طرز تهیه یتیمچه بادمجان

یتیمچه بادمجان یکی از انواع غذاهای ایرانی خوشمزه است که دستور پخت آن بسیار ساده بوده و می توان آن را در کمترین زمان ممکن و با چند قلم مواد اولیه قابل دسترس تهیه کرد و از خوردن آن لذت برد. روش اصلی تهیه یتیمچه بادمجان بدون گوشت بوده و به شکل گیاهی می باشد که همین امر باعث شده تا یک گزینه عالی برای افرادی محسوب شود که یا گیاه خوار می باشد و یا بنابر توصیه پزشک متخصص از خوردن و مصرف کردن گوشت قرمز منع شده اند. امروز در آلامتو طرز تهیه یتیمچه بادمجان و سیب زمینی ساده و خوشمزه بدون گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه یتیمچه بادمجان

 • بادمجان 6 عدد
 • گوجه فرنگی 4 عدد
 • سیب زمینی 2 عدد بزرگ
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • رب گوجه فرنگی 1/5 ق غذا خوری
 • سیر 4 حبه
 • آبغوره  2 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک همدانی لذیذ و آسان با عدس

طرز تهیه یتیمچه بادمجان و سیب زمینی بدون گوشت

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را با آب بشویید و سپس پوست تمامی آن ها را بگیرید و آن ها را از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و بعد ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه مقداری نمک بریزید و سپس بادمجان ها را به مدت 30 دقیقه ای داخل ترکیب آب نمکی که تهیه کرده اید قرار دهید و بعد از گذشت زمان مورد نظر تمامی آن ها را با آب سرد بشویید و سپس آن ها را با دستمال تمیزی، خشک کنید تا تلخی آن ها به مقدار زیادی گرفته شود. بعد از گرفتن تلخی بادمجان ها نوبت سرخ کردن آن هاست پس ماهیتابه ای برداشته و سپس به آن مقداری روغن مایع اضافه کنید و بعد آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن در این مدت گرم و آماده شود و بعد بادمجان ها را داخل روغن داغ قرار دهید و دو طرف آن ها را خوب با حرارت ملایم سرخ و طلایی کنید و بعد آن ها را از روغن خارج کنید و داخل آبکشی قرار دهید تا روغن اضافی آن ها گرفته شود.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز و سیر و رب گوجه

پیاز را نیز با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل نگینی شده و یکدست خرد کنید و بعد داخل ماهیتابه ای مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید زمان دهید تا روغن در این مدت گرم و آماده شود و بعد پیاز را به آن اضافه کنید و آن را کمی تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شود سپس به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و آن را نیز 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود سپس به آن ها رب گوجه فرنگی را نیز اضافه کنید و آن را نیز مقداری تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و در آخ سیر ها را نیز با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و به مواد داخل ماهیتابه اضافه کنید و کمی آن ها را با مواد تفت دهید تا عطر سیر ها بلند شوند.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی مواد

بعد از تف دادن سیر با مواد نوبت اضافه کردن گوجه ها است پس گوجه فرنگی ها را نیز با آب بشویید و سپس آن ها را رنده کنید و بعد گوجه های رنده شده را هم به مواد اضافه کنید و کمی آن ها را با مواد تفت دهید تا مقداری آب گوجه ها گرفته شوند و بعد بادمجان هایی را که از قبل سرخ کرده بودید را نیز به شکل نگینی شده برش دهید و خرد کنید و سپس آن ها را به مواد اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و هم بزنید در آخر نیز به تمامی مواد آبغوره و نصف استکان آب اضافه کنید و بعد نمک آن را نیز اندازه کنید و سپس درب ماهیتابه را قرار دهید و چند دقیقه ای زمان دهید تا مواد با یکدیگر به آرامی روی حرارت کم پخته شوند و مزه ها نیز به خورد یک دیگر روند.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی یتیمچه و سیب زمینی ها

در این مرحله سیب زمینی ها را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل مربع های کوچک و یک اندازه برش دهید و بعد داخل ماهیتابه ای جدا مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و سپس سیب زمینی ها را به همراه مقداری نمک داخل روغن داغ سرخ و طلایی کنید و بعد یتیمچه ای که از قبل آماده کرده ید را داخل ظرفی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید و کنار آن سیب زمینی های سرخ شده را قرار دهید و بعد از آن هم یتمچه بادمجان خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن  آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک بادمجان ساده و لذیذ با گوشت چرخ کرده، گوجه و قارچ

طرز تهیه یتیمچه بادمجان


نکات کلیدی در تهیه یتیمچه بادمجان با سیب زمینی

 1. برای تهیه این غذای لذیذ بهتر است تا از بادمجان های قلمی شکل که تخم کمتری در آن ها وجود دارد استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید به جای سرخ کردن بادمجان ها آن ها را کبابی کنید و بعد از آن ها استفاده کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید به جای سرخ کردن سیب زمینی ها آن ها را بعد از شستن و پوست گرفتن برش دهید و خرد کنید و سپس آن ها را داخل غذا بریزید و اجازه دهید سیب زمینی ها به آرامی داخل مواد پخته و آماده شوند.
 4. حتماً ابتدا غذا را مزه کنید و بعد نمک آن را اندازه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش بادمجان ساده، غلیظ و مجلسی با گوشت و غوره

♨ نکات مهم «طرز تهیه یتیمچه بادمجان و سیب زمینی ساده و خوشمزه بدون گوشت»

برای تهیه این غذای لذیذ بهتر است تا از بادمجان های قلمی شکل که تخم کمتری در آن ها وجود دارد استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید