طرز تهیه نان برنجی

 

نان برنجی یکی از معروف ترین و قدیمی ترین و سنتی ترین شیرینی های اصیل ایرانی است که اصل آن متعلق به شهر زیبای کرمانشاه بوده و کسانی هم که به این شهر زیبا سفر می کنند این شیرینی خوشمزه را به عنوان سوغاتی تهیه می کنند و همچنین به دلیل طعم بسیار لذت بخش و بافت ترد و خوبی که داشته امروزه در همه جای ایران شناخته شده است و آن را به عنوان یکی از انواع شیرینی های های معروف و شناخته شده در عید می شناسند. امروز ما در آلامتو طرز تهیه نان برنجی کرمانشاهی با پیمانه با فر و بدون فر نیز به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه نان برنجی

 • کره 100 گرم
 • پودر هل نصف ق چای خوری
 • پودر قند 3/4 پیمانه
 • زرده تخم مرغ 1 عدد
 • گلاب 1/4 پیمانه
 • آرد برنج 2 پیمانه
 • پودر کاکائو 1 ق چای خوری
 • زعفران دم کرده 1 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی اتابکی [ولیعهدی] قزوینی با پیمانه با فر و بدون فر

طرز تهیه نان برنجی کرمانشاهی با پیمانه و با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد اولیه

بهتر است قبل از استفاده از مواد اولیه خود آن ها را چند دقیقه ای در دمای محیط قرار دهید تا به خوبی ابتدا با محیط هم دما شوند و بعد شروع به کار کنید.

مرحله دوم: آماده سازی کره و پودر قند

ابتدا درون ظرفی کره را به همراه پودر هل بریزد و سپس پودر قند را درون ظرف الک کنید و به مواد خود اضافه کنید و آن ها را به خوبی با هم زن دستی شروع به هم زدن کنید و آن ها را به خوبی با یکدیگر به مدت زمان 3 تا 5 دقیقه ترکیب و مخلوط کنید تا به خوبی سبک شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن تخم مرغ

تخم مرغ ها را نیز شکسته و زرده و سفیده آن ها را جدا کنید و زرده آن ها را به ترکیب داخل ظرف اضافه کنید و آن ها را نیز به مدت زمان 1 دقیقه با مواد خود به خوبی با هم زن دستی ترکیب کنید و هم بزنید. دقت داشته باشید هنگام هم زدن زرده تخم مرغ ها با مواد حتماً آن ها را دور گیری کنید تا شیرینی شما به هیچ وجه بوی زهم تخم مرغ را به خودش نگیرد. بعد از اضافه کردن زرده تخم مرغ ها گلاب را هم به مواد خود اضافه کنید و مجدد آن را نیز مقداری با مواد خود ترکیب کنید و هم بزنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن آرد برنج

در این مرحله نوبت اضافه کردن آرد برنج به مواد است ابتدا ظرف جداگانه ای را برداشته و درون آن 2 مرتبه آرد برنج خود را الک کنید و بعد 2/3 از آرد خود را برداشته و آن را به یک باره مجدد داخل ظرف خود الک کنید و به مواد درون ظرف اضافه کنید و سپس آن را به خوبی با لیسک ترکیب و مخلوط کنید تا با یکدیگر به خوبی مخلوط و یکدست شوند و بعد ادامه آرد را به شکل آرام آرام روی مواد داخل ظرف الک کنید و به مواد اضافه کنید تا خمیر شما جمع شود. دقت داشته باشید که اگر میزان آرد شما زیاد باشد شیرینی شما خشک می شود. توجه داشته باشید که خمیری که برای تهیه این شیرین استفاده می کنید باید به شکلی باشد که وقتی مقداری از آن را بر می دارید و در کف دست خود مقداری به آن شکل می دهید خمیر شیرینی شما به هیچ وجه ترک نخورد.

مرحله پنجم: تهیه خمیر در سه طعم

خمیری که تهیه کرده اید را به سه قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را داخل ظرفی جداگانه ای قار دهید و به یکی از ظرف ها پودر کاکائو را الک کرده و اضافه کنید و یکی دیگر از ظرف ها زعفران دم کرده را اضافه کنید و دیگری را بگذارید تا به همان شکل ساده باقی بماند و بعد خمیر داخل هر ظرف را به خوبی با پودر کاکائو و زعفران دم کرده مخلوط کنید و هم بزنید و بعد آن ها را درون کیسه فیریزر جداگانه ای قرار دهید و داخل کیسه آن ها را صاف کنید و به آن ها به مدت زمان 3 الی 4 ساعت داخل یخچال به آن ها استراحت دهید.

مرحله ششم: شکل دادن به خمیر

خمیر شیرینی ها را بعد از گذشت زمان گفته شده از داخل یخچال خارج کنید و مقداری از آن ها را برداشته و با کف دست خود به آن ها حالت دهید و آن ها را گرد کنید و به شکل های دلخواه خود درآورید.

مرحله هفتم: پخت شیرینی بدون فر

ماهیتابه ای دو طرفه ای را برداشته و آن را روی شعله پخش کن روی دمای کم  گاز به مدت زمان 10 دقیقه قرار دهید تا به خوبی گرم و آماده شودد و بعد کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و سپس  خمیر هایی را که به آن شکل داده بودید را روی کاغذ روغنی به مدت زمان 20 دقیقه با شعله کم و شعله پخش کن به آن ها زمان دهید تا به خوبی پخته و آماده شوند و بعد زمان دهید تا خنک شوند و بعد آن ها را از داخل ماهیتابه خارج کنید و داخل ظرف مناسب بچینید.

مرحله هشتم: پخت شیرین ها داخل فر

فر خود را روی دمای 180 درجه به مدت زمان 15 دقیقه قرار دهید تا داخل آن به خوبی گرم و آماده شود و بعد سینی فر را برداشته و کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و خمیر های خود را داخل سینی بچینید و سینی را طبقه وسط فر به مدت 10 تا 15 دقیقه قرار دهید تا تمامی آن ها به خوبی پخته و آماده شوند و بعد از سرد شدن آن ها را داخل ظرفی که برای سرو آن ها در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم نان برنجی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی میکادو خانگی شکلاتی ساده و بازاری با آرد نخودچی طرز تهیه نان برنجی

نکات کلیدی در طرز تهیه نان برنجی کرمانشاهی با پیمانه و با فر و بدون فر

 1. در صورت تمایل می توانید به جای کره از روغن جامد نیز استفاده کنید.
 2. زعفران را بیشتر از مقداری گفته شده استفاده نکینید در غیر این صورت شیرینی شما خشک می شود.
 3. میزان آردی که در این شیرینی استفاده می شود بستگی به زرده تخم مرغ شما دارد.
 4. بهتر است که خمیری که در آخر تهیه می کنید 24 ساعت درون یخچال قبل پخت استراحت کند اما با 3 الی 4 ساعت استراحت هم می توالنید از آن استفاده کنید.
 5. در صورت تمایل می توانید برای تزیین روی شیرینی ها از تخم خرفه نیز استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی بهشتی ساده، ترد و لذیذ با پیمانه و روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه نان برنجی کرمانشاهی با پیمانه و با فر و بدون فر»

در صورت تمایل می توانید به جای کره از روغن جامد نیز استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید