couplesad

بر هم خوردن رابطه هیچوقت آسان نیست اما بعضی وقت‌ها چاره دیگری ندارید. اگر دوست دارید بدانید چطور می‌توانید به بهترین روش ممکن رابطه‌تان با کسی که دوست دارید را پایان دهید، این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمان؛ تمام کردن رابطه دردناک است، مخصوصاً وقتی هنوز همدیگر را دوست داشته باشید.

واقعاً نمی‌دانید که چه پیش خواهد آمد و طرفتان چه واکنشی نشان خواهد داد.

اما قبل از اینکه رابطه‌تان با کسی که دوستش دارید را تمام کنید یک چیز را باید درک کنید و آن هم این است که هیچوقت مثل ترسوها رابطه‌تان را بر هم نزنید.

واقع‌بین باشید، اینکه چند روز به طرفتان زنگ نزنید تا او عصبانی شده، خودش زنگ زده و سرتان داد بکشد، خیلی راحت است. در چنین شرایطی می‌توانید بهانه‌ای مسخره برای او بیاورید و منتظر بمانید تا او بگوید که دیگر تحمل این رابطه را ندارد.

آنوقت از اینکه توانسته‌اید بدون برخورد هدفتان را پیدا کنید، نفسی عمیق می‌کشید.

یک راه آسان دیگر هم وجود دارد که متداول‌ترین راه برهم زدن رابطه است.

وقتی پشت تلفن با طرفتان مشغول صحبت هستید، یک موضوع حساس را عمداً پیش می‌کشید و صبر می‌کنید تا طرفتان از کوره در برود.

آنوقت جایی وسط این بحث به او می‌گویید که این وضعیت را نمی‌توانید ادامه دهید چون تفاوت زیادی با هم دارید.

این هم یک نوع بزدلانه دیگر بر هم زدن رابطه است.

البته هر دو این روش‌ها امتحان خود را پس داده‌اند و هر زمان که خواستید می‌توانید از‌ آنها برای بر هم زدن رابطه‌هایتان استفاده کنید. بهترین مزیت این روش‌ها این است که واقعاً لازم نیست با طرفتان روبه‌رو شوید یا حتی بحث تمام کردن رابطه را پیش بکشید.

اما هیچوقت واقعاً آخر کار نیست.

خطرات بر هم زدن نادرست رابطه

وقتی مثل ترسوها رابطه‌تان را بر هم می‌زنید، همیشه واکنش برگشتن از هر دو طرف رابطه باقی می‌ماند و ممکن است این کش دادن‌ها و زنگ زدن‌ها و حتی بوسیدن‌ها برای مدتی طول بکشد.

اگر واقعاً می‌خواهید بدانید با کسی که دوستش دارید چطور رابطه‌تان را تمام کنید، باید از راه‌های آسان و سریع دوری کنید چون در واقعیت این راه‌ها برای اینکه آن فرد را به کلی از زندگی‌تان بیرون کنند، خیلی بیشتر طول می‌کشند و شما و طرفتان را دچار ناراحتی بیشتری خواهند کرد.

مقاله مرتبط: نشانه های اشتباه بودن یک رابطه

راه درست برای تمام کردن رابطه با کسی که دوستش دارید

وقتی در نظر دارید که رابطه‌تان را بر هم بزنید، باید چند سوال از خودتان بپرسید تا بتوانید درک درستی از فکر و احساس خودتان پیدا کنید. آیا واقعاً می‌توانید از پس آن برآیید و سر تصمیمتان بمانید؟ این سوالات کمکتان می‌کند پاسخ این سوال را پیدا کنید.

 1. اگر طرفتان درخواست یک شانس دوباره کند، دوست دارید این شانس را دوباره به او بدهید؟
 2. آیا فکر می‌کنید وسط آن گفتگو نظرتان عوض خواهد شد؟
 3. آیا مدام به اینکه این برهم زدن رابطه کار درستی است فکر می‌کنید؟ آیا به این فکر هستید که شاید بد نباشد نظرتان را عوض کنید؟
 4. آیا فقط بخاطر شرایط کنونی از دست طرفتان ناراحتید؟
 5. آیا ترجیح می‌دهید قبل از اینکه رابطه را به کلی تمام کنید، یک وقفه احساسی داشته باشید؟

اگر پاسخ شما به اکثر این سوالات قاطع بود، یعنی هنوز طرفتان را دوست دارید و برای تمام کردن رابطه‌تان با او هنوز آمادگی ندارید.

و حتی اگر بخواهید که رابطه‌تان را تمام کنید، احتمال زیادی وجود دارد که دوباره به سمت هم برگردید.

راه واقعی برای تمام کردن رابطه

اگر بااینکه هنوز طرفتان را دوست دارید، ولی همه امیدتان را برای شادی و خوشبختی کنار او از دست داده‌اید و آماده تمام کردن آن رابطه هستید، این ۸ مرحله را دنبال کنید تا به درست‌ترین روش ممکن به رابطه‌تان پایان دهید.

 1. قبل از بر هم زدن رابطه از طرفتان دوری نکنید. بیشتر زوج‌هایی که می‌خواهند ارتباطشان را تمام کنند، سعی می‌کنند خودشان را از هم دور کرده و با بهانه‌های مختلف از دیدن هم سر باز بزنند. باید درک کنید که طرف شما حق دارد بداند در ذهن شما چه می‌گذرد. او باید واقعیت احساس شما را بفهمد.

می‌توانید برای او توضیح دهید که در رابطه شاد نیستید اما هیچوقت نباید تماس‌ها یا دیدارهای او را نادیده بگیرید.

گاهی اوقات ممکن است این احساس فقط یک دوران کوتاه باشد. قبل از اینکه به طور جدی تصمیم به پایان دادن به رابطه بگیرید، بگذارید مدتی بگذرد تا هر دو شما بتوانید دید بهتری نسبت به ارتباطتان پیدا کنید.

 1. دلایل را به خاطر داشته باشید. همه ما دوست داریم که همیشه جنبه‌های خوب و مثبت رابطه را ببینیم، مخصوصاً اگر قرار باشد تغییر بزرگی در زندگی‌مان ایجاد شود. از تغییر نترسید، مخصوصاً اگر باعث می‌شود شادتر شده و حس بهتری نسبت به زندگی پیدا کنید.

شاید بچگانه به نظر برسد اما لیستی از همه دلایلی که می‌خواهید رابطه‌تان را تمام کنید تهیه کنید. اینکار دلایل لازم برای اینکه سر تصمیمتان بمانید را به شما می‌دهد، حتی اگر چند روز از آخرین دعوایتان گذشته باشد.

 1. حرف بزنید. به طرفتان زنگ بزنید و به او بگویید که لازم است درمورد موضوعی مهم با او حرف بزنید. توضیحی درمورد موضوع صحبتتان ندهید اما برای او روشن کنید که لازم است درمورد رابطه‌تان با هم حرف بزنید.

می‌توانید به یک رستوران یا کافی‌شاپ آرام رفته یا او را به خانه‌تان دعوت کنید. یادتان باشد این گفتگو حتماً باید حضوری انجام گیرد. حرف زدن پشت تلفن شاید خیلی راحت‌تر به نظر برسد اما رابطه‌ را خراب می‌کند.

 1. همدیگر را متهم نکنید. تمام شدن یک رابطه می‌تواند یک‌جانبه یا دوطرفه باشد اما هیچ دلیلی ندارد که یکی از شما بخواهد آن یکی را به چیزی متهم کند. اینکه مستقیم سر اصل مطلب بروید خیلی راحت‌تر است و مشاجراتتان را هم شدیدتر نخواهد کرد.

طبیعی است که هر کدام از شما نظرات خودتان را داشته باشید، اما هیچ دلیلی ندارد در این نقطه از رابطه بخواهید دعوا راه بیندازید.

 1. حرف زدن از تمام کردن رابطه. اگر نمی‌دانید چطور با کسی که دوستش دارید رابطه‌تان را تمام کنید، می‌توانید از چند خط اول این مکالمه استفاده کنید و مطمئن باشید که بقیه‌اش پیش خواهد آمد.

شما: معذرت می‌خوام اما واقعاً فکر می‌کنم که من در این رابطه احساس خوشبختی نمی‌کنم.

طرفتان: چی؟ تو چی داری میگی؟ جدی میگی؟ چرا؟

شما: طی چند هفته اخیر من خیلی به این موضوع فکر کردم، درمورد اختلافاتمان هم حرف زدیم، اما هیچ چیز بهتر نشده است. این دعواهای همیشگی زندگی هر دو ما را خراب کرده است. شاید باید قبول کنیم که من و تو به درد هم نمی‌خوریم. شاید هرکدام از ما به تنهایی آدم‌های فوق‌العاده‌ای باشیم اما در کنار هم خوشبخت نباشیم.

طرفتان: چی می‌خوای بگی؟ منظورت از این حرفها چیه؟

شما: من فکر می‌کنم که بهتره از هم جدا بشیم،. کاملاً مشخصه که هیچکدوم از ما با اینکه همدیگرو دوست داریم اما توی این رابطه خوشحال نیستیم.

 1. دلایلتان را توضیح دهید. نکته‌ قبلی خیلی کمکتان خواهد کرد اما کافی نیست. اگر واقعاً می‌خواهید با کسی که دوستش دارید رابطه‌تان را تمام کنید و اینکار را به درستی انجام دهید، باید وارد جزییات شوید.

شاید دردناک باشد اما حداقل با این کار می‌توانید احساساتتان را برای طرفتان بیان کنید. دلیل واقعی پشت این تصمیمتان را برای او توضیح دهید اما حواستان باشد که با پیش کشیدن موضوعات حساس احساسات او را جریحه‌دار نکنید. یادتان باشد می‌خواهید با کسی که دوستش دارید به هم بزنید، به همین دلیل این کار باید در کمال آرامش و احترام صورت گیرد.

 1. از رابطه بیرون بروید. وقتی با آرامش و صبوری دلایلتان را برای او توضیح دادید و هر دو شما به این نتیجه رسیدید که باید رابطه‌تان را تمام کنید، باید بدون هیچ رفتار نادرست و ناراحت‌کننده از رابطه بیرون بیایید.

بااینکه ممکن است احساس آسایش کنید اما هنوز دردی در قلبتان است که به شما گوشزد می‌کند تازه رابطه‌تان با کسی که دوستش داشته‌اید را تمام کرده‌اید. حس کردن این احساسات متضاد کاملاً طبیعی است و اصلاً لازم نیست نگرانش باشید. می توانید تصمیم بگیرید که دوستانی عادی باقی بمانید یا اینکه نمی‌خواهید تا زمانیکه حالتان بهتر شود به طور کل همدیگر را ببینید.

در هر دو حالت، اینکه بخواهید دوستان معمولی باقی بمانید همیشه دردناک‌تر است و به همین دلیل توصیه می‌کنیم حداقل برای چند ماه وقفه‌ای به هم بدهید.

 1. خداحافظی‌های آخر. الان دیگر می‌دانید که با کسی که دوستش دارید چطور رابطه‌تان را تمام کنید اما اگر آن شخص همسرتان باشد هنوز چند نکته مهم مثل داشتن رابطه‌جنسی برای آخرین بار یا آخرین بوسه‌ها باقی است.

از برخوردهای جسمی و جنسی قبل از جدایی خودداری کنید. این کار واقعاً بی‌معنی است و باعث سردرگم‌شدنتان می‌شود. اگر واقعاً می‌خواهید برخلاف چیزی که بیشتر متخصصین روانشناسان اعتقاد دارند، برای آخرین بار همسرتان را ببوسید، اشکالی ندارد انجامش دهید. بوسه آخر و یک آغوش گرم شاید عجیب به نظر برسد و خاطرات گذشته را به ذهنتان بیاورد اما به هر دو شما کمک می‌کند تمام شدن رابطه‌تان را حس کرده و آماده رفتن شوید.

درست مثل مرگ. خداحافظی کردن به کسی که در حال مرگ است همه چیز را آرامش‌بخش‌تر می‌کند. در عین حال یک جدایی ناگهانی بدون هیچ خداحافظی ممکن است ماه‌ها ناراحت نگهتان دارد.

وقتی رابطه‌تان با طرفتان را تمام کردید، با لبخندی از هم جدا شوید. شاید شما دو نفر زوج‌های نامناسبی کنار هم بودید اما هر دو شما آدم‌هایی فوق‌العاده هستید.

و وقتی دلتان برای او تنگ شد، از اینکه به او زنگ بزنید اجتناب کنید. اینکار به هیچ عنوان کمکتان نخواهد کرد، به طرفتان هم همینطور.

حالا که مراحل بر هم زدن درست یک رابطه را فهمیدید، می‌دانید که باید با احترام و آرامش رابطه‌تان را تمام کنید. شاید احساس ناراحتی و سردرگمی کنید اما می‌توانید حداقل به عنوان یک انسان و به تنهایی زندگی شادی را تجربه کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

22 دیدگاه

 1. Sarv در 1399/09/03در3:43 ق.ظ

  چی شد بعد از چند سال؟

 2. موفق در 1399/06/01در11:01 ق.ظ

  می‌خوام رابطمو با کسیکه هفت سال دوست بودم تموم کنم
  چون آینده ای نداره، اون نمی‌ذاره جدا شیم ولی هیچ اقدامی هم برای ازدواج نمیکنه هنوزم اما و اگر زیاد میاره ولی دیگه تصمیممو گرفتم ، بجایی رسیدم ک هیچ وقت فکرش هم نمی‌کردم تموم کننده من باشم

 3. رقیه در 1399/03/30در1:56 ق.ظ

  سلام
  من مدت طولانیی میشه که با یکی دوست شدم و کم کم همو دوست داشتیم اون الان عاشقمه ولی من هر چی فکر میکنم میبینم نمیتونم باهاش ادامه بدم به هزار و یک دلیل و اینکه از نظر فرهنگ و‌… باهامون فرق دارن
  تصمیم گرفتم باهاش کات کنم فقد دعا کنید بتونم
  کاش بتونم فقط نمیخوام عذابش بدم نمیدونم چکار کنم ولی اگه این رابطه قطع بشه به نفع هر دوی ماست اگه باهام بمونه ضربه میخوره

 4. نوشین در 1398/06/05در3:48 ب.ظ

  عمل کردن به به اینکه دلمون چی میگه و قلبمون چی میگه سخته و تموم کردن رابطه از همه سخت تره چون ادما به گربه توو خونه شون هم وابسته میشن و جدایی سخت چه برسه به کسی ک یکی رو عاشقانه دوس داشته باشه
  اما من اعتقاد دارم که ادما به هرچی میخوان میرسن
  و همیشه از خدا میخوام ک ایشالا همه سر یه دو راهی باشن اونم بین الحرمین میان حرم امام حسین و حضرت عباس
  واسه منم دعا کنید چون دقیقا همین جوریم

 5. azar در 1398/03/21در7:38 ب.ظ

  مننونم از مطالب مفيدتون ولي واقعن خيلي سخته كسي كه دوستش داري به اين شيوه ها بخواي ازش جداشي

 6. زهرا در 1398/01/22در3:26 ب.ظ

  واقعا سخته میدونی که این رابطه به هیچ جا نمیرسه ولی بازم نمیشه جدا شد
  امیدوارم با راهکار شما بتونم

 7. علیرضا در 1397/12/02در2:01 ق.ظ

  توی یک رابطه ی عاطفی هستم و عاشق طرفم هستم و یکسال میگذره ولی رتبطه ام هیچ آینده ای نداره
  از منی که قراره آسیب ببینم به شماها نصیحت به هیج عنوان از تنهایی با کسی وارد رابطه نشد

 8. Hani در 1397/11/30در8:34 ب.ظ

  منم می خوام از کسی که واقعا عاشقش هستم جدا بشم چون یه عشق یک طرفه است و او هیچ عشقی به من نداره.

 9. مریم در 1397/11/08در6:48 ب.ظ

  ایشاالله خدا کمکتون کنه سعی کنین تو این کارا انگیزه به زندگیتون و رو بالا ببرید تا راحت تر کات کنین من تا حالا توهمچین مشکلاتی نبودم ولی می فهمم چی میگین خدا کمکتون کنه

 10. سجاد در 1397/09/10در1:44 ق.ظ

  من کسی رو دوست دارم که خیلی عاشقشم…ولی عین روز برام روشنه که هیچ آینده ای باهاش ندارم…لطفا کمکم کنید….نمیدونم چیکار کنم…نمیتونم خداااااا

