ژله هندوانه ای

یلدا یکی از بهترین، طولانی ترین و به یاد ماندنی ترین شب هایی است که ایرانیان در آن به شب زنده داری و دورهمی می پردازند. یکی از جذاب ترین قسمت های این شب خوراکی ها و غذاها و دسر هایی است که مختص به این شب می باشد. به طور کلی همه شکل و شمایل این غذا و دسر ها به شکل هندوانه و یا انار است که یکی از ساده ترین دسر های مربوط به این شب ژله ها هستند که به شکل هندوانه و یا انار به روی سفره های هوس انگیز این شب می آیند. امروز در آلامتو طرز تهیه ژله هندوانه ای شب یلدا مجلسی قالبی با شیر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ژله هندوانه ای با شیر

  • ژله هندوانه 2 عدد
  • ژله کیوی 1 عدد
  • ژله آلوئه ورا 1 عدد
  • رنگ خوراکی سبز یک قطره
  • رنگ خوراکی قرمز یک قطره
  • مجموع شیر و آبی که به هر بسته ژله اضافه می کنید 1/5 لیتر
همچنین بخوانید: طرز تهیه ژله سورپرایز قلبی [لاو] ساده و جذاب برای ولنتاین

طرز تهیه ژله هندوانه ای شب یلدا مرحله به مرحله

مرحله اول: درست کردن پودر ژله ها

ابتدا هر یک از بسته های پودر ژله را با یک لیوان سر خالی آب جوشیده شده روی حرارت کتری به روش بن ماری به طور کامل حل کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که ژله های شما شفاف شود.

مرحله دوم: خنک شدن ژله ها

در این مرحله باید ژله ها را برای مدتی کنار بگذارید و به آن ها زمان بدهید تا کمی خنک شوند و تا حدی به دمای محیط برسند.

مرحله سوم: اضافه کردن شیر به ژله ها

هر یک از ژله هایی را که درست کرده بودید و حالا دیگر خنک شده اند را با یک لیوان سر خالی شیری که به دمای محیط رسیده کم کم مخلوط کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن رنگ خوراکی به ژله هندوانه ای و کیوی

در این مرحله یک قطره رنگ خوراکی قرمز را به مخلوط ژله هندوانه ای برای خوش رنگی آن اضافه کنید و ژله را به خوبی هم بزنید. دقت کنید که اگر خوب هم نزنید ممکن است که قسمتی پر رنگ و قسمتی کم رنگ تر باقی بماند و بعد هم یک قطره رنگ خوراکی سبز را به همین صورت به ژله ی کیوی نیز اضافه کنید.

مرحله پنجم: چرب کردن قالب مورد نظر

در این مرحله باید تمام قالب مورد نظر خود را یا با پنبه و یا با برس به خوبی چرب کنید تا موقع سفت شدن ژله و جدا کردن آن ژله به راحتی از قالب شما جدا شود.

مرحله ششم: ریختن ژله هندوانه ای در قالب

ابتدا ژله هندوانه ای را به داخل قالبی که از قبل چرب کرده بودید بریزید و آن را داخل یخجال بگذارید تا زمانی که خود را به طور کامل بگیرد دقت کنید که ژله باید به طور کامل سفت شود.

مرحله هفتم: اضافه کردن ژله آلوئه ورا به قالب

در این مرحله مخلوط ژله آلوئه ورا را به ژله هندوانه ای که کامل سفت شده اضافه کنید دقت کنید که اگر ژله آلوئه ورا را قبل از سفت شدن کامل ژله هندوانه ای به آن اضافه کنید ممکن است رنگ ها با هم مخلوط شود و شکل ژله شما خراب شود. بعد از اضافه کردن ژله آلوئه ورا به قالب آن را داخل یخچال گذاشته و زمان می دهیم تا خود را به خوبی بگیرد و سفت شود.

مرحله هشتم: اضافه کردن ژله کیوی به قالب

در آخر پس از سفت شدن دو ژله قبلی حالا نوبت اضافه کردن لایه ی آخر یعنی ژله کیوی به قالب است. بعد از اضافه کردن ژله کیوی به قالب حالا باید مجدد قالب را درون یخچال بگذارید و زمان دهید تا کامل خودش را بگیرد و سفت شود.

مرحله نهم: جدا کردن ژله از قالب

در این مرحله ژله هندوانه ای که الان دیگر سفت شده را از یخچال در می آوریم و ظرف دیگری را برداشته و داخل آن را با آب ولرم پر می کنید و قالب خود را به مدت تنها چند ثانیه داخل آب ولرم قرار می دهیم و بعد ظرفی را روی قالب می گذاریم و قالب را برمی گردانیم سپس می بینید که ژله به راحتی از قالب جدا شده و روی ظرف مورد نظر شما قرار می گیرد.

مرحله دهم: تزیین ژله با شکلات چیپسی

حالا با شکلات های اشکی روی ژله خود را به شکل هسته های هندوانه تزیین کنید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ژله پنیر خامه ای با آلبالو ساده، آسان و خوش طعم

ژله هندوانه ای

نکات کلیدی در تهیه ژله هندوانه ای قالبی

  1. می توانید در تهیه این نوع ژله، بستنی وانیلی که از قبل به دمای محیط رسیده را جایگزین شیر کنید.
  2. در صورتی که نمی خواهید از رنگ خوراکی استفاده کنید می توانید آن را حذف کنید.
  3. می توانید به جای استفاده کردن آب در ژله ی هندوانه ای از خود آب هندوانه تازه برای خوشمزه تر شدن دسر هندوانه استفاده کنید.
  4. می توانید به جای استفاده کردن از قالب از لیوان های مخصوص دسر نیز استفاده کنید و ژله ها را به صورت لایه لایه درون آن ها بریزید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ژله رنگین کمانی ساده و مجلسی با شیر بدون بستنی

♨ نکات مهم «طرز تهیه ژله هندوانه ای شب یلدا قالبی با شیر ساده و مجلسی»

می توانید در تهیه این نوع ژله بستنی وانیلی که از قبل به دمای محیط رسیده را جایگزین شیر کنید.


نظر خود را بیان کنید