آیا قانون جذب حقیقت دارد؟

قانون جذب وجود ندارد!

قانون جذب

قبل از شروع به مطالعه میتوانید مقاله ای کاملاً متفاوت که در مورد تایید قانون جذب صحبت میکند را بخوانید و سپس با مطالعه این مقاله به درک بهتری از قانون جذب و درست یا اشتباه بودن آن دست یابید.

قانون جذب (LOA) بر این اعتقاد است که جهان آن چه افکار شما بر آن تمرکز می کند را برایتان فراهم می کند. بسیاری معتقدند این یک قانون جهانی است که «هم جنس همیشه هم جنس را جذب می کند».

نتایج افکار مثبت همیشه پیامدهای مثبتی دارد. همین امر در مورد افکار منفی صادق است که همواره منجر به نتایج بد می شود. اما LOA خیلی بیشتر از تعاریف است؛ فکر کردن درباره لامبورگینی قرمز همیشه باعث می شود به لامبورگینی قرمز دست یابید.

به گزارش آلامتو به نقل از psychologytoday؛ اولین مقاله در مورد این موضوع در سایت روانشناسی امروز بود – ” Throw Away Your Vision Board.” پس از یک چهارم میلیون بازدید و نامه های بسیار تنفرآمیز، می خواستم مطمئن شوم درک کاملی از LOA داشته ام، بنابراین تمام کتاب های ناشران قانون در اواخر دهه 1800 را خواندم و توسط یکی از نویسندگان “راز” گواهی “متخصص حرفه ای قانون جذب” را دریافت کردم.

سپس مقاله دوم نوشتم ” Throw Away Your Vision Board2 “. این بار بازخورد کمی مثبت تر بود. من اخیرا این کتاب را منتشر کرده ام: حقایقی درباره قانون جذب. در این مقاله 14 دلیلی که بیان می کند قانون جذب وجود ندارد را با هم مرور می کنیم.

پس از دریافت ایمیل های زیادی در رابطه با این مقاله، متوجه شدم نمی توانم به تمام نظرات پاسخ دهم. علاوه بر این، اگر شما افرادی با دید بسته هستید و بدون در نظر گرفتن اطلاعات ارائه شده، معتقدید که LOA وجود دارد، این مقاله به درد شما نمی خورد.

مقاله مرتبط: جابجا کردن اجسام با قدرت ذهن

از بازدید شما تشکر می کنم- ولی وقتش رسیده است که به LOA خود بازگردید. این مقاله برای کسانی است که تازه با LOA آشنا شده اند، افرادی که در مورد آن چیزی نمی دانند، و کسانی که موفق به استفاده از آن نشده اند و افرادی بلندنظر هستند و به دنبال پاسخ می گردند.


 1. شبه علم متافیزیکی:

طرفداران LOA ادعا می کنند که این قانون بر اساس نظریه علمی است. اما این نظریه در بهترین حالت، شبه علمی متافیزیکی با نتیجه گیری مبتنی بر پیش فرض های اشتباه، بی اساس و اغلب نادرست است.

لیستی از اطلاعات علمی نادرست که توسط سازندگان LOA پیشنهاد شده است، راهی طولانی برای این مقاله است (برای جزئیات بیشتر، مقاله “کتاب Throw Away Your Vision ” را بررسی کنید. در اینجا چند مورد از حقایق علمی که در این باره وجود دارد را بیان می کنیم:

 • الکترونها دارای بارهای مثبت هستند
 • در فیزیک ” یکسان همیشه یکدیگر را جذب می کند مانند” (مغناطیس)؟
 • تفکر مواد مغزی را از بین می برد.
 • فقط اتر (نه هوا) نور و فکر را هدایت می کند.
 • اتر تمام ذهن ها را به هم متصل می کند. هنگامی که 2 یا چند ذهن با یکدیگر روبرو می شوند، “تفکرات” ترکیب می شود و سوم “تفکر برتر” را ایجاد می کند.
 • تفکرات بلندتر دارای اکسیژن بیشتری هستند وهوای بهتری برای تنفس دارند .
 • صدای ارتعاشی سریعتر از فکر به گرما و نور تبدیل می شود.
 • انرژی فکر 40،000 هرتز تا 4×1014 هرتز یا بالاتر از 7×1014 هرتز است. در واقع امواج مغزی آهسته تر 1 تا 100 هرتز هستند.
 • جهان، اسم ها را می شنود، نه صفت ها یا شرایط، و فقط تصاویری از افکار شما را می بیند.
 • هر فکری که دارید (حدود 70،000 در روز) دارای یک فرکانس خاص یا طول موج انرژی است. “امور فکر” مغز شما را ترک می کند، از طریق اتر در اطراف ما حرکت می کند و باعث می شود “امور غیررسمی” آنچه در مورد آن فکر می کنید را ایجاد کند.

چرا هر یک از این ها مهم هستند؟ زیرا “حقایق علمی” پایه علمی قانون جذب را تشکیل می دهند.


 1. بدون هدف:

فراوانی و ثروت مهمترین چیزهایی هستند که در قانون جذب ظاهر می شوند. جهان هدف زندگی شما را تعیین می کند. شما بر اساس خواسته های خاص، نه ارزش ها، انتخاب می کنید؛ این یکی از دلایلی است که تمایل به دستیابی به هدف کمتر است، زیرا اینها اهداف اصولی عمیق نیستند.


 1. اقدام نکردن:

تنها راه تبدیل شدن افکار به چیزی که می خواهید این است که ایمان داشته باشید و طوری زندگی کنید که به هدف خود برسید. استور هیکس، سخنگوی LOA، گفت: “شما به این محیط نیامده اید تا عملی انجام دهید.”

عمل به جهان نشان می دهد که شما می دانید آن را ندارید و شما در توانایی دنیا برای محقق کردن هدف تان شک دارید.

در حالی که این امر واضح است که برای رسیدن به هدف، اقدام کردن ضروری است؛ این نکته به طور کامل با اعتقاد LOA متناقض است.


 1. بدون برنامه:

اگر بهترین راه برای رسیدن به اهداف این است که همان طور که قبلا زندگی می کردم ادامه دهم، پس هیچ دلیلی برای برنامه ریزی بیشتر برای انجام کارها وجود ندارد! برنامه ریزی به جهان نشان می دهد شما به توانایی دنیا شک دارید و اعتقاداتان کامل نیست. شک منفی است و پس از شک کردن چیزهای منفی بیشتری جذب خواهید کرد و به هدفتان نخواهید رسید.

در کتاب راز، جک کانفیلد پیشنهاد کرد: “کار ما این نیست که چگونگی را بفهمیم.” “… به این نکته اعتماد کنید که جهان چگونگی به تحقق پیوستن اهداف شما را می فهمد.” مطالعات نشان می دهد این روش تفکر منجر به رضایت کوتاه مدت می شود اما باعث انگیزه کمتر و شانس کمتر برای دستیابی به اهداف می شود.

تعجب آور است که وب سایت جک کانفیلد یک برنامه آموزشی در خصوص چگونگی ” برنامه ریزی برای عمل” می فروشد.


 1. بدون تاریخ:

هنگامی که شما طوری زندگی می کنید که قبلا به اهداف خود رسیده اید، هیچ دلیلی برای تعیین مهلت یا زمان بندی وجود ندارد. همانطور که Rhonda Byrne، نویسنده راز، اظهار داشت: “جهان نیاز به زمان زیادی برای به تحقق پیوستن اهداف شما ندارد.”

در حالی که تحقیق در زمینه تعیین هدف از اهمیت تعیین زمان بندی برای دستیابی به موفقیت پشتیبانی می کند، کارشناسان LOA معتقدند تعیین مهلت برای جهان برای رسیدن به هدف کاری درست نیست.


 1. بدون چالش:

چالش ها افکار منفی ایجاد می کنند و باید از آن ها اجتناب شود. علاوه بر این، اگر شما از لحاظ نظری قبلا به هدف خود رسیده اید، هیچ چالشی نباید وجود داشته باشد.

همانطور که استر هیکس اظهار داشت، “هنگامی که متوجه می شوید فکر کردن درباره چیزی که نمی خواهید باعث جذب بیشتر آنچه نمی خواهید می شود کنترل افکار کاری سخت نخواهد بود…” مزایای زیادی برای به رسمیت شناختن و برنامه ریزی برای چالش هایی که ممکن است بوجود آید، وجود دارد. متاسفانه، اعتقاد به قانون جذب باعث می شود نتوانید از این مزایا استفاده کنید.


 1. بدون شفقت:

در هیچ چیز منفی مانند خیریه یا کمک به نیازمندان درگیر نشوید. این کار باعث می شود افکار منفی و فقر بیشتر را جذب کنید. Wallace Wattles، بنیانگذار LOA نوشت: “درباره فقر صحبت نکنید؛ آن را بررسی نکنید و خودتان را با آن نگران نکنید. وقت خود را صرف کار خیرخواهانه یا حرکت های خیریه نکنید، خیرات فقط باعث ادامه بدبختی می شود. “و” به ثروت توجه کامل داشته باشید؛ فقر را نادیده بگیرید.”

روندا بیرن Rhonda Byrne در راز از این گام فراتر می رود:” اگر افرادی که اضافه وزن دارند می بینید آنها را نگاه نکنید… اگر درباره بیماری صحبت می کنید، بیمار خواهید شد.

آنچه به آن فکر می کنید یا خود را با آن محاصره می کنید – خوب یا بد، چیزی است که به آن دچار خواهید شد. »اگر به LOA اعتقاد دارید، از متخصص های « امداد و سلامتی » مانند پزشک، پرستار، کارمند بیمارستان، روانشناس، پلیس و غیره دوری کنید. از حرفه هایی که در آن با افراد فقیر در ارتباط هستید مانند حسابدار، کارگزار وام، وکیل، بانکدار، وکیل و غیره دوری کنید.

در حالی که تحقیقات نشان می دهد کار خیرخواهانه، همدلی و کارهای داوطلبانه برای دهنده و و گیرنده خوب است، اگر به LOA اعتقاد دارید از آن ها دوری کنید.


 1. بدون پشتیبانی:

از آنجا که همیشه چیزی را جذب می کنید که به آن می اندیشید، باید از هر نوع گروه پشتیبانی برای افراد مبتلا به بیماری های ذهنی یا جسمی و یا افرادی که تجربه مشابه دارند اجتناب کنید.

تحقیقات نشان می دهد گروه های پشتیبانی از قبیل الکلی های گمنام، مراقبت وزن و یا حمایت از سرطان پستان مفید هستند. LOA به اشتباه پیش بینی می کند شرکت در این گروه ها باعث بدتر شدن مشکلات می شود.


 1. بی فکری:

با استناد به LOA، باید به طور مداوم در آینده ای غیر واقعی زندگی کنید، همان چیزی که پیش بینی می کنید به آن دست خواهید یافت و نتیجه مثبت برای شما دارد. این ایمان به جهان را نشان می دهد. فکر کردن در مورد برنامه ها، اقدامات و چالش ها متضاد و منفی است، بنابراین بر روند کار تمرکز نکنید و فقط بر نتیجه تمرکز کنید؛ زندگی بدون توجه به حال حاضر.

این تعریف بی فکری است. آگاهی کامل و توجه به اینجا و حال حاضر بی فکری است و نشان داده شده است که باعث ایجاد قدرت سلامتی و رضایت بیشتر از زندگی و شادی می شود.