 11. سجاد در 1397/09/10در1:42 ق.ظ

  من کسی رو دوست دارم که خیلی عاشقشم…ولی عین روز برام روشنه که هیچ آینده ای باهاش ندارم…لطفا کمکم کنید

 12. سحر در 1397/07/10در9:34 ق.ظ

  خیلی خوب بود.منم دارم باکسی ک دوسش دارم تموم کنم البته واسه دومین بار ایندفه سخت تره چون هنوز یه هفته از دفعه اول ک باهم بودیم و تموم کردیم میگذره اصلا تو رابطمون خوشحال نبودم همیشه استرس و همیشه ترس
  ایندفعه میخوام بدون دعوا تموم شه کاش بتونم کاش..

  • سجاد در 1397/09/10در1:45 ق.ظ

   بخدا منم بدجور گیر افتادم چیکار کنم آخه؟؟

 13. Z. در 1397/06/25در11:49 ق.ظ

  مطالب خوبی بود باکسی ام که اینده اهداف خودش هر روز براش روشن تر میشه تامن حس میکنم تموم کردن منطقی این رابطه برای من اینده بهتری داره یا بدتر ولی از این حس کناره بودن الاف بودن رها میشم

 14. عرشیا در 1397/05/02در1:59 ب.ظ

  ممنون از نوشته ها و مطالب خوبتون

  امیدوارم همیشه صداقت تو هر رابطه ای باشه و رابطه ی بدون صداقت محکوم به فناست و همون بهتر که تمام بشه

 15. عرشیا در 1397/05/02در1:57 ب.ظ

  ممنون از نوشته ها و مطالب خوبتون
  من باید بگم خودم بخاطر هنرمند بودنم خیلی احساساتی و شکننده هستم ، اما وقتی فکر میکنم و میبینم که طرف مقابلم بارها و بارها دل منو شکسته و مرتب رنگ عوض میکنه و اونطوری که باید و شاید کنار من نیست و همیشه بهانه ای برای نبودنش داره و خیلی دروغها به من گفته که یکی یکی مشخص شدن برام احساس میکنم کل ماجرای رابطه ی من با اون فقط براورده کردن میل جنسی اون بوده و منو بازیچه قرار داده و این باعث میشه دلزده بشم از هر گونه رابطه ای و دلسرد
  من خیلی بهش علاقه نشون دادم و سعی کردم هر کاری که میتونم براش بکنم ولی درعوض اون فرایندی که میخواستم دستگیرم نشد
  و خودم به نوعی میخوام پیش قدم بشم برای تمام کردن رابطه ی بی احساس که یکباره اتفاق افتاد و بی دلیل البته از طرف ایشون
  امیدوارم همیشه صداقت تو هر رابطه ای باشه و رابطه ی بدون صداقت محکوم به فناست و همون بهتر که تمام بشه

 16. امنه صابری در 1397/02/10در7:02 ب.ظ

  خوبه نوشته هاتون ولی عمل کردن بهش سخته من تو ی رابطه م که همسرم رو دوست دادم ولی میدونم که باهاش هیچ آینده ای ندارم موندم چه کنم

 17. رویا در 1397/01/24در3:19 ب.ظ

  منم با کسی که دوستش داشتم، خداحافظی کردم. الانم حالم بده

 18. شمیم در 1396/04/12در9:20 ب.ظ

  من باید ب اصراره خانوادم ازدواج کنم و از کسی ک واقعا دوسش دارم باید جدا بشم از سره اجبار…خیلی سخته ازدواجه اجباری..
  خدا کمکم کنه…

 19. تقی در 1396/02/19در11:45 ق.ظ

  منم تو یه رابطه بد گیر افتادم و میخوام تمومش کنم ولی نمیتونم…واسم دعا کنید بتونم…

 20. ناشناس در 1394/09/26در0:28 ق.ظ

  همه این حرفا نوشتنش و خوندنش راحت بود..عمل کردن بهش خیلی سخته

 21. لیلا در 1394/03/19در1:47 ب.ظ

  خیلی خوب بود…دقیقا حال منه! میخوام با کسی که دوسش دارم تموم کنم چون خوشحال نیستم…اما هنوز دو دلم:(

نظر خود را بیان کنید