کاشت سبزه با هسته نارنج

عید باستانی ایرانیان نزدیک است و بانوان با ذوق در هر خانه‌ای برای برپا کردن آن و چیدن یک هفت سین بی‌نظیر برنامه‌ها دارند. هفت سین سفره عید نوروز است که از هفت جزء تشکیل شده است. هر یک از اجزاء آن یک سین به حساب می‌آید و مفهوم خاصی در پشت آن است. سبزه یکی از اصلی‌ترین نمادهاست که چیدن سفره هفت سین بدون آن معنا ندارد. در این مقاله قصد داریم آموزش کاشت سبزه به سبک تازه‌ای را آموزش دهیم. کاشت سبزه با هسته نارنج و پرتقال انتخابی تازه و متفاوت است که می‌تواند جلوه ویژه‌ای به سفره شما بدهد. با ما همراه باشید.

کاشت سبزه با هسته نارنج

سبزه در اعتقاد و باور ما نمادی از زندگی دوباره، شادابی و پیوند با طبیعت است. ما سبزه را با این امید و آرزو در سفره هفت سین خود قرار می‌دهیم که همراه با خود سرزندگی و حیات را به سال جدیدی از زندگیمان وارد کند. بسیاری از بانوان علاقه دارند که سبزه هفت سین را با دستان خودشان تهیه کنند. این کار بسیار هیجان انگیز است و نشان دهنده کدبانو بودن خانم خانه است. معمولاً در سفره‌های هفت سین سبزه‌های گندم، عدس، ماش، خاکشیر و … را می‌بینیم. بسیاری از اوقات بعد از پایان نوروز عمر این سبزه‌ها تمام شده و در طبیعت یا سطل زباله رها می‌شوند.

برآوردی در این زمینه صورت گرفته که نشان می‌دهد ایرانی‌ها هر ساله در نوروز 60 میلیارد ریال هزینه مواد اولیه و آب صرف تهیه سبزه می‌کنند. با کمی سلیقه و ابتکار می‌توان از سایر دانه‌ها و هسته‌ها مثل نارنج برای کاشت سبزه استفاده کرد. کاشت سبزه با هسته نارنج در واقع تعدادی نهال تر و تازه نارنج را در اختیار ما قرار می‌دهد. این نهال‌ها با رسیدگی مناسب می‌توانند تبدیل به درختانی شوند که سال‌ها رشد می‌کند و برای محیط زیست ما مفید است.

همچنین بخوانید: فال عید نوروز

طرز کاشت سبزه با هسته نارنج

1.برای شما که دوست دارید متفاوت از بقیه باشید، کاشت سبزه با هسته نارنج را به جای گندم یا عدس پیشنهاد می‌کنیم. در ادامه به شما آموزش می‌دهیم چطور یک سبزه نارنج بی نظیر داشته باشید.

2. شما باید هسته‌ها را از قبل تهیه کرده باشید. ساده‌ترین راه این است که هسته‌های نارنج را به ملایمت خارج کرده و در جای خشکی نگه دارید. قدیمی‌ها معتقدند هسته نباید زبان زده شوند تا سبز شوند، پس قبل از خوردن آنها را خارج کنید.

کاشت سبزه با هسته نارنج

3. حداقل یک ماه مانده به نوروز هسته‌های نارنج که آماده کرده بودید را برای 48 ساعت خیس کنید. بعد از این مدت پوست آنها به راحتی جدا می‌شوند. برای سبز شدن نباید به مغزها آسیب وارد کرد.

کاشت سبزه با هسته نارنج

4. حالا نوبت کاشتن هسته‌ها در گلدان یا ظرفی است که تدارک دیده‌اید. باید ظرف را از خاک سبک باغچه پر کنید وهسته‌ها را با فاصله 1 سانتی‌متر از هم و در عمق 2 سانتی‌متری از خاک بکارید.

5. توجه کنید که ته گلدان خود را سوراخ کنید تا آب اضافی خارج شده و از پوسیدگی دانه‌ها جلوگیری شود.

6. روی هسته‌ها یک لایه نازک از خاک بریزید و با سنگ‌ریزه بپوشانیید.

7. حالا باید با آب‌پاش باغبانی یا اسپری به طور مرتب خاک را خیس کنید.

8. برای افزایش احتمال سبز شدن هسته‌ها، دو روز اول روی گلدان را با پلاستیک بپوشانید. این کار به حفظ رطوبت خاک کمک می‌کند.

9. ظرف را در محلی نور گیر و دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

10. هسته‌ها طی دو هفته تا یک ماه شروع به جوانه زدن می‌کنند و یک سبزه زیبا در عید نوروز خواهید داشت.

همچنین بخوانید: اس ام اس رسمی تبریک سال نو و عید نوروز

کاشت سبزه با هسته نارنج و پرتقال

کاشت سبزه با هسته همه مرکبات شبیه به هم است. به همین ترتیب شما می‌توانید با دنبال کردن آموزش کاشت نارنج، اقدام به کاشت سبزه با هسته پرتقال کنید. در صورتیکه تمامی مراحل شرح داده شده در بالا را به درستی انجام داده باشید و نور و رطوبت کافی به گیاه برسانید، معمولاً طی سه تا پنج هفته شاهد سبز شده هسته‌ها خواهید بود. پس از دیده شدن برگ‌ها دیگر نیازی به قرار دادن ظرف در نور مستقیم خورشید نیست.

زمان کاشت سبزه نارنج

به بار نشستن و سبز شدن هسته نارنج که از مرکباب است، نسبت به گندم و دیگر غلات زمان بیشتری می‌برد. پس اگر تصمیم گرفته‌اید برای امسال سبزه نارنج داشته باشید، بهتر است در دی یا بهمن ماه اقدام به کاشت کنید.

سخن آخر

در این مقاله به آموزش کاشت سبزه با هسته نارنج و پرتقال پرداختیم. نکته اساسی که باید مد نظر داشته باشیم مسئله خشکسالی در اکثر نقاط کشور است. بر همه ما واجب است که تمام سعی خود را در جلوگیری از هدر رفت محصولات کشاوری که برای تهیه آنها آب فراوانی مصرف شده است داشته باشیم.


نظر خود را بیان کنید