تاریخ زادروز کوروش کبیر سال 1402 چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟


تاریخ زادروز و تولد کوروش کبیر کی و چه روزی است؟

زادروز کوروش کبیر

کوروش پادشاهی است که جهان او را فراموش نمی‌کند. در ادامه می‌گوییم تاریخ زادروز و تولد کوروش کبیر کی و چه روزی است و زندگینامه او می‌پردازیم.


تاریخ زادروز کوروش کبیر در سال 1402 چه روزی است؟

زادروز کوروش کبیر (داراب) است که به عنوان جشن شهریورگان هم شناخته می‌شود. در کتب تاریخی این روز به مرگ مانی نیز منسوب شده است.

تاریخ دقیق زادروز کوروش کبیر در تقویم شمسی:

تاریخ زادروز کوروش کبیر (داراب) سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۴ شهریور ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۶/۰۴


تاریخ دقیق زادروز کوروش کبیر در تقویم میلادی:

تاریخ زادروز کوروش کبیر (داراب) سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, August 26, 2023

2023-08-26

همچنین بخوانید: اس ام اس و متن تبریک زادروز و تولد کوروش کبیر جدید و زیبا

زندگینامه کوروش کبیر (داراب)


زندگینامه کوروش کبیر (داراب)

  • تاریخ تولد: 4 شهریور ماه 600 یا 576 پیش از میلاد
  • محل تولد: انشان در پارس (شمال خوزستان امروزی)
  • درگذشت: دسامبر 530 پیش از میلاد
  • مادر: ماندانا
  • پدر: کمبوجیه اول
  • همسر: کاساندان

کوروش کبیر که کوروش دوم نیز نامیده می‌شود، فاتحی است که پادشاهی هخامنشی را با مرکزیت ایران تاسیس کرد. طبق افسانه پادشاه مادها و فرمانروای ایرانیان آستیاگ دخترش را به عقد شاهزاده‌ای به نام کمبوجیه در پارس درآورد. از این ازدواج کوروش زاده شد. او به عنوان پادشاه بردبار و آرمانی ایرانیان باستان و پدر ایرانیان شناخته می شود.

آستیاگ که در خواب دیده بود این کودک بزرگ می شود و او را سرنگون می کند پس دستور کشتن کوروش را صادر کرد. اما مشاور ارشد او هارپاگ به جای کشتن نوزاد او را به چوپانی داد تا بزرگ کند. زمانی که کوروش به 10 سالگی رسید طی حوادثی آستیاگ از زنده بودن کوروش مطلع شد اما به دلیل ویژگی‌های برجسته‌ای که در او دید به پسر اجازه زندگی داد.


دوران پادشاهی کوروش کبیر (داراب)

وقتی کوروش به سنین جوانی و مردانگی رسید، علیه پدربزرگ خود آستیاگ قیام کرد. کوروش پس از به ارث بردن امپراتوری مادها، ابتدا باید قدرت خود را بر قبایل ایرانی در فلات ایران تحکیم می کرد و سپس به سمت غرب گسترش می یافت. او فتوحات بسیاری در یونان و بابل انجام داد و در نتیجه آن شهرهای مهمی به دست ایرانیان افتادند. کوروش کبیر (داراب) سه امپراتوری مهم را سرنگون کرد: ماد، لیدیه و بابل. او به عنوان فرمانروا و جنگجویی عادل هیچ یک از پادشاهان این سرزمین‌ها یعمی آستیاگ، کرزوس و نبونعید را به قتل نرساند و تنها آنها را تبعید کرد و برایشان زندگی شاهانه‌ای تدارک دید و این نشان از ویژگی‌های منحصر به فرد او داشت.

کوروش کبیر (داراب) از احترام بالایی، نه تنها بین قوم خود یعنی پارسیان برخوردار بوده است، بلکه یونانیان و دیگر ملل بزرگ نیز او را شخصیتی بزرگ می‌دانستند. کوروش بدون شک رهبری نابغه بود که نه تنها در ایجاد یک امپراتوری بزرگ، بلکه در شکل‌گیری فرهنگ و تمدن هخامنشی نقش بزرگی داشت.

به طور خلاصه، شخصیت کوروش کبیر (داراب) در طول تاریخ به عنوان یک مرد بزرگ که یک امپراتوری را پایه گذاری کرده است، باقی مانده است. او مظهر خصوصیات بزرگی شد که در دوران باستان از یک فرمانروا انتظار می‌رفت، و ویژگی‌های قهرمانانه را به عنوان یک فاتح بردبار و بزرگوار و همچنین شجاع و جسور به خود گرفت.

آرامگاه کوروش کبیر (داراب)


آرامگاه کوروش کبیر (داراب)

در مورد مرگ کوروش کبیر (داراب)، که در حدود سال 530 قبل از میلاد اتفاق افتاد، اطلاعات کمی در دست است. بر اساس برخی گزارش ها، او بر اثر زخمی شدن در میدان جنگ در جریان یک لشکرکشی در مرزهای شرقی امپراتوری درگذشت. جسد او را به پاسارگاد بازگرداندند، در یک تابوت طلایی قرار دادند و در یک قبر سنگی عظیم به سمت طلوع خورشید آرام گرفتند.

آرامگاه کوروش کبیر (داراب) در خرابه‌های پاسارگاد قرار دارد که اکنون در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. اگرچه خود شهر اکنون ویران شده است، اما محل دفن کوروش کبیر تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده است. و مقبره تا حدی بازسازی شده است تا با زوال طبیعی آن در طول سال ها مقابله کند.

کتیبه‌ای بر مقبره کوروش است که این جمله بر آن نوشته شده است:

ای انسان هر که باشی واز هر جا که بیایی
میدانم خواهی آمد
من کوروشم که برای پارسی ها این دولت وسیع را بنا نهادم
بدین مشتی خاک که تن مرا پوشانده رشک مبر


جشن شهریورگان

این جشن که برگزار نشدن طولانی مدت آن باعث فراموشی بسیاری از آیین آن شده است، در ایران باستان از چهارمین روز شهریور ماه بر پا بوده است. طبق آنچه در متون تاریخی ایرانی آمده است این روز با زداروز و مرگ دو نفر از مهمترین شخصیت‌های تاریخی ایران مصادف است: زادروز داراب (کوروش) و مرگ مانی.

مانی پیامبر ایرانی است که همه عمر خود را صرف گسترش دین کرد اما سرنوشت تلخی داشت. دست دادن با دست راست را می‌توان شناخته شده‌ترین رسم مانوی نام برد که روشی برای آشتی جویی است که حالا در سراسر جهان به طور روزمره توسط مردم به کار می‌رود.


سخن آخر

در این پست از آلامتو تاریخ زادروز و تولد کوروش کبیر را به شمسی و میلادی برای شما ارائه دادیم. کوروش کبیر (داراب) را می‌توان بزرگترین پادشاه ایرانی و از بزرگترین شاهان در دنیا دانست. کوروش کبیر از طریق فتوحات نظامی گسترده و حکومت خیرخواهانه، گروه کوچکی از قبایل نیمه کوچ نشین را در کمتر از 15 سال به امپراتوری قدرتمند ایران، اولین ابرقدرت جهان باستان تبدیل کرد. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد