طرز تهیه خوراک قفقازی با گوشت چرخ کرده

خوراک قفقازی یکی از انواع پیش غذا های بسیار سالم و مقوی است که برخی آن را به عنوان نوعی سالاد گرم نیز می شناسند که در صورت دلخواه می توان در آن از گوشت و یا مرغ هم استفاده کنید. همچنین می توانید سالاد قفقازی را به عنوان یک وعده غذایی سالم تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. در صورت عدم استفاده کردن از گوشت و مرغ در مواد اولیه این سالاد می توان آن را به عنوان یک پیشنهاد عالی برای افرادی دانست که گیاه خوار بوده و یا بنابر توصیه پزشک از خوردن و مصرف کردن انواع گوشت منع شده اند. امروز در آلامتو طرز تهیه خوراک قفقازی لذیذ و مجلسی با گوشت، کدو و بادمجان را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خوراک قفقازی

 • لوبیا سبز 200 گرم
 • بادمجان 2 عدد متوسط
 • کدو 2 عدد
 • فلفل دلمه ای 1 عدد
 • سیب زمینی 3 عدد متوسط
 • پیاز 1 عدد
 • سیر 6 حبه
 • گوشت چرخ کرده 300 گرم
 • پودر دارچین نصف ق چای خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • ماست 8 ق غذا خوری
 • مایونز 3 ق غذا خوری
 • لیمو ترش تازه 1 عدد
 • روغن زیتون نصف ق غذا خوری
 • پودر آویشن نصف ق چای خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک مرغ و سیب زمینی سرخ کرده مجلسی و آسان با قارچ

طرز تهیه خوراک قفقازی با گوشت و کدو و بادمجان

مرحله اول: آماده سازی کدو و بادمجان

ابتدا کدو و بادمجان ها را با آب بشویید و سپس پوست بادمجان ها را بگیرید و آن را به شکل نواری و یکدست و ریز خرد کنید و بعد کدو ها را هم بدون نیاز به پوست گرفتن به شکل نواری و یکدست و ریز مانند بادمجان ها برش دهید و خرد کنید. ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب و کمی نمک بریزید و بادمجان های سرخ شده را داخل ظرف آب نمک قرار دهید و به آن ها 10 دقیقه ای زمان دهید تا داخل آب نمک در این مدت تلخی آن ها تا حد ممکن گرفته شوند و بعد از گذشت 10 دقیقه آن ها را آبکش کنید و با آب سرد کمی آن ها را بشویید و سپس رطوبت آن ها را با دستمال تمیزی خشک کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود و بعد بادمجان هایی که آماده کرده اید را داخل روغن بریزید و آن ها را مقداری سرخ کنید و تفت دهید و بعد آن ها را از روغن خارج کرده و کنار بگذارید. بعد از بادمجان ها کدو ها را نیز به همین شکل با مقدار کمی نمک تفت دهید تا مقداری از خامی آن ها گرفته شوند و بعد آن ها را هم کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی لوبیا سبز

لوبیا سبز ها را نیز بعد از شستن با آب پاک کنید و آن ها را به اندازه های مساوی و یکدست و ریز خرد کنید و سپس قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و لوبیا سبز ها را داخل آب بریزید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و درب قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا لوبیا سبز ها به مدت 20 دقیقه در این مدت پخته و آماده شوند و بعد آن ها را  آبکش کنید و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

برای آماده سازی گوشت، اول پیاز را با آب بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز مقداری سبک و طلایی شود و سپس به آن گوشت چرخ کرده را هم اضافه کنید و کمی آن را با پیاز تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند و بعد از تغییر رنگ گوشت 3 حبه سیر را نیز با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و آن ها را با تیغه ریز رنده کنید و به ترکیب گوشت و پیاز داخل ماهیتابه اضافه کنید و کمی آن ها را با مواد تفت دهید تا عطر سیر ها بلند شوند و بعد به مواد مقداری زردچوبه و نمک و فلفل سیاه را به همراه مقداری پودر دارچین اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای تفت دهید تا عطر ادویه ها هم بلند شوند. در آخر نیز نوبت اضافه کردن فلفل دلمه ای به مواد است پس آن را نیز با آب بشویید و به شکل خلالی  شده  و ریز و یکدست برش دهید و سپس خلال های فلفل دلمه ای را به مواد اضافه کنید و کمی آن ها را با مواد تفت دهید تا خامی آن ها گرفته شوند و مواد گوشتی شما نیز آماده شود.

