آیا لبنیات باعث جوش صورت میشود؟

ارتباط بین لبنیات و آکنه؛

Milk

جوش صورت برای هرکسی یک کابوس است و روشهای از بین بردن آن میتواند در شرایط اضطراری بسیار مفید باشند اما چرا قبل از ایجاد جوش صورت از عوامل ایجاد آن پیشگیری نمیکنید؟

ارتباط بین شیر و جوش صورت

برخی پزشکان بر این باورند که آنچه ما می‌ خوریم، می تواند بر روی پوست ما تاثیر بگذارد و بروز جوش و آکنه پوستی را شدیدتر کند. شاید فکر کنید محصولاتی همچون شکلات یا چیپس می تواند در جهت بدتر شدن آکنه موثر باشند، اما اشتباه می کنید، باید بگوییم که در کمال تعجب شیر موجب بدتر شدن آکنه های پوستی می شود.

همچنین بخوانید: غذاهای مضر برای جوش صورت

آیا شیر باعث ایجاد آکنه می شود؟

برخی تحقیقات انجام شده، ارتباطی بین میزان مصرف شیر و بروز آکنه را نشان داده اند. یک مطالعه که در مجله آکادمی پوست آمریکا در سال 2008 منتشر شد، رژیم غذایی پسران نوجوان را مورد بررسی قرار داد. جوانانی که بیشترین میزان شیر را نوشیدند نسبت به سایرین بیشتر ظهور آکنه روی پوست را شاهد بودند. همین مطالعه نشان داد که محتوای چربی شیر علت بروز آکنه نیست.


شیر چگونه می تواند روی پوست تأثیر بگذارد؟

چرا برخی از لبنیات به بروز آکنه کمک می کنند؟ برخی فکر می کنند هورمون های موجود در شیر مسئول این اتفاق هستند. شیر حاوی هورمون های آندروژن است، که با شکل گیری آکنه پوستی در ارتباط است.

تستوسترون یک هورمون آندروژن است و به شدت با رشد آکنه ارتباط دارد. این هورمون اغلب به عنوان هورمون مردانه تلقی می‌ شود، اما زنان نیز در مقادیر کم‌ تر، تستوسترون را تولید می‌ کنند. تستوسترون از طریق یک واکنش زنجیره ای پیچیده، دی هیدروتستوسترون (DHT) را ایجاد می کند. DHT غدد چربی را تحریک می کند و در نهایت به پوستی چرب که بیشتر مستعد انسداد منافذ و در نهایت جوش و آکنه است، منجر می شود.


فاکتور رشد IGF-1

بسیاری از دامداران برای تحریک تولید شیر به گاوهایشان هورمون های اضافی می دهند و گاو را قادر به تولید شیر بیشتر می کند. در نتیجه، بیشتر شیرها سرشار از IGF-1 هستند. IGF-1 یک فاکتور رشد است که در دوران نوجوانی، زمانی که بدن انسان از لحاظ بروز آکنه در بدترین حالت خود قرار دارد، به اوج خود می رسد. اعتقاد بر این است که IGF-1 به همراه تستوسترون و DHT باعث شیوع آکنه می شوند. در چندین مطالعه، مصرف زیاد شیر با سطح بالای IGF-1 مرتبط بود.

پردازش شیر بدون چربی می تواند دلیل شدت بیشتر آکنه نسبت به شیر کامل را توضیح دهد. پروتئین های آب پنیر اضافه می شوند تا به شیر کم چرب، قوام بیشتری بدهند. برخی گمان می کنند که این پروتئین ها بر رشد آکنه تأثیر می گذارند.


ارتباط بین محصولات لبنی و آکنه

مهم است که درک کنیم که هیچ یک از مطالعات اثبات نکرده اند که شیر باعث آکنه می ‌شود. در حقیقت، آن‌ ها تنها یک ارتباط احتمالی بین محصولات لبنی و شدت آکنه را نشان می ‌دهند. این به آن معنی است که نوشیدن یک و یا حتی چند لیوان شیر در روز، باعث نمی ‌شود که فردی با پوست صاف به طور ناگهانی شاهد شروع ظهور جوش و آکنه روی صورتش باشد. این تحقیق نشان می ‌دهد که نوشیدن شیر ممکن است باعث بدتر شدن آکنه برای افرادی شود که در حال حاضر پوست شان مستعد آکنه و جوش است.


اختلاف نظر بین متخصصان پزشکی

بین نوشیدن شیر و بروز جوش و آکنه بر روی پوست نظرات متفاوت بسیاری وجود دارد. بسیاری از متخصصان نسبت به نتیجه گیری احتیاط می کنند زیرا عوامل دیگری را که ممکن است بر شدت آکنه تأثیر بگذارد، را در نظر نمی گیرند. همچنین آن معتقدند که این مطالعات شیر را به رشد آکنه و جوش پوستی مرتبط نمی کند، بلکه آنها فقط بین مصرف شیر و شدت آکنه ارتباط برقرار می کنند.

بزرگترین مشکل پژوهشگران اثبات این نظریه است. هیچ راهی برای انجام یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی وجود ندارد زیرا هیچ چیزی وجود ندارد که بتواند به عنوان یک دارونما متناسب با شیر استفاده شود.

هنوز هیچ مدرک محکمی مبنی بر وجود ارتباط بین مصرف شیر و شدیدتر شدن آکنه در دست نیست. قبل از اثبات این تئوری تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا شیر برای شما به عنوان یک محرک عمل می کند؟ اگر شیر یکی از مواد غذایی است که روزانه مصرف می کنید، شاید وقت آن رسیده که بخواهید آن را برای مدت چند ماه از رژیم غذایی خود حذف کنید تا ببینید که آیا در پوست خود بهبودی مشاهده می کنید یا خیر، به خصوص اگر آکنه و جوش های روی پوست تان به درمان های معمولی پاسخ نمی دهد.


و اما سخن پایانی…

حتی اگر ممنوع کردن شیر از رژیم غذایی شما باعث بهبود آکنه ‌شود، به احتمال زیاد برای پاک کردن کامل اثر جوش از روی پوست شما کافی نخواهد بود. برای این کار، شما به یک داروی مخصوص جوش و آکنه نیاز خواهید داشت. اگر آکنه شما خفیف باشد ممکن است محصولات بدون نسخه  در درمان آن موثر عمل کنند. اما بیشتر افراد بهترین نتیجه را از داروهای تجویزی آکنه دریافت می کنند.

نظر خود را بیان کنید