چگونه هوشمندانه فکر کنیم؟

9 راهکار برای نحوه فکر کردن هوشمندانه!

چگونه هوشمندانه فکر کنیم

اگر این مطلب را می خوانید و فکر می کنید باهوش نیستید، ما قطعاً می خواهیم که نحوه هوشمندانه فکر کردن را تغییر دهید. باهوش بودن چیزی بیش از انجام یک تست ضریب هوشی با نمرات بالا یا یک دانش آموز ممتاز بودن است. هر دو این ها عالی هستند، اما ارتباط زیادی با هوشمندانه فکر کردن ندارند.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ در جامعه مدرن ما، مسلماً دانستن نحوه تفکر هوشمندانه (برای دانستن نحوه تفکر انتقادی در مورد چیزها و باز کردن ایده‌های جدید) مهم تر است. در این مطلب 9 راهکار برای نحوه فکر کردن هوشمندانه آورده ایم. با ما همراه باشید.

  1. پذیرای دیدگاه‌ های مختلف باشید

تفکر هوشمند به معنای پذیرفتن ایده های جدید است. وقتی بیش از حد بر روی آنچه که در حال حاضر به آن فکر می کنیم ، می مانیم، در واقع چشممان را به ایده های جدید می بندیم. تفکر هوشمندانه تماما در مورد در نظر گرفتن، ارزیابی و تحلیل ایده ‌های جدید است.

به عنوان مثال ، هنگامی که من کلاس پنجم بودم ، یک مقاله ژورنالی نوشتم که رئیس جمهور جورج بوش چقدر شگفت انگیز است. من آن را ننوشتم ، زیرا من به نقد سیاسی انتقاد کرده بودم. من آن را نوشتم فقط به این دلیل که پدرم واقعاً جورج بوش را دوست داشت. بنابراین ، من هم این کار را انجام دادم. اگر در آن زمان من می دانستم که چگونه به عنوان یک دانش آموز کلاس پنجمی هوشمندانه فکر کنم ، ممکن است تمایل بیشتری داشته باشم که جوانب مثبت و منفی هر دو طرف را در نظر بگیرم.

نسبت به استدلالی که فقط یک طرف بحث را در نظر می‌ گیرد و هیچ نقطه نظری نسبت به طرف مقابل ندارد، بسیار بدبین باشید. این برعکس فکر کردن هوشمندانه است.

همچنین بخوانید: چگونه هوشمندانه کار کنیم؟
  1. استدلال مقابله ای را جدی بگیرید

این کافی نیست که پذیرای هر دو طرف یک استدلال باشیم؛ تفکر انتقادی واقعی شما را ملزم می کند تا عمیقاً طرف مقابل را نیز کاوش کنید.

به عنوان مثال، ممکن است احساس کنم که گیاهان چینی برای سرفه های زمستانی من خوب خواهند بود، اما تا زمانی که تحقیقات وسیعی برای تایید این فرضیه انجام ندهیم، نمی توانم ادعا کنم که دارای تفکر هوشمندانه هستم.

من باید منابع معتبری همچون مجلات علمی و مطالعات بررسی شده پیدا کنم، که مربوط به موضوع من هستند: مانند مقالات با عنوان طب چینی و سرفه. من فقط می توانم مواردی را انتخاب کنم که می ‌گویند گیاهان چینی به درمان سرفه های من کمک خواهند کرد.

وقتی فقط به شواهدی که اثبات کننده آنچه که در حال حاضر فکر می کنیم است، نگاه می کنیم ، این سوگیری تأییدی (confirmation bias) نامیده می شود. این یک راه عالی برای تقویت اعتماد به نفسی است که می گوید شما همیشه درست می گویید ، اما این یک راه وحشتناک برای یادگیری هر چیز جدید است.

بنابراین اگر می خواهید هوشمندانه فکر کنید ، از سوگیری تأییدی خودداری کنید و انتقادات و اشتباهاتی که ممکن است داشته باشید، را پذیرا باشید.

  1. سوال بپرسید و به جواب ها گوش دهید

فکر کردن هوشمند به معنای کنجکاوی نیز می باشد. افراد باهوش درباره اینکه جهان چگونه کار می کند و مسائلی از این دست همیشه کنجکاوی می کنند. بنابراین یک ترفند دیگر برای فکر کردن هوشمندانه پرسیدن سؤالات زیاد است.

اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که فکر می ‌کنید باهوش هستند. دوباره، از سوگیری تاییدی در اینجا هم اجتناب کنید. اگر شما تنها خود را با افراد باهوشی که درست مانند شما فکر می‌ کنند، احاطه کنید، نمی‌ توانید چیزهای زیادی یاد بگیرید.

زمانی که دوستان هوشمند خود را پیدا کردید، باید سوالات تان را بپرسید. لیستی از چیزهایی که واقعا در مورد آن ‌ها کنجکاو هستید تهیه کنید. برای مثال، من در مورد فرزند داری، سیاست، تحصیلات، خلاقیت، روانشناسی، بهداشت، فرهنگ‌ های دیگر، مذهب، فلسفه و… کنجکاو هستم. شما باید واقعاً به شنیدن جواب های این سوالات علاقه مند باشید. یاد بگیرید که چگونه با مهارت سوال کنید.

سپس گام دوم این است که واقعا به پاسخی که طرف مقابل می دهد گوش دهید. فقط به منظور پاسخ دادن به او، به حرف هایش گوش ندهید. هدف تان از گوش دادن به جواب ها تایید خودتان نباشد. شما باید برای یاد گرفتن چیزهای جدید باید به دقت گوش دهید.

  1. بخوانید

تفکر هوشمندانه نیازمند مطالعه گسترده است. طیف گسترده ای از مطالب با موضوعات گسترده را مطالعه کنید.

من دوست دارم کتاب های آموزنده که مربوط به کار من است را پیدا کنم و بخوانم. علاوه بر مطالب مرتبط با خودتان، شروع به خواندن مطالب غیر مرتبط با حیطه مورد نظرتان کنید.

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه منابع خود را ارزیابی کنید و یک معتبر را از سایر منابع متمایز کنید ، به کتابخانه محلی خود بروید و از یک کتابدار سوال کنید. مطمئنا با کمال میل به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهند داد.

در نهایت به یاد داشته باشید: برای تبدیل شدن به یک متفکر هوشمند، باید بخوانید و بخوانید و بخوانید.

  1. چیزهایی که نمی دانید را بشناسید

افرادی که واقعا باهوش هستند، چیزهایی که نمی ‌دانند را به خوبی می شناسند. آن‌ ها تظاهر نمی‌ کنند که همه چیز را می‌ دانند. هر چه بیشتر یاد بگیرید، بیشتر متوجه می‌ شوید که چقدر نمی‌ دانید.

جهان به طور باورنکردنی پیچیده است، و تعداد نامحدودی از چشم ‌اندازها برای تجزیه و تحلیل این جهان وجود دارد. بنابراین، وقتی کسی را ملاقات می‌ کنم که طوری رفتار می ‌کند که انگار همه چیز را در مورد همه چیز می‌ داند، این کمی غیر منطقی به نظر می رسد.

افراد باهوش از اینکه چیزهایی زیادی وجود دارد که در مورد آن ها اطلاعاتی ندارند، خجالت نمی کشند. این افراد کنجکاو و مشتاق هستند که بیشتر در مورد آنچه که نمی ‌دانند، یاد بگیرند.

سقراط در این مورد می گوید:

” خرد حقیقی زمانی به ما می رسد که ما پی می بریم که در مورد زندگی، خود، و جهان اطرافمان چقدر چیزهای کمی می دانیم “

به عبارت دیگر ، اگر واقعاً باهوش هستید ، می دانید که چیزهای زیادی وجود دارد که شما واقعا چیزی در مورد آن نمی دانید.

  1. موبایل هوشمند تان را کنار بگذارید

تلفن های هوشمند ما به ما امکان دسترسی به اطلاعات فوری زیادی را می دهند. اما این بدان معنا نیست که آنها ما را باهوش تر می کنند. مطالعات نشان می دهد که ما باید تلفن های خود را کنار بگذاریم، به طبیعت برویم و از آن لذت ببریم ، و به طور کلی استفاده از گوشی‌ های هوشمند برای بالا بردن توان مغزی خود را متوقف کنیم.

موبایل یک عامل حواس پرتی قدرتمند است. قرار گرفتن تلفن های هوشمند در همان اتاق ، باعث شده شرکت کنندگان در تست های شناختی عملکرد ضعیف تری داشته باشند.

تلفن های هوشمند اعتیاد آور هستند. وقتی موبایل مان به صدا در می آید، همه چیز را رها می ‌کنیم و بدون فکر گوشی را بر می داریم. اگر می خواهیم تمرکز خود را روی موارد دیگر تقویت کنیم ، منطقی است که تلفن ها را کنار بگذاریم و یک لحظه تمام توجه خود را به موارد دیگر معطوف کنیم.

  1. رفتن به عمق

می‌ دانم که قبلا به شما گفته بودم که یک استراتژی برای نحوه تفکر هوشمندانه، خواندن و مطالعه در طیف گسترده ‌ای از موضوعات است. خوب، این هم مهم است که به عمق آن بروید.

یک ترفند دیگر برای این که هوشمندانه فکر کنیم، کاوش عمیق در یک موضوع است. سعی کنید تا جایی که می ‌توانید درباره یک موضوع یاد بگیرید. به تاریخ شلوار علاقه دارید؟ خوب ، شروع به انجام تحقیقات خود کنید و ببینید مکان شما را به کجا می برد.

فقط سعی کنید بیشتر به موضوع نزدیک باشید. مطلبی در مورد شلوار بخوانید. سپس ببینید چه منابعی از آن کتاب یا مقاله استفاده کرده است. سپس برخی از آن ها را بخوانید و همین روال را ادامه بدهید و به عمق آن بروید.

من فکر می کنم متوجه خواهید شد که هرچه بیشتر یاد بگیرید ، بیشتر پی می برید که هنوز چقدر چیزهای زیادی وجود دارد که در مورد آن چیزی نمی دانید. این یک نوع تفکر هوشمندانه است که دنبال آن هستیم.

  1. ذهن خود را به چالش بکشید – زبان دیگری یاد بگیرید

اگر می خواهید باهوش تر فکر کنید ، مغز خود را به چالش بکشید. یک راه خوب برای به چالش کشیدن مغز، یاد گرفتن یک زبان دیگر است. فرآیند یادگیری یک زبان جدید به مغز شما کمک می‌ کند. طبق مطالعات انجام شده، یادگیری یک زبان جدید، در افزایش تمرکز ما نقش تاثیرگذاری دارد. بنابراین اگر می خواهید باهوش تر باشید ، یادگیری یک زبان جدید را امتحان کنید. پاداش اضافه شده این است که علاوه بر تفکر هوشمندانه زبان دیگری را یاد گرفته اید.

  1. بیرون بروید و به دنیا نگاه کنید

در نهایت، آخرین استراتژی برای نحوه تفکر هوشمندانه این است که دنیا را بیشتر ببینید و افراد و مکان‌ های جدید را تجربه کنید.

تحقیقات نشان داده است که غوطه ور شدن در فرهنگ های جدید ، توانایی مغز ما را در نظر گرفتن دیدگاه های چندگانه به طور همزمان افزایش می دهد.

این به چیزی باز می‌ گردد که ما قبلا راجع به آن صحبت کردیم. به طور جدی با در نظر گرفتن نقطه نظرات مختلف، به سادگی تفکر هوشمندانه را تمرین کنید. این تفکر انتقادی است که در آن شما فقط فرض را بر این نمی گذارید که همیشه درست می‌ گویید. این نوع تفکر است که به پیچیدگی جهان احترام می ‌گذارید و پذیرای یادگیری چیزهای جدید هستید.


نظر خود را بیان کنید