تفکر انتقادی چیست؟ چگونه مانند متفکران انتقادی فکر کنیم؟

مهارت های تفکر انتقادی: تعاریف و مثال ها

critical-thinking

آیا در مورد تفکر انتقادی چیزی میدانید؟ اشخاصی که تفکر انتقادی دارند، به جای پذیرفتن عقاید و فرض‌ها آن‌ها را با دقت مورد سوال قرار می‌دهند، همیشه به دنبال این هستند که بفهمند آیا نظرات، بحث‌ها و یافته‌ها بیانگر همه‌چیز هستند یا نه و آماده‌اند تا خودشان هم چیزهایی جدیدی کشف و به اندوخته‌های قبلی اضافه کنند.

مهارت های تفکر انتقادی به شما امکان می دهد یک موقعیت را بر اساس تمام حقایق و اطلاعات موجود درک کرده و به آن بپردازید. هنگام استفاده از مهارت های تفکر انتقادی ، حقایق ، داده ها و سایر اطلاعات را مرتب و سازماندهی می کنید تا یک مشکل را تعریف کرده و راه حلهای مؤثر را تدوین کنید.

احتمالا شما در حال حاضر چندین مهارت تفکر انتقادی دارید که می‌توانید در رزومه خود بگنجانید و در طول مصاحبه ‌ها بحث و تبادل نظر کنید. در این مقاله، درباره اینکه ” تفکر انتقادی چیست؟ ، “چرا مهم است؟” و ” چطور می‌توانید مهارت‌های خود را در این زمینه بهبود بخشید. ” بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تفکر انتقادی چیست؟

تفکر انتقادی ، عمل تجزیه و تحلیل حقایق برای درک دقیق یک مسئله یا موضوع است. تفکر انتقادی غالباً به واسطه چند گام یعنی شناسایی یک مسئله تا ارائه راه حل، رخ می دهد. در اینجا مراحل متداولی که هنگام استفاده از تفکر انتقادی برای حل مسئله استفاده می شود را نام می بریم:

 • مشکل یا مسئله را شناسایی کنید
 • بررسی کنید که چرا این مشکل به وجود آمده و چگونه می توان آن را حل کرد
 • اطلاعات و یا داده های مربوط به این موضوع را از طریق تحقیق جمع آوری کنید
 • داده ها و یافته ها را سازماندهی و مرتب سازی کنید
 • راه حل های موجود را ارائه داده و اجرا کنید
 • تجزیه و تحلیل کنید و ببینید کدام راه حل ها کار کرده و کدام یک بی ثمر بوده اند
 • راه های بهبود راه حل را مشخص کنید

بخشی از تفکر انتقادی خوب، عینی بودن است. این به معنی تحلیل مساله بدون اجازه دادن به دخالت احساسات و یا فرضیات برای تاثیر گذاری بر نحوه تفکر شما در مورد آن است. شما باید مشکل را فقط براساس شرایط و حقایقی که می ‌توانید جمع‌ آوری کنید، بررسی کنید.

مهارت‌ های تفکر انتقادی در هر صنعت و در هر سطح شغلی، از همکاران تازه وارد گرفته تا مدیران ارشد، ضروری هستند. متفکران منتقد خوب هم برای حل مشکلات هم مستقل و هم با گروه کار می کنند.

چرا مهارت های تفکر انتقادی مهم هستند؟

مهارت‌های تفکر انتقادی مهم هستند زیرا به کسب و کارها کمک می‌کنند با حل مشکلات، توسعه راه‌ حل‌ ها و ارائه ایده‌های جدید به خوبی روال پیشرفت خود را طی کنند. بسیاری از زمینه های بهبود مانند ناکارآمدی فرآیند، مدیریت یا امور مالی را می توان با استفاده از تفکر انتقادی بهبود بخشید. به همین دلیل، کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که مهارت‌های تفکر انتقادی قوی از خود نشان می دهند. برای مثال، اگر شما در قسمت منابع انسانی شرکت کار می‌کنید و باید یک مشکل و تعارض بین دو کارمند را حل کنید، از برای درک ماهیت مشکل و سپس پیدا کردن راه حل مشکل از تفکر انتقادی استفاده خواهید کرد.

لیست مهارت های تفکر انتقادی و مثال ها

در قسمت زیر به شرح چندین نمونه تفکر انتقادی می پردازیم:

 1. مشاهده

مهارت های مشاهده ای نقطه شروع تفکر انتقادی است. کارمندانی که مهارت مشاهداتی قوی دارند می توانند به سرعت یک مشکل جدید را درک و شناسایی کنند. افراد متخصص در مشاهده نیز می توانند درک کنند که چرا مسئله ای ایجاد شده و حتی ممکن است بر اساس تجربه شان پیش از بروز یک مشکل، رخ دادن آن را پیش بینی کنند.

 1. تحلیل و بررسی

هنگامی که یک مشکل به وجود می آید ، لزوم مهارت های تجزیه و تحلیل مشخص می شود. توانایی تجزیه و تحلیل وضعیت که شامل دانستن واقعیت ها ، داده ها یا اطلاعات مربوط به مسئله است موراد مهمی هستند. تجزیه و تحلیل یک مهارت اساسی برای حل مشکل است.

 1. استنتاج

استنتاج مهارتی است که شامل نتیجه گیری در مورد اطلاعاتی است که شما جمع آوری می کنید و مستلزم داشتن دانش یا تجربه فنی در مورد موضوع مورد بحث است. وقتی اطلاعاتی را راجع به یک وضعیت استنباط می کنید ، بدان معنی است که شما بر اساس اطلاعات محدود ، پاسخ هایی را تهیه کرده اید. به عنوان مثال ، یک مکانیک برای مشخص کردن دلیل توقف اتومبیل در زمان های تصادفی از مهارت های استنباطی اش استفاده می کند.

 1. ارتباطات

مهارت های ارتباطی زمانی مهم است که نوبت به بحث در مورد مسائل و راه حل های احتمالی آن ها با همکاران و سایر ذینفعان برسد. ارتباطات یک مهارت مهم برای بهبود بسیاری از اهداف در محل کار از جمله تفکر انتقادی است.

 1. حل مسئله

بعد از اینکه مشکلی را شناسایی کردید ، آن را تجزیه و تحلیل کردید و راه حل های احتمالی را هم مورد بحث قرار دادید ، به مرحله نهایی یعنی اجرای راه حل می رسید. حل مسئله غالباً برای اجرای بهترین راه حل نیاز به تفکر انتقادی دارد. در این مرحله ارزیابی می کنید که راه حل موثر کار می کند یا خیر؟

چگونه مهارت های تفکر انتقادی خود را بهبود بخشیم؟

در حالیکه ممکن است بسیاری از مهارت های فوق را در اختیار داشته باشید ، می توانید زمینه های خود را برای پیشرفت و بهبود این مهارت ها را در نظر بگیرید. شما می توانید مهارتهای تفکر انتقادی خود را از طریق تمرین و فرصت های گسترده آموزشی بهبود بخشید.

برای بهبود مهارت های تفکر انتقادی خود ، برخی از مراحل زیر را در نظر بگیرید:

 • مهارت های فنی خود در زمینه صنعت را گسترش دهید تا به شما در تشخیص آسان تر مشکلات کمک کند
 • برای حل مشکلات کارفرمای فعلی خود به طور داوطلبانه فعالیت کنید
 • از متخصصان شغل یا زمینه فعالیت تان مشاوره بگیرید
 • بازی های انفرادی و مشارکتی که به مهارت های تفکر انتقادی مانند تجزیه و تحلیل نیاز دارند را انجام دهید

صحبت و بحث با یک دوست یا همکار برای ارزیابی مهارتهای فعلی شما می تواند به شما در ارائه دیدگاه نسبت به نقاط قوت شما کمک کند. شما می توانید از طریق مشورت با یک دوست مهارت های تفکر انتقادی خود که برای بهبود قدرت رزومه یا کمک به پیشرفت شغلی تان ضروری است را بشناسید.


نظر خود را بیان کنید