چگونه شکست عشقی را تحمل کنیم؟

چگونه بر شکست عشقی غلبه کنیم؟

تحمل شکست عشقی

در شرایط سخت و بحرانی باید خودتان را پیدا کنید و با نگاه به آینده از موقعیت سخت فعلی رها شوید، شکست عشقی یکی از شرایط سختی است که میتواند زندگی شما را نابود سازد پس سعی کنید هرچه سریعتر راهی برای فراموش کردن آن بیابید.

اینکه فکر کنیم پایان هر ارتباطی به معنای بروز احساسات شدید و خشن است کاملا طرز فکر نادرستی است. راحت ترین روش برای غلبه کردن بر شکست عشقی از طریق فرآیندی زمانبر ایجاد می شود و برای رسیدن به چنین شرایطی باید کمی تلاش کنید.

پایان دادن به یک رابطه عاشقانه کار اسانی نیست. هیچ وقت نمی توانیم احساسی که نسبت به یک فرد داریم را یک شبه فراموش کنیم و او را برای همیشه از زندگی خود پاک نماییم.

همانند هر موقعیت دشواری که در زندگی رخ می دهد، پایان دادن به یک رابطه نیازمند پذیرش شرایط موجود و دست و پنجه نرم کردن با آن است. در این مقاله سعی می کنیم روش هایی را بیان کنیم که به شما کمک می کند رابطه قدیمی خود را کنار بگذارید و برای یک رابطه جدید و سالم خود را آماده کنید.

ناراحتی و غمگین بودن بخش طبیعی این فرایند است اما سرزنش کردن خودتان برای اتفاقاتی که روی داده چیزی را عوض نمی کند. خود را از تجزیه و تحلیل های سنگین رها کنید و به فکر آینده باشید.

بعد از پایان دادن به یک رابطه بیشتر زنان خود را تجزیه و تحلیل می کنند و در نهایت به این نتیجه می رسند که خودشان مقصر چنین شرایطی هستند و حتما راهی را اشتباه رفته اند. بله ممکن است در این شرایط شما هم مقصر باشید و کاری را نادرست انجام داده باشید.

ممکن است قبلا مشکلی ایجاد کرده باشید اما به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل و بی عیب و نقص نیست و هر کس عیب های خاص خود را دارد.

شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید. تجزیه و تحلیلی که به نقد شدید خودتان منجر شود راه به جایی نخواهد برد. به جای اینکار، سعی کنید بر روی مسائل و اتفاقات خوب زندگی تمرکز کنید. دوستان خوب، شغل جذاب، سرگرمی های خوب و سازنده و خانواده خوبی که در کنارتان دارید.

زمانی که احساس کردید نیاز به تجزیه و تحلیل خودتان دارید کار را متوقف کنید و به این فکر کنید که شما در زندگی خودتان رویدادهای خوبی داشته اید و برای همه این رویدادها و اتفاقات خوب خدا را شکرگزار باشید. در این شرایط لازم نیست احساسات خود را انکار کنید بلکه از این احساسات برای رشد و پرورش خود استفاده نمایید.


چگونه شکست عشقی را تحمل کنیم

چگونه شکست عشقی را از یاد ببریم؟

خودتان را ببخشید:

ممکن است به این فکر کنید که پایان دادن به چنین رابطه عاشقانه ای، بزرگ ترین اشتباهی است که در زندگی تان مرتکب شده اید. احساس می کنید اگر چنین کاری انجام نمی دادید قطعا چنین زجر و ناراحتی را متحمل نمی شدید. به خاطر داشته باشید که چنین طرز فکری، طرز فکر خلاقانه و پرباری نیست و نمی تواند مزیتی برایتان داشته باشد.

به جای داشتن چنین طرز فکرهایی به خودتان یادآوری کنید که انسان هستید و ممکن است هر اشتباهی را در زندگی خود مرتکب شوید. شما نیز همانند هر انسان دیگری احتمال اشتباه کردن دارید. به خودتان توضیح دهید که باید از اشتباهات موجود درس بگیرید و از طریق این یادگیری زندگی جذاب و زیبایی برای خود بسازید.

اگر می خواهید در اینده دوباره عاشق شوید باید خودتان و اشتباهاتی که مرتکب شده اید را ببخشید.

برای رسیدن به چنین شرایطی به زمان نیاز دارید پس اگر نتوانستید در عرض یکی دو روز خودتان را به خاطر اتفاقات رخ داده ببخشید، نباید زیاد نگران شوید و خودتان را سرزنش کنید. به خودتان زمان بدهید. خودتان را دوست داشته باشید. تنها در این شرایط است که می توانید برای یک عشق جدید آماده شوید.


