طرز تهیه حریره بادام با شیر

حریره بادام به عنوان دسر برای بزرگسالان و غذای کمکی کودکان بسیار مقوی و پرخاصیت بوده و مواد به کار رفته در آن برای پوکی و نرمی استخوان بسیار مفید هستند. بادام موجود در آن سلامت پوست، مو و استخوان ها را تضمین نموده و خواص شیر که سرشار از کلسیم است نیز بر کسی پوشیده نیست. با دستور حریره بادام که در ذیل آورده ایم یک حریره بادام با بافتی نرم و یکدست تهیه می شود که توجه کودکان و بزرگسالان را به خود جلب نموده است. لازم به ذکر است برای تهیه حریره بادام برای نوزاد و کودک به نکاتی که در انتها درج شده است توجه نمایید تا حریره بادام مخصوص نوزادان و کودکان را تهیه نمایید.

پیشنهاد می گردد تهیه حریره بادام  با دستور ذیل را امتحان نمایید تا از طرفداران پر و پا قرص آن شوید. امروز در آلامتو طرز تهیه حریره بادام خوشمزه و عالی با عطر و طعمی بی نظیر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه حریره بادام خانگی

 • بادام 20 عدد
 • شیر 4 پیمانه
 • آرد برنج 5 ق غذا خوری
 • شکر 4 ق غذا خوری سرپر
 • گلاب 3 ق غذا خوری
 • آب به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه فرنی با آرد برنج و شیر ساده و خوشمزه بدون نشاسته

طرز تهیه حریره بادام با آرد برنج و شیر مقوی و خوشمزه

مرحله اول: آماده سازی حریره بادام

برای تهیه حریره بادام ابتدا بادام ها شکسته و مغز آنها را در قابلمه کوچکی قرار دهید. سپس روی آن آب ریخته و روی شعله بگذارید. پس از جوش آمدن آب پوسته قهوه ای بادام ها نرم خواهد شد. در این زمان شعله را خاموش نموده و بادام ها را در آبکش بریزید. روی بادام ها را آب سرد بگیرید و اجازه دهید آب اضافی آن خارج گردد.

مرحله دوم: میکس حریره بادام

سپس بادام ها را به همراه مقداری آب در میکسر ریخته و کاملا میکس نمایید تا رنگ آب کاملا سفید مانند شیر باشد. اگر حریره بادام را برای کودک زیر یکسال تهیه می کنید پس از میکس شدن بادام ها آن را از صافی یا پارچه بسیار نازکی عبور دهید در غیر اینصورت نیازی به صاف کردن نیست.

مرحله سوم: مخلوط آرد، شیر و شکر

اکنون آرد برنج و شکر را در قابلمه ای ریخته و شیر را به آن اضافه نمایید با یک قاشق یا لیسک هم بزنید تا گلوله های آرد برنج کاملا از هم باز شوند. افزودن شکر در این مرحله به باز شدن راحت تر آرد برنج کمک خواهد نمود. پیش از صاف و یکدست شدن آرد و شیر به هیچ وجه قابلمه را روی شعله فرار ندهید. زیرا ارد برنج تنها در شیر سرد باز خواهد شد و با حرارت دیدن به صورت گلوله باقی خواهد ماند.

مرحله چهارم: پختن حریره بادام

قابلمه شیر و آرد و شکر را روی شعله قرار دهید و مدام هم بزنید زیرا آرد برنج سریعا ته نشین شده و می سوزد. پس از چند دقیقه بادام صاف شده را به آن افزوده و مجددا هم بزنید تا غلظت آن کمی غلیظ تر از شیر باشد. در این زمان گلاب را اضافه نموده و شعله را خاموش نمایید. حتما گلاب را در مرحله پایانی پخت حریره بادام اضافه نمایید تا عطر آن از بین نرود. می توانید به دلخواه نوک قاشق چای خوری پودر هل نیز اضافه نمایید تا حریره بادام شما خوش عطر و طعم باشد.

مرحله پنجم: سرو حریره بادام

سپس حریره بادام را در ظروف سرو به صورت تکنفره ریخته و روی آن را با غنچه گل محمدی و بادام پرک تزئین نمایید. از حریره بادام می توانید به عنوان دسر و یا میان وعده استفاده نمایید. افزودن مقداری زعفران دم کشیده و یا پودر کاکائو در مراحل آخر پخت حریره بادام انتخاب شایسته ای خواهد بود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه ماقوت زعفرانی با شیر و نشاسته یزدی ساده، خوشمزه و مجلسی

طرز تهیه حریر بادام با آرد برنج


نکات کلیدی در تهیه حریره بادام  ویژه کودک و نوزاد

 1. برای تهیه حریره بادام مخصوص کودکان زیر یکسال شیر خشک را جایگزین شیر گاو نمایید و مقدار مواد را تا جای ممکن به حداقل برسانید تا به اندازه یک پیاله برای نوزاد تهیه نمایید.
 2. می توانید مقدار شکر را برای نوزادان کاهش دهید و یا از شیرین کننده دیگری مانند عسل در پایان پخت استفاده نمایید.
 3. مقدار نصف لیوان شیر خشک آماده نموده و نصف قاشق غذاخوری آرد برنج و همین مقدار شکر بیافزایید تا حجم کمتری حریره بادام تهیه نمایید.
 4. بهتر است برای نوزادان سویق برنج را جایگزین آرد برنج نمایید.
 5. در تهیه حریره بادام برای نوزادان می توانید گلاب را حذف نموده و مقدار بسیار کمی پودر هل اضافه نمایید.
 6. برای نوزادان حریره بادام را مقداری غلیظ تر از شیر تهیه نمایید تا به راحتی میل نمایند.
 7. بادام را پس از میکس شدن حتما از صافی یا پارچه نازک عبور دهید تا خوردن آن برای نوزادان راحت تر باشد.
 8. برای تهیه حریره بادام مجلسی می توانید مقداری زعفران دم کشیده و یا پودر کاکائو اضافه نموده و حریره بادام رنگی تهیه نمایید.
 9. می توانید حریره بادام را به 3 قسمت تقسیم نموده و دو قسمت آن را با زعفران و پودر کاکائو رنگی نموده و حریره بادام سفید، قهوه ای و زرد تهیه نمایید.
 10. حریره بادام را مقداری روان از روی شعله بردارید زیرا پس از سرد شدن غلیظ تر خواهد شد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان

♨ نکات مهم «طرز تهیه حریره بادام با آرد برنج و شیر مقوی و عالی ویژه کودک و نوزاد»

در تهیه حریره بادام برای نوزادان می توانید گلاب را حذف نموده و مقدار بسیار کمی پودر هل اضافه نمایید.


نظر خود را بیان کنید