anti-acne ضد آکنه

سازمان غذا و دارو (FDA) به مصرف کننده گان محصولات ضد آکنه در مورد بروز آلرژی شدید نسبت به یک سری محصولات خاص هشدار می دهد و از آنها می خواهد در صورت بروز علائمی مانند مشکلات تنفسی، سوزش چشمها، زبان، لبها، صورت، گرفتگی گلو و ضعف عمومی بدن سریعا به اورژانس مراجعه کنند.

مصرف کننده‌گان باید استفاده از داروهایی که کهیر و خارش صورت را تشدید می کنند متوقف کنند. سازمان غذا و دارو از مردم می خواهد داروهایی را که در ترکیبات آنها از بنزویل بروکساید و سالیسیلیک اسید استفاده شده را متوقف کنند.

محصولات ضد آکنه OTCکه سازمان غذا و دارو قبلا در مورد آنها به مردم هشدار داده است باعث بروز واکنشهای زیر در افراد می شوند: سوزش، خارش، خشکی، قرمزی پوست، پوسته پوسته شدن پوست و سوختگی.

اگر چه هشدار جدید سازمان غذا و دارو در مورد بروز واکنشها و حساسیتهای نادری است که می توانند زندگی افراد را به مخاطره بیندازد ولی در لیست بالا اشاره ای به آنها نشده است. دکتر مونا کورانا یکی از ماموران این سازمان می گوید: هنوز اسمی ازنوع حساسیت شدید به این محصولات بر روی برچسب آنها دیده نشده ولی مصرف کننده گان باید با نوع آلرژی نسبت به آن محصولات آشنا شوند و در صورت بروز باید بدانند چه کاری را انجام دهند.

برای پی بردن به این نکته که آیا محصولات OTCدارای ترکیبات بنزویل بروکساید و سالیسیلیک اسید هستند، مصرف کننده گان باید قسمت ترکیبات موجود بر روی برچسب دارو را بخوانند.

ترکیبات بنزویل بروکساید و سالیسیلیک اسید در تعدادی از محصولات صورت مانند ژلهای شست وشوی صورت، پدهای تمیز کننده، ژلها، لوسیونها و اسکرابهای صورت یافت می شوند.

این محصولات با نام برندهای مختلفی به فروش می رسند که شامل: Ambi,Aveeno,Clean and Clear,MaxClarity,Neutrogena,Oxy,Proactivمی باشند.

مسولیت این ترکیبات در بروز آلرژیها کاملا مشخص نشده است.

سازمان غذا و دارو اعلام می کند که بین سالهای 1969تا اوایل 2013 تعداد 131 مورد حساسیت شدید به این محصولات گزارش شده است. موارد گزارش شده افراد بین سنین 11 تا 78 سال بودند. سازمان فدرال می گوید:

بر اساس گزارشات ارسال شده به سازمان غذا و دارو ما نمی توانیم با اطمینان اعلام کنیم که بروز حساسیتهای شدید در افراد ناشی از وجود ترکیبلت فعال بنزویل بروکساید و سالیسیلیک اسید ویا ترکیبات غیر فعال و یا ترکیبی از هر دوی آنها می باشد.

بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، بروز حساسیت در 42 درصد از افراد بین چند دقیقه تا 24 ساعت بعد از مصرف دارو رخ می داد.

هیچ مورد مرگی گزارش نشده است، اما 44 درصد از افراد به بیمارستان اعزام شده اند.

دکتر کورانا اعلام می کند که سازمان غذا و دارو تحقیقاتش را برای اطمینان از سالم بودن این محصولات ادامه خواهد داد و شرکتهای تولید کننده این محصولات را ترغیب خواهد کرد که بر روی برچسب این محصولات نحوه تست کردن آنها را قبل از استفاده شرح دهد.

بیشنهاد خود سازمان غذا و دارو این است که مقداری از این محصولات را تا 3 روز بر روی نقطه مشخصی از صورت استفاده کنید اگر صورتتان هیچگونه واکنشی نشان نداد می توانید از امن بودن محصول اطمینان حاصل کنید و آن را طبق دستور روی جلد آن استفاده کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید