طریقه مصرف شربت لاکتولوز برای یبوست

اگر از یبوست رنج می‌برید و به دنبال بهترین طریقه مصرف شربت لاکتولوز برای یبوست هستید، این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

طریقه مصرف شربت لاکتولوز برای یبوست

شربت لاکتولوز یک ملین رایج برای درمان یبوست مزمن در بزرگسالان است. این دارو به صورت محلول خوراکی تجویز می‌شود. در این مطلب از آلامتو طریقه مصرف شربت لاکتولوز برای یبوست و بهترین زمان مصرف آن را ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص سی لاکس برای یبوست و لاغری

شربت لاکتولوز برای یبوست

یبوست یک مشکل متداول است. در صورت ابتلا به آن، مجبور هستید برای تخلیه روده‌ها مدت زمان طولانی‌تری در توالت بمانید یا مدفوع سفت یا دردناک دفع کنید. یبوست ممکن است در نتیجه عوامل مختلفی ایجاد شود. از جمله می‌توان عدم مصرف فیبر کافی در رژیم غذایی یا ننوشیدن مایعات کافی اشاره کرد که منجر به یبوست می‌شود. اگر نمی‌توانید فیبر کافی در رژیم غذایی خود جای دهید، شربت لاکتوز به عنوان یک ملین عمل می‌کند.

لاکتولوز در واقع قند ساخته دست بشر است. مصرف آن باعث افزایش تجمع قند در روده می شود و آب را به داخل مجرا می کشد و خروج مدفوع را آسان تر می‌کند. شربت لاکتولوز برای یبوست دو تا سه بار در روز توصیه می‌شود تا موجب نرم شدن مدفوع و دفع آسانتر آن شود.

طریقه مصرف شربت لاکتولوز

اغلب مقدار مصرف بین 15 تا 35 میلی‌لیتر در روز است. این بستگی به شدت یبوست بیمار دارد و حتی می‌تواند تا 60 میلی‌لیتر در روز نیز افزایش یابد. لاکتولوز را طبق دستور با یک لیوان آب مصرف کنید.

لاکتولوز شیرین است و می تواند با مایعات دیگر مانند آب، شیر یا آب میوه مخلوط شود. اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، فقط نوبت بعدی را در موعد مقرر مصرف کنید. دو دوز را با هم مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید.

باید بدانید که لاکتولوز فوراً اثر نمی کند. هنگامی که برای یبوست استفاده می شود، ممکن است یک یا 2 روز طول بکشد تا لاکتولوز آن قدر ضایعات را نرم کند که به راحتی آنها را دفع کند. با این حال، اگر بعد از چند روز احساس نمی‌کنید که علائم شما بهبود می‌یابد، یا اگر بدتر می‌شوند، از پزشک یا داروساز خود راهنمایی بخواهید.

توجه کنید که اگر بیماری‌ای به نام گالاکتوزمی دارید که در آن بدن شما نمی تواند گالاکتوز را پردازش کند.

بهترین زمان مصرف شربت لاکتولوز

بسته به برنامه دوز محلول لاکتولوز، یک دوز معمولی که دو بار در روز تجویز می شود، معمولاً با فاصله 10-12 ساعت تنظیم می شود، یک دوز در صبح و دیگری در شب. محلول لاکتولوز را می توان با یا بدون غذا نیز مصرف کرد. برای دوز مناسب محلول خود با کارشناسان پزشکی ما تماس بگیرید.

شربت لاکتولوز قبل یا بعد از غذا

درباره مصرف شربت لاکتولوز قبل یا بعد از غذا، نتایج بررسی‌ها نشان داده است که تفاوت زیادی در نتیجه وجود ندارد و شما می‌تواند این شربت را پیش از غذا یا پس از آن میل کنید.

همچنین بخوانید: بهترین طریقه مصرف دانه چیا برای لاغری شکم و پهلو و رفع یبوست

طریقه مصرف شربت لاکتولوز

شربت لاکتولوز برای کبد چرب

میزان توصیه شده شربت لاکتولوز برای کبد چرب و مشکلات کبدی، دوز معمول 30 تا 50 میلی لیتر 3 بار در روز است. لازم به ذکر است که درمان با لاکتولوز بیماری کبدی را درمان نمی‌کند، اما مصرف آن می‌تواند به بهبود علائم بیماری و افزایش عملکرد ذهنی بیماران کمک کند، که ممکن است تحت تاثیر انسفالوپاتی کبدی قرار گرفته باشد.

در صورتی که لاکتولوز را برای آنسفالوپاتی کبدی مصرف شود، پزشک ممکن است توصیه کند که مصرف آن را برای چندین ماه ادامه دهید. این بیماری وضعیتی ایجاد می‌کند که در آن سموم به علت نارسایی در عملکرد درست کبد، در جریان خون تجمع می‌یابد. در این حالت شربت لاکتولوز به حذف این سموم از بدن کمک کرده و به بهبود بیماری کمک می‌کند.

شربت لاکتولوز برای بواسیر

شربت لاکتولوز به طور مستقیم در درمان بواسیر نقش ندارد، اما به کمک به بهبود یبوست و دفع آسانتر، موجب درمان و تسکین شرایط موجود شده و به تدریج به درمان بواسیر کمک می‌کند. در واقع بواسیر بر اثر فشارهای وارد شده به جداره مقعد در وضعیت یبوست ایجاد می‌شود.

طریقه مصرف شربت لاکتولوز برای کودکان

اگر پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی لاکتولوز را برای کودک شما توصیه کرده است، برچسب روی بسته را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که دوز صحیح را برای سن کودک خود تجویز می کنید. میزان مجاز مصرف شربت لاکتولوز برای کودکان به شرح زیر است:

  • کودکان 5 تا 17 ساله – 5 تا 20 میلی لیتر، دو بار در روز مصرف شود
  • کودکان 1 تا 4 ساله – 2.5 تا 10 میلی لیتر، دو بار در روز مصرف شود
  • نوزادان 1 ماهه تا 11 ماهه – 2.5 میلی لیتر، دو بار در روز مصرف شود
همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو طریقه مصرف شربت لاکتوز برای درمان یبوست و کبد چرب را شرح دادیم. همانطور که اشاره شد این شربت برای درمان یبوست کودکان نیز تجویز می‌شود، اما فراموش نکنید که از مصرف خودسرانه آن خودداری کرده و تنها به میزان تجویز شده توسط پزشک بسنده کنید.


نظر خود را بیان کنید