طرز تهیه تارت خوشمزه زغال اخته

دستور پخت تارت زغال اخته

cranberry-tart

تارت زغال اخته یکی از انواع تارت های بسیار خوشمزه و حوس انگیزی است که برخلاف اکثر تارت میوه های دیگر که طعم و مزه ای شیرین تری دارند این مدل تارت طعم ترش و شیرینی و ملسی داشته است و همین موضوع طعم این تارت را منحصر به فرد و خاص تر می کند. با توجه به آن که مواد اصلی این تارت دلچسب میوه زغال اخته بوده و این میوه پرطرفدار و خوشمزه نیز در فصل های بهار و تابستان وارد بازار می شود تارت زغال اخته نیز به عنوان یکی از انواع دسر های فصلی شناخته می شود و شما می توانید در این فصل ها این دسر حوس انگیز را برای انواع مراسم ها و مجالس خود به عنوان یک دسر خوشمزه تهیه کنید و آن را در کنار چایی تازه دم ایرانی سرو و میل کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه تارت خوشمزه زغال اخته را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه تارت زغال اخته

 • کره 115 گرم
 • تخم مرغ 1 عدد
 • پودر شکر 30 گرم
 • شیر سرد 80 میلی لیتر
 • وانیل 1/8 ق مربا خوری
 • نمک 1 پنس
 • آرد 250 گرم

مواد لازم برای تهیه سس تارت

 • زغال اخته نیم کیلو
 • شکر 1 پیمانه
 • آب نصف پیمانه
 • آبلیمو 1 ق غذا خوری
 • نشاسته ذرت 1 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک یخچالی ساده و فوری با بیسکویت پتی بور، نشاسته و خامه

طرز تهیه تارت خوشمزه زغال اخته

مرحله اول: آماده سازی سس تارت

ابتدا تمامی زغال اخته ها را با آب سرد بشویید و آن ها را پاک کنید و چومبه و برگ های آن ها را جدا کنید و سپس قابلمه ای را برداشته و زغال اخته های شسته و پاک شده را به همراه 1 پیمانه شکر و آبلیمو داخل قابلمه بریزید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد نصف پیمانه آب را نیز به قابلمه اضافه کرده و آن را روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید و فرصت دهید تا در این مدت تمامی زغال اخته ها کاملاً نرم و پخته شوند. بعد از پخته و نرم شدن تمامی زغال اخته ها قابلمه را از روی حرارت برداشته و قبل از سرد شدن زغال اخته ها آن ها را داخل صافی بریزید و خوب آن ها را از صافی ردد کنید تا هسته تمامی آن ها جدا شود و بعد هسته و توفاله ها را دور ریخته و ماهیتابه ای نچسبی را برداشته و داخل آن پوره زغال اخته ای که تهیه کرده بودید را بریزید و به آن نشاسته ذرت را هم اضافه کرده و ماهیتابه را مجدد روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید و آن قدر آن را به وسیله لیسک روی حرارت ملایم و کم هم بزنید و مخلوط کنید تا سس شما غلیظ شود و رد لیسک نیز روی سس باقی بماند و بعد حرارت را خاموش کنید و سس زغال اخته شما آماده است.

مرحله دوم: آماده سازی آرد و نمک و وانیل به همراه کره

برای این کار کره سرد را داخل ظرفی بریزید و سپس به آن وانیل را نیز به همراه نمک اضافه کرده و در آخر نیز آرد را داخل ظرف الک کرده و آن را هم به مواد اضافه کنید و سپس ترکیب مواد را به وسیله یک چنگال خوب با یکدیگر ترکیب کنید و هم بزنید تا آرد دانه درشت تر شده و کره نیز کاملاً به خورد آرد برود.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی خمیر تارت

در این مرحله به مواد تارت پودر شکر را نیز اضافه کرده و آن را هم با مواد در حد مخلوط و ترکیب شدن هم بزنید و مخلوط کنید و بعد از پودر شکر تخم مرغ را هم بشکنید و زرده آن را از سفیده آن جدا کرده و سفیده را کنار گذاشته و زرده را به مواد خمیر اضافه کنید و مجدد با مواد هم بزنید و مخلوط کنید و در آخرین مرحله شیر سرد را هم به صورت آرام آرام و کم کم به مواد اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن شیر به خمیر تارت مواد را کاملاً با یکدیگر هم بزنید و ترکیب کنید تا خمیر تارت تهیه و به طور کامل جمع شود. پس از جمع شدن خمیر آن را برداشته و داخل نایلونی قرار دهید و سپس آن را به مدت 30 دقیقه ای داخل یخچال قرار دهید و به آن زمان دهید تا در این مدت خمیر شما استراحت کند و داخل یخچال سرد شود.

مرحله چهارم: پخت تارت

خمیر را پس از استراحت از یخچال خارج کنید و آن را بین دو نایلون قرار دهید و سپس آن را به وسیله وردنه مقداری روی سطح کار پهن کنید و بعد قالب جدا شونده را برداشته و خمیر را داخل قالب قرار دهید و آن را داخل قالب فیکس کنید و سپس سس زغال اخته ای که تهیه کرده اید را روی خمیر بریزید و بعد فر را به مدت 15 دقیقه روی دمای 180 درجه قرار دهید تا داخل فر گرم و آماده شود و بعد قالب را به مدت 15 دقیقه روی دمای 200 درجه قرار دهید و بعد دما را به 180 تغییر دهید و به آن مجدد 45 دقیقه دیگر زمان دهید تا تارت شما کاملاً پخته و آماده شوند. دقت داشته باشید این دما و این زمانی که گفته شد برای فر های معمولی می باشد و اگر از فر های کانوکشن دار استفاده می کنید تارت شما زمان کمتری برای پخت نیاز دارد. بعد از گذشت زمان مورد نظر تارت زغال اخته خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه دسر پان اسپانیا لیوانی دو رنگ مجلسی با بیسکویت پتی بور

طرز تهیه تارت


نکات کلیدی در طرز تهیه تارت خوشمزه زغال اخته

 1. دقت داشته باشید میزان شیر سردی که به مواد اضافه می کنید بسته به نوع آرد و جذب آن متفاوت بوده و ممکن است میزان شیر کمتر و یا بیشتر از مقدار گفته شده باشد بنابراین دقت داشته باشید که شیر سرد را به اندازه ای که خمیر جمع شود به مواد اضافه کنید.
 2. میزان شکری که که برای تهیه سس زغال اخته استفاده می کنید سلیقه ای بوده و در صورت دلخواه می توانید میززان آن را کمی بیشتر و یا کمی کمتر کنید.
 3. برای تهیه پودر شکر می توانید شکر را داخل دستگاه آسیاب بریزید و سپس آن را داخل دستگاه پودر و آسیاب کنید.
 4. در صورت دلخواه می توانید به جای چنگال مواد را داخل غذا ساز نیز بریزید و خمیر را داخل آن تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه دسر موس شکلاتی با پودر کاکائو و ژلاتین بدون تخم مرغ

♨ نکات مهم «طرز تهیه تارت خوشمزه زغال اخته»

دقت داشته باشید میزان شیر سردی که به مواد اضافه می کنید بسته به نوع آرد و جذب آن متفاوت بوده و ممکن است میزان شیر کمتر و یا بیشتر از مقدار گفته شده باشد بنابراین دقت داشته باشید که شیر سرد را به اندازه ای که خمیر جمع شود به مواد اضافه کنید.


نظر خود را بیان کنید