طرز تهیه شیرینی اتابکی

شیرینی اتابکی یکی از شیرینی های سنتی و بسیار خوشمزه قزوینی است که به نام ولیعهدی نیز شناخته می شود و به دلیل بافت و طعم بسیار لذت بخشی که داشته امروزه به عنوان یکی از پایه ثابت های شیرینی های ایام نوروز و عید دیدنی ها شناخته شده که تهیه آن نیز در منزل بسیار ساده و راحت است و حتی کسانی که دسترسی به فر ندارند نیز می توانند این شیرینی خوشمزه را به راحتی در منزل خود تهیه کنند. شیرینی اتابکی را می توان در طعم های متنوعی مانند شکلاتی، زعفرانی، ساده و… تهیه کرد و لذت خوردن آن را در کنار یک چایی تازه دم ایرانی دو چندان نمود. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی اتابکی یا ولیعهدی قزوینی با پیمانه با فر و بدون فر را آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی اتابکی یا ولیعهدی

  • آرد سفید 1 لیوان
  • آرد برنج 1 پیمانه سر خالی
  • پودر قند 3/3 پیمانه
  • روغن نیمه جامد 1 پیمانه سر خالی
  • تخم مرغ 1 عدد
  • زعفران دم کرده غلیظ 1 ق غذا خوری سر پر
  • پودر کاکائو 1 ق غذا خوری
همچنین بخوانید:طرز تهیه نان قندی خانگی نازک دلچسب و بازاری با ماست و شیر

طرز تهیه شیرینی اتابکی قزوینی با پیمانه با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی روغن صاف خانگی

روغن جامد خود را داخل ظرفی بریزید و سپس ظرف را روی بخار کتری قرار دهید آن را به طور مداوم هم بزنید تا روغن به خوبی آب شود و بعد آن را مدتی در دمای محیط قرار دهید تا حرارت آن کم شود و بعد روی ظرف را بپوشانید و آن را مدتی داخل یخچال قرار دهید تا روغن کمی سفت شود و بعد از آن استفاده کنید.

مرحله دوم: آماده سازی مواد اولیه

تمامی مواد اولیه شیرینی خود را چند دقیقه ای قبل از پخت شیرینی در دمای محیط قرار دهید تا تمامی مواد به خوبی مقداری با محیط هم دما شوند. دقت داشته باشید روغن باید قبل از استفاده در دمای محیط به خوبی آب شده باشد و بعد آن را استفاده کنید برای همین به روغن مدت زمان بیشتری را نسبت به سایر مواد برای هم دما شدن با محیط بدهید.

مرحله سوم: مخلوط کردن روغن و پودر قند

درون ظرفی روغن صاف شده را بریزید و به آن پودر قند را نیز اضافه کرده و اول ترکیب آن دو را با لیسک شروع به هم زدن کنید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند و بعد ترکیب آن ها را به وسیله همزن برقی شروع به هم زدن کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید تا ترکیب آن دو به خوبی پوک و سبک و کرم رنگ شود. دقت داشته باشید که هنگام مخلوط کردن آن ها با یکدیگر حتماً به طور مداوم دور ظرف خود را تمیز کنید تا تمام پودر قند به خوبی درون روغن آب شود.

مرحله چهارم: اضافه کردن تخم مرغ

تخم مرغ را نیز بشکنید و زرده و سفیده آن را جدا کنید و زرده را به ترکیب روغن و پودر قندی که آماده کرده بودید اضافه کنید و سفیده آن را دور بریزید و مجدد زرده تخم مرغ را نیز به خوبی با همزن برقی هم بزنید و مخلوط کنید. دقت داشته باشید که هنگام مخلوط کردن زرده تخم مرغ با مواد دور ظرف خود را به خوبی دورگیری کنید و مجدد هم بزنید تا به هیچ وجه مواد شما بوی زهم زرده تخم مرغ را نگیرند.

مرحله پنجم: اضافه کردن آرد برنج و آرد سفید

در این مرحله آرد برنج را نیز طی 3 مرحله داخل ظرف الک کنید و هر بار پس از اضافه کردن آرد برنج به مواد خوب به وسیله لیسک آن ها را نیز با یکدیگر ترکیب کنید و هم بزنید و بعد از آرد برنج آرد سفید را هم به همین شکل طی 3 مرحله داخل ظرف الک کنید و اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن به وسیله لیسک مواد را با یکدیگر به خوبی ترکیب و مخلوط کنید تا خمیری بدست آید سپس خمیر را به وسیله نوک انگشتان شروع به ورز دادن کنید و این کار را تا جایی ادامه دهید که خمیر شما به خوبی جمع شود و بعد آن را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را داخل ظرف جداگانه ای قرار دهید.

مرحله ششم: اضافه کردن زعفران و پودر کاکائو

به یکی از ظرف ها زعفران دم کرده غلیظ و به یکی دیگر پودر کاکائو اضافه کنید و خوب آن ها را به وسیله قاشقی هم بزنید و ترکیب کنید و ظرف سوم را هم بگذارید تا به همان شکل ساده باقی بماند سپس تمامی آن ها را به شکل جداگانه داخل 3 کیسه تمیز قرار دهید و کمی خمیر ها را داخل کیسه صاف کنید و هر 3 کیسه را برای مدت 12 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا هر 3 خمیر به خوبی داخل یخچال استراحت کنند و آماده شوند.

مرحله هفتم: قالب زدن و آماده سازی نهایی شیرینی ها

پس از آن که تمامی خمیر ها به خوبی آماده شدند هر کدام آن ها را بین دو کیسه قرار دهید و به وسیله وردنه ای خمیر ها را کمی روی سطح کار پخش و باز کنید و بعد خمیر های باز شده را به وسیله قالب دلخواه خود قالب بزنید.

مرحله هشتم: پخت شیرینی اتابکی بدون فر

برای پخت این شیرینی بدون فر می توانید ماهیتابه ای دو طرفه ای را برداشته و درب آن را قرار دهید بعد آن را روی شعله پخش کن با شعله ملایم و کم به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا داخل آن به خوبی گرم و آماده شود بعد از 15 دقیقه کف ماهیتابه خود کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی هایی که قالب زده بودید را روی کاغذ روغنی قرار دهید و مجدد درب ماهیتابه را گذاشته و آن را برای مدت 20 دقیقه دیگر روی شعله پخش کن با دمای ملایم قرار دهید تا شیرینی ها به خوبی پخته و آماده شوند. دقت داشته باشید بعد از پخته شدن شیرینی ها ابتدا زمان دهید تا شیرینی ها به خوبی خنک شوند و بعد آن ها را داخل ظرف مناسبی برای سرو قرار دهید.

مرحله نهم: پخت شیرینی اتابکی داخل فر

برای پخت این شیرینی داخل فر نیاز است که ابتدا فر را با دمای 180 درجه به مدت 15 دقیقه گرم و آماده کنید و بعد کف سینی کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی های قالب زده را روی کاغذ روغنی قرار دهید و 10 دقیقه به آن ها زمان دهید تا با دمای 180 درجه تا شیرینی ها به خوبی پخته و آماده شوند و سپس زمان دهید تا شیرینی ها به خوبی خنک شوند و بعد آن ها را داخل ظرف مناسبی که برای سرو در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم شیرینی های اتابکی شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید:طرز تهیه کیک شربتی باقلوا زعفرانی ساده و لذیذ و پنبه ای با ماست

طرز تهیه شیرینی اتابکی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی اتابکی یا ولیعهدی قزوینی

  1. برای آب کردن روغن نیمه جامد می توانید به جای بخار کتری آن را داخل ماکروفر به مدت 1 تا نهایت 2 دقیقه قرار دهید.
  2. برای تهیه این شیرینی می توانید از هر نوع قالبی که در دسترس دارید نیز استفاده کنید.
  3. برای تزیین روی این شیرینی می توانید از مقداری خرفه و یا کنجد نیز استفاده کنید و شیرینی های خود را به وسیله آن تزیین کنید.
همچنین بخوانید:طرز تهیه شیرینی صدفی فرانسوی ساده و لذیذ بدون قالب با فر و بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی اتابکی [ولیعهدی] قزوینی با پیمانه با فر و بدون فر»

برای آب کردن روغن نیمه جامد می توانید به جای بخار کتری آن را داخل ماکروفر به مدت 1 تا نهایت 2 دقیقه قرار دهید.


نظر خود را بیان کنید