تاریخ سالروز رحلت امام خمینی در سال 1401 کی و چه روزی است؟


رحلت حضرت امام خمینی چه روزی است

آیت الله خمینی یک رهبر سیاسی و مسلمان شیعه معتقد بود که انقلاب ایران را رهبری کرد و جمهوری اسلامی ایران را تأسیس کرد. ایشان در 14 خرداد سال 1368 بر اثر بیماری از چشم از جهان فرو بستند. هر ساله 14 خرداد سالروز رحلت امام خمینی در سراسر ایران مراسم ویژه‌ای برگزار می‌گردد. در این پست به سالروز رحلت حضرت امام خمینی و شرح مختصری از زندگینامه و اقدامات ایشان می‌پردازیم.


تاریخ سالروز رحلت امام خمینی در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق سالروز رحلت امام خمینی سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۱۴ خرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۳/۱۴


تاریخ سالروز رحلت امام خمینی در تقویم میلادی 2022:

تاریخ دقیق سالروز رحلت امام خمینی سال 1401 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, June 4, 2022
2022-06-04


تاریخ سالروز رحلت امام خمینی در تقویم قمری 1443:

تاریخ دقیق سالروز رحلت امام خمینی سال 1401 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ٤ ذوالقعده ١٤٤٣
۱۴۴۳/۱۱/۰۴

همچنین بخوانید: اس ام اس تسلیت رحلت امام خمینی (ره)

زندگینامه امام خمینی (ره)


زندگینامه امام خمینی (ره)

خمینی 30 شهریور سال 1281 در خمین در خانواده ای شیعه متدین به دنیا آمد. هم پدر و هم پدربزرگش آخوند و از رهبران مذهبی و اسلامی بودند. هنگامی که او فقط پنج ماه داشت، پدرش به قتل رسید و باعث شد که ایشان به سرپرستی مادر خود پرورش یابند. امام خمینی در جوانی در یکی از حوزه های علمیه قم، ثبت نام کرد. او سپس به یک دانشمند و معلم تبدیل شد و در آنجا به دلیل نوشته های عمیقش در فلسفه اسلامی و مخالفت شدیدش با محمدرضا شاه پهلوی، حاکم وقت ایران، محبوبیت زیادی پیدا کرد.


انقلاب سفید

در سال 1341، شاه ایران، محمدرضا پهلوی، در جریان آنچه انقلاب سفید نامیده شد، تغییرات زیادی در ایران ایجاد کرد. این اصلاحات عبارت بود از: آزادی بیشتر زنان ایرانی، اصلاحات ارضی و کاهش میزان آموزش اسلامی. همه اینها از نظر امام خمینی به مثابه افزایش غرب زدگی تلقی می شد که او به شدت با آن مخالف بود. او به قدری با این اصلاحات مخالف بود که شروع به تشویق شورش کرد که باعث شد در سال 1342 به زندان بیفتد و سپس از ایران تبعید شود.


انقلاب ایران

پس از تبعید، او به نجف عراق نقل مکان کرد و در آنجا ایده های منحصر به فرد و جدید خود را از اسلام، حکومت و چگونگی ترکیب این دو با یکدیگر توسعه داد. او بعداً توسط صدام حسین از عراق طرد شد و به فرانسه نقل مکان کرد. سپس امام خمینی شروع به ارسال آموزه های خود به شکل نوار کاست های ضبط شده به ایران کرد و از راه دور بر آگاهی ایرانیان تأثیر گذاشت. پیروان او پیام‌های ضبط‌ شده او را می‌شنیدند و منتشر می‌کردند و در نهایت با سرنگونی شاه در 25 دی 1357 دست به کار شدند. کمتر از یک ماه بعد، خمینی به ایران بازگشت و رهبر مذهبی انقلاب ایران شد. نامیدن ایشان به نام امام خمینی، افتخاری است که نشان‌دهنده جایگاه تقریباً مقدس ایشان است.


امام خمینی (ره) و رهبری بر ایران

ایشان حکومت جدیدی را در ایران معرفی کرد و ایران را به یک حکومت دینی اسلامی تبدیل کرد. ملت به سرعت تحت حکومت امام خمینی متحول شد و تغییرات مهمی را تجربه کرد، از جمله ممنوعیت فرهنگ غرب، تاکید بر رعایت حجاب اسلامی برای زنان و اجرای مجازات های شرعی برای اعمال خلاف قوانین اسلام.

امروز از او به عنوان روحانی مسلمان شیعه یاد می شود که در 22 بهمن 1357، شاه محمدرضا پهلوی را از تخت پادشاهی بیرون راند و اولین و تنها جمهوری اسلامی جهان را که توسط ایدئولوژی سیاسی مذهبی اداره می شد، تأسیس کرد.

رحلت امام خمینی در 14 خرداد


رحلت امام خمینی در 14 خرداد

امام خمینی در روز در 14 خرداد سال 1368 بر اثر ایست قلبی چشم از جهان فروبستند. پیش از آن نیز به خاطر درمان سرطان معده تحت درمان بودند. در گذشت امام خمینی ضربه سنگینی برای مردم ایران محسوب می‌شود. علاقه مردم به ایشان موضوع وصف نشدنی بود.

پس از رحلت امام خمینی در 14 خرداد، مراسم تدفین به روز 16 خرداد موکول شد. میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها ریختند، و در بهشت ​​زهرا، یعنی جایی که امام خمینی در آن دفن شد، نوحه و زاری آن‌قدر فراگیر بود که تابوت ایشان که توسط جمعیت حمل می‌شد، برای رسیدن به محل دفن دچار مشکل شد. این تشییع جنازه با حضور تخمینی 10 میلیون نفر بزرگترین مراسم تشییع جنازه جهان لقب گرفت.

آگهی ترحیم امام خمینی در نیویورک تایمز تقریباً 3500 کلمه بود، و به سرعت شهرت این مرد، روحانی مسلمان شیعه، و اهمیت او برای ایران و جهان همه جا را دربرمی گرفت. از او به عنوان مردی با ابهت با لباس سیاه با ریش سفید و چشمان تیره یاد شد که وظیفه‌ای مقدس برای خلاصی ایران از شر فساد و انحطاط غربی و بازگرداندن کشور تحت حکومت دینی اسلامی به پاکی دینی داشت.

با تشییع روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در ایران در سال 1368، سه روز پس از مرگ وی در 14 خرداد، تمامی خطوط تلفن بین المللی در کشور قطع و پروازهای بین المللی متوقف شد. در ایران، سوگواری رهبر آخرین انقلاب بزرگ قرن بیستم توجه همه را می طلبید. امروز پس از گذشت 33 سال از رحلت ایشان، حرم مطهر امام خمینی (ره) با گنبد طلایی، یکی از بزرگترین مجموعه‌های مذهبی جهان است که هر ساله پذیرای مشتاقان زیادی است.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به 14 خرداد رحلت امام خمینی (ره) و بخشی از فعالیت‌های ایشان در تغییر رژیم شاهنشاهی به جمهوری اسلامی پرداختیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد