کاشت سبزه با خاکشیر

باز عید نوروز نزدیک است و باسلیقه‌ها به دنبال ایده‌های تازه برای هرچه زیباتر کردن سفره هفت سین هستند. اگر دوست دارید به سبزه هفت سین خود شکل بدهید کاشت سبزه با خاکشیر را پیشنهاد می‌کنم. شما به آسانی می‌توانید خاکشیر را روی کوزه، گلدان، کلاه، تنگ و … پرورش دهید. اما چطور؟ در ادامه متن با ما همراه باشید کاشت سبزه با خاکشیر روی کوزه سفالی، روی اسفنج، روی تنگ ماهی را با هم ببینیم.

نحوه کاشت سبزه با خاکشیر

کاشت سبزه با خاکشیر از چند جهت ایده خوبی است. یکی اینکه شما می‌توانید آن را تقریباً روی هر جسمی که بخواهید پرورش دهید و به هر شکلی دربیاورید. زیرا بذرهای خاکشیر دارای لعاب هستند و زمانی که خیس بخورنند ماده‌ای چسبناک اطراف آنها را احاطه می‌کند و به همین دلیل قابلیت چسبیدن به هر سطحی را دارند.

نکته دیگری که در مورد کاشت آن قابل توجه است، سرعت رشد خاکشیر است. پس اگر حس ‌می‌کنید برای کاشت سبزه گندم، عدس و … دیر شده است و ناچارید سبزه هفت سین را از بازار تهیه کنید، باید بگوییم سبزه خاکشیر مشکل شما را حل می‌کند.

نحوه کاشت به این صورت است:

  1. ابتدا باید متناسب با اندازه ظرف خود، حداقل 1 استکان بذر خاکشیر را با 5 استکان آب خیس کنید. حداقل برای 5 تا 6 ساعت آن را در گوشه‌ای بگذارید تا لعاب دهد.
  2. ظرف مورد نظر را انتخاب کنید و روی قسمت‌هایی که تمایل دارید سبز شود را با یک لایه نازک پنبه بپوشانید. برای ثبیت بیشتر می‌توانید یک لایه تنظیف هم روی آن بکشید.
  3. حالا یک لایه نازک را به صورت یکدست روی همه قسمت‌ها بکشید.
  4. یک نایلون که در آن چند سوراخ ایجاد کرده‌اید روی ظرفی که آماده شده است قرار دهید. توجه کنید که نایلون با ظرف در تماس نباشد چون ممکن است خاکشیرها را از پنبه جدا کند.
  5. به طور مرتب و به آرامی بذرها را با اسپری آبیاری کنید.
همچنین بخوانید: آموزش کاشت سبزه ذرت مجلسی برای عید در تنگ ماهی و در خاک

زمان کاشت سبزه با خاکشیر

زمان کاشت سبزه با خاکشیر

فقط پنج یا شش روز زمان می‌برد تا سبزه خاکشیر شما آماده شود. پس می‌توانید در هفته آخر اسفند اقدام به تهیه این سبزه کنید. البته برای داشتن یک سبزه زیبا و یکدست باید از خاکشیرهای تازه استفاده کنید. در غیر اینصورت ممکن است با وجود گذشت زمان بیشتر هم چیزی سبز نشود.

سبزه با خاکشیر با جوراب

اگر قصد دارید سبزه خاکشیر را روی کوزه، ظرف یا مجسمه خاصی درست کنید می‌توانید از جوراب کمک بگیرید. یک جوراب نازک زنانه که قابلیت کش آمدن کافی داشته باشد را انتخاب کنید و روی ظرف مورد نظر بکشید. سپس جوراب را خیس کنید و بذرهایی که از قبل خیس خورده و لعاب‌دار شده‌اند را روی آن بمالید. باز هم باید دقت کنید که خاکشیر به صورت یکدست در همه جا پخش شود تا نتیجه کار زیبا باشد. در این روش هم باید آبیاری با اسپری و با ملایمت انجام گیرد.

همچنین بخوانید: طرز کاشت سبزه عید با هسته نارنج و پرتقال و زمان مناسب کاشت آن

کاشت سبزه با خاکشیر روی اسفنج

کاشت سبزه با خاکشیر روی اسفنج

کاشت سبزه خاکشیر روی اسفنج ایده جدیدی است که می‌تواند با خلاقیت زیادی همراه باشد. شما می‌توانید با کمی ابتکار طرح‌ها متنوع و جالبی را پیاده کنید. برای مثال می‌توانید اسفنج را به شکل یک درخت، یک کُره، کلاه، یا حتی حیوان نماد آن سال دربیاورید. انتخاب شکل اسفنج بستگی به سلیقه شما دارد. اسفنج‌ها به خاطر بافت نرمی که دارند به راحتی با یک قیچی تیز قابل شکل دادن هستند. فقط دقت کنید که همه ناصافی‌های آن را بگیرید و سطح اسفنج خود را به صاف و مرتب کنید.

حالا باید آن را بشویید تا مرطوب شود. سپس خاکشیرهایی که از قبل خیس کرده‌اید را به آرامی با دست روی آن بکشید. حالا باید اسفنج را در نقطه‌ای قرار دهید که تا زمان سبز شدن بذرها دیگر نیاز به جابجایی و تکان دادن نباشد. فراموش نکنید که به صورت مرتب آن را آبیاری کنید به طوری تمام سطح مرطوب شود. پس از پنج تا شش روز سبزه‌ای به شکل مورد علاقه خودتان خواهید داشت.

سبزه با خاکشیر در تنگ ماهی

در تهیه سبزه با خاکشیر میزان بذر مورد نظر به اندازه تنگ شما بستگی دارد. طبق روالی که پیش از این گفتیم بذر خاکشیر را خیس کنید تا لعاب بدهد. حالا باید بستری که قرار است خاکشیر روی آن سبز شود را تهیه کنید. می‌توانید کف تنگ خود سنگریزه، خاک ژله‌ای، ماسه یا هر چیزی که در نظر دارید بریزید. سپس با یک لایه پنیه به ضخامت 1 سانتی‌متر روی آن را بپوشانید. برای تثبیت بهتر روی آن تنظیف بکشید.

سپس پنبه را به طور کامل خیس کنید و بذرهای خاکشیر که از قبل خیس خورده‌اند را روی آن بریزید. حالا روی تنگ را برای 2 تا 3 روز با یک نایلون سوراخ دار بپوشانید و آن را در محل نور گیری قرار دهید. فراموش نکنید که تنگ را به طور مرتب آبیاری کنید. توجه کنید که نباید داخل تنگ آب بریزید، این کار باعث پلاسیده شدن بذرها خواهد شد. همچنین تنگ را نقطه خنکی نگهداری کنید تا مانع کپک زدن آن شوید.

سبزه با خاکشیر روی کوزه سفالی

سبزه با خاکشیر روی کوزه سفالی

کاشت سبزه با خاکشیر روی کلاه

کاشت سبزه با خاکشیر روی کلاه

همچنین بخوانید: زیباترین مدل‌های سبزه هفت سین مخصوص نوروز

کاشت سبزه با خاکشیر روی شیشه

کاشت سبزه با خاکشیر روی شیشه

سخن آخر

همانطور که در این مطلب دیدید انتخاب خاکشیر برای سبزه عید به شما فرصت بروز سلیقه و خلاقیت را می‌دهد. شما خیلی راحت می‌توانید روی هر سطحی حتی عمودی سبزه بکارید و یک سفره هفت سین خاص و متفاوت داشته باشید. اگر شما هم ایده و نظری برای هر چه جذاب‌تر شده سبزه هفت سین دارید، می‌توانید در بخش نظرات بیان کنید.


نظر خود را بیان کنید