چگونه نقره را سفید و براق کنیم؟

روش های تمیز کردن نقره جات

اگر ظروف و جواهرات نقره شما درخشش و زیبایی خود را از دست داده و سیاه شده‌اند و دلتان می‌خواهد دوباره براق و زیبا شوند ترفندهای زیر را با ما دنبال کنید.

موادی که در زیر معرفی شده‌اند در همه خانه ها در دسترس است و به راحتی می‌توانید با استفاده از آنها نقره‌هایی درخشان داشته باشید.


آبلیمو و سفید کردن نقره

آموزش تمیز کردن نقره

نقره را به مدت یک شب در محلول یک قاشق غذاخوری آب لیمو، یک و یک دوم فنجان آب و یک دوم فنجان شیرخشک قرار دهید تا نقره‌های خود را مثل روز اول‌شان نو کنید.


ورق آلومینیوم برای براق کردن نقره

آموزش تمیز کردن نقره

نقره‌های تیره و سیاه شده به هیچ عنوان نمی‌توانند در برابر این دستورالعمل مقابله کنند. یک لیتر آب، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک تکه ورق آلومینیوم را مخلوط کرده و بجوشانید. نقره را به مدت ۱۰ ثانیه و یا بیشتر در این مواد قرار داده و پس از این مدت آن را خارج کنید. معجزه‌ای که دنبالش بودید اتفاق می‌افتد. اگر احیاناً نقره همچنان مات مانده است، خمیر غلیظی با یک چهارم فنجان جوش شیرین و دو قاشق آب درست کرده و با یک اسفنج مرطوب بر روی نقره قرار دهید؛ سپس آن را شستشو داده و خشک کنید.


پودر ماشین لباسشویی برای تمیز کردن نقره جات

آموزش تمیز کردن نقره

یک کاسه متوسط را با ورق آلومینیوم بپوشانید و درون آن را با آب داغ پر کنید. یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی را در آب حل کنید. نقره را به مدت یک دقیقه در آب قرار دهید و سپس شسته و خشک کنید.


سس گوجه‌فرنگی برای براقی نقره

آموزش تمیز کردن نقره

مقداری از سس گوجه را بر روی حوله زده و آن را بر روی قسمت‌هایی از نقره که سیاه شده است می‌مالیم. اگر با این کار نقره براق نشد بخش‌های سیاه را به مدت ۱۵ دقیقه با سس بپوشانید و سپس با یک پارچه نرم تمیز کرده، شستشو داده و خشک کنید. می‌توانید برای تمیز کردن درزها از مسواک نرم استفاده کنید.


نشاسته ذرت و تمیز کردن نقره جات

آموزش تمیز کردن نقره

خمیری از نشاسته ذرت و آب می‌تواند درخشش را به نقره‌های شما بازگرداند. این خمیر را با یک پارچه مرطوب بر روی نقره قرار دهید. فرصت دهید تا خشک شود و سپس با یک حوله زبر آن را تمیز کنید.


ژل ضدعفونی کننده دست برای سفیدی نقره

آموزش تمیز کردن نقره

ژل آنتی‌باکتریال ضدعفونی کننده دست نه تنها با میکروب ها مبارزه می‌کند بلکه جلا دهنده‌ای بسیار عالی برای نقره است. چند قطره از این ژل را بر روی پارچه نرمی ریخته و بخش‌های سیاه شده نقره را با آن تمیز کنید.


خمیردندان و سفید شدن نقره‌جات

آموزش تمیز کردن نقره

مقداری خمیردندان را روی پارچه‌ای زده و بر بخش های تیره نقره بکشید. سپس بخش‌هایی که با خمیردندان تمیز شده را پاک و خشک کنید تا درخشش آن را با چشمان خود ببینید.


شیشه پاک‌کن برای تمیز کردن نقره

آموزش تمیز کردن نقره

شیشه پاک‌کن را روی پارچه یا مسواکی اسپری کرده و از آن برای تمیز کردن نقره استفاده کنید. با این کار نقره شما مثل روز اول براق و درخشان خواهد شد.


نرم‌کننده مو و براق شدن نقره

آموزش تمیز کردن نقره

تمامی مواد ذکر شده تا اینجا برای براق کردن نقره های تیره و سیاه شده به کار برده می‌شوند. اما برای جلوگیری از سیاه شدن نقره نیز می‌توانید مقداری نرم کننده مو را بر روی نقره تمیز مالیده و بگذارید خشک شود.


گچ برای براقی نقره جات

آموزش تمیز کردن نقره

برای براق ماندن نقره ها و جلوگیری از سیاه شدن آنها همچنین می‌توانید چند قلم گچ را در قفسه یا کشویی که آنها را نگهداری می‌کنید بگذارید. گچ ها رطوبت را به خود جذب کرده و از سیاه شدن نقره ها جلوگیری می‌کنند.


آمونیاک برای جلا دادن به نقره

آموزش تمیز کردن نقره

برای جلا دادن به جواهرات نقره، قراردادن آنها به مدت ۱۰ دقیقه درون محلولی از یک فنجان آب گرم و یک دوم فنجان آمونیاک بگذارید. سپس آنها را خارج کرده، تمیز و خشک نمائید.


سرکه؛ پاک کننده قوی نقره جات

آموزش تمیز کردن نقره

با قرار دادن نقره‌جات خود در محلول یک دوم فنجان سرکه سفید و ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین به مدت ۲ الی ۳ ساعت نیز می‌توانید جلوه و درخشندگی را به جواهرات خود بازگردانید. پس از این مدت آنها را با آب سرد شستشو داده و به طور کامل خشک کنید.


جلوگیری از لکه دار شدن در جواهرات نقره

نکته مهم در جواهرات نقره پیشگیری از لکه دار شدن است. اگرچه نمی توانیم به طور کامل از نقره در برابر هوا، گرما یا رطوبت محافظت کنیم، اما می توانیم از این موضوع تا حدودی پیشگیری کنیم. برای این کار به نکات زیر توجه کنید.

  • تمام جواهرات نقره باید در کیسه های نرم و ضد لک و در مکانی تاریک و خنک نگهداری شوند.
  • هرچه رطوبت کمتر باشد، بهتر است.
  • برخی افراد برای کمک به از بین بردن رطوبت، یک تکه گچ، یک بسته زغال چوب یا حتی ژل سیلیکا به کیسه ها اضافه می کنند. به همین دلیل گذاشتن جواهرات در دستشویی اصلا کار مناسبی نیست.
  • حلقه ها، گوشواره ها و سایر قطعات نقره را قبل از دوش گرفتن، شنا کردن یا ظرف شستنن درآورید و از عطرها و لوسیون ها هم دور نگهدارید.

منبع تمیز کردن نقره، زرآلتون


نظر خود را بیان کنید