10 خرابه‌ی جذاب شهر پمپی

خرابه‌هایی که واقعا ارزش دیدن را دارند!

سایت باستان‌شناسی اندکی در جهان وجود دارد که همچون خرابه‌های شهر پمپی در جنوب ناپل ایتالیا جذاب باشد. در سال 79 پس از میلاد، آتشفشانی به نام وزوو فوران کرد و شهر را در زیر خاکستر 12 متری فرو برد. این موضوع باعث دفن شدن کل شهر در زیر خاکستر گردید و تمامی ساکنان شهر همان‌گونه که قرار داشتند دست‌نخورده به مدت 1700 سال باقی مانده‌اند. حفاری‌هایی که در قرن 18 انجام شد، باعث کشف این آثار گرانبها گردید و نیز جزئیات پیچیده در مورد زندگی روزمره ساکنان شهر پمپی را آشکار ساخت. (فیلم زیبای Pompeii 2014 در مورد این شهر ساخته شده است)

در این شهر مکان‌های دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید با راهنمایی تور گردانان از آنها دیدن کنید . در این مقاله قصد داریم برخی از جاهای دیدنی این شهر را بیان کنیم.

10. معبد آپولو:

معبد آپولو-temple_of_apollo_pompeii

این بنا به عنوان قدیمی‌ترین ساختمان در پمپی شناخته شده و نشان‌دهنده‌ی تغییرات در سبک معماری در طول قرن ششم هجری تا زمان تخریب آن است. طراحی اتروسک اصلی توسط یونانیان اصلاح شد و سپس توسط رومی‌ها با اضافه کردن یک ستون بیرونی توسعه یافت. اگرچه بیشتر مجسمه‌های برنزی اصلی معبد هم‌اکنون در موزه‌ی باستان‌شناسی ملی ناپل نگه‌داری می‌شود اما یک کپی از آپولو و نیم تنه‌ی ایستاده‌ی الهه دیانا در آن قرار گرفته است.

9. خانه Vettii:

خانه Vettii-house_of_the_vettii

خانه Vettii که در بخش غربی خرابه‌های پمپی قرار گرفته است، یکی از بهترین ویلاهای رومی است که به خوبی حفظ شده است. این بنا در سال 62 پس از میلاد و بعد از زمین لرزه‌ بازسازی شد و دارای طراحی یکپارچه و تمیزی است که شامل مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری زیبا با پس‌زمینه سیاه و سفید و رنگ قاب زرد و قرمز می‌باشد. نام این بنا از روی نام یک تاجر و بازرگان ثروتمند گرفته شده است و دارای یک سری اتاق‌های زیبا برای مهمانان و همچنین اتاق‌های سرگرمی است که آنها را احاطه کرده است. در داخل حیاط آن ، مجسمه‌های آبفشان، حوضچه‌ها و فواره‌هایی قرار دارد. مجسمه‌ها و مصنوعات خانگی همگی به گونه‌ای بازسازی شده‌اند که نماینگر زندگی افراد قبل از فوران نابودکننده‌ی آتشفشان باشند.

8. فاحشه‌خانه:

فاحشه‌خانه-Forum-of-Pompeii

این ساختمان نیز که به خانه‌ی فاحشه‌ها شهرت دارد، یکی از بزرگترین فاحشه‌خانه‌های شهر پمپی است.

این بنا در سمت شرقی شهر قرار گرفته و دارای 10 اتاق کوچک به همراه بافت آجری است که در آن رختخواب‌هایی قرار گرفته است. برخی از نقاشی‌های دیواری در این ساختمان دارای موضوعات جنسی است. از آنجایی که ثروتمندان به خاطر داشتن برده‌ها و معشوقه‌های خود نیازی به مراجعه به این ساختمان نداشتند، نام‌های موجود در آن را نمی توان به افراد مشهور تاریخی متصل کرد.

7. خانه‌ی شاعر محزون(House of the Tragic Poet):

خانه‌ی شاعر محزون-house_of_the_tragic_poet

این خانه نیز در بخش غربی شهر قرار گرفته و به خاطر وجود دکوراسیون هنرمندانه در آن به خانه‌ی شاعر محزون شهرت یافته است. این ساختمان دارای نقاشی‌های دیواری و موزاییک‌هایی است که برای اندازه‌ی کوچک آن بسیار مناسب‌اند. موزاییک‌های کف استادانه در آن نیز نشان‌دهنده‌ی این است که در این مکان یک نویسنده و یا شاعر زندگی می‌کرده است. موجودات اساطیری بزرگ به تصویر کشیده شده در نقاشی‌های دیواری دهلیز نیز قابل توجه هستند. در نزدیکی درب ورودی، موزاییکی با کلمه‌ی cave canem قرار دارد که به بازدیدکنندگان در مورد حفاظت خانه با یک سگ هشدار می‌دهد.

6. انجمن شهر پمپی(Forum of Pompeii):

انجمن شهر پمپی-forum_of_pompeii

در مرکز شهر باستانی پمپی انجمنی قرار دارد که دارای یک منطقه‌ی باز بسیار بزرگ مستطیلی شکل است که به عنوان محل تجمعات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گرفت.این انجمن مکانی برای بازار ، حمام، معابد و دادگاه این شهر بود. خانه‌ی دادگاه که به عنوان کلیسا نیز شناخته شده است، دارای طرح طبقاتی متقابلی است که از کلیساهای مسیحی اتخاذ کرده است.در حالی که تنها تعداد کمی از ردیف ستون دو طبقه باقی مانده و ساختمان ویران شده است، مقیاس بزرگ آن هنوز هم قابل توجه است. تصور شلوغی که روزانه در این مکان وجود داشت بسیار آسان است.

5. خانه‌ی Faun :

خانه‌ی-house_of_the_faun

این خانه یکی از بزرگترین ویلاهای شخصی در پمپی است وقسمت بزرگی از شهر را به خود اختصاص داده است. در این ساختمان بزرگ، باستان‌شناسان توانسته‌اند برخی از بزرگترین گنجینه‌های هنری شهر پمپی، از جمله الکساندر موزاییک را کشف کنند.این خانه بعد از کشف مجسمه‌ی برنزی Faun به این نام مشهور شده است. هر دوی این موارد هم‌اکنون در موزه‌ی باستان‌شناسی ملی ناپل به نمایش گذاشته شده است. چشم‌گیرترین اثر هنری موجود در این مکان، یک مجموعه‌ی سنگ مرمری است که دارای الگوی هندسی بسیار پیچیده‌ای است.

4. حمام حرارتی شهر پمپی:

حمام حرارتی شهر پمپی-pompeii_thermal_baths

از آنجایی که تنها تعداد اندکی از خانه‌ها در آن زمان حمام داشتند، حمام‌های عمومی از ویژگی‌های مشترک همه‌ی شهر‌ها در زمان امپراطوری رم بوده است. این حمام به عنوان حمام آب گرم شناخته شده و استفاده از آن برای تمامی طبقات اجتماعی همچون برده‌ها، زنان و مردان مجاز بوده است. این حمام یک مکان بسیار مهم برای بازدید افراد با یکدیگر بوده است. سیستم گرمایش حمام نیز از طریق اجرای آب گرمی که در داخل حفره‌های دیوار قرار داشت، کار می‌کرد.پمپی سه مجموعه حمام داشت : حمام‌ مرکزی، انجمن و Stabian.حمام‌های Stabian از قدیمی ترین حمام‌های حفظ شده از تاریخ امپراطوری رم است. حمامی که در نزدیکی انجمن قرار دارد به حمام انجمن مشهور است که کوچکترین حمام عمومی در این شهر است و به خوبی تزیین شده است. حمام مرکزی نیز در زمان فوران نا تمام بوده است.

3. آمفی تئاتر اسپکتاکولا(Spectacula):

آمفی تئاتر اسپکتاکولا-pompeii_spectacula

این بنا تقریبا 70 سال قبل از میلاد ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین آمفی تئاترهای جهان است. همچنین این بنا از قدیمی‌ترین ساختمان‌های دوران امپراطوری رم است که با سنگ ساخته شده است. در اوایل این ساختمان‌ها با چوب ساخته می‌شد. آمفی تئاتر بعدی رمی‌ها که از سنگ ساخته شده است، ساختمانی به نام کولوسئوم می‌باشد که تقریبا یک قرن بعد ساخته شد. این ساختمان می‌توانست بیش از 20000 تماشاگر را پذیرا باشد . این عدد تقریبا معادل کل جمعیت پمپی بود. در 59 سال پس از میلاد، شورش سختی بین طرفداران پمپی و شهر رقیب رخ داد و پس از آن برگزاری بازی در این مکان به مدت 10 سال توسط مجلس سنا ممنوع اعلام شد.

2. ویلای اسرار آمیز(Villa dei Misteri):

ویلای اسرار آمیز-villa_dei_misteri

این مکان بیرون شهر پمپی قرار گرفته است. ویژگی ویلاهای رمی در این بنا به خوبی حفظ شده است. واژه‌ی اسرار آمیز اشاره به شروع مراسم مخفی دارد. نقاشی این ساختمان با درجه قابل توجهی از وضوح و جزئیات انجام شده است. با وجود یک تراس بزرگ در بیرون ساختمان و اتاق‌های خوب طراحی شده، خانه و باغ بسیار قابل ملاحظه است.

1. قالب‌های گچی:

قالب‌های گچی-plaster_casts

افرادی که نتوانستند از فوران این آتشفشفان فرار کنند محکوم به فنا شدند و بدن‌های آنان به همان شکل توسط خاکستر پوشیده شد. همین امر نیز موجب شده بعد از سال‌ها هنوز هم شکل کلی این افراد باقی‌مانده باشد. درسال 1870 فردی به نام Giuseppe Fiorelli از تکنیکی برای پر کردن فضا های خالی استفاده کرد تا بتوان شکل کاملی از این قربانیان بدست آورد. زمانی که گچ محکم می‌شود، خاک اطراف آن برداشته می‌شود. از این تکنیک برای ایجاد شکل کلی بدن افراد، حیوانات و اشیا استفاده شده است.ساختمان‌های اصلی در جنگ جهانی دوم آسیب دیده و هم اکنون در مکان‌های مختلفی از خرابه‌های شهر پمپی قرار گرفته است. باغ فراریان یکی از بزرگترین مکان‌هایی است که تعداد زیادی از قربانیان در آنجا یافت شده است.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید