درمان یبوست نوزاد با خاکشیر

درمان یبوست نوزاد

یبوست بیماری است که به دلیل تجمع و خشک شدن مدفوع در روده به وجود می آید. فردی که دچار بیماری یبوست می شود نمی تواند به راحتی دفع مدفوع انجام دهد و هنگام دفع مدفوع احساس درد شدیدی در ناحیه مقعد خود احساس می کند. یبوست یکی از شایع ترین بیماری ها در نوزادان است. و برای درمان آن راه حل های زیادی وجود دارد. نوزادان بیشتر از افراد دیگر دچار بیماری یبوست می شوند. اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا یبوست در نوزادان خیلی طول نمی کشد و بعدا ز مدت کوتاهی برطرف می شود.

نوزادان هنگامی که دچار یبوست می شوند، احساس شکم درد می کنند و ممکن است در اثر دفع مدفوع مقعد آنها آسیب ببیند. در طب سنتی راه های زیادی برای درمان یبوست نوزاد وجود دارد که می توانیم به مواردی مانند، استفاده از خاکشیر، روغن زیتون، شیر خشک، ترنجبین و… اشاره کنیم. در این مقاله می خواهیم که راه های درمان یبوست را بیشتر بررسی کنیم و برای درمان یبوست، روش های را پیشنهاد کنیم.پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

درمان یبوست نوزاد با چوب کبریت

همان طور که اشاره کردیم یبوست در اثر تجمع و خشک شدن مدفوع در روده به وجود می آید. و فرد نمی تواند به راحتی دفع مدفوع انجام دهد و دچار درد در ناحیه ی شکم، لگن، و مقعد می شود. نوزادان بیشتر دچار یبوست می شوند. برای درمان یبوست، درمان های خانگی زیادی وجود دارد که می تواند برای رفع یبوست در نوزادان موثر باشد. یکی از این راه ها استفاده از چوب کبریت برای درمان یبوست است. برای درمان یبوست نوزادان با چوب کبریت، ابتدا باید اطراف مقعد نوزاد را با روغن های گیاهی چرب کنید، سپس چوب کبریت را از قسمتی که گوگرد دارد به اطراف مقعد نوزاد نزدیک کنید. اما توجه داشته باشید که نیاز نیست چوب کبریت را وارد مقعد کنید. این کار برای رفع یبوست نوزاد بسیار موثر است.

همچنین بخوانید: درمان یبوست در بارداری با شیاف، روغن زیتون، انجیر و خاکشیر

درمان یبوست نوزاد

درمان یبوست نوزاد با خاکشیر

یکی از موثر ترین راه حل ها برای درمان یبوست در کودکان و نوزادان، استفاده از خاکشیر است. خاکشیر خاصیت ملین بودن دارد، که همین باعث می شود که کودک و نوزاد مواد غذایی را بهتر هضم کنند. و همچنین از خشک و سفت شدن مدفوع در داخل رود جلوگیری می کند و از این طریق مانع از یبوست در کودکان و نوزادان می شود. از آنجایی که شربت خاکشیر شیرین است کودک یا نوزاد به راحتی آن را می نوشد.

درمان یبوست نوزاد با روغن زیتون

یبوست باعث خشک شدن و تجمع مدفوع در داخل روده ها می شود و مانع از حرکت مدفوع به سمت مقعد می شود. افرادی که یبوست دارند به سخی می توانند، مدفوع کنند و همیشه با احساس درد شدید در ناحیه مقعد روبه رو می شوند. استفاده از روغن زیتون بهترین راه حل برای درمان یبوست می باشد. زیرا روغن زیتون باعث چرب شدن دیواره های روده می شود و با این کار حرکت مدفوع در رود آسان تر می شود. از طرفی روغن زیتون مانع از خشک شدن مدفوع در داخل روده می شود. و از این طریق برای درمان یبوست بسیار موثر است.

اما مصرف روغن زیتون برای درمان یبوست در نوزادان توصیه نمی شود. بهتر است برای رفع یبوست در نوزادان از آب سیب یا گلابی، زردآلو، آلو بخارا و… استفاده شود.

همچنین بخوانید: چگونه از نمک اپسوم برای تسکین یبوست استفاده کنیم؟

درمان یبوست نوزاد با ترنجبین

یکی دیگر از راه های درمان یبوست در نوزادان استفاده از ترنجبین است. استفاده از ترنجبین باعث تقویت سیستم گوارشی نوزاد می شود و با شل کردن مدفوع مانع از تجمع شدن آن در داخل روده ها می شود.

درمان یبوست نوزاد با شیر خشک

استفاده از شیر خشک باعث افزایش وزن نوزاد می شود. البته تشخیص شیر خشک مناسب برای نوزاد توسط پزشک متخصص انجام می شود. تحقیقات نشان داده است که مدفوع نوزادانی که شیر خشک می خورند از نوزادانی که شیر مادر می خورند سفت تر است. به همین دلیل احتمال یبوست در نوزادانی که شیر خشک می خورند بیشتر است.

همچنین بخوانید: آیا سبوس گندم برای یبوست مفید است؟ نحوه مصرف سبوس گندم برای یبوست

درمان یبوست نوزاد با شیر خشک

درمان یبوست نوزاد با فلوس

برای درمان یبوست در نوزاد گیاهان داروی زیادی وجود دارند که می توانند به در مان یبوست نوزاد کمک کنند. اما برای اطمینان از سلامتی نوزاد بهتر است که ابتدا به دکتر مراجعه شود. فلوس یکی از گیاهان دارویی است که از قدیم برای بر طرف کردن یبوست نوزادان از آن استفاده می شود. فلوس خاصیت مسهل و ملین بودن دارد. به همین دلیل می تواند با روان کردن مدفوع از تجمع و خشک شدن آن در روده ها جلوگیری کند.

درمان یبوست نوزاد با تغذیه مادر

از آنجای که مواد غذایی مورد نیاز بدن نوزاد از طریق شیر مادر وارد بدن او می شود. یکی از موثر ترین راه حل ها برای درمان و پیشگیری از یبوست در نوزادان، تصحیح رژیم غذایی مادر است. استفاده ماد از مواد غذایی حاوی فیر مانند، آب سیب و گلابی، آلو بخارا، زرد آلو و همچنین مایعات می تواند از یبوست در نوزاد جلو گیری کند.

درمان یبوست نوزاد با شروع غذای کمکی

معمولا نوزادان زمانی که شروع به خوردن غذا می کنند، به دلیل اینکه سیستم گوارشی آنها هنوز آن قدر قوی نشده است بیشتر دچار یبوست می شوند. به همین دلیل استفاده از غذا های آبکی و سبک مانند، آش، سوپ، عدس و… و همچنین آبمیوه های طبیعی مانند آب سیب و گلابی می تواند به درمان یبوست در نوزادان کمک کند.

همچنین بخوانید: اسباب بازی های مناسب نوزاد تا کودک یک ساله

درمان یبوست نوزاد با چوب کبریت

درمان یبوست نوزاد با طب سنتی

در طب سنتی برای درمان یبوست نوزادان از انواع گیاهان دارویی و روش های حرکتی برای درمان یبوست نوزادان استفاده می شود. از گیاه دارویی که در طب سنتی استفاده می شود می توان به خاکشیر و فلوس اشاره کرد. همچنین حمام نوزاد و ماساژ شکم او می تواند در رفع یبوست نوزاد بسیار موثر باشد.


نظر خود را بیان کنید