مرحله چهارم: آماده سازی سیب زمینی ها

برای آماده سازی سیب زمینی ها نیز ابتدا آن ها را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید و بعد داخل ماهیتابه ای مقداری روغن بریزید به طوری که حوضچه کوچک روغنی تشکیل شوند و بعد ماهیتابه را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا روغن گرم و داغ شود و سپس خلال سیب زمینی ها را به همراه مقداری نمک داخل روغن داغ بریزید و آن ها را خوب سرخ و طلایی کنید و سپس آن ها را از روغن خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی سس خوراک

برای تهیه سس سالاد ابتدا 3 حبه سیر باقی مانده را با آب بشویید و پوست آن ها را بگیرید و سپس نصف ماست را داخل ظرفی بریزید و به آن 3 حبه سیر را اضافه کنید و سپس ترکیب آن ها را به وسیله گوشکوب برقی با یکدیگر کاملاً پوره و یکدست کنید. بعد از یکدست شدن نصف ماست و حبه های سیر به آن ها ادامه ماست را به همراه سس مایونز اضافه کنید و بعد کمی نمک و فلفل سیاه و پودر آویشن را به همراه آب لیمو ترش تازه و روغن زیتون به مواد اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا تمامی مواد کاملاً ترکیب شوند و سس شما آماده شود.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی خوراک قفقازی با گوشت

ظرفی را که برای سرو خوراک قفقازی در نظر دارید را برداشته و سپس داخل آن را با سبزیجات و گوشت که از قبل تهیه کرده بودید تزیین و پر کنید. دقت داشته باشید داخل خوراک قفقازی تنها از مقدار کمی سیب زمینی سرخ شده استفاده می شود و قسمت بیشتر سیب زمینی های سرخ شده روی خوراک قرار می گیرند. بعد از کشیدن خوراک داخل ظرف روی آن را به اندازه دلخواه از سسی که تهیه کرده اید پر کنید و بعد از آن هم خوراک قفقازی با گوشت خوشمزه شما آماده سرو است می توانید آن را میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک بادمجان ساده و لذیذ با گوشت چرخ کرده، گوجه و قارچ

طرز تهیه خوراک قفقازی با گوشت


نکات کلیدی در تهیه خوراک قفقازی خوشمزه و مجلسی با گوشت

 1. دقت داشته باشید حتماً روغن اضافی کدو و سیب زمینی و بادمجان های سرخ شده را بگیرید و بعد از آن ها داخل خوراک استفاده کنید.
 2. برای سرخ کردن بادمجان و کدو از روغن سرخ کردنی بسیار کمی استفاده کنید تا خوراک قفقازی خوشمزه شما خیلی چرب نباشد.
 3. در صورت تمایل می توانید سبزیجات را به شکل بخار پز شده هم تهیه کنید و بعد از آن ها استفاده کنید.
 4. در صورت تمایل می توانید از مقداری هویج تفت داده شده نیز برای تهیه این خوراک خوشمزه استفاده کنید.
 5. در صورت عدم مصرف گوشت می توانید این خوراک خوشمزه را با مرغ هم تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک لوبیا سبز لذیذ و آسان با مرغ و هویج و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه خوراک قفقازی لذیذ و مجلسی با گوشت، کدو و بادمجان»

دقت داشته باشید حتماً روغن اضافی کدو و سیب زمینی و بادمجان های سرخ شده را بگیرید و بعد آن از آن ها داخل خوراک استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید