طرز تهیه خورش خلال بادام کرمانشاهی مجلسی

دستور پخت خورشت خلال کرمانشاهی

طرز تهیه خورش خلال کرمانشاهی

خورش خلال یکی خورش های اصیل محلی و مجلسی ایرانی است که اصل آن متعلق به شهر زیبای کرمانشاه بوده و در این شهر بسیار شناخته شده و محبوب می باشد به طوری که کمتر کسی دیده می شود که به شهر کرمانشاه سفر کرده باشد و این خورش خوشمزه را حداقل یک بار هم که شده تست نکرده باشد. اصل خورش خلال را با گوشت گوسفندی و خلال بادام تهیه می کنند اما شما می توانید در صورت منع غذایی از مصرف گوشت قرمز آن را با گوشت سفید و یا مرغ نیز تهیه کنید. نکته ای در خصوص این خورش خوشمزه و لذیذ وجود دارد آن است که علاوه بر طعم بسیار عالی و خوشمزه ای که این خورش دارا است به دلیل مواد اولیه ای که در آن استفاده می شود یکی از انواع خورش های بسیار مقویی و پرانرژی نیز محسوب می شود. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش خلال بادام کرمانشاهی مجلسی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش خلال کرمانشاهی

 • گوشت گوسفندی 450 گرم
 • پیاز 2 عدد
 • زرشک سیاه 3 ق غذا خوری سر پر
 • زرشک قرم 3 ق غذا خوری سر پر
 • خلال بادام 70 گرم
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • رب گوجه فرنگی 1/5 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • آب 2 لیوان
 • لیمو عمانی 3 عدد
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه قیمه نثار قزوینی حرفه ای و مجلسی برای 4 نفر مرحله به مرحله

طرز تهیه خورش خلال بادام کرمانشاهی مجلسی

مرحله اول: آماده سازی گوشت و پیاز و لیمو عمانی ها

ابتدا پیاز ها را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی و یکدست خرد کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود و بعد پیاز های خرد شده را به قابلمه اضافه کنید و کمی آن ها را تفت دهید تا مقداری سبک و شفاف شوند و سپس گوشت را نیز با آب سرد مقداری بشویید و بعد آن را به شکل خورشتی و یک اندازه خرد کنید و به پیاز ها اضافه کنید وتکه های گوشت را نیز کمی با پیاز ها تفت دهید تا مقداری تغییر رنگ دهند و سپس به آن ها ادویه های نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را نیز اضافه کرده و آن ها را هم 1 دقیقه ای با گوشت و پیاز تفت دهید تا عطر آن ها مقداری بلند شوند. در همین حین ظرف جداگانه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و سپس لیمو عمانی ها را با آب بشویید و روی تمامی آن ها به وسیله چنگال چند سوراخ کوچک ایجاد کنید و لیمو عمانی ها را به مدت 20 دقیقه تا نیم ساعت داخل ظرف آب قرار دهید و زمان دهید تا در این مدت لیمو ها خیس بخورند و آماده شوند.

مرحله دوم: اضافه کردن رب و زعفران دم کرده به همراه خلال بادام ها

بعد از اضافه کردن ادویه ها نوبت اضافه کردن رب به خورش است پس آن را نیز به خورش اضافه کنید و آن را با روغن تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و بعد به آن مقداری زعفران دم کرده را هم اضافه کنید و سپس تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید. در همین حین ماهیتابه ی دیگری را برداشته و داخل آن کمی روغن مایع بریزید و سپس آن را روی حرارت کم گاز قرار دهید و بعد به آن خلال بادام ها را به همراه کمی زعفران دم کرده اضافه کنید و آن ها را 3 دقیقه ای با زعفران دم کرده روی حرارت ملایم تفت دهید تا خامی خلال بادام ها گرفته شوند و بعد آن را از روی حرارت برداشته و  به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی خورش

در این مرحله لیمو عمانی ها را آبکش کرده و سپس آن ها را نیز به همراه 2 لیوان آب به خورش اضافه کنید و بعد درب قابلمه را قرار دهید و 2 ساعت و نیم به خورش با درب بسته و حرارت ملایم زمان دهید تا در این مدت به طور کامل خورش پخته و آماده شود و بعد از گذشت زمان مورد نظر درب قابلمه را برداشته و به آن زرشک سیاه و قرمز را هم اضافه کنید و خورش را خوب هم بزنید و مجدد درب قابلمه را قرار دهید و 15 دقیقه ای دیگر به خورش به همان شکل زمان دهید تا خورش خلال خوشمزه شما پخته و آماده شود و بعد از گذشت زمان مورد نظر خورش خلال بادام کرمانشاهی شما آماده سرو است آن را از روی حرارت برداشته و در کنار برنج زعفرانی میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه بادمجان ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت خورشتی

طرز تهیه خورش خلال کرمانشاهی


نکات کلیدی در طرز تهیه خورش خلال بادام کرمانشاهی مجلسی

 1. در صورت تمایل می توانید خلال بادام ها را به جای روغن با کره تفت دهید تا عطر و طعم بهتری پیدا کنند.
 2. خلال بادام ها را بیشتر از 3 دقیقه تفت ندهید زیرا فقط می خواهید خامی آن ها را کمی بگیرید.
 3. در صورت تمایل می توانید برای تهیه ی این خورش لذیذ به جای استفاده کردن از گوشت گوسفندی، ران گوساله را جایگزین نیز کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه نان برنجی کرمانشاهی با پیمانه و با فر و بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش خلال بادام کرمانشاهی مجلسی»

در صورت تمایل می توانید خلال بادام ها را به جای روغن با کره تفت دهید تا عطر و طعم بهتری پیدا کنند.


نظر خود را بیان کنید