عشق و گذر زمان

وقتی آدم‌ها عاشق می‌شوند، زمان آهسته‌تر می‌گذرد

زمان عاشقی و گذر وقت

یک کارشناس روانشناسی از دانشگاه کانتربری در نیوزیلند سعی دارد منشا جذابیت فردی را با مطالعه بروی تغییرات ایجاد شده بروی درک ما از زمان بفهمد.

دکتر جوانا آرانتس در حال آزمایش این موضوع است که وقتی یک جفت جذاب و مناسب خود را برای اولین بار می بینیم، آیا تغییری در درک ما از زمان اتفاق می افتد یا نه، که البته می توان آن را با فشارهای تکاملی که اجدادمان با آن روبرو بوده اند توضیح داد.

آرانتس اظهار داشت “ایدۀ اولیه برای تحقیقات ما از یک باور عامیانه می آید که وقتی در اولین نگاه عاشق کسی می شویم زمان به نظر آهسته می شود یا حتی می ایستد. این موضوع در فیلم ها و آهنگ های مختلفی هم نشان داده شده است.”

آرانتس می گوید “ما از نتایج تحقیقات قبلی می دانستیم که درک زمانی در موقعیت های واقعی که برای ما تهدید کننده هستند، مثل حوادث رانندگی، بانجی جامپینگ، یا حتی مثال هایی با شدت کمتر مثل تماشای عکس هایی از مارها در آزمایشگاه، می تواند آهسته شود.”

این تغییرات در درک زمان، که می توانند بسیار ظریف و نامحسوس باشند، با ایجاد تغییرات در آگاهی ما اتفاق می افتند و به وجود آمده اند چرا که شانس ما را برای زنده ماندن بیشتر می کنند. از یک نگاه تکامل گرایانه، منطقی است که تغییر های مشابه در درک زمان نیز در موقعیت های مربوط به تولید مثل، مانند زمانی که یک جفت جذاب و مناسب را برای اولین بار می بینید، اتفاق بیافتند.

آرانتس اینگونه می گوید “البته که اینطور است، این موضوع با حرف های پیرامون عشق در اولین نگاه همخوانی دارد. اما وقتی که ما به نوشته های علمی نگاهی انداختیم متوجه شدیم که تا قبل از این هیچ آزمایشی در این مورد صورت نگرفته است.

در اولین تحقیقمان، که اخیرا در یک مجله روانشناسی منتشر شد، شرکت کنندگان زن عکس هایی از مردان و زنان جذاب و غیر جذاب را مشاهده کردند که برای زمان کمی در کامپیوتر نشان داده می شدند و آنها می بایست با نگاه داشتن کلیک ماوس، مدت زمانی که این عکس ها نمایش داده شده اند را تخمین می زدند.”

او اضافه می کند “ما متوجه شدیم که مدت زمان تخمین زده شده برای مردان جذاب طولانی تر از مردان غیر جذاب بود، در حالی که هیچ تفاوتی در مدت زمان های تخمین زده شده در مورد زنان جذاب و غیر جذاب وجود نداشت. این نتایج، پیش بینی ما از حساس بودن سیستم درک زمانی به تولید مثل را تائید می کنند”

حال محققان قصد دارند نتایج اولیه را دنبال کنند و به صورت منظمی نقش درک زمانی را در جذب شدن به جنس مخالف مطالعه کنند. آنها از روش های آزمایشگاهی و واقعی برای کاوش در آنچه که خودکار و از روی غریزه در سیستم ادراکی ما اتفاق می افتد، استفاده خواهند کرد.

مقاله مرتبط: چگونه عشق واقعی را تشخیص دهیم؟

❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

3 دیدگاه

 1. l در 1394/04/02در2:18 ق.ظ

  من مهر امسال می رم تو 14 سالگی
  پسر خالمو دوست دارم اون 20 سالشه همسایه بالای ما هستن نمی دونم من که ازش متنفر بودم چی شد عاشقش شدم یکی از دختر خاله هام اونو دوست داشت و فکر کنم هنوزم دوسش داره به اون گفتم که من عاشق m شدم چیزی نگفت با اینکه انلاین بود 7 روز جوابمو نداد روز 8 پیام داد یا دل می کنی ازش یا اینکه دهنتو سرویس می کنم نمی دونم چند ماهه اما نمی تونم فراموشش کنم چیکار کنم لطفا با تجربه ها جواب بدین بهم

 2. شادی در 1393/08/09در5:36 ق.ظ

  من دخترمغروری بودم که فکرمیکردم هیچ زمان برای من اتفاق نخواهدافتاد.امابرای من ومحمدهردواتفاق افتادوتجربه کردیم وبه این موضوع ایمان دارم.
  من به سرچشمه خورشیدنه خودبردم راه/ذره ای بودم ومهرتومرابالابرد./

 3. عسل در 1392/09/14در6:17 ب.ظ

  واقعاً که درسته برای منکه همینجوری بوده.

نظر خود را بیان کنید