زمان را تلف نکرده اید:

زمانی که به گذشته بر می گردید و می بینید برای یک رابطه ناسالم دو سال زمان گذاشته اید ناراحت می شوید و با خودتان می گویید این رابطه چیزی جز اتلاف زمان نبوده است.

اما سوال اینجاست که آیا چنین طرز فکری می تواند درست باشد؟ در آن دو سالی که با فرد مورد نظر رابطه داشتید قطعا لحظات زیبایی را در کنار هم رقم زده اید. قطعا چیزهای جدیدی در مورد خودتان کشف کرده اید و در مورد سایر افراد و دنیای اطرافتان اطلاعات بیشتری کسب نموده اید.

حتما از لحظات سخت و دشوار زندگی به عنوان یک فرد کامل تر و بهتر بیرون آمده اید. می توانید بگویید همه این ها اتلاف زمان بوده است؟ سعی کنید دیدگاه خود را عوض کنید و با دیدگاه مثبت به رویدادهای زندگی نگاه کنید. به خاطر داشته باشید که هیچ اتلاف زمانی رخ نداده است.

ممکن است در هر حال حاضر ندانید که در کل این بازه زمانی چه درس هایی یاد گرفته اید اما با گذشت زمان متوجه این موضوع خواهید شد.


فراموش کردن شکست عشقی

فراموش کردن شکست عشقی

اتفاقات خوب را همانند اتفاقات بد به خاطر بسپارید:

روانشناسان بر این باورند که تقریبا 20 درصد افراد از ناراحتی و غمگین بودن پیچیده رنج می برند. این یک احساس مداوم و پایدار است که فرد ممکن است با آن دست و پنجه نرم کند.

مشکل اینجاست که این مورد یک رخداد بیولوژیکی است و دوست داشتن یک مرد ممکن است به خاطر ترکیبات شیمیایی رخ دهد که در مغز تولید می شود. این موضوع منجر به اتفاقات متعددی در زندگی می شود. در این شرایط ما تنها چیزی را از رابطه به خاطر می آوریم که خودمان ایجاد کرده ایم. ما رابطه خود را همانند یک رابطه ایده آل می بینیم.

واقعیت ممکن است کمی متفاوت از چنین طرز فکری باشد. نه شما کامل هستید و نه رابطه تان کامل بوده است. لحظات خوب را به خاطر داشته باشید و به لحظات بد هم فکر کنید. مهم نیست درک این واقعیت چقدر برایتان دشوار باشد.

همچنین بخوانید: چگونه عشق یکطرفه را فراموش کنیم؟

با خودتان ارتباط داشته باشید:

افرادی هستند که نمی توانند تنها باشند و به همین خاطر از رابطه ای به رابطه دیگر می روند. اینگونه افراد زمانی که از یک رابطه جدا می شوند بلافاصله به سراغ رابطه دیگری می روند. نیازی به توضیح نیست که این رفتار می تواند یک رفتار خطرناک باشد.

در چنین شرایطی تنها اتفاقی که روی می دهد دور شدن شما از خودتان است. دانستن و پذیرفتن خودتان یکی از پیش نیازهای ضروری برای داشتن یک رابطه خوب، سالم و سازنده است.

به همین خاطر توصیه می شود بعد از قطع کردن رابطه خود با فردی که دوستش داشتید، به خودتان زمان کافی اختصاص دهید و با خود ارتباط برقرار نمایید.

زمانی که اینکار را انجام می دهید برای رابطه سالمی که می تواند دوام بیشتری داشته باشد آماده خواهید شد.


راه فراموش کردن و تحمل عشق ناکام

شکست عشقی

یکی از جنبه های اندوه جدایی، قدرت تغییر زندگی ِ از دست رفته است.

چند سال پس از طوفان کاترینا، اولیور بلانک، هنرمند، طراح و موسیقیدان، در نیواورلئان زندگی می کرد. در محله بی واتر، جایی که هنوز بقایایی از ویرانی طوفان باقی مانده بود، بلانک به خاطر می آورد که در کنار یک دیوار قدم زده و نوشته ای را بر روی دیوار دیده است. بر روی دیوار با خطی زیبا نوشته شده بود “به کسی که رفته است، چه می گویی؟” او این جمله را در دفترچه اش یادداشت کرد.

در سال 2014 بلانک به همراه Sarah Urist Green یک پروژه هنری تعاملی را ایجاد کرد. با یادآوری عباراتی که او روی دیوار دید، یک ایده به ذهنش خطور کرد. اینکه مردم تماس بگیرند و به این سوال جواب بدهند. “به کسی که رفته چه می خواهید بگویید؟”

بلانک انتظار دریافت صدها پیام را داشت اما از سراسر جهان هزاران پیام دریافت کرد. با شنیدن پیام های عاطفی مخاطبان، بلانک برای به اشتراک گذاشتن داستان های بیشترشان احساس مسئولیت کرد.

در ماه می، او پروژه هنری را به یک پادکست (یک تکنولوژی جدید مانند برنامه ‌ای راديويی) تبدیل کرد، “کسی که رفته” و حتی برای همراهی هر قسمت موسیقی را ساخته بود.

در حالی که تماس گیرندگان پیام‌ های احساسی در مورد انواع مختلف از دست دادن را بیان می کردند، غم اغلب آن‌ ها را در حین مبارزه با نحوه خداحافظی با یک عشق گم‌ شده فرا گرفته بود.

یکی از پیام ها به این صورت بود: “تو کسی بودی که دیگر رفته… مرد بی ‌عیب و نقص من… و یک نفر باید بقیه عمرش را صرف نگاه کردن به چهره زیبای تو کند و این یک نفر من نخواهم بود.”

رفتن به واسطه یک جدایی و تمام شدن رابطه، می تواند دردناک باشد.

همانند آسیب های دیگر، مانند مرگ یکی از عزیزان، جدایی و تمام شدن رابطه می‌ تواند موجب اندوه شدید و ماندگار شود.

اما چگونه ما برای این زیان ‌ها سوگواری می‌ کنیم، به خصوص زمانی که فرد ممکن است هنوز در رسانه‌ های اجتماعی حضور داشته باشد یا با دوستان یا همکاران خود ارتباط داشته باشد؟

قبل از هر قسمت از پادکست، بلانک به این سوالات وجودی می پردازد. در قسمت دوم، او در مورد معنای وداع صحبت می‌ کند و می‌ گوید: ” تنها چیزی که تا به همیشه داریم خاطرات زمان با هم بودنمان است.” سپس اندوهش را با به اشتراک گذاری در مورد کسی که خیلی دوستش داشته و حالا رفته است، بازتاب می دهد.

سایت Healthline با بلانک نشستی داشت و از او سوال کرد که چگونه پادکست به روند اندوه تماس گیرندگان کمک می ‌کند.

از چه لحاظ جدایی و تمام شدن رابطه شبیه غم و اندوه است؟

همانند مرگ، ما می توانیم ماه ها، حتی سال ها، غم و اندوه آن جدایی را با خود به دوش بکشیم.

در قسمت سوم پادکست شریک احساسی من از من جدا شده است. کار روی پادکست ، تجربه آنچه را که من در حال انجام آن بودم را افزایش داد. من از دست دادنی عمیق را احساس کردم. آنچه به من کمک کرد ، شنیدن پیام ‌هایی بود که تماس گیرندگان فرستاده بودند. این به من یادآوری کرد که دیگران چیزی شبیه به آن را تجربه کرده اند.

وقتی مردم درباره یک جدایی حرف می ‌زنند، اغلب از همان زبان حرف زدن هنگام مرگ یک فرد، استفاده می ‌کنند. من فکر می ‌کنم این به این دلیل است که ما طیف نسبتا محدودی از کلمات را برای ارتباط در زمان از دست دادن فردی داریم. اما این پادکست ها نشان می دهد که حتی اگر افراد در هنگام جدایی عمیقا ناراحت باشد و احساس شکست کرده باشند، زنده مانده اند.

پیام یکی دیگر از مخاطبان به این صورت بود: هر شب تو در خواب من هستی و این جاییست که هرگز نمی خواهم بیدار شوم.

اغلب با جدایی و هنگامی که کسی می میرد، ما به دنبال بستن آن هستیم، چرا که با سوگ ناراحت هستیم. به این ترتیب از دست دادن ها شبیه همدیگرند.

ما در حال از دست دادن کسی هستیم که جای مهمی در زندگی ما داشته است. ما دیگر صبح ها که بلند شویم چهره آن شخص را در کنارمان نمی بینیم. ما دیگر نمی توانیم با او در لحظاتی از یک روز شلوغ صحبت کنیم.

سالگرد یک مفهوم جدید را به خود می ‌گیرد و ممکن است دیگر هرگز به مکان هایی که قبلا با او رفته اید، نروید. اما با جدایی، رنج و عذاب می ‌تواند به شکلی خاص بزرگ شود، چون شما می‌ دانید که آن شخص هنوز یک جایی آن بیرون است. و می توانیم بر روی این موضوع متمرکز شویم که عشق از دست رفته ما چگونه اکنون بدون ما زندگی می کند.

یکی دیگر از مخاطبان گفته بود: “تو اولین و تنها کسی هستی که باهات رابطه عاشقانه داشتم، و می ‌ترسم دیگر هرگز چنین احساسی را تجربه نکنم. مهم نیست چقدر سعی می‌ کنم، من نمی ‌توانم تو را از یاد ببرم”

چگونه رسانه های اجتماعی ادامه زندگی پس از جدایی را برای فرد مشکل می سازند؟

یک متخصص درمانگر یک بار به من توصیه کرد که رسانه های اجتماعی فردی که از او جدا شده ام را چک نکنم.

حتی زمانی که یک رابطه پایان می ‌یابد، چه یک دوستی دور باشد و چه یک مشارکت نزدیک، جای پای دیجیتالی باقی می ‌ماند. دورادور او را در دنیای مجازی دنبال می کنیم. با این حال، تنها یک نگاه مختصر از زندگی آن ‌ها را می‌ بینیم. از آن نگاه اجمالی ما فانتزی های ذهنمی مان را می بافیم و باور داریم که روایات ما درست هستند.

پیام یکی دیگر از مخاطبان به این صورت بوده است: “یک سال است که رفته ای و من نمی‌ توانم خودم را با کسی دیگر ببینم. من معتقدم که عشق یه بار در طول زندگی اتفاق می‌ افتد و وقتی که تمام شود، به معنای واقعی تمام شده است. می‌ خواهم از تو متنفر باشم که این کار را با من انجام داده ای، اما نمی‌ توانم.”

چگونه پادکست به مردم کمک می ‌کند تا اندوه خود را پردازش کنند؟

“کسی که رفته” می‌ تواند نوعی تخلیه هیجانی برای گویندگان و شنوندگان باشد. هنگامی که افراد با این شماره تماس می گیرند، اغلب یک نوع اشتراک گذاری رایگان و مستقیم است. کسانی که تماس می گیرند تمایل دارند خطاب به کسی که رفته صحبت کنند. یک مکالمه خام، صادق و احساساتی ! من معتقدم که احساس رهایی و تسکین پس از پایان تماس به افراد دست می دهد.

مردم به من می گویند که با هر قسمت پادکست اشک می ریزند. برخی دیگر آثار هنری و شعر را به عنوان یک واکنش تولید می‌ کنند.


7 دیدگاه

 1. بی نام

  سلام
  نمیدونم این نظر منو میخونی یانه .متاسفم که نتونستم بهت بگم دوست دارم .بارها از خدا خواستمت .اخرش اینجوری جوابمو داد.خدایا نمیدونم دیگه چه جوری باید ازت خواهش میکردم.

 2. مونا

  خيلي سخت فراموش كردن عشقت

 3. ج

  شکست عشقی بسیاردردناکه…
  ولی اگر خودآدم به معنای واقعی سعی درفراموش کردن طرف داشته باشه،میشه در دراز مدت تغییراتی رو مشاهده کرد…..
  فقط یه توصیه…!!!
  به هیچ وجه بعداز شکست عشقی بلافاصله وارد رابطه ی جدیدی نشوید….
  این ارتباط میتونه برای شما و شخص تازه وارد بسیارخطرناک باشه!!!!!
  بهتره به خودتون زمان کافی بدید و از رفتارهای گذشته درس بگیرید…..
  با ناراحتی و غم هم کناربیایید …چون حالت غمگین جزو موارد طبیعی این موضوع است…

 4. Moltafet

  اخه با این حرفا ما شکست عشقی فراموش میکنیم؟ما طاقت نداریم حرف بزنیم انقدر تشنه یه دلخوشی ایم بعد با این حرفا باید این شکسته عشقیو فراموش کنی نه اقا سعیم کنی نمیشه

 5. Aidaa

  ببخشید من چند ماه قبل شکست عشقی خوردم والان اصلا نمیتونم این شکست رو تحمل کنم نمیتونم به خودم امیدوارباشم پیش چشم همه خودمو شاد نشون میدو ولی اصلا شاد نیستم میشه کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟/

  • Moltafet

   فقط اشک بریز

  • مریم

   سلام عزیز دلم
   هیچ راهی واسه فراموش کردن عشق وجود نداره منو تو نمیتوانیم عشقمون فراموش کنیم چون هنوز دوسش داریم

   من برات دعا میکنم که فقط خدا بهمون صبر بده تو هم قول بده برام دعا کنی.

نظر خود را بیان کنید