آموزش کاشت سبزه ذرت

یکی از تازه‌ترین انواع سبزه انداختن برای عید، سبزه ذرت است که مخاطبان خاص خود را دارد. در سال‌های اخیر سبزه‌های دیگر به جز گندم، عدس و ماش هم طرفداران زیادی پیدا کرده است. در این مقاله از آلامتو آموزش کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی و در خاک برای علاقمندان ارائه کرده‌ایم.

آموزش کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی

هر روز ایده و سبک تازه‌ای به رسومات سنتی ما اضافه می‌شود. یکی از رسم‌ها اصطلاحاً سبزه انداختن برای عید است. اما دیگر خبری از ظروف ساده که پر می‌شد از دانه‌ها گندم تا سبز شوند برای سفره هفت نیست. همه دوست دارند هفت‌سینی متفاوت از دیگران داشته باشند. این روزها سلیقه و خلاقیت در چیدن سفره هفت سین حرف اول را می‌زند. همیشه لازم نیست برای متفاوت شدن هزینه زیادی صرف کنید. تنها کافی است ایده‌های جدید را پیدا و آنها را آنطور که می‌پسندید پیاده کنید.

کاشت سبزه ذرت در تنگ هم یکی از این ایده‌هاست. شنای ماهی عید بین ریشه‌های ذرت که در آب رشد کرده‌اند یک هفت سین رویایی به شما می‌دهد. در این بخش ما به شما آموزش کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی را به صورت مرحله به مرحله آموزش می‌دهیم.

 1. اگر می‌خواهید سبزه ذرت برای عید داشته باشید باید حداقل 20 روز پیش از نوروز دست به کار شوید.
 2. باید ذرت مناسب قابل سبز شدن تهیه کنید، این دانه‌ها با ذرتی که برای تهیه پاپکورن استفاده می‌شود متفاوت است.
 3. دانه‌های ذرت را برای مدت چهار روز خیس کنید. تا روزیکه دانه‌ها جوانه بزنند هر روز آب آن را عورض کنید.
 4. در مرحله بعد باید ذرت‌ها را لای دستمال نخی قرار داده و مرتب روی آن آب اسپری کنند.
 5. پس از اینکه جوانه‌ها سبز شدند، داخل تنگ یک سبد گذاشته و ذرت‌ها را درون سبد بریزید.
 6. باید سبدی انتخاب کنید که وارد تنگ شود. تنگ را از آب پر کنید به طوریکه ذرت‌ها درون تنگ قرار بگیرند.
 7. پس از 10 روز دانه‌های ذرت سبز شده و ریشه می‌دهند. حالا می‌توانید درون تنگ ماهی انداخته و یک سبزه متفاوت و زیبا برای سفره عید داشته باشید.
همچنین بخوانید: طرز کاشت سبزه عید با هسته نارنج و پرتقال و زمان مناسب کاشت آن

آموزش کاشت سبزه ذرت در تنگ ماهی

آموزش کاشت سبزه ذرت در خاک

 1. برای کاشت سبزه ذرت، باید ذرت‌های تازه قابل کشت را خریداری کنید.
 2. ذرت‌ها را پانزده روز تا یک ماه قبل از نوروز بکارید.
 3. برای اینکه ذرت‌ها آماده سبز شدن بشوند، باید به مدت حداقل سه روز آنها را خیس کنید.
 4. در این روش هم باید هر روز آب ظرف را عوض کنید تا آب تازه به ذرت‌ها برسند. بهتر است ظرف را عوض نکنید تا آسیبی به دانه‌های تازه جوانه زده نرسد.
 5. بعد از 4 روز می‌بینید که اغلب ذرت‌ها جوانه زده‌اند. آنها را درون پارچه قرار داده و به طور مستمر با اسپری روی آن آب بپاشید. در این مدت باید روی جوانه‌ها را بپوشانید.
 6. مرحله بعد انتخاب ظرف مورد نظر برای سفره هفت سین است. شما باید ظرف یا گلدان را با مقدار مناسبی از خاک باغچه پر کنید.
 7. دانه‌های ذرت را به فاصله مناسب در گلدان قرار دهید به طوریکه روی هم ریخته نشوند. در غیر اینصورت دانه‌های زیری پلاسیده شده و همه سبزه شما را خراب می‌کنند. اگر دانه‌های ذرت شما کم باشند هم یک سبزه کم پشت خواهید داشت که مناسب سفره هفت سین نخواهد بود.
 8. سپس آنها را با یک لایه نازک از خاک بپوشانید. شما باید ظرف را به طور مرتب آبیاری کنید و خشک شدن آن جلوگیری کنید.
 9. ظرف را در نقطه‌ای از منزل قرار دهید که نور غیر مستقیم خورشید به آن برسد. این سبزه برای آماده شدن حداقل 15 روز زمان می‌برد.
همچنین بخوانید: زیباترین مدل‌های سبزه هفت سین مخصوص نوروز

آموزش کاشت سبزه ذرت در خاک

زمان کاشت سبزه عید با ذرت

اگر می‌خواهید امسال یک سفره هفت سین متفاوت داشته باشید و ذرت سبز کنید باید زودتر از سال‌های قبل اقدام کنید. بهتر است هفته اول اسفند یا حداقل قبل از نیمه ماه ذرت‌ها را خیس کرده باشید. به این ترتیب شما اطمینان خواهید داشت که مجبور نمی‌شوید از سبزه بازاری استفاده کنید.

سخن آخر

همراهان عزیز همانطور که می‌دانید در تهیه هر سبزه هفت سین نوعی از غلات، حبوبات یا هر دانه دیگری استفاده می‌شود. شما در طول نوروز به سبزه خود آب می‌دهد. رها کردن این سبزه در نهرها، جاده‌ها یا سطل زباله معادل به هدر دادن همه منابع مورد استفاده است. شما می‌توانید پس از نوروز سبزه را در آفتاب خشک کرده و به کود برای گلدان‌های خود تبدیل کنید. در برخی شهرها نیز شهرداری اقدام به جمع آوری و انتقال این سبزه‌ها به کارخانه کمپوست می‌کند که تحویل سبزه به آنها ایده بسیار خوبی است. پس بیاییم با رعایت همین نکات در ظاهر کم اهمیت در حفظ منابع کشور قدم بزرگی برداریم.


نظر خود را بیان کنید