طرز تهیه نان شیرمال نرم

نان شیرمال یکی از انواع نان های بسیار مقوی و سالم و اصیل ایرانی است که آن را هم به شکل ساده و هم به شکل مغزدار تهیه و میل می کنند. شما نیز می توانید نان شیرمال را با چند قلم مواد اولیه ساده به راحتی در منزل تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. همچنین می توانید آن را به صورت ساده و تنها و یا به همراه کمی مربا و یا هر چیز دیگری که دوست دارید مقداری رومال کرده و سپس آن را به عنوان یک میان وعده خوشمزه و یا یک صبحانه سالم و دلچسب برای عزیزان خود تهیه و سرو کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه نان شیرمال خانگی نرم و شیرین با شیر و خمیر مایه در فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه نان شیرمال

 • آرد فانتزی 3 الی 3/5 پیمانه
 • شیر ولرم 1 پیمانه
 • تخم مرغ 1 عدد درشت
 • کره 30 گرم
 • پودر هل 1 ق چای خوری
 • وانیل نوک ق چای خوری
 • نمک نصف ق چای خوری
 • شکر 3 ق سوپ خوری
 • مخمر فوری 1 ق چای خوری
 • زرده تخم مرغ 1 عدد
 • زردچوبه 1 ق چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه نان قندی خانگی نازک دلچسب و بازاری با ماست و شیر

طرز تهیه نان شیرمال نرم با شیر و خمیر مایه در فر

مرحله اول: آماده سازی شیر و تخم مرغ به همراه مخمر

ابتدا ظرفی را برداشته و سپس داخل آن شیر ولرم را به همراه شکر و مخمر فوری بریزید و کمی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد تخم مرغ را نیز به همراه پودر هل و زردچوبه و نمک به مواد اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر به وسیله همزن دستی خوب مخلوط و ترکیب کنید تا کاملاً یکدست و مخلوط شوند و تخم مرغ نیز از حالت لختگی خود خارج شود.

مرحله دوم: اضافه کردن آرد و کره نرم شده به مواد

در این مرحله آرد قنادی را نیز داخل ظرف الک کنید و آن را طی 3 مرحله به صورت آرام آرام و کم کم به مواد اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن آرد به مواد آن ها را با یکدگیر به وسیله لیسک هم بزنید و مخلوط کنید تا خمیری نرم و یکدست به دست بیاید. در آخر نیز کره نرم شده را هم به مواد اضافه کرده و مجدد کمی مواد را با یکدیگر به وسیله لیسک مخلوط کنید و بعد خمیر را از ظرف برداشته و آن را به وسیله دست شروع به ورز دادن و ترکیب کردن کنید و بعد از ورز دادن و آماده شدن خمیر آن را مجدد داخل ظرف قرار دهید و روی ظرف را به وسیله سلفون بپوشانید و آن را برای مدت 1 ساعت در دمای محیط قرار دهید تا در این مدت خمیر شما کاملاً آماده شود و حجم آن نیز دو برابر شود.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی نان شیرمال

پس از گذشت زمان مورد نظر خمیری که آماده کرده اید را برداشته و پف آن را بگیرید و سپس داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و بعد خمیری را نیز داخل سینی بگذارید و آن را به وسیله ورنه به ضخامت 1 سانت پهن کنید و به آن شکل و فرم مورد علاقه خود را بدهید و سپس روی آن را با پلاستیک بپوشانید و آن را به مدت نیم ساعت داخل دمای محیط قرار دهید تا در این مدت خمیر مجدد استراحت کند. بعد از گذشت زمان مورد نظر داخل ظرفی زرده تخم مرغ را بریزید و آن را خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا از لختگی خارج شوند و روی خمیر را به وسیله زرده تخم مرغ با برس آشپزی کمی رومال کنید. فر را به مدت 15 دقیقه روی دمای 190 درجه قرار دهید تا داخل فر در این مدت گرم و آماده شود و بعد خمیر را به مدت 20 دقیقه روی دمای 190 درجه قرار دهید و زمان دهید تا در این مدت شیرمال شما به طور کامل پخته و طلایی شود و بعد از آن هم نان شیرمال خانگی خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی پنجره ای خانگی با آرد برنج و نشاسته مرحله به مرحله

طرز تهیه نان شیرمال


نکات کلیدی در تهیه نان شیرمال خانگی نرم و شیرین

 1. در صورت دسترسی نداشتن به آرد قنادی می توانید آرد نان بربری را نیز جایگزین آن کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید از مقداری کنجد نیز برای تزیین روی نان شیرمال خود استفاده کنید.
 3. مقدار آرد تقریبی بوده و شما آن را تا جایی به مواد خود اضافه کنید تا خمیری لطیف و کشسانی به دست بیاید.
 4. برای تهیه این شیرمال لذیذ داخل فر برقی دمای آن را روی 175 درجه تنظیم کنید.
 5. بعد از پخت و آماده شدن نان آن را در دمای محیط قرار دهید تا مقداری خنک شود و سپس آن را داخل پلاستیک قرار دهید تا شیرمال شما نرم و لطیف باقی بماند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کلوچه فومن خانگی ساده، لذیذ و اصیل گیلان بدون شیر

♨ نکات مهم «طرز تهیه نان شیرمال خانگی نرم و شیرین با شیر و خمیر مایه در فر»

در صورت دسترسی نداشتن به آرد قنادی می توانید آرد نان بربری را نیز جایگزین آن کنید.


نظر خود را بیان کنید