چگونه اراده قوی داشته باشیم؟

15 راه برای تقویت نیروی اراده تان

چگونه اراده خود را تقویت کنیم؟

شروع یک کسب و کار و وارد شدن به یک مسیر شغلی جدید به جرات و اراده ی زیادی نیاز دارد چرا که همیشه آغاز یک راه جدید کاری دشوار است. احتمالا موانع زیادی بر سر راه فردی که می خواهد کسب و کار جدیدی را آغاز کند وجود خواهد داشت و مشکلات پیش بینی نشده ی زیادی برایش به وجود خواهند آمد که فرد باید بدان ها غلبه نماید.

به گزارش آلامتو به نقل از success؛ یک کارآفرین تازه کار برای دستیابی به موفقیت باید استرس ها و بحران های زیادی را پشت سر بگذارد و از اراده ی بالایی برخوردار باشد تا بتواند انگیزه ی لازم را به دست آورده و بر بحران ها و نا آرامی های مسیر غلبه کند تا کامیاب گردد. به همین ترتیب، داشتن اراده ی قوی، کلید اصلی لازم برای موفقیت هر کارآفرین است.

بنابراین ما از اعضای شورای جوانان کارآفرین خواسته ایم تا تمام روش های کارآفرینی موجود را دقیقا با ما به اشتراک بگذارند تا ما نیز بتوانیم به شما کمک کنیم تا به اراده ای قوی دست یابید و در مسیر شغلی جدید خود موفق باشید.

در ادامه این مقاله به چند مورد از راه هایی که به تقویت نیروی اراده تان کمک می کنند اشاره خواهیم کرد:

 1. تنظیم اهداف کوچک و قابل دستیابی

به دست آوردن اراده به حفظ ذهنیتی مثبت بستگی دارد و داشتن ذهنیتی مثبت در مورد خود نیز تنها با جایزه دادن به خودتان امکان پذیر است.

در ابتدا باید مشخص کنید که در حال کار بر روی چه چیزی هستید و می خواهید به چه چیزی دست یابید بنابراین لازم است که برنامه ای منظم برای چگونگی دستیابی به هدفتان تنظیم نمایید و سعی کنید که از برنامهتان تبعیت کنید.

این برنامه باید شامل اهداف کوچک و قابل دستیابی باشد نه اهدافی بلند و دور از دسترس.

با توجه به چیزهایی که بر حسب روز و زمان های کوتاه تنظیم نموده اید، گام به گام در طول زمان پیش بروید و سعی کنید به پیروزی های کوچکی دست یابید، که باعث افزایش اعتماد به نفس و نیروی اراده تان خواهند شد و به طور کلی به شما اجازه خواهند داد تا عادت های خوب را در خود پرورش داده و قدرت اراده تان را تقویت کنید.

 1. افکار خود را کنترل کنید و شروع به اقدام کنید

افزایش قدرت اراده و تقویت بهره وری به کنترل فعالیت ها و اندیشه های تان نیاز دارد علاوه بر این شما باید به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود متعهد باشید و از زیر انجام آن ها شانه خالی نکنید. بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که از اتخاذ اقدامات بی برنامه و بدون تفکر لازم اجتناب کنید.

وقتی ناراحت هستید، سعی کنید ابتدا آرامش خود را به دست آورید و تصویری روشن از مشکل و آنچه که باید حل شود داشته باشید. شما باید از تصمیم گیری های احساسی اجتناب کنید زیرا با اتخاذ چنین تصمیماتی هرگز به موفقیت دست نخواهید یافت و شکست خواهید خورد.

دومین کاری که باید انجام دهید، شناسایی و حذف مسایلی است که موجب حواس پرتی شما می شوند، بنابراین با انجام این کار می توانید به برنامه ی خود وفادار بمانید.

 1. از اتفاقات کوچک به عنوان یک محرک استفاده کنید.

از اتفاقات کوچکی که باعث افزایش اراده تان می شوند استفاده کنید تا بتوانید بر محدودیت های خود غلبه نمایید.

من بنا بر تجربه متوجه شده ام که با برداشتن یک گام کوچک و یک قدم فراتر رفتن از محدودیت های تان می توانید به سرعت، قدم های دوم و سپس سوم را بردارید که اعتمادتان را به خودتان افزایش داده و در نهایت به جهش ها و پیشرفت های بزرگی فراتر از آنچه که تصور می کنید ختم خواهد شد.

این روش همیشه موثر است زیرا ذهن تان را به صورتی تربیت می کند که همواره از نیروی اراده به عنوان یک محرک برای دستیابی به چیزهای بزرگ تری که می خواهید استفاده کند و در واقع ذهن شما به این صورت آموزش داده شده و تربیت می شود.

 1. برنده ی هر روز زندگیتان باشید

من شنیده ام که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بیست و یک روز طول می کشد تا یک روش زندگی جدید به یکی از عادت هایتان تبدیل شود. البته برخی گفته اند که این بازه ی زمانی 30 روزه و حتی 90 روزه است. اما من فکر می کنم که بهتر است برنده ی هر روز زندگیتان باشید و سپس تمام روزهایی را که برنده بودید و تمام چیزهایی را که برنده شده اید در کنار یکدیگر قرار دهید. این روش بسیار آسان است. تنها کافی است یک روز از زندگیتان را برنده باشید و سپس آن را به سه روز و پنج روز و یک هفته برسانید و در حالی که در حال تکمیل این عادت هستید سعی کنید 90 روز از زندگیتان را برنده شوید.

هر پیروزی کوچک، باعث ایجاد انگیزه ای کوچک در شما خواهد شد و همه ی این انگیزه های کوچک به تدریج به عادت های شما تبدیل خواهند گردید.

 1. همیشه دوش آب سرد بگیرید

این کار ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد زیرا بدنتان به آن عادت ندارد، اما گرفتن دوش آب سرد (یا حتی بخار آب سرد) یک راه عالی برای تقویت اراده تان است. درد و رنج باعث تقویت اراده ی شما و سوق دادنتان به سوی موفقیت خواهد شد.

در واقع این کار بدنتان را با سختی هایی که در مسیر موفقیت در پیش رویتان قرار خواهد داشت آشنا خواهد نمود. با وادار ساختن خودتان به تحمل ناراحتی و درد و رنج، احساس اعتماد به نفس و قدرتتان به عالی ترین سطح خود خواهد رسید و بنابراین برای انجام کارهای سخت آماده خواهید شد.

دوش آب سرد بگیرید حتی اگر فقط 20 ثانیه طول بکشد زیرا این کار قدرت اراده تان را به نحو بی نظیری افزایش خواهد داد. با گرفتن دوش آب سرد به خودتان خواهید فهماند که به دست آوردن موفقیت در زندگی ساده نیست و برای دستیابی به چیزهایی که می خواهید باید از هیچ تلاشی دریغ نکنید تنها در این صورت است که می تواند خود را آماده چنین مسیر پر فراز و نشیبی کنید

 1. فقط به کارت ادامه بده

بسیاری از دونده های ماراتن از وجود “موانع” ترسناک در مسیرشان آگاه هستند. مانع درست در جایی قرار دارد که بدن شما در حدود 20 مایل دویده است و ناگهان ذهن تان شروع به فریاد زدن می کند و می گوید که مانعی دیده و حالا باید متوقف شوید.

هنگامی که یک فرد برای اولین بار، مسابقه ی ماراتن خود را به اتمام می رساند، به دو روش نیروی اراده ی خود را تقویت نموده است و این دو روش عبارتند از: اول، از طریق تمرین مداوم و روزانه و افزایش سرعت حرکت خود به آرامی و در طول زمان، و دوم، با پیمودن آخرین مایل های مسابقه ی ماراتن در حالی که درد در تمام قسمت های بدنش پیچیده است.

بنابراین برای تقویت نیروی اراده ی خود باید تفکری همانند یک دونده ی ماراتن داشته باشید و از موانع نهراسید چرا که همین موانع هستند که باعث تقویت نیروی اراده تان می شوند. وقتی که اولین مانع را پشت سر گذاشتید با خود می گویید چرا نتوانم از پس موانع بعدی بر آیم و این اولین گام در راه رسیدن به تمام اهدافتان است.

 1. یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید

به موقع از خواب بیدار شدن، یک ساعت وقت اضافی در اختیارتان قرار می دهد که می توانید از آن به منظور آماده شدن برای فعالیت های روزمره استفاده کنید. این یک ساعت می تواند صرف تفکر، تمرین و پیاده روی شده و یا از آن برای شروع برخی از وظایف مربوط به کسب و کار استفاده کنید و یا اینکه آن را به انجام کارهایی اختصاص دهید که مدت ها به تعویق انداخته بودید.

اگر از آن دست انسان هایی هستید که تا دیر وقت بیدار می مانند، ممکن است مجبور باشید زودتر از قبل به رخت خواب بروید، زیرا هرگز نباید بدنتان را از دریافت خواب کافی محروم کنید. اکثر مردم در اوایل روز فعال تر هستند، بنابراین داشتن یک ساعت اضافی می تواند تفاوت بزرگی در زندگتان ایجاد کند. پس بهتر است برنامه ی روزانه تان را اندکی تغییر دهید و برای تقویت اعتماد به نفس و بالا بردن اراده تان، شب ها کمی زودتر بخوابید تا صبح فردا نه تنها انرژی بیشتری داشته باشید بلکه بتوانید زودتر هم از خواب بیدار شده و بسیاری از کارهایی را که فکرش را هم نمی توانید بکنید انجام دهید.

همین امر باعث می شود که فعال تر باشید و با انجام کارهای مختلف، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید.

 1. اهداف و پیشرفت هایتان را ثبت کنید.

وقتی که من اهدافم را می نویسم و پیشرفت هایم را به صورت روزانه ثبت می کنم می توانم به خوبی از نقاط قوت و ضعفم آگاه شوم و همین آگاهی به من کمک می کند تا پاسخ گو باشم و تمام انرژی ام را صرف رسیدن به این اهداف ریز و درشت کنم.

در واقع ثبت اهداف و پیشرفت هایتان به شما نشان می دهد که در بازه ی زمانی مشخصی تا چه حد پیشرفت داشته اید و چقدر توانسته اید بر مشکلاتتان غلبه کنید، اهدافتان چه چیزهایی هستند و باید برای رسیدن به چه چیزهایی تلاش کنید و همین موضوعات نه تنها راه را به شما نشان می دهند بلکه نیروی اراده تان را تقویت نموده و به شما اعتماد به نفس خواهند داد زیرا قطعا پیش خود می گویید اگر توانستم بر مشکلات قبلی غلبه کنم بر مشکلات آتی نیز فایق خواهم آمد.

 1. با صدای بلند نه بگویید

هر زمانی که احساس می کنید نیروی درونیتان تحلیل رفته و به انرژی نیاز دارید با صدای بلند به برخی خواسته هایتان نه بگویید تا از اهدافتان جا نمانید. شاید این کار به نظرتان احمقانه بیاید اما واقعا جواب می دهد. این کار باعث می شود که دریابید واقعا در چه چیزهایی قوی هستید و در همان مناطق شروع به فعالیت کنید چرا که فعالیت در بخش هایی که سر رشته ای در آن ها ندارید تنها باعث سرخوردگی و کاهش اعتماد به نفستان خواهد شد. علاوه بر این باید یاد بگیرید که به دیگران هم نه بگویید. بسیاری از مردم از ما توقعاتی دارند که یا مستلزم صرف انرژی و وقت زیاد است و یا قادر به انجام آن نیستیم و همین امر ممکن است باعث تحلیل اراده ی مان شود و اعتماد به نفسمان را کاهش دهد. بنابراین برای پیشرفت در زندگی باید یاد بگیریم به خودمان و دیگران بعضی وقت ها نه بگوییم و تمام حواسمان را بر روی مسیری معطوف کنیم که باعث پیشرفتمان در زندگی خواهد شد.

 1. اهداف خود را عمومی کنید.

شرط بستن با دوستان و یا پست کردن این توییت که “من توانستم فلان کار را با موفقیت در این تاریخ به پایان برسانم” از جمله راه هایی هستند که به شما کمک می کنند تا به اهدافتان دست یابید و یا به آن ها نزدیک تر شوید.

گام برداشتن به سوی اهداف فشارهای وارده بر شما را بیشتر خواهد کرد، زیرا بسیاری از مردم نمی خواهند شکست هابشان عمومی باشد و مردم دیگر با دیدن شکستشان آن ها را مورد تمسخر قرار دهند. لکن این امر می تواند جنبه ی مثبتی هم داشته باشد و آن جنبه ی مثبت این است که هنگامی که به جهان می گویید که می خواهید چیزی را به دست بیاورید، خواهید دید که چگونه بسیاری از مردم از شما حمایت خواهند کرد و حتی این امر ممکن است شما را شگفت زده کند.

بنابراین هرگز نباید از به اشتراک گذاشتن اهداف و پیشرفت هایتان با سایر مردم اعم از دوستان، خانواده و حتی افراد غریبه هراس داشته باشید چرا که گرچه برخی افراد ممکن است شما و هدفتان را مورد تمسخر قرار دهند و یا شما را از رسیدن به اهدافتان مایوس سازند اما در کنار آن افراد بسیاری وجود دارند که می توانند با تشویق ها و حمایت هایشان به شما دلگرمی داده، نیروی اراده تان را تقویت کنند و شما را در این مسیر دشوار همراهی نمایند و این درست همان چیزی است که برای رسیدن به موفقیت بدان نیاز دارید.

بودن با انسان هایی که اهدافتان را جدی می گیرند اعتماد به نفستان را افزایش داده و اراده ای وصف ناپذیر را در شما به وجود خواهد آورد.

همچنین بخوانید: راه های رسیدن به هدف در زندگی
 1. از روش تقویت مثبت برای افزایش نیروی اراده تان استفاده کنید.

یکی از روش های دیگر، استفاده از روش تقویت مثبت برای تقویت اراده تان است.

این تکنیک یکی از تکنیک هایی است که برای مدت های طولانی به کار گرفته می شود زیرا تاثیر آن در تغییر رفتار به کرات اثبات شده است. این روش بدین صورت کار می کند که وقتی توانستید اراده ی خود را به اندازه ی کافی تقویت کنید، باید به خودتان تبریک بگویید و پاداش هایی مانند شام در رستوران مورد علاقه یا چیزی مخصوص و غیر معمولی را که همیشه دوست داشتید به خودتان هدیه دهید.

علاوه بر این می توانید به عنوان پاداش چند روز کارهای روتین و معمولی ای را که همیشه انجام می دهید کنار گذاشته و به جایی بروید که دوست دارید یا کاری را که همیشه می خواستید اما فرصت انجامش را نداشتید انجام دهید. با انجام این کارها نه تنها نیروی اراده تان را تقویت نموده اید بلکه به خودتان نوید می دهید که در صورت داشتن موفقیتی دیگر و پیشرفت، باز هم هدایای دیگری دریافت خواهید کرد.

 1. سعی کنید همواره از بدن خود مراقبت کنید.

همیشه غذای سالم بخورید. خواب کافی داشته باشید و ورزش کنید. این سه چیز نه تنها برای شما احساس آرامش و سر زندگی را به ارمغان خواهند اورد بلکه به شما، انرژی داده و سبب می شوند تا بتوانید به خوبی تصمیمات لازم را اتخاذ کنید.

مراقبت از بدن و ذهن شما یکی از روش های سالم و موثر برای تقویت اراده تان است. زیرا داشتن بدنی سالم ذهن شما را باز کرده و به شما اجازه می دهد تا خوب فکر کنید و از نیروی جسمانی و فکری خوبی برخوردار باشید.

همان طور که پیشینیان گفته اند عقل سالم در بدن سالم، جایگاه یک عقل سالم در یک بدن سالم است و لذا با داشتن جسمی سالم می توانید نیروی اراده ی خود را تقویت کرده و در مسیر زندگی و حرفه ای موفق باشید..

 1. عادت های خوبی را برای خود انتخاب کنید

داشتن عادت های خوب باعث می شود که بتوانید اراده ای قوی و نیرویی وصف ناپذیر داشته باشید و بسیاری از مسائل زندگیتان را تحت کنترل خود در بیاورید.

اگر مجموعه ای از عادت های خوب را برای هر روز از زندگی خود انتخاب نمایید، متوجه خواهید شد که می توانید تصمیمات زیادی را با استفاده از همین نیروی اراده تان اتخاذ نمایید و زندگی تحت کنترلی داشته باشید.

بنابراین بهتر است برای کسب عادت های خوب و جدید وقت بگذارید و این عادات را مدام تکرار کنید تا این عادات به بخشی از زندگی شخصی و حرفه ای تان تبدیل شوند و به شما در راه رسیدن به موفقیت کمک کنند.

همچنین بخوانید: عادت های سالم برای یک زندگی شاد
 1. یک لیست از موفقیت های قبلی خود تهیه نمایید

همانطور که بسیاری از ما موفق شده اند، ما نیز می توانیم از پس مصائب و مشکلات زیادی بر آییم و به موفقیت و هدف غایی زندگیمان دست پیدا کنیم.

اگر همان طور که در اخبار نشان می دهد بسیاری از افراد توانسته اند میلیون ها دلار را از طریق برنامه های کاربردی جدید ، شرکت ها و یا قرارداد جدید ورزشی ای که امضا نموده اند به دست بیاورند چرا ما نتوانیم این کار را انجام دهیم؟ مگر ما چه چیزی از آن ها کم داریم.

هر کسی از دیگری متفاوت است در واقع همه ی ما اهداف و استانداردهای متفاوتی داریم و این اهداف از فردی به فرد دیگر متفاوت و متغیر هستند بنابراین برای حفظ اراده ی خود و حرکت به جلو، بهتر است بهترین دستاوردها و اهداف خود را در طی سال های گذشته ثبت کنید.

این کار از چند جهت حائذ اهمیت است. اول اینکه با انجام این کار به خودتان خواهید فهماند که در بازه ی زمانی خاصی تا چه حد پشرفت نمودید و تا چه حد به موفقیت های متعدد دست یافته اید و دوم اینکه با دانستن تعداد موفقیت ها و اهدافی که به آن ها دست یافته اید نیروی اراده تان بیش از پیش تقویت شده و لذا دست یابی به موفقیت های بعدی برایتان تسهیل خواهد شد.

 1. هرگز قانع نباشید

چیزی که من متوجه شدم این است که طبیعت ما انسان ها به این گونه است که وقتی به یک هدف دست یابیم، یک هدف بزرگتر بر سر راهمان قد علم می کند و در نهایت، زندگی همانند یک مسیر بی پایان می ماند که تا پایان عمر با دستیابی به هر هدف، هدف دیگری به وجود خواهد آمد که دوست دارید به آن هم دست پیدا کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که هرگز انجام کارهای جدید به پایان نخواهد رسید. هنگامی که به این نکته پی بردید، به جای تمایل به رها کردن اهدافتان، سعی می کنید آن ها را بیشتر مورد هدف قرار دهید و کم و بیش به تک تکشان دست یابید. به عنوان مثال، هدف من در سال جاری این بود که بتوانم به تناسب اندام لازم دست یابم و بعد از این که توانستم به تناسب اندام لازم دست یابم دریافتم که هم اکنون زمان آن است که تکنیک های پیشرفته تری را در این عرصه فرا گیرم و بدنم را بیش از پیش آماده کنم.

شاید بعد از فرا گرفتن این تکنیک های پیشرفته، هدف بزرگ تری همانند فراگیری رشته ی مربی گری را برای خود تعیین کنم. زیرا اهداف من هر روز بزرگ تر می شوند اما هرگز پایان نمی یابند.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید