طرز تهیه قیمه نثار قزوینی

قیمه نثار قزوینی یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین غذا ها در سراسر ایران بوده که اصل آن نیز متعلق به شهر زیبای قزوین می باشد. قیمه نثار قزوین ترکیبی از گوشت گوسفندی خرد شده با انواع خلال ها می باشد که به عنوان یکی از مجلسی ترین و محبوب ترین انواع غذا های قزوینی نیز شمرده می شود و همین امر باعث شده تا این غذای لذیذ و خوشمزه برای انواع مراسم ها و مجالس ها در شهر قزوین در کنار برنج تازه دم ایرانی بسیار سرو شود. همان طور که در بالا نیز گفته شد در طبخ این غذا به دلیل استفاده از انواع خلال هایی مانند خلال بادام و پسته در کنار گوشت گوسفندی باعث شده تا این غذا در کنار طعم و مزه فوق العاده ای که برای شما داشته نیز بسیار مقوی باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه قیمه نثار قزوینی حرفه ای و مجلسی برای 4 نفر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه قیمه نثار قزوین

 • گوشت گوسفندی 800 گرم
 • برنج 5 پیمانه
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • رب گوجه 1 ق غذا خوری سر پر
 • زردچوبه به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
 • پرک لیمو چند عدد
 • پودر هل نصف ق چایی خوری
 • پودر دارچین 1 ق چای خوری
 • پودر زیره نصف ق چای خوری
 • خلال بادام  1 پیمانه
 • خلال پسته نصف پیمانه
 • عرق هل و عرق گلاب از هر کدام 1 ق غذاخوری
 • شکر 1 ق مربا خوری
 • کره 2 ق غذاخوری
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • زرشک نصف پیمانه
 • خلال پوست پرتقال نصف پیمانه
 • آب به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • سیب زمینی بزرگ 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه بادمجان ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت خورشتی

طرز تهیه قیمه نثار قزوینی برای 4 نفر مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی پیاز ها

ابتدا پیاز ها را با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید و بعد آن ها را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سپس قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود سپس پیاز ها را نیز به آن اضافه کنید و کمی آنها را تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شوند سپس به پیاز ها زردچوبه و فلفل سیاه را هم اضافه کرده و آن ها را نیز در حد چند دقیقه ای با پیاز ها تفت دهید.

مرحله دوم: اضافه کردن گوشت

گوشت گوسفندی را نیز کمی با آب سرد شسته و سپس آن را به صورت قیمه ای خرد کنید و بعد از تفت دادن پیاز ها، گوشت را نیز به مواد اضافه کنید و شروع به تفت دادن آن کنید تا تغییر رنگ دهد سپس به آن رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کرده و آن را هم مقداری با گوشت و پیاز تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود سپس به مواد درون قابلمه مقداری آب جوشیده شده اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید و شعله آن را کم کنید و به آن ها 2 تا 3 ساعتی زمان دهید تا به آرامی گوشت شما پخته و نرم شود.

مرحله سوم: اضافه کردن ادویه ها به خورش

15 دقیقه نهایی پخت گوشت درب قابلمه را برداشته و به آن مقداری نمک و پرک لیمو و زعفران دم کرده به همراه مقداری پودر دارچین، زیره و پودر هل اضافه کنید و خوب آنها را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید سپس درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید تا کمی آب خورش شما کمتر شود.

مرحله چهارم: آماده سازی خلال ها

بزای گرفتن تلخی خلال پوست پرتقال لازم است که آن ها را به همراه مقداری آب داخل قابلمه ای بریزید و سپس زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد پوست پرتقال ها را آبکش کنید. این کار را 2 الی 3 مرتبه تکرار کرده تا تلخی پوست پرتقال ها گرفته شوند سپس ماهیتابه ای را برداشته و درون آن کره را به همراه مقداری روغن مایع بریزید و بعد از آب شدن کره به آن ها خلال پوست پرتقال را اضافه کنید کمی آن ها را با شعله کم تفت دهید و بعد خلال بادام را هم به آن ها اضافه کرده و چند ثانیه ای آن را با یکدیگر تفت دهید و در آخر نیز به آن شکر و زرشک را هم اضافه کرده و مجدد همگی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و بعد از گذشت 2 الی 3 دقیقه ای که مواد با یکدیگر مقداری تفت خوردند آن ها را از روی حرارت برداشته و سپس به آن ها خلال پسته را نیز به همراه عرق گلاب و هل اضافه کرده و آن را هم با مواد ترکیب کنید و هم بزنید تا ترکیب خلال شما آماده شود.

مرحله پنجم: پخت نهایی خورش قیمه نثار قزوینی

5 دقیقه ی نهایی پخت گوشت نیمی از مواد خلالی که آماده کردید را برداشته و آن را به خورش اضافه کنید و هم بزنید تا مواد با یکدیگر کاملاً مخلوط شوند و بعد از گذشت 5 دقیقه خورش را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله ششم: آماده سازی برنج

برنج را نیز با آب سرد طی چندین مرحله شسته سپس آن را به همراه مقداری آب درون ظرفی بریزید و به آن 2 ساعتی زمان دهید تا خوب خیس بخورد. بعد از گذشت زمان مورد نظر قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری آب به همراه 2/5 قاشق غذا خوری نمک و مقداری روغن مایع بریزید و سپس قابلمه را روی شعله زیاد گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنج خیس کرده را به قابلمه اضافه کنید و شعله گاز را مقداری کم کرده و 20 دقیقه ای به برنج درون آب جوش زمان دهید تا نیمه پز شود و بعد آن را آبکش کنید و کمی با آب سرد آن را بشویید. سیب زمینی را نیز با آب شسته و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل حلقه ای برش دهید و بعد مقداری کف قابلمه روغن بریزید و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و سیب زمینی ها را کف قابلمه بچینید و بعد برنج آبکش شده را به قابلمه اضافه کنید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید سپس حرارت گاز را ابتدا تقریباً 7 الی 8 دقیقه ای زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود و بعد حرارت را کم کنید و زمان دهید تا برنج کاملاً دم بکشد و آماده شود.

مرحله هفتم: آماده سازی نهایی قیمه نثار

پس از آن که برنج و خورش آماده شدند مقداری از برنج دم کشیده شده را برداشته و آن را با مقداری از خلال های که تفت داده بودید و باقی مانده بود به همراه مقداری زعفران دم کرده کاملاً مخلوط کنید و سپس کمی از بقبه برنج دم کشیده شده را داخل ظرفی که برای سرو قیمه نثار خود در نظر دارید بریزید و روی آن را با مقداری از خورش نثاری که تهیه کرده اید پر کنید. سپس مجدد مقداری از برنج را روی مواد ریخته و در آخر هم بقیه خورش را روی برنج بریزید و در لایه آخر روی تمامی مواد را با برنج زعفرانی که با خلال ها مخلوط کرده بودید بپوشانید و بعد از آن هم قیمه نثار قزوینی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه قورمه سبزی مجلسی با گوشت گوسفندی

طرز تهیه قیمه نثار قزوینی


نکات کلیدی در طرز تهیه قیمه نثار قزوینی حرفه ای و مجلسی

 1. ترجیحاً بهتر است برای تهیه این غذا از گوشت راسته گوسفندی استفاده شود.
 2. مقدار زمانی که برای طبخ برنج گفته می شود تقریبی بوده و با توجه به نوع برنجی که مصرف می کنید ممکن است زمان آن متفاوت باشد.
 3. در صورت تمایل می توانید از خلال پوست پرتقال کمتر و یا بیشتری استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کشمش پلو با گوشت تکه ای مجلسی و لذیذ با ته دیگ سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه قیمه نثار قزوینی حرفه ای و مجلسی برای 4 نفر مرحله به مرحله»

ترجیحاً بهتر است برای تهیه این غذا از گوشت راسته گوسفندی استفاده شود.


نظر خود را بیان کنید