طرز تهیه شیره انگور با خاک سفید

شیره انگور یکی از محصولات انگور است که بسیار شیرین بوده و خواص زیادی دارد. شیره انگور دارای طبع گرم است و مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین آ، ب و ث دارد و برای تنظیم دوره ماهانه در بانوان بسیار موثر می باشد به این صورت که خانم ها در طول دوران قاعدگی 2 تا 3 بار در روز، شیره انگور را در آب حل و نوش جان کنند که این کار کمک می کند کم خونی در آن ها درمان و کم خونی در دوران قاعدگی کنترل شود. شیره انگور قند طبیعی زیادی دارد و این قند خیلی سریع در بدن حل شده و انرژی بدن را تامین می کند، در نتیجه از دیگر خواص شیره انگور می توان به انرژی زا بودن اشاره کرد. شیره انگور به تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر و افزایش وزن و چاقی کمک شایانی می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه شیره انگور خانگی عالی به روشی ساده با خاک سفید را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیره انگور خانگی

  • انگور سفید 10 کیلو
  • خاک سفید یا خاک مخصوص دوشاب 100 گرم
همچنین بخوانید: طرز تهیه سرکه انگور سیاه خانگی ساده و فوری بدون مخمر و با آب

طرز تهیه شیره انگور خانگی به روشی ساده با خاک سفید

مرحله اول: شستن و گرفتن آب انگور

انگورها را داخل یک سینی بزرگ بریزید، چوب و چمبه انگور را جدا و دان کنید. انگورهای دان شده را تمیز و خوب بشویید و داخل آبکش بریزید و اجازه دهید آب آن ها کشیده شود. در روش سنتی باید انگورها را بعد از شستن داخل گونی تمیزی بریزید، گونی را داخل یک ظرف یا قابلمه بزرگ قرار دهید و با چکمه تمیز که برای این کار در نظر گرفتید لگد کنید تا آب انگورها کامل خارج شود. همچنین می توانید انگورها را طی چند مرحله داخل دستگاه مخلوط کن یا آبمیوه گیری بریزید و آب آن ها را بگیرید.

مرحله دوم: اضافه کردن خاک سفید

در این مرحله قابلمه مناسبی را آماده کنید، آبکش یا صافی را داخل قابلمه قرار دهید و آب انگور را از صافی رد کنید تا تفاله و هسته از آب انگور جدا شود. در ادامه خاک سفید را به آب انگور اضافه کنید و اجازه دهید 12 ساعت یا صبح تا شب در محیط بماند. خاک سفید در همه جای ایران پیدا می شود، اگر دسترسی نداشتید از عطاری ها تهیه کنید.

مرحله سوم: عبور دادن آب انگور از صافی

بعد از این مدت، خاکی که روی سطح آب انگور جمع شده را بردارید و آب انگور را مجدد از صافی رد کنید تا صاف و زلال شود. بعد از این کار قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا آب انگور به جوش بیاید. در حین جوشیدن کف روی آن را مرتب با قاشق چوبی یا کفگیر جمع کنید تا جایی که دیگر کفی روی آن باقی نماند، آب انگور حدود 6 الی 7 ساعت باید روی حرارت بماند و در حین پخت هر چند وقت آب انگور را هم بزنید.

مرحله چهارم: پخت شیره انگور خانگی

وقتی که آب انگور داخل قابلمه حدود یک پنجم شد، کف زرد رنگی روی آن ایجاد می شود و این یعنی اینکه شیره در حال آماده شدن است. زمانی که به این مرحله رسید، نیم ساعت دیگر هم اجازه دهید روی حرارت بماند، بعد در آخر کمی از شیره را داخل یک ظرف کوچک بریزید و صبر کنید خنک شود تا متوجه شوید غلظت آن به چه صورت است. شیره را کمی شل تر بردارید چون بعد از خنک شدن کمی غلیظ تر می شود. شیره را بعد از آماده شدن داخل شیشه خشک و تمیز بریزید و در جای خنک نگهداری کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سرکه سیب خانگی خوشمزه و فوری بدون کپک و افزودنی

طرز تهیه شیره انگور خانگی


نکات کلیدی برای تهیه شیره انگور خانگی عالی

  1. شیره آماده شده با دستور بالا، اگر در جای خنک نگهداری شود تا دو سال ماندگاری دارد.
  2. برای هر 100 کیلو انگور 1 کیلو خاک سفید نیاز است.
  3. شیره انگور معمولا با انگور عسگری یا انگور سیاه درست می شود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا با شیره انگور ساده، خوش طعم و مقوی با روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیره انگور خانگی عالی به روشی ساده با خاک سفید»

شیره آماده شده با دستور بالا، اگر در جای خنک نگهداری شود تا دو سال ماندگاری دارد.


نظر خود را بیان کنید