 1. سرزنش خود:

از آنجایی که LOA قرار است خوب باشد، قانون جهانی، مثبت بودن همیشه باعث جذب بیشتر مثبت می شود. نتیجه این است که تنها شما مسئول هدفی هستید که با موفقیت به آن دست نیافته اید، مهم نیست اهداف چقدر غیر واقعی باشند.

این فرضیه بیان میکند شما نه تنها افکار و اعمال خود را کنترل می کنید، بلکه کسانی که در اطراف شما هستند … و طبیعت را نیز کنترل میکنید. واقعیت این است که شما این کار را نمیکنید. متاسفم که این فکر را برای شما خراب می کنم.


 1. قربانی را سرزنش کنید:

تنها دلیل اینکه چیزهای بد برای شما رخ می دهند، افکار منفی شما هستند.

اگر سرطان سینه دارید – 100٪ مقصر شما هستید (نه ژنتیک). اگر به شما تجاوز جنسی می شود- 100٪ تقصیر خودتان است. کودکانی که توسط تروریست ها کشته می شوند، نوزادان بیمار در بخش مراقبت های ویژه، قربانیان سیل، طوفان، بلایای طبیعی، هولوکاست و … – بله، تقصیر خودشان است.

همه ما ته قلبمان میدانیم فکر کردن به این ایده نیز مسخره است. با این حال، این یک فرض اساسی و پایه در LOA است. شما هرگز چیزی را که به آن فکر نمی کنید را جذب نمی کنید. وقتی چیز بدی برای کسی اتفاق می افتد، باید آن فرد را سرزنش کرد. برای کسی که مبتلا به سرطان است یا بیمار است یا گرسنگی کودکان فقیر متاسف نباشید، تقصیر خودشان است. چه چیزی باعث چاقی می شود؟

متابولیسم آهسته؟ خیر، افکار چربی. از دید کارشناسان LOA، “بیماری نمی تواند در بدنی که در یک وضعیت عاطفی سالم زندگی می کند ایجاد شود” (باب پروکر Bob Proctor). “شما نمیتوانید هیچ چیزی را بدست آورید، مگر اینکه فکر کنید می توانید آن را به دست آورید، و فکر کردن به چیزی در واقع دعوت کردن آن به سمت خودتان است.” (از راز). “افکار و اعمال خوب هرگز نمیتواند نتایج بدی تولید کنند؛ افکار و اعمال بد هیچگاه نمیتواند نتایج خوبی ایجاد کنند.

درد و رنج همیشه اثر تفکر غلط در برخی جهات است. “(جیمز آلن). “اگر انسان فقط فکرهای سلامتی کامل داشته باشد، عملکرد کامل سلامتی را در خود ایجاد می کند …” (والاس واتل). “هر شخص هر جنبه ای از تجربیات خود را ایجاد می کند – ما سلامتی خود در تمام طول زندگی را کنترل می کنیم. هیچ اتفاقی وجود ندارد. »(استر هیکس).


 1. ما کامل نیستیم:

LOA “قانون کاملی” است و باید به یک زندگی کامل تبدیل شود. به ما گفته شده است که هیچ هدفی بسیار بزرگ نیست اگر بتوانید آن را تصور کنید؛ هیچ هدف غیرواقعی وجود ندارد. از راز “شما می توانید به سلامتی کامل، بدن عالی، وزن مناسب و جوانی ابدی فکر کنید. می توانید آن را با فکر کردن دائم به آن، به واقعیت تبدیل کنید.

بررسی واقعیت- زندگی کامل نیست. زندگی می تواند عالی، فوق العاده، شگفت انگیز، باور نکردنی و حتی مطلوب باشد.

اما کامل؟ زندگی کامل نمی شود. مشکل این روش تفکر چیست؟ چرا کامل امکان پذیر نیست؟ فانتزی در خصوص کمال باعث می شود در کوتاه مدت احساس راحتی کنید اما در واقع شانس رسیدن به اهداف را کاهش می دهد و باعث ناراحتی و سرزنش می شود.

اگر به دنبال نتایج عالی برای رضایت هستید- سلامت کامل، بدن عالی، خانواده خوب، ازدواج خوب، دوستی خوب، بچه های عالی، خانه خوب، کار خوب، زندگی خوب، بیشتر به دنبال ناامیدی هستید. مطالعات تحقیقاتی این موضوع را تایید می کنند.


 1. اثر پلاسیبو (تلقین):

تلقین برای افرادی که تفکرات مثبت دارند غیر فعال و بی اثر است. هر چقدر انتظارات و اعتقادات شما در خصوص تاثیر چیزی زیاد باشد، شانس بیشتری برای پاسخ های مثبت وجود دارد.

ذهن یک ابزار قدرتمند است. ما می توانیم ضربان قلب و فشار خون را از طریق تجسم افزایش یا کاهش دهیم. برخی از معتقدان LOA که معتقدند این اتفاق می افتد، این کار را انجام داده اند و این اتفاق افتاده است.

مردم تمایل دارند LOA برای موارد کوچکتر که به آن فکر نمی کنند باعث موفقیت آنها شود. به عنوان مثال پیدا کردن پول در خیابان، دریافت چک با بسته پستی، شنیدن از یک دوست قدیمی و غیره. آیا اعتقاد به قانون جذب بهتر از مالیدن پای خرگوش، ریختن سکه در چشمه یا جناق است؟ خودتان آزمایش کنید، پاسخ منفی است!


 1. شواهد داستان گونه:

شواهدي مبنی بر اینکه LOA یک راه موثر برای دستیابی به اهداف است، شواهدی داستان گونه، غیر علمی و گزارش های بی پایه و اساس است. این واقعیت ثابت نمی کند که این مسئله وجود ندارد. اما دقیقا بررسی کنید ببینید آیا می خواهید زمان، پول و انرژی را برای چیزی بی فایده و مضر، سرمایه گذاری کنید.

مردم بیشتر دوست دارند موفقیت ها را منتشر کنند تا ناکامی ها. ما همچنین apophenia را امتحان کردیم(اعتقادی بر این که معنی پشت داده های تصادفی وجود دارد)، در حالی که بر روی اتفاقات همزمان بدون در نظر گرفتن زمان هایی که تجربه های متفاوتی را تجربه می کنیم، تمرکز کنیم.

چند بار به آن افراد فکر کرده اید و آنها با شما تماس نگرفته اند؟ از دو هزار نفری که امروز به آن فکر کردم، فقط دو نفر از آن با من تماس گرفته اند. این یک درصد عالی نیست – 0.1٪. اما اگر به آن فرد به عنوان فردی که تماس می گیرد فکر کرده باشیم داستان فرق می کند. من به برت فکر کردم و او با من تماس گرفت- این 100٪ است!

اگر شما وب سایت ها و پست های LOA را بخوانید، متوجه می شوید بیش از 90٪ آن ها موثر هستند- بنابراین تقریبا تمام افراد به این روش به اهدافشان دست پیدا می کنند. هنگامی که با کارشناسانی صحبت می کنید که در خصوص تلاش جامعه با استفاده از LOA تحقیق می کنند، متوجه می شوید داستان کاملا متفاوت است.

نرخ شکست بسیار بالا است! در واقع، جان آساراف متخصص LOA برآورد کرد میزان موفقیت حدود 0.1٪ است !! ما معتقدیم این عدد درست است.

متاسفم در این مقاله ملامت و سرزنش ذکر شده است. اما این چیزها باید گفته می شد. میلیون ها نفر زمان، پول و انرژی خود را در سیستمی بی اثر و مضر تلف می کنند.

این مقاله توسط استاد روانشناسی دانشگاه آریزونا آقای نیل فاربر در سایت معتبر روانشناسی امروز منتشر شده و آلامتو بدون هیچگونه تغییری آنرا منتشر کرده است؛ نظر شما درخصوص قانون جذب چیست؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید