چگونه ذهن خود را خالی کنیم؟ بازسازی مجدد افکار

8 ایده ای که می‌تواند در خالی کردن ذهن و بازسازی مجدد افکار به شما کمک کند؛

rewire-your-brain-right-now-for-success

واژه خالی کردن ذهن و بازسازی مجدد افکار به یک انقلاب روانشناسی در چند سال اخیر تبدیل شده است. در حال حاضر به خوبی می دانیم که می توانیم ذهن خود را از افکار منفی خالی کنیم و تنها افکاری را انتخاب نماییم که اجازه می‌دهد زندگی بهتری داشته باشیم.

افکار از ایده‌هایی به دست می‌اید که در زندگی روزمره خود کسب می‌کنید. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم.

 1. شما تنها چند میلی متر از موفقیت فاصله دارید:

سال‌ها قبل زمانی که در یک سمینار شرکت کرده بودم از یک پزشک و جراح زیبایی شناخته شده و مشهور شنیدم که می‌گفت تفاوت بین زشت و زیبا بودن تنها چند میلی متر است.

در زندگی ممکن است زمان‌هایی وجود داشته باشد که احساس کنید میلیون‌ها متر از چیزی که در ذهن دارید فاصله دارید و نمی‌توانید به راحتی به اهداف خود دست یابید.

زمانی که چنین افکاری داشتید به این فکر کنید که این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست. شما تنها چند میلی متر با موفقیت فاصله دارید.

 1. نرخ عدم پذیرش خود را افزایش دهید:

اگر دوستی خود را خراب کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر آن‌ها به همه بگویند که شما چه کار بدی انجام داده اید چه می‌شود؟ اگر نتوانید شغل مورد نظر خود را به دست بیاورید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پاسخ به تمامی این سوالات در افزایش نرخ عدم پذیرش است. اینکار به شما کمک می‌کند ذهن قوی تری داشته باشید.

در این شرایط متوجه خواهید شد که بعد از مدت‌ها با فردی که قادر به درک احساسات و افکارش نبودید در یک مسیر قرار گرفته اید و همین امر آرامش شما را افزایش می‌دهد.

چگونه ذهن خود را خالی کنیم؟

خالی کردن ذهن و تمرکز

 1. موارد منفی را به آغوش بکشید:

در زندگی هر فردی میلیون‌ها مورد وجود دارد که می تواند در مسیر اشتباه قرار گیرد و تجربه منفی برای او ایجاد نماید. اگر نتوانید موارد منفی که در زندگی اتفاق می‌افتد را در آغوش خود بکشید در چنین شرایطی نارضایتی زیادی خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که این اتفاقات منفی نیز جزئی از زندگی شما هستند و باید آن‌ها را بپذیرید.

این رویدادها نمی‌تواند شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد. هیچ اتفاق منفی در زندگی شما وجود ندارد. این تنها طرز فکر شماست که این رویدادها را به عنوان رویدادهای منفی برچسب گذاری می‌کند. زمانی که می‌خواهید افکاری را برچسب گذاری کنید از زبان متفاوتی استفاده نمایید. در این شرایط متوجه خواهید شد که تجربیات شما کاملا عوض می‌شود.

 1. دیگران را دنبال نکنید:

ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و بخواهید از دیگران تبعیت کنید. سعی کنید از دنبال کردن دیگران اجتناب کنید و خود رهبر و پیشرو باشید. ذهن خود را با ایده‌هایی پر کنید که برای دیگران ارزشمند است. دانش زیادی کسب کنید و بهتر از سایر افراد عمل نمایید. دیگران را رهبری کنید و همیشه به دنبال روش‌های جدید برای کمک به آن ها باشید.

سعی کنید خودتان فکر کنید و از افکار و عقاید خود استفاده کنید. به جای اینکه از ایده‌های دیگران کپی کنید کنترل را در دست بگیرید و تصمیمات خود را اتخاذ نمایید.

 1. طرز فکر کمیابی و کمبود را کنار بگذارید:

همه ما فکر می‌کنیم که برای شاد بودن در زندگی به موارد زیادی نیاز داریم. این موضوع صحیح نیست. در واقع همه انسان‌ها برای رسیدن به خوشحالی به موارد اندکی نیاز دارند. در اطراف ما انسان‌هایی زندگی می‌کنند که در زندگی خود امکانات زیادی ندارند اما باز هم شاد هستند و این شادی را به دیگران نیز منتقل می‌کنند.

به خاطر داشته باشید که بر روی کره خاکی منابع کافی برای همه افراد وجود دارد و شما ارزش کافی برای به دست آوردن‌ آن را دارید. پس می‌توانید این منابع را به خدمت بگیرید و از آن برای ساختن زندگی شادتر استفاده کنید. هر زمانی که احساس کردید طرز فکر شما به سمت کمبود و کمیابی می‌رود، ذهن خود را خالی کنید و سعی کنید به نکات مثبت زندگی بیندیشید.

چیزی را در زندگی پیدا کنید که می‌توانید به دیگران بدهید. اینکار به شما کمک می‌کند احساس کمبود نداشته باشید.

 1. اگر همیشه به دنبال کاری بودید، آن را انجام دهید:

زمانی که قصد انجام کاری را دارید ذهن شما 101 دلیل منطقی برایتان می‌اورد که نشان می‌دهد شما قادر به انجام آن نیستید. اگر بهانه‌های موجود را کنار بگذارید می‌توانید روشی برای دستیابی به اهداف خود در زندگی پیدا کنید. با خود عهد ببندید کاری که دوست داشتید را انجام خواهید داد. دیگر منتظر زمان مناسب نباشید.

زمان مناسب برای انجام کار تنها در ذهن شما وجود دارد. پس آن را کنار بگذارید و همین امروز دست به کار شوید. امروز بهترین زمان برای آغاز کارهایی است که همیشه دوست داشتید آن را انجام دهید. چیزی که باعث می‌شود به موفقیت دست پیدا نکنید افکاری است که در ذهن خود می‌پرورانید. اجازه ندهید افکار منفی مانع دستیابی به اهداف شود. با آن‌ها بجنگید و راه خود را پیدا کنید.

negative-criticism

 1. شکست تنها آغاز راه است:

همانطور که می‌دانید هر پیروزی با شکست آغاز می‌شود. این موضوع را در کتاب‌های درسی و دانشگاهی پیدا نخواهید کرد. زمانی که نمی‌توانید کاری را به درستی انجام دهید ذهن شما می‌تواند روش دیگری برای رسیدن به آن پیدا کند. ترفندی که برای رسیدن به موفقیت وجود دارد این است که تا جایی که می توانید شکست‌ها را کنار یکدیگر قرار دهید و از آن‌ها درس بگیرید.

این موضوع دقیقا همان چیزی است که بیشتر افراد از آن وحشت دارند و حتی از فکر کردن به آن پرهیز می‌کنند. زندگی خود را همانند یک ازمایش علمی ببینید. چیزهای جدیدی را امتحان کنید و فرمولی برای هر کدام بنویسید. در نهایت متوجه خواهید شد که چه مسیری برای شما کارساز است و می‌تواند موفقیت را وارد زندگی کند.

 1. موضوع مهم، اقدام است:

شما ممکن است وبلاگ‌ها و سایت‌های مختلفی را مطالعه کرده باشید و ذهن خود را با افکار مثبت پر کرده باشید. هیچ کدام از این موارد به تنهایی در رسیدن به موفقیت مفید نخواهد بود. چیزی که بیشتر از تمامی این موارد به شما کمک می‌کند اقدام کردن بر اساس دانشی است که از منابع مختلف در زندگی خود کسب کرده اید.

زمانی که صحبت از اقدام و عمل به میان می آید، منظور اقدام فوری است نه اقدامی که به بهانه‌های مختلف به تعویق می‌افتد. اقداماتی که با تاخیر انجام می‌شوند هرگز راهی برای موفقیت نخواهند داشت. ترس چیزی است که انسان‌ها را از اقدام فوری باز می‌دارد. به همین خاطر باید روش‌های مقابله با ترس را یاد بگیرید. ایده ای که در ذهن دارید به خودی خود نمی تواند کمکی به شما بکند. این ایده زمانی ارزشمند خواهد بود که اقدامی صورت گیرد.

 1. شما می‌توانید کاتالیزور تغییرات باشید:

همانطور که می‌دانید در علم شیمی کاتالیزورهای مختلفی وجود دارد. برای اینکه سرعت انجام واکنش بیشتر شود از کاتالیزور های مناسب استفاده می‌گردد.

موضوع جذاب و جالبی که در مورد دنیای واقعی وجود دارد این است که کارهای فوق العاده در جهان توسط انسان‌های معمولی انجام شده است و این افراد قدرت ماورایی نداشته اند. به همین خاطر باید بدانید که شما نیز می‌توانید همانند این افراد کارهای خارق العاده انجام دهید. شما هیچ کمبودی ندارید.

شما نیز یکی از این افراد هستید و باید خود را برای دستیابی به موفقیت آماده کنید. به خودتان اعتماد کنید و کاتالیزور و سرعت بخش تغییرات موجود باشید.

 1. پیدا کردن عشق راحت تر از چیزی است که شما فکرش را می‌کنید:

همه ما در زندگی خود لحظاتی را داشته ایم که در آن احساس کردیم هیچ کس ما را دوست ندارد. واقعیت این است که عشق همه جا وجود دارد و حتی نیازی به جستجوی آن نیست.

راحت ترین مکان برای یافتن عشق در پارکی است که کودکان مشغول بازی در آن هستند. قلب خود را به سمت افراد باز کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که عشق در چشمانشان موج می‌زند. کاری را برای دوست خود انجام دهید و ببینید چگونه قدردان شما خواهد بود.

پیدا کردن عشق آنقدرها که شما فکر می‌کنید دشوار نیست. کافیست قدم اول را بردارید و آن را به دیگران هدیه کنید. در این شرایط تجربیات نابی به دست خواهید آورد که قابل مقایسه با هیچ تجربه دیگری نیست.

 1. شاید فردا آخرین روز از زندگی شما باشد:

همه ما به دنبال روزهایی هستیم که بتوانیم همه کارهای خود را در آن انجام دهیم. انسان‌ها فکر می‌کنند که برای همیشه در این دنیا می مانند و همیشه زنده هستند اما واقعیت چنین نیست.

زندگی هر فردی در نقطه ای به پایان می‌رسد و شاید فردا آخرین روز از زندگی ما باشد. باید ذهن خود را به گونه ای تربیت کنید که بداند هیچ چیزی در این دنیا ماندنی نیست و باید از لحظه موجود لذت برد.

اگر به این واقعیت برسید که برای همیشه در این دنیا حضور ندارید به سرعت به سراغ انجام کارهایی می‌روید که همیشه دوست داشتید به آن برسید. در این شرایط هیچ لحظه ای را به هدر نمی‌دهید و افراد را دوست خواهید داشت. هر روز احساس خود را دنبال می‌کنید و از دستور دادن به دیگران خودداری می‌کنید.

کنترل زندگی خود را به دست بگیرید و کاری را انجام دهید که دوست دارید. زندگی همین امروز است و شاید فردایی برای جبران وجود نداشته باشد. در این صورت قادر خواهید بود زندگی شادی داشته باشید و این شادی را به دیگران نیز هدیه کنید. پس دست به کار شوید.


4 دیدگاه

 1. مبین

  خیلی تاثیر گذار بود، بخصوص اولی
  چون تجربه کردم روم زیادی تاثیر گذاشت
  یــــه دنـــیـــا مــمــنـــون…

 2. Hamid

  سَلام‌‌
  متن ها خیلی تاثیرگذار بود ممنون.
  امکانش هست یه کتاب معرفی کنید.؟

 3. ….

  فوق‌العاده برام عبرت انگیز بود ممنونم ازتون

 4. zynb

  عالی بود

نظر خود را بیان کنید