طرز تهیه سبزه گندم برای عید

طرز تهیه سبزه گندم برای عید

همه ما ایرانی ها قبل از رسید سال نو، سبزه های از گندم در خانه درست می کنیم. این سبزه ها یکی از اعضای مهم سفره های هفت سین ما هستند. سبزه برای ما ایرانیان نمادی از سبز شدن و زنده شدن طبیعت است. معمولا برای سبزه عید از گندم استفاده می کنند. دانه های گندم معمولا در عرض یک هفته رشد می کنند. البته برای تهیه سبزه گندم از دانه های دیگری مانند عدس، نخود و… استفاده می کنند. بسیاری از مردم به زیبایی و ظاهر سبزه های خود خیلی دقت می کنند و دوست دارند تا سبزه هایشان شکل و ظاهری خوب داشته باشد. به همین دلیل سعی می کنند از روش های مختلفی برای کاشت سبزه استفاده کنند تا سبزه هایشان به بهترین شکل ممکن سبز شود.

بسیاری از افراد از این موقعیت استفاده می کنند و سبزه های تزئینی درست می کنند و آنها را می فروشند. زیرا افراد زیادی هستند که به نا به دلایلی سبزه عید درست نکرده اند و این می تواند بهترین گزینه برای آنها باشد. در این مقاله قصد داریم تا بهترین روش های طرز تهیه سبزه گندم را به شما یاد بدهیم تا بتوانید بهترین سبزه های عیدی برای خودتان در خانه تهیه کنید و بهار را به خانه یتان دعوت کنید.

همچنین بخوانید: آموزش نحوه کاشت سبزه با خاکشیر روی اسفنج، تنگ ماهی، کوزه سفالی و …

مراحل کاشت سبزه گندم

مراحل کاشت سبزه گندم

کاشتن سبزه های عیدی که با گندم تهیه می شوند. مراحل خاصی دارند که اگر این مراحل به خوبی انجام شود می توانید بهترین سبزه عید را در خانه تهیه کنید.

اولین مرحله:

اولین قدم تهیه دانه های گندم سالم است. دانه های گندمی که سالم نیستند نمی توانند به خوبی رشد کنند. به همین دلیل سالم بودن دانه های گندم بسیار مهم است و باید دانه ها به دور از هر گونه کرم خوردگی یا آفت باشند.

دومین مرحله:

دومین قدم این است که این دانه ها را در آب بریز و بگذارید تا کاملا در آب خیس شده و یکم نرم شوند.

مراحل کاشت سبزه گندم

سومین مرحله:

دانه های گندم را به ظرفی که مورد نظرتان است تا سبزه ها به شکل آن در آیند و بریزید. روی سبزه ها پارچه ای خیس بیندازید و هر روز به دانه های گندم آب بدهید تا زمانی که دانه ها شروع به جوانه زدن نکرده اند پارچه را بر ندارید.

مراحل کاشت سبزه گندم

چهارمین مرحله:

بعد از اینکه دانه های گندم شروع به جوانه زدن کردند پارچه را برداشته و این بار با استفاده از آب پاش به جوانه ها آب بدهید.

مراحل کاشت سبزه گندم

پنجمین مرحله:

زمانی که جوانه ها کاملا رشد کردند، برای مرتب دیده شدن سبزه ها قسمت های بالای سبزه ها را با قیچی مرتب کنید تا سبزه شما یک دست شود.

مرحله آخر:

برای اینکه سبزه یتان زیبا دیده شود، دور آن را با یک ربان قرمز ببندید. یا می توانید از وسایل تزئینی برای زیبا تر دیده شدن سبزه هایتان استفاده کنید.

همچنین بخوانید: طرز کاشت سبزه عید با هسته نارنج و پرتقال و زمان مناسب کاشت آن

طرز تهیه سبزه گندم در خاک

زمان کاشت سبزه گندم

بهترین زمان برای کاشت سبزه ها دو یا سه هفته قبل از عید است. در این مدت سبزه ها به خوبی رشد می کنند و برای روز اول عید سبزه شما آماده خواهد شد. اگر شما هم جزوه افرادی هستید که دیر دست به کار شده اید می توانید از سبزه های آماده استفاده کنید.

طرز تهیه سبزه گندم در خاک

برای اینکه سبزه هایتان برای مدتی طولانی سبز و با نشاط بمانند می توانید آنها را در خاک بکارید. گندم هی که در خاک کاشته می شوند نسب به گندم های دیگر بیشتر عمر می کنند و سبز می مانند حتی اگر خاکشان مناسب و حاصل خیز باشد به ثمر هم می نشینند. برای تهیه سبزه گندم در خاک طبق مراحل زیر عمل کنید.

مرحله اول

مقداری گندم را در آب خیس کنید و بگذارید گندم ها جوانه بزنند.

مرحله دوم

در ظرف مورد نظر مقداری خاک حاصل خیز بریزید و جوانه های گندم را روی خاک بریزید. سپس یک لایه خاک روی آن بریزید

مرحله سوم

در این محله با استفاده از یک آب پاش به آرامی گنم ها را آبیاری کنید. ظرف حاوی گندم ها را جلوی آفتاب بگذارید تا نور کافی دریافت کنند.

مرحله چهارم

زمانی که سبزه رشد کرد می توانید انتهای سبزه ها را به قیچی مرتب کنید تا سبزه تان یک دست شود.

مرحله پنجم

دوره سبزیتان را با یک ربان قرمز یا هر رنگی که مورد علاقه یتان هست، ببندید.

طرز تهیه سبزه گندم در تنگ ماهی

یکی از بهترین روش ها برای داشتن یک سبزه متفاوت کاشتن سبزه ها در داخل تنگ ماهی است. با این کار شما می توانید سبزه زیبا و متفاوتی داشته باشید. برای کاشتن همچین سبزه ای می توانید به صورت زیر عمل کنید.

مراحل کاشت سبزه گندم در تنگ ماهی

مرحله اول

مقداری گندم سالم را در آب بریزید تا خوب خیس شود.

مرحله دوم

گندم ها را داخل تنگ ماهی بریزید و روی آنها یک پارچه خیس بیندازید. و هر روز از روی پارچه به گندم ها آب بدهید.

مرحله سوم

زمانی ه دانه ها جوانه زدند، پارچه را از روی دانه ها برداشته و هر روز با آب پاش به سبزه ها آب بدهید

مرحله آخر

سبزه ها را در مقابل نور خورشید قرار دهد تا به خوبی رشد کنند.

طرز تهیه سبزه گندم با ساقه

اگر می خواهید که سبزه های عیدتان ساقه داشته باشند باید گندم هایتان را داخل خاک بکارید. این کار باعث می شود که گندم ها مواد لازم برای رشد خود را داشته باشند و کم کم رشد کنند و تبدیل به گندم های کامل که ساقه دارند شوند.

همچنین بخوانید: آموزش کاشت سبزه ذرت مجلسی برای عید در تنگ ماهی و در خاک

طرز تهیه سبزه گندم در گلدان

طرز تهیه سبزه گندم در گلدان

برخی از افراد علاقه دارند تا سبزه عید را در داخل گلدان های زیبا و تزئینی بکارند. این کار خیلی راحت است. همچنین این سبزه ها بسیار زیبا خواهند بود. برای تهیه سبزه در گلدان به صورت زیر عمل کنید.

مراحل کاشت گندم در گلدان

مرحله اول

مقداری گندم سالم را در آب بریزید تا خوب خیس شوند.

مرحله دوم

داخل گلدان مورد نظرتان مقداری خاک حاصل خیز بریزید، سپس گندم ها را رئی خاک ریخته و مقداری خاک روی گندم ها بریزید.

مرحله سوم

با آب پاش به دانه ها آب بدهید و آنها را در معرض نور خورشید قرار دهید.

مرحله آخر

در این مرحله بعد از سبز شدن گندم ها انتهای سبزه را با قیچی مرتب کنید تا سبزیتان یک دست و مرتب شود.


1 دیدگاه

  1. سودی

    سلام وقت بخیر، عکسی که اول متن گذاشتین سبزه چی هست؟؟

نظر خود را بیان کنید