چرا از دیدن عکس های خودمان، نفرت داریم؟

شما هم از دیدن خودتان نفرت دارید ؟ دلیل چیست ؟
selfie

چرا دیدن عکس هایی از خودمان ما را نا امید می کند؟

ما هرگز تمایل نداریم که عکس های خودمان را ببینیم ، اما روش هایی وجود دارد که می تواند باعث شود عکس هایمان را بیشتر دوست داشته باشیم. آیا تا به حال عکس پرفکتی از خودتان دیده اید، عکسی که واقعاً بازتاب چهره ای باشد که از خودتان در ذهن دارید؟ یا به نظر می رسد که هر عکس به نوعی یک جای کارش می لنگد؟ دلایل علمی زیادی وجود دارد که اثبات می کنند چرا ما عکس های خودمان را دوست نداریم ، اما راه کارهایی نیز وجود دارد که می توانیم با استفاده از آنها به عکس های خود علاقه مندتر شویم

علت تنفر از دیدن عکس خودمان چیست؟

  1. گاهی اوقات فکر می کنیم بسیار جذاب تر از عکس هایمان هستیم

وقتی که ما در مورد خودمان فکر می کنیم ، مستعد ابتلا به ویژگی متعصبانه ای هستیم که خود بزرگ بینی نامیده می شود. این ویژگی معمولا باعث می شود که ما “صفات و توانایی های خود” را بسیار مطلوب تر از آنچه واقعا هستند در نظر بگیریم. و وقتی که این ویژگی متعصبانه در مورد ظاهر و انداممان باشد قطعا ما فکر می کنیم جذاب تر از چیزی که در عکس ها منعکس شده هستیم.

شواهد این تعصب هنگامی آشکار می شود که محققان از افراد می خواهند عکس های خود را ارزیابی کنند. به عنوان مثال ، محققان ابتدا عکس های واقعی شرکت کنندگان را به آنها نشان دادند و سپس عکس هایی را در اختیارشان قرار دادند که در آن عکس ها با اندکی دستکاری کم و بیش جذاب تر شده بودند. پس از آن محققین از شرکت کنندگان خواستند که عکس واقعی خودشان را انتخاب کنند.

همه شرکت کنندگان عکس هایی را انتخاب کردند که دستکاری شده بودند. در واقع انها چهره ی “واقعی” خود را بسیار جذاب تر از عکسشان می دیدند ، در حالی که غریبه ها عکس های واقعی شرکت کنندگان را انتخاب می نمودند. فرار ما از عکس های واقعیمان ممکن است نشان دهنده وجود ویژگی خود بزرگ بینی ,باشد : در واقع ما خودمان را از آنچه واقعاً هستیم جذاب تر می بینیم و لذا عکس ها باعث نا امیدشدنمان می شوند.

  1. اثر مواجهه صرف علیه ما وارد عمل می شود

اثر مواجهه صرف نشان می دهد که هرچه بیشتر با یک محرک روبرو شویم ، تمایل بیشتری به آن می خواهیم (Zajonc، 1968) بنابراین اگر بیشتر اوقات، خودمان را – مثلاً در آینه – نگاه کنیم ، پس فکر می کنیم جذاب تر هستیم. با این حال ، وقتی عکس های خودمان را می بینیم همه چی بر عکس می شود. یکی از دلایلی که باعث می شود عکس های خودمان را دوست نداشته باشیم این است که این تصاویر نمایی از چهره های ما را ارائه می دهند که برای ما کمتر آشناست. در حقیقت ، محققان بیان داشته اند که افراد عکس هایی را که تصویر درون آینه شان را به آنها نشان می دهد ترجیح می دهند ، در حالی که دیگران عکس واقعی افراد را به عکس گرفته شده از آینه ترجیح می دهند (میتا و همکاران ، 1977).

چگونه عکس های خود را بیشتر دوست داشته باشیم؟

  1. از اثر مواجهه صرف به نفع خود استفاده کنید.

از آنجا که می دانیم مواجهه مکرر با یک محرک باعث می شود که آن محرک را بیشتر دوست داشته باشیم ، می توانیم از این اثر برای افزایش تمایلمان نسبت به عکس های خود استفاده کنیم. با این حال ، تحقیقات نشان داده اند که اثر مواجهه در دوره زمانی کوتاه تر نسبت به دوره زمانی طولانی تر بهتر عمل می کند. بنابراین استفاده از یکی از عکس هایتان به عنوان عکس پس زمینه تلفن همراه یا مرور سریع عکس هایتان، ممکن است باعث اقر مواجهه صرف در کوتاه مدت شده و باعث افزایش تمایل شما به مشاهده عکس هایتان شود. از طرف دیگر ، ممکن است بتوانید از یک برنامه عکاسی استفاده کنید که به شما این امکان را می دهد تا از خودتان در آینه عکس بگیرید.

همچنین بخوانید: چگونه در عکس زیبا باشیم؟
  1. از خودتان سلفی بگیرید.

آیا عکس های سلفی را به عکس های سنتی خود ترجیح می دهید؟ بسیاری از افراد مرتبا از خودشان سلفی می گیرند. با این حال ، باید توجه داشته باشید که سلفی ها فقط باعث می شوند جذابیت های خودتان را مشاهده کنید. هنگام ارزیابی عکس های افراد دیگر ، اکثر ما عکس هایی را که توسط شخص دیگری گرفته شده بر عکس سلفی گرفته شده ترجیح می دهیم.

  1. لبخند بزنید.

مشاهده لبخند باعث افزایش فعالیت قشر پیشانی میانی مغز می شود که ناحیه مرتبط با پاداش مغز است. لبخند زدن باعث افزایش درک ما از جذابیت می شود. در حقیقت ، در تحقیقات انجام شده در مورد جذابیت چهره ، گلا و همکارانش (2014) دریافتند که چهره های شادتر همواره جذاب تر به نظر می رسند ، حتی وقتی این چهره ها به نحوی دستکاری می شدند که کمتر جذاب به نظر برسند باز هم هیچ چیز فرقی نمی کرد. چهره های خندان همواره جذاب تر از چهره هایی در نظر گرفته می شوند که خوشحال به نظر نمی رسند.

  1. شادی را در درون خود پرورش دهید.

عکس های مورد علاقه من آن عکس هایی هستند که من در آنها خوشحال تر به نظر می رسم ، و همان طور که قبلا هم گفته شد تحقیقات نشان داده اند که خوشحالی و جذابیت به هم مرتبط هستند (داینر و همکاران ، 1995 ؛ گوپتا و همکاران ، 2016).

اگرچه بیشتر محققان این نتایج را اینگونه تفسیر می كنند كه افراد جذاب شادتر هستند ، زیرا این تحقیق از نوع همبستگی می باشد ، اما ممکن است این امر بدان دلیل باشد كه افراد شادتر جذاب تر به نظر می رسند. تحقیقات انجام شده درباره لبخند که در بالا مورد بررسی قرار گرفت ، از این تعبیر پشتیبانی می کنند.

همچنین بخوانید: چگونه در عکس خوب بیفتیم؟
  1. به عکس های قدیمی خود نگاه کنید.

توصیه‌ی آخر من علمی نیست ، اما تجربه شخصی من نشان داده که این کار موثر است. وقتی من از دیدن یکی از عکس هایم ناراحت شدم ، مادر شوهرم گفت که وقتی به عکس های قدیمی خودش نگاه می کند ، همیشه از طرز نگاهش خوشش می آید.

سعی کنید عکس های قدیمی خودتان را پیدا کنید. (مادر شوهر من عکس های 10 سال قبل خود را نگاه کرده بود). در آن لحظه باور نمی کنید که آن موقع ها چقدر جوان و خیره کننده به نظر می رسیدید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید