ملحفه های تخت را هر چندوقت یکبار باید عوض کنیم؟

عدم تعویض هفتگی ملحفه های تخت و مخاطرات آن در بهداشت عمومی بدن؛

sheets

شما هر چند وقت یکبار ملحفه های تخت خود را تمیز میکنید؟ آیا تعویض و شستن آنها ضروری است؟

ممکن است با خودتان بگویید ما که ملحفه ها را مثل شلوار جین و لباس مداوم نمی پوشیم که نیاز به شستن داشته باشد، اما این یک تصور کاملا غلط است. شما مدت زمان زیادی از شبانه روز را روی این ملحفه می خوابید و در نتیجه تمام میکروب ها و عرق بدنتان را به آن منتقل می کنید، به همین خاطر شستن به موقع آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

واقعا چه چیزی می تواند لذت بخش تر از دراز کشیدن روی ملحفه ای تمیز و تازه شسته شده باشد؟ قطعا بوی تمیزی ملحفه های تازه شسته شده لذت استراحت کردن و آرامش گرفتن را دو چندان می کند. شما هر چند وقت یک بار ملحفه های تخت تان را می شویید؟

در این مطلب از مجله آلامتو به موضوع زمان شستن یا تعویض ملحفه ها می پردازیم، اگر شما هم به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.


نحوه شستشوی درست ملحفه ها چیست؟

اگر ملحفه های تخت تان هیچ لکه یا کثیفی ندارند، فقط کافیست آن را با مواد شوینده معمولی بشویید. اما اگر متوجه لکه ای مانند لکه ناشی از آرایش روی ملحفه شدید لازم است قبل از شستن با مواد شوینده، لکه گیری کنید و ابتدا با مواد شوینده مخصوص لکه گیری، آن لکه را پاک کنید، سپس آن را درون ماشین لباس شویی بیندازید تا با مواد شوینده معمول، آن را بشوید.

نکته دیگری که در هنگام شستن ملحفه ها باید دقت کنید، این است که ماشین لباسشویی را روی دمای بالا تنظیم کنید، هر چه دمای آبی که ملحفه ها با آن شسته می شوند، بالاتر باشد، میکروب ها سریع تر از آن جدا شده و تمیز می شود.


هر چند وقت یک بار ملحفه ها بشوییم؟

ملافه ها می تواند موارد زیادی، از جمله سلول های مرده پوست، گرد و غبار و انواع میکروب ها را به خود جذب کنند، به همین خاطر باید مرتباً شسته شوند.

کارولین فورت، مدیر آزمایشگاه موسسه نظافت خانه داری می گوید: “بهترین زمانی که می توانید ملحفه های تخت تان را با ملحفه های تمیز جایگزین کنید و آن ها را بشویید، یک هفته است.”

البته در شرایطی خاص، مانند زمانی که خودتان یا یکی از اعضای خانواده به گرد و غبار آلرژی دارید، بیش از حد عرق می کنید، بیماری عفونی دارید و یا حیوان خانگی شما در به درون رختخواب تان راه می یابد، لازم است که ملحفه ها را بیشتر از یک بار در هفته، بشویید.


4 اشتباه رایج در هنگام شستن ملحفه ها


  • پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی

این یک کار رایج است و ممکن است شما هم زمانی که می خواهید ملحفه ها را درون ماشین لباسشویی بیندازید، همه آن ها را یک دفعه درون ماشین قرار دهید.

یک نکته بسیار مهم در هنگام شستن ملحفه ها این است که آن ها باید به خوبی درون ماشین لباسشویی بچرخند و آب و مواد شوینده به طور کامل در تمام نقاط آن نفوذ کرده و تمام میکروب ها از بین برده شوند. با انداختن ملحفه های زیاد درون ماشین، عملا فضایی برای این درست پیش رفتن این فرآیند در دسترس نخواهد بود.

حتی در مواردی دیده شده که پر کردن ماشین با ملحفه های زیاد، می تواند به چین و چروک کردن زیاد آن و حتی پارگی ملحفه ها نیز منجر شود. سعی کنید ملحفه ها را کم کم و طی چند بار درون ماشین بیندازید. این کار علاوه بر جلوگیری از آسیب به بافت پارچه، میکروب ها را به خوبی از بین می برد.


  • استفاده از تنظیمات اشتباه

بعد از ریختن ملحفه ها درون ماشین لباسشویی، باید تنظیمات شستشو را انتخاب کنید. انتخاب چرخه سنگین برای شستن ملحفه هایی که کثیفی زیادی هم ندارند، کاری ضروری نیست. فورته معتقد است که شستن ملحفه ها در چرخه طبیعی شستشو مناسب است و آن ها به خوبی تمیز خواهند شد.


  • خشک کردن آنها برای مدت طولانی

اعتقاد اشتباه دیگری که در زمینه شستشوی ملحفه ها وجود دارد، چرخه طولانی خشک کن ماشین لباسشویی است. برخی فکر می کنند هر چه زمان خشک کردن ملحفه ها درون ماشین بیشتر باشد، بهتر خواهد بود، اما این تصوری اشتباه است و همین مدت زمان طولانی تر برای خشک کردن آن ها، می تواند باعث جمع شدگی پارچه و چین و چروک زیاد آن شود.


خشک کردن ملحفه با حوله

همه پارچه ها مانند هم نیستند، بنابراین بهتر است در زمان انداختن ملحفه ها درون ماشین لباسشویی دقت کنید و پارچه های متفاوت را جدا از یکدیگر درون ماشین بیندازید تا از خشک شدن بیش از حد آن ها جلوگیری شود.

فورته می گوید: “ملحفه ها سریع تر از حوله ها خشک می شود، بنابراین ممکن است زمانی که ملحفه ها به طور کامل خشک شده اند، حوله ها هنوز مرطوب باقی بمانند.”

قرار دادن پارچه های نخی سبک همراه با ملحفه درون ماشین لباسشویی مشکلی ندارد، اما حوله ها مشکل ساز هستند و بهتر است به صورت جداگانه شسته شوند.


نظر خود را بیان کنید