طرز تهیه شیرینی کلمپه کرمانی

شیرینی کلمپه یکی از شیرینی های سنتی استان کرمان است که معمولا در مناسبت های خاص پخته شده و زینت بخش مجالس و میهمانی ها می شود. شیرینی کلمپه به دلیل گردو و خرمای موجود در آن بسیار مقوی بوده و یک پیشنهاد بسیار عالی برای ماه مبارک رمضان خواهد بود. از آنجا که این شیرینی سنتی خشک و دارای مدت نگهداری طولانی است با پخت در ابتدای ماه مبارک می تواند تا آخر ماه رمضان پای ثابت سفره های افطار باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی کلمپه خرمایی گردویی اصل کرمان خوشمزه با فر و بدون ماست را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای شیرینی کلمپه کرمانی با پیمانه

 • آرد سفید ۱ کیلوگرم
 • روغن جامد یا کره ۵۰۰ گرم
 • زرده تخم‌مرغ ۲ عدد
 • گردوی خرد شده ۲۰۰ گرم
 • خرما ۴۰۰ گرم
 • شکر یا پودر قند۲۰۰ گرم
 • شیر ولرم یا ماست هم دما با محیط ۱/۲ لیوان
 • وانیل و پودر هل نصف ق چای‌ خوری
 • بیکینگ پودر ۱ ق چای‌ خوری
 • دارچین به میزان دلخواه
 • پودر پسته یا کنجد به میزان لازم
 • زعفران دم کرده ۱/۲ ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی کشمشی خانگی نرم

طرز تهیه شیرینی کلمپه خرمایی گردویی با فر و بدون ماست

مرحله اول: مخلوط کردن مواد اولیه

برای تهیه خمیر شیرینی کلمپه ابتدا یک الک را روی کاسه بزرگی قرار داده و آرد را آرام آرام داخل الک بریزید. پس از آن شکر را افزوده و با لیسک هم بزنید. اگر می خواهید شیرینی کلمپه شما ترد شود آرد را 3 مرتبه الک نموده و سعی کنید از پودر قند به جای شکر استفاده نمایید. پس از الک نمودن آرد روغن را به آن افزوده و خوب هم بزنید. آنقدر آن را با هم ترکیب کنید تا خوب به خورد هم بروند.

مرحله دوم : مخلوط کردن شیر، زعفران و تخم مرغ

در این مرحله زرده تخم مرغ ها را از سفیده جدا نموده و در ظرفی بریزید و در این هنگام شیر یا ماست را به آن بیفزایید. سپس بکینگ پودر و زعفرانی که از پیش دم کرده اید را اضافه نموده و با استفاده از لیسک هم بزنید. اکنون مواد را کمی با همزن بزنید تا کاملا یکدست شود.

مرحله سوم: استراحت دادن به خمیر

اکنون مخلوط آرد و روغن و شکر را که قبلا آماده نموده بودید به آن افزوده و خمیر بدست آمده را روی میز کار خود قرار داده و اطراف آن را آرد بپاشید خمیر را روی میز کار حسابی ورز داده و منسجم نمایید. سپس خمیر را داخل کیسه فریزر قرار داده و برای آن که چسبندگی آن از بین برود به  مدت 2 ساعت در یخچال بگذارید.

مرحله چهارم: تهیه مواد میانی شیرینی کلمپه

در این زمان می توانید از فرصت استفاده نموده و مواد میانی شیرینی کلمپه را آماده نمایید. ابتدا خرما را داخل آب جوش ریخته و پوست آن را جدا نمایید. خرماهای پوست شده را در ظرفی ریخته و هسته آنها را جدا کنید. اکنون با کمک یک لیوان یا پشت قاشق خرماها را له کرده و روی آن هل ساییده شده و پودر دارچین بپاشید. این ترکیب خوشمزه و خوش عطر را خوب مخلوط نمایید.

مرحله پنجم: اضافه نمودن گردو به خرما

حالا زمان آن رسیده که ترکیب میانی شیرینی را خوشمزه تر نمایید. مغز گردوی خرد شده را درون آسیاب ریخته تا به صورت پودر درآورید. مغزگردوی آسیاب شده را به خرمای له شده اضافه نموده و با استفاده از لیسک خوب هم بزنید تا ترکیب یکدستی حاصل شود.

مرحله ششم: آماده سازی خمیر برای قالب زدن

در این مرحله خمیر را از یخچال خارج نموده و مجددا روی میز کار که آرد پاشیده شده بگذارید. به کمک یک وردنه خمیر را باز کرده و روی آن را قالب گرد بزنید. توجه داشته باشید که از یک لیوان تمیز می توانید به عنوان قالب استفاده نمایید.

مرحله هفتم: قالب زدن خمیر

اکنون زمان ساخت شکل ظاهری شیرینی است به طوری که یک عدد از خمیرهای دایره ای شکل را برداشته و روی آن مقداری از خمیر میانی قرار می دهید. مجددا روی آن را یک خمیر دایره ای دیگر گذاشته و با استفاده از یک قالب که به آرد آغشته نموده اید؛ قالب زده و طرحدار می کنید. حالا کنجد یا پودر پسته روی شیرینی ها پاشیده و آنها را زیباتر نمایید.

مرحله هشتم: آماده سازی فر

در این مرحله فر را روشن کرده و روی دمای 160 درجه سانتی گراد قرار دهید. اجازه دهید فر گرم شود. در این بین سینی فر را با کاغذ روغنی پوشانده و شیرینی های قالب زده را درون آن قرار دهید.

مرحله نهم: پخت شیرینی کلمپه خرمایی

سپس سینی را در طبقه وسط فر قرار داده و به مدت 15 الی 20 دقیقه منتظر بمانید. شیرینی ها که خوب پخته شد فر را خاموش نموده و سینی را از آن خارج نمایید. پس از کمی سرد شدن می توانید شیرینی کلمپه خرمایی را از سینی جدا نموده و در ظرف مناسبی بچینید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی خانگی

طرز تهیه شیرینی کلمپه خرمایی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی کلمپه اصل کرمان

 1. برای تهیه شیرینی کلمپه می توانید آرد نخودچی را جایگزین آرد سفید نمایید.
 2. اگر فر در دسترس نداشته باشید می توانید از توستر با دمای 155 درجه به مدت 30 دقیقه استفاده نمایید.
 3. هنگام استفاده از کره به جای روغن جامد، کره را خوب بزنید تا شیرینی ترد تر شده و بوی زهم آن گرفته شود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نخودچی بدون استراحت

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی کلمپه خرمایی گردویی اصل کرمان خوشمزه با فر»

می توانید آرد نخودچی را جایگزین آرد سفید نمایید.


نظر خود را بیان کنید