علت پریود نشدن، بعد از تزریق پروژسترون چیست؟

اگر به خاطر نامنظم بودن قاعدگی آمپول پروژسترون زده اید ولی پریود نمی شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آمپول پروژسترون زدم چرا پریود نمیشم؟

آمپول پروژسترون با افزایش سطح هورمون پروژسترون در بدن، به درمان سیکل های قاعدگی نامنظم کمک می کند. پایین بودن پروژسترون در بدن می تواند عوارض بارداری ایجاد کند یا عوارض جانبی مشابه یائسگی به دنبال داشته باشد. در برخی موارد تزریق به صورت عضله ای توسط فرد و در منزل انجام می شود و روش انجام آن توسط پزشک یا دیگر ارائه دهندگان خدمات درمانی آموزش داده می شود. اما گاهی فرد با وجود تزریق آمپول پروژسترون پریود نمی شود. در این مطلب به علت این موضوع می پردازیم.

همچنین بخوانید: مدت زمان تاثیر آمپول پروژسترون برای پریود شدن

اگر بعد از تزریق پروژسترون پریود نشدم علت چیست؟

برای افرادی که دارای سیکل قاعدگی 27 تا 30 روزه هستند، پروژسترون درمانی از روز چهاردهم دوره شروع می شود. معمولا تا دو هفته پس از پایان درمان با پروژسترون پریودی شروع می شود. با این حال اگر مطمئن هستید که باردار نمی باشید و همچنان بعد از تزریق آمپول پروژسترون پریود نمی شوید، پزشک آزمایشات بیشتری را برای تعیین اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است، انجام می دهد. به طور معمول، اگر پریودی رخ ندهد، ممکن است بدن شما به اندازه کافی استروژن تولید نمی کند. آنچه بعدا اتفاق می افتد به نتایج آزمایش و معاینات انجام شده توسط پزشک شما بستگی دارد.

علت عدم پریودی بعد از تزریق پروژسترون از فردی به فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. در افرادی که در سن یائسگی هستند یا احتمال بروز یائسگی زودرس در آنها وجود دارد، پزشک با تجویز آزمایش هورمونی می تواند علت عدم پریودی را مشخص کند.

آزمایش ذخیره تخمدانی از مواردی است که پزشک در این شرایط تجویز می کند و در صورت تایید کاهش ذخیره تخمدانی از میزان نرمال، احتمال یائسگی زودرس در فرد وجود دارد که برای کاهش علائم آن می توان تحت هورمون درمانی قرار گرفت.

آزمایش تیرویید یکی دیگر از تست هایی است که پزشک در این شرایط انجام می دهد تا علت عدم پریودی را مشخص کند. اختلال در عملکرد غده تیرویید می تواند موجب نامنظم شدن دوره های قاعدگی شود. در این شرایط باید تجویز داروهای لازم توسط پزشک متخصص صورت بگیرد تا اختلال این غده برطرف شده و به هورمون های ضروری بدن را به میزان کافی آزاد کند.

دوز مصرف آمپول پروژسترون چه میزان است؟

اگر به خاطر تاخیر در پریودی تصمیم به استفاده از آمپول پروژسترون دارید، تنها دو تزریق 50 میلی گرم از آن کافی است و ممکن است حداکثر تا پانزده روز آینده پریودی شما شروع شود. این اتفاق ممکن است در طول هفته اول پس از قطع دارو نیز رخ دهد.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن سریع

دوز مصرف آمپول پروژسترون

علل نیاز به درمان چرخه ای پروژسترون چیست؟

پروژسترون یکی از دو هورمون مهم زنان است. این هورمون در نیمه دوم سیکل قاعدگی از جسم زرد تخمدان ترشح می شود. هورمون لوتئینیزه کننده (LH) به ساخت و ترشح پروژسترون از جسم زرد کمک می کند. درست قبل از تخمک گذاری از فولیکول(هایی) ترشح می شود که تخمک را آزاد می کند. این به رحم کمک می کند تا بارداری را بپذیرد و حفظ کند.

هنگامی که طول چرخه قاعدگی نامنظم است یا سیکل های قاعدگی طولانی یا اتفاق نمی افتد، یا زمانی که با وجود سیکل‌های منظم، آزادسازی تخمک (تخمک گذاری) وجود ندارد، سطح پروژسترون کم یا از بین رفته است. پروژسترون درمانی می تواند برای جایگزینی یا مکمل هورمون طبیعی استفاده شود. می تواند مانند یک چرخه طبیعی قاعدگی باعث تغییراتی در پوشش رحم شود.

همچنین پزشک ممکن است پروژسترون یا ماده مصنوعی به نام مدروکسی پروژسترون (MPA) را برای کنترل خونریزی های شدید پریودی، جلوگیری از پریودهای نامنظم، آکنه ، موهای زائد، یا درمان تراکم استخوان پایین، یا برای درد سینه‌های قبل از یائسگی ، مشکلات خواب، جریان شدید یا تعریق شبانه تجویز کند. درمان با پروژسترون چرخه ای ( نه MPA ) به زنان کمک می کند تا باردار شوند.

نکات مهم در طول درمان با آمپول پروژسترون

  • در طول درمان با پروژسترون به طور مرتب معاینات سینه را به طور شخصی و زیر نظر متخصص انجام دهید. حتما معاینه پستان و معاینات زنان و زایمان را به طور منظم انجام دهید. همانطور که به شما گفته شده است باید خودآزمایی پستان را نیز انجام دهید.
  • اگر دچار قند خون بالا (دیابت) هستید، پیش از شروع درمان با پزشک مشورت کنید.
  • تا پیش از مشاهده تاثیر تزریق پروژسترون روی بدن خود، از رانندگی و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد، پرهیز کنید.
همچنین بخوانید: قطع فوری پریود خانگی

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به شرایط مختلفی که پزشک اقدام به تجویز پروژسترون درمانی می کند اشاره کردیم و شرح دادیم که علت پریود نشدن بعد از زدن پروژسترون چیست. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما همراهان قرار گرفته باشد.


نظر خود را بیان کنید