشته تفکر شما را از هم خواهند گسیخت.

اگر دائما حواستان پرت شود یک کار کوچک به راحتی یک تا دو ساعت و شاید هم بیشتر طول خواهد کشید.

حواس پرتی وقت گرانبهایی را که می توانید بر روی کارتان بگذارید از شما خواهد گرفت. بنابراین قبل از اینکه کار خود را شروع کنید مسائلی را که باعث حواس پرتیتان می شوند حذف نمایید.


  1. شروع کنید

شروع یک کار به همان اندازه که ساده به نظر می رسد، احتمالا سخت ترین کاری است که باید انجام دهید. فقط کافی است که بنشینید و کار خود را آغاز کنید. پس از شروع، باید خود را برای آنچه که تجربه می کنید آماده نمایید.

شما باید وظیفه خود را در سطح عالی انجام دهید و هرگز در رسیدن به هدف متوقف نشوید. نکته اینجاست که ممکن است گاهی اوقات مایوس شوبد اما کار را کنار نگذارید. هرچه بیشتر این راهنمایی ها را دنبال کنید، شانس بیشتری برای رسیدن به هدف خواهید داشت.

همچنین بخوانید: چگونه تمرکز را افزایش دهیم؟

  1. از احساس انرژی خود استفاده کنید

تمرکز به انرژی روانی نیاز دارد. احساسات شما نقش مهمی را در تمرکز شما ایفا می کنند.

هنگامی که عصبی، ناراحت، مضطرب، یا خوشحال هستید، این انرژی های احساسی بر تمرکز شما تاثیر خواهند گذاشت. بسته به نوع کاری که انجام می دهید، می توانید این انرژی را به تمرکز مورد نیاز خود تبدیل کنید.

یک آهنگساز، ترانه بهترین آهنگ عاشقانه خود را پس از شکست عشقی اش می سازد. استفاده از این انرژی عاطفی در جهت صحیح به نفع شما خواهد بود.

به جای بیکار نشستن و عدم استفاده از این انرژی که در ذهن و بدن تان وجود دارد، آن انرژی را بر روی کار خود متمرکز کنید.

به عنوان مثال، اگر عصبی هستید یا استرس دارید، می توانید سعی کنید خونسردی خود را به دست آورید. اگر شما خوشحال هستید یا خبر خوبی دریافت کرده اید، آن انرژی را بر روی کارتان بگذارید.

متمرکز نمودن انرژی احساسیتان بر روی کار، نتیجه کارتان را بهتر خواهد کرد. بزرگترین چالش ما برای رسیدن به اهدافمان این است که بتوانیم تمرکز خود را حفظ کنیم.


  1. ذهنیت

درست مانند داشتن فضایی مناسب جهت انجام کار ، ذهن شما نیز باید در بهترین حالت خود باشد. این بدان معنی است که شما باید بر بعد منفی وجود خود غلبه کنید. هر زمانی که ما با مشکلی مواجه می شویم، شک و تردید به ذهن‌مان هجوم می آورد.

این که تصمیم بگیرید صدای درونتان یک صدای انتقادی است یا فقط یک ترس ساده ، قطعا بر توانایی های شما تاثیر خواهد گذاشت.

قطعا این شما هستید که می دانید می توانید کاری را انجام دهید و توانایی انجام دادن آن را دارید یا خیر. هرگز به توانایی های خود شک نکنید چرا که اگر کس دیگری توانسته کاری را انجام دهد چرا شما نتوانید.

مثبت باشید و تمرکز خود را بر روی کارتان معطوف کنید و خواهید دید که چه پتانسیل نامحدودی دارید. روش های بسیاری وجود دارد که می توانند به کسب تمرکز و حفظ آن کمک نمایند.

فرقی نمی کند که روشی که سبب افزایش تمرکزتان می شود چه باشد فقط کافی است آن را بیابید. و از توانایی های خود جهت ارتقا تمرکزتان بهره جویید.


نظر خود را بیان کنید