چگونه چوب را رنگ کنیم؟

آموزش رنگ آمیزی چوب؛

رنگ آمیزی چوب

اگر به دنبال رنگ آمیزی وسایل چوبی خانه‌تان هستید بهتر است ابتدا با روش رنگ کاری چوب آشنا شوید.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت rangkar.com ؛ برای رنگ آمیزی ، رنگ‌های مختلفی وجود دارند که بسته به نوع رنگ آمیزی انتخاب می‌شوند. ب

رای مثال اگر چوبی که می‌خواهیم رنگ کنیم خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن به چشم بیاید باید از رنگ‌های روشن که زیر آن دیده می‌شود استفاده کرد و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده است را رنگ کنیم باید از رنگ‌هایی استفاده کنیم که سطح کار را طوری بپوشانند که زیر کار دیده نشود.

با توجه به نامحدود بودن سلایق در هنر نقاشی و سبک های مختلف در اجرای این هنر زیبا امکان ارائه تمامی مطالب در این زمینه وجود ندارد و ما فقط به بخشی کوچک و ابتدایی در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

سمبه کاری:

دراین قسمت از کار تمامی اشیای خارجی عبارت است از میخ.منکنه تراشه چوب و… رابه وسیله سمبه.سمبه کاری کرده تا میخ یا هرچیز دیگر هنگام اتمام کار دیده نشود.

بتونه کاری:

ابتدا سطوح چوب را با انواع بتونه ، بتونه کاری می‌کنیم. انتخاب بتونه به نوع رنگی که استفاده می‌کنیم بستـگی دارد. با این کار تمام خـلـل و فرج و ترک‌های سطحی را پر می‌کند و سطحی صاف و هموار را بوجود می‌آورد.

سنباده زنی:

در این قسمت بتونه هایی که به چوب زده‌ایم را سنباده می‌زنیم تا به سطح چوب برسیم. هدف از این کار این است که فقط بر میان خلل و فرج و ترک‌ها و شیارها بتونه بماند و روی سطح بتونه‌ای باقی نماند ، چون باعث افزایش اندازه قطعه چوبی می‌شود.

سمباده زدن تنها بصورت دستی نمی باشد بلکه با استفاده ازدستگاهای از قبیل ماشین پوست.لرزون و دریل که به همه ی این ها سری های خاصی وصل میشود تا کار را بهتر سمباده زند ونرم تر ونقوش کار را زیبا تر نشان دهد.

همچنین بخوانید: فال چوب

رنگ زدن:

در مرحله اول آستاری می زنیم

در این قسمت ، عمل اصلی که همان رنگ زدن است با انواع وسایل ( قلمو ، پارچه پرزدار و … ) انجام می‌شود. این قسمت مهمترین قسمت است که باید به دقت انجام شود. مثلاً نباید به یک قسمت آنقدر رنگ بزنیم که شرّه کند و در قسمتی کمتر رنگ بزنیم که زیر رنگ دیده شود.

معمولاً رنگ را در دو نوع نوبت ( دو دست ) به قطعه چوب می‌زنند. دست اول برای رنگ‌آمیزی کلی کار و دست دوم نیز که به کل زده می‌شود کاستی‌های رنگ را در قسمت‌های مختلف برطرف می‌کند.این قسمت تعیین کننده ی رنگ چوب میباشد که رنگ مورد نظر به وسیله پارچه و (بنزین.شاپان) به چوب زده و ان را مغز پر میکنیم

توجه:رنگی که در ثانیه های ابتدایی بر روی چوب نقش می بندد همان رنگ نهایی است که پس از پاشیدن نیم پلی استر خواهید داشت

درمرحله دومبه چوب سیلر و کیلر میزنیم

در این قسمت ، عمل اصلی که همان رنگ زدن است به وسیله پیستوله انجام می‌شود که این کار به دو منظور ایجادمیشود

 1. تا تمام عیب وایراد کار مشخص شود
 2. سمباده خوری کار بهتر شود

توجه: هیچگاه سعی نکنید سیلر را با نور آفتاب و یا به وسیله ی گرمای مستقیم خشک کنید.


بتونه کاری:

دراین قسمت نیز تمامی شیار.ترک و زخم چوب که از قسمت قبلی بتونه جا مانده دوباره بتونه میزنیم سمباده زدن:

در این قسمت تمامی قسمتهای بتونه خورده به وسیله سمباده ی خیلی نرم سمباده میزنیم (توجه این قسمت کار بایستی با سمباده نرم انجام شود چون اگر با سمباده زبر کار صورت بگیرد چوب برای مرحله بعد زبر خواهد بود)

آستاری زدن:

این قسمت کار به وسیله بنزین.شاپان.رنگ قرمز.زرد.مشکی رنگ مورد دلخواه درست کرده و به قسمت های بتونه خورده و جای که سمباده رنگاستاریقبلی را سفید کرده می زنیم هم رنگ: در این قسمت کار که خیلی مهم است با مخلوط کردن سیلر.کیلر.گلا ماشین(زرد).اخرای (قرمز).امرای(مشکی)

رنگ اصلی را درست کرده و به وسیله پیستوله به چوپ پاشیده وبعد از رنگ این قسمت وخشک شدن ان یک دست دیگر مخلوط سیلر وکیلر را به کار پاشیده تا از رنگ اصلی محافظت کند.

ته پوست:

در این قسمت کار با یک سمباده خیلی نرم۲۲۰که ازپارچه هم نرم تر است به روی همرنگی کشیده تا چوب نرمی خود را پیدا کند این قسمت باید به درستی انجامگیرد چون اخرین دست سمباده میباشد.

رنگ رویه:

در این قسمت اخرین دست رنگ که همان نیم پلی استر ویا تمام پلی استر ویا پلی استر سفید میباشد به چوب زده می شود.

توجه هر قسمت کار رنگ پاشی به یک الی دوساعت وقت برای خشک شدن نیاز دارد


4 دیدگاه

 1. علی

  خوب بود ولی عالی هم نبود عالیش بیشتر بود ولی

 2. کیوان

  سلام یک درب از جنس چوب دارم میخوام رنگ آمیزی کنم طوری که همون رنگ اصلی خود چوب باشه ولی براق. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 3. اصغری

  خسته نباشید میزی که با رنگ اکرولیک رنگ کردم و سه روز ازش گذشته میتونم نیم پلی استر بزنم؟ میخوام خیلی براق شه اما وارنیش اکرولیک هم مقاومتش کمه هم زیاد براق نیست

 4. سعید

  با سلام و خسته نباشی ؛آیا روی رنگ سیلر کیلر نیم پلی استر می شود رنگ روغنی زد برای تغییر رنگ در چوب وبرعکس روی رنگ روغنی میشود سیلر کیلر ویا رنگ فوری زد ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

نظر خود را بیان